بحث فناوری اطلاعات و نسبت با منافع ملت مسلمان

ما باید "کاربر" خوبی برای سیستمهای فناوری اطلاعات باشیم و متوجه شویم که اصولا ، لازمه ی کار در فضای فناوری اطلاعات ، مانند هر محیط دیگر ، دستیابی به یک شناخت است. شناختی که بتواند بصیرت کافی برای انتخاب ابزارها و قدرت تصمیم گیری در مورد چگونگی عمل را بما بدهد. برخورداری از این بصیرت در محیط فناوری اطلاعات شبکه ای و خصوصا اینترنت ، این اشراف و تسلط را بما می بخشد که کلا فعالیت در فضای مذکور بازی در میدانی است که پیشتازان این فناوری در تلاش برای تعیین قواعد آن هستند. بر این اساس باید تلاش کرد تا در میدان این "واقعیت" برای دستیابی به "آرمان" معبر زد. یعنی نباید "روی مین" برویم ، بلکه باید از کنار آن عبور کنیم ، یا آسیبهای کوچکتر را با ضربات کارآ جبران کنیم .

این بصیرت ، بما توان ارزیابی ، و انتخاب میان ابزارها را بما می دهد و بما می آموزد که کدام ابزار ، برای کدام فعالیت ، مناسب است و وقتی در حال بهره برداری از فلان ابزار هستی کدام اقدام را نباید انجام دهی  و کدام اقدام برای فعالیت مناسب لازم و کدام اقدام قطعا مضر است. با این حساب می توان به برخی ابزارها متوسل و از برخی ابزارها دوری کرد و در هنگام بهره برداری از برخی ابزارها ، رعایت ملاحظات و مصالحی را نمود.

یکی از ضرورتها و پیش نیازهای شکل گیری این بصیرت ، آن است که کاربر بتواند نیاز و هدف و آرمان خود را نیز خود شناخته و تناسب و تنافر ابزار با اهداف خود را بسنجد و پیدا کند که چه تناسبی میان ویژگیهای ابزارها و نیازها و اهداف او وجود دارد.

با بهره برداری از این بصیرت ، میزان و کارکرد ابزارها در پیش دیدگان کاربر ، متفاوت خواهد بود و کاربر خواهد فهمید کدام ابزار ، اصالتا غیر قابل بهره برداری و کدام ابزار ، به شکلی خاص ، قابل بهره برداری است. اینجاست که کاربر می تواند با مطالعه ی دقیق ، متوجه شود که بهره برداری از ابزارهایی که شکل شبکه اجتماعی دارند و ماهیت محیطی دارند، در حال حاضر برای رزمندگان جبهه مقاومت مضر و کاربرد ابزارهایی که این خصوصیت را ندارند ، از آسیبب کمتری در قبال اهداف و اولویتها و حساسیتهای آنان برخوردار است.

اینگونه خواهد بود که متوجه خواهیم شد سرویسی مانند گوگل ریدر که در حقیقت یک فیدخوان عمومی است و از ماهیت شبکه ای بسیار کمتری نسبت به شبکه های سازماندهی و جمع آوری اطلاعات اجتماعی همچون فیسبوک و فرند فید برخوردار است؛ تناسبی "حداقلی" با نیازها و ضرورتهای ما دارد . البته این سرویس ، شباهتهایی نیز با شبکه فیسبوک دارد که مالک آن ، شرکت گوگل ، با بروز رسانی این ابزار در فرمت گوگل پلاس ، آن را به ابزاری خطرناکتر از فیسبوک بدل خواهد ساخت.

بنظر می رسد پس از فیسبوک ، گام بعدی استکبار در تکوین ساختار گوگل و ادغام سیستمهای جمع آوری در گوگل خواهد بود. لازم به ذکر است گوگل ریدر از سوی نظام اسلامی فیلتر نشده و در درون ساختار جیمیل قراردارد و آنچه که فیلتر می باشد ، اکانتهای گوگل پلاس است که ناشی از درک صحیحی است که مدیران تصمیم گیر در حوزه مدیریت فناوری اطلاعات کلان کشور از این سرویسها پیدا کرده اند. این جدا از انتقادات مهمی است که ما به مهمترین مسائل فضای فناوری اطلاعات و مدیرت کلان آن در کشور داریم که در فرصتی – اگر عمری بود – به آنها اشاره می شود.

/ 10 نظر / 6 بازدید
عاشق سپاه

شاید با توجه به موقعیت شغلیتان بهتر باشه دیگه به این مباحث به این شکل نپردازید,تابه حال متوجه پایگاهی که در اون مستقرید نبودم.گاها نمی ارزه بخاطر عده ای انسان آزرده خاطر شه و زیرسوال بره.موفق باشید.

سعید

می‌خواستم بدانم چرا گوگل پلاس از نظر شما خطرناک است؟ (اگر پستی در گذشته در این مورد داشتید٬ لینک بدهید ممنون می‌شوم)

حسن

گوگل ریدر فیلتر است برادر. پورت SSLش باز است فقط. آن هم فقط به خاطر این که امکان فیلتر کردن پورت SSL گوگل وجود ندارد.

حمیدرضا

بسم رب شهدا باسلام وبلاک خوبی دارید موفق باشید دست خدابهمراه

محمد

سلام جناب ابوذر بزرگوار در باب برخی --- چند روز است که دارم با خودم کلنجار میرم چیزی نگم اما بعد از برخورد پنچ شنبه شب گذشته خودی ها با آمرین به معروف باید بگم! همین آقایون لطف کرده بودند در جواب قرار فیس بوکی کلکچال برای بالن بازی ؛ مثلا مقابله به مثل شان این شد که ما هم برویم و کمی آن طرف تر در حریم شهدای کهف بالن بازی کنیم که البته با واکنش سریع حزب الله خنثی شد (ایراد اول به اسم است ، که دوستان هم قرار ارزشی شان فیس بوکی نام گرفت! و ایراد دوم که بالای سر شهدا جز بالن بازی کاری دیگری نمیشود کرد؟ دعا ؟ نماز؟ گفتگو انقلابی؟ ....؟) البته همانطور که در اول گفتم در پی حمایت همه جانبه از این طیف دست یافته به منابع مالی ؛ با نیرو های ولایی آن برخورد شد! بگذریم مخلص کلام شاید این باشد که نشست های فلان خانه مجازی و کربلا و مشهد و مکه با پول بیت المال یا نشست بررسی فلان موضوع سایبری هر چه باشد ؛ به آقای خلبان باید متذکر شد که راه های بهتری هم برای رسیدن به ریاست جمهوری هست و ایضا این دوستان هم بدانند برخی پول ها خوردن ندارد ما تنها شرط بلاغ میگوییم از موضع دوستی! خواه تو پند گیر خواه ... --- الیس صبح

پایگاه

با یک مطلب جدید منتظر شما هستیم ( نگاهی به مستند بی‌بی‌سی درباره رهبرانقلاب )

یاور رهبر

ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ۞۞,ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ۞۞,ּּּּּ ּ ּ ּ ּ \____________________ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ۞۞,ּ ּ ּ ּ ּ ּ \¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯ֹֹ\ ּ ּ ּ ۞۞ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּּ۞۞,ּּּ ּ ּ ּ\ یا امام خامنه ای ִ \ ּ ּ ּ۞۞ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּּ ּ ּּ۞۞ـּ ּ ּ ּ\__________________̲̲/_̲ ּ ּ ۞۞ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ۞۞ּ ּ ּ\¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯ ּ ּ۞۞ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ּ ۞۞ּ ּ\ ּ ـ۞۞ּ ּ ּ ۞۞ּ ּ ּ ּ۞۞ ּ ּ ּ ּ ـ۞۞ּ ּ \ּ ּ ּ ۞۞ ּ ۞۞ـּ ּ ּ ۞۞ּ ּ ּ ּ۞۞ ּ ּ ּ ـ۞۞ּּ ּ \ּ ּ ּ ּ۞۞ ּ ۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞ ּ ּ۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞۞ ֹֹֹֹ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯\¯¯¯¯¯¯¯¯ ִ ִ ִ ִ ִ ִ ִ ִ ۞ִִ ִ ִ ִ ۞ִ

م.ص

اللهم احفظ نائب المهدی سیدنا و مولانا و قائدنا امامنا الخامنه ای

مهاجر

شهيد آويني: زنده ترين روزهاي زندگي يک مرد آن روزهايي است که در مبارزه مي گذراند. زندگي در تقابل با مرگ است که خودش را نشان مي دهد، اگر باز هم جنگي پيش بيايد که پاي انقلاب اسلامي در ميان باشد ما حاضريم. هفته دفاع مقدس مبارک