پژوهشی در عروسک آمریکایی باربی

"...اخلاق جنسی غرب به مثابه بمب های جنسی عمل می کند. یعنی با شعله ور کردن آتش میان جنسی ،افراد را ناخواسته به فساد و تباهی رهنمون می سازد؛ضمن اینکه این اخلاق برای انسان، ارزشی جز تن و جسم او قایل نیست. در دوره رژیم منحوس پهلوی که حاکمیت اخلاق جنسی غرب را ترویج می کرد، برخی دختران آگهی هایی با این مضمون در مجلات رسمی کشور منتشر می کردند: دوشیزه ای هستم 29 ساله!قد... سانتی متر،دور کمر... سانتی متر،دور ران ها... سانتی متر ،درآمد...تومان در ماه،علاقه مند به موسیقی و رقص و گردش و تفریح و پیک نیک! خواهان ازدواج با مردی سبزه و گندم گون که طول قامتش... سانتی متر و دور کمرش...سانتی متر و خوش تیپ و خوش آهنگ و خوش برخورد و خوش رو و خوش حرف باشد. درآمد مطرح نیست!...(1)"

مطالبی که خواندید قسمتهایی از کتاب "باربی ـ پژوهشی در عروسک آمریکایی باربی" نوشتۀ اکبر مظفری بود که در مورد چگونگی به وجود آمدن عروسک باربی، سازندگان آن، پیشرفت ساخت و طراحی این عروسک در طول زمان، شباهت این اسباب بازی با اسب تروا، زیبایی این عروسک، رابطۀ باربی با عشق و معنویت، آزادی، غرب گرایی و مطالبی از این دست صحبت می کند که البته در آخر کتاب توضیحات مختصری را در مورد دارا و سارا، عروسکهای ایرانی مطرح می کند.

این کتاب توسط انتشارات دفتر نشر معارف چاپ شده و تاکنون سه بار تجدید چاپ شده است.

یکی از علتهای جذابیت این اثر علاوه بر پرده برداری از عوامل و علل ساخت این عروسکها، نشان دادن عکسهای عروسکهای باربی در طول زمان و انواع این عروسکها و عکس و تشریح ماهیت عروسکی به نام کن (دوست پسر باربی) می باشد.
 
در صفحاتی از این کتاب که در مورد باربی و زیبایی توضیحات مفصلی  داده شده ات چنین می خوانیم:

...انتخاب ملکۀ زیبایی علاوه بر نهادینه کردن سلیقۀ آمریکایی، نقش مؤثری در عادی سازی انحرافات اخلاقی و تغییر ارزشها بازی می کند. از این رو به تازگی تمهیداتی اندیشیده شده است تا دختران مسلمان شانس بیشتری برای کسب مقام ملکۀ زیبایی داشته باشند(2).

نویسندۀ این کتاب، اثر خود را به دختران نجیب و پاکدامن ایران اسلامی که زیر بمباران تهاجم فرهنگی قرار گرفته اند، تقدیم کرده است. ما مطالعۀ این کتاب را به همۀ شما عزیزان، چه دختر و چه پسران ایران زمین پیشنهاد می کنیم تا با شرایط و رویکرد جوامع غربی به مسلمانان، خصوصاً ایرانیها آشنا شوید.

پی نوشت:

1ـ  مشکلات جنسی جوانان، آیت الله مکارم شیرازی،ص119ـ118 به نقل از باربی،ص125ـ124؛

2ـ انتخاب یک دختر ایرانی الاصل مقیم کانادا به عنوان مقام دوم ملکۀ زیبایی دنیا در سال2005 و طرح کاندیداتوری یک دختر افغانی الاصل آمریکایی، همزمان با اشغال افغانستان توسط آمریکا، رویکردی از این سنخ است. 

باربی ـ‌ـ پژوهشی در عروسک آمریکایی باربی
محصولات -> غرب و صهیونیسم -> (آثار و پیامدها)
عنوان:  باربی ـ‌ـ پژوهشی در عروسک آمریکایی باربی
تاریخ ثبت:  1387-07-13
تاریخ ویراش:  1388-03-24
شابک:  978-964-531-096-5
تاریخ اولین چاپ:  1386
تاریخ آخرین چاپ:  1386
نوع جلد:  شومیز
قطع:  پالتویی
قیمت(ریال):  12000
شمارگان:  5000
چاپ جاری:  3
تعداد صفحات:  180

/ 3 نظر / 24 بازدید
ستایش

بله

ستایش

بله-