تولید یا کشف؟ سی نما یا سینما ؟

کمیل تقی پور که با شعار ابوذر بودن در فریاد گری ، وبلاگ می نویسد ، خوب گفته که :

رهبری معظم انقلاب درباره "بهانه گیری در راه تولید علم" اظهار نظر بسیاری قابل تاملی دارند که گویا جناب رئیس‌جمهور مانند برخی مواقع دیگر این رهنمودات را مشاهده نکرده و یا نشنیده است .

حضرت آیت‌الله خامنه ای در جمع رؤساى دانشگاهها، مؤسسات آموزش عالى و مراکز تحقیقاتى‌ در 23 مردادماه 1385. فرموده است:  «مسئله‌‌ى بعدی، مسئله‌ی نهضت تولید علم است، که ما از شش هفت سال قبل از این، این قضیه را گفتیم، مطرح کردیم و دنبال کردیم. خوب، حالا بعضى از بحثهاى پیرامون این مسئله، حقیقتاً وقت تلف کردن و خود را مشغول کردن است، که: حالا اصلاً تولید علم معنایش چیست؟ آیا علم تولید کردنى است؟ آیا کشف کردنى است؟ ما به یاد آن جمعى مى‌‌افتیم که راجع به مسأله‌‌ى سینما بحث می کردند و پیش یک نفرى رفتند تا از او نظر بخواهند. ایشان گفته بود: حالا ببینیم آیا سى‌‌نِماست یا سى‌‌نَماست یا سى‌‌نُماست؟! اول این را حل کنیم!؛ حالا کشف کردنى است، تولید کردنى است، تحقیق کردنى است؛ هر چه هست، مقصود معلوم است. ما مى‌‌گوییم پایه‌‌ى فناوری‌هاى پیشرفته و رشد تمدن مادى، تمدن مرتبط با مسائل زندگى، دانش است؛ اگر بخواهید این دانش را از دیگران بگیرید و خودتان مصرف‌‌کننده باشید، به هیچ جا نخواهید رسید. باید این دانش در داخل برویَد.»

جالب آنکه آقای احمدی نژاد دقیقا مرتکب آن چیزی است که مورد نقد رهبری است.

دکتر محمود احمدی نژاد امروز (6/ آبان ماه) در مراسم تقدیر از برگزیدگان جشنواره فارابی گفت:"به کار بردن اصطلاح 'تولید علم' درست نیست چرا که فرهنگ سرمایه‌داری را به ذهن می‌رساند بهتر است بگوییم 'دریافت علمی'،علم در عالم هستی و نهاد انسان‌ها وجود دارد و صرفا باید "کشف" شود. هر علمی که افق تازه‌ای پیش روی انسان باز کند و راه کمال را نشان دهد، الهی است."

بهرحال حضرات خود را کارشناس ! می دانند و معتقدند همانطور که رهبری معظم انقلاب فرموده اند ، داشتن نظر کارشناسی که با نظر رهبری متفاوت و حتی مخالف باشد، به معنای مخالفت با ولایت فقیه نیست.

من هم معترض این معنا نیستم چرا که خود رهبر معظم انقلاب نیز چنین فرموده اند و اکتفا به یک نظر کارشناسی نا همسو با دیدگاه رهبری برای اثبات مخالفت فرد با ولایت مطلقه فقیه ، منطق ندارد. هرچند اگر این نظر از یک نظر تبدیل شد به کلا گفتمان معارض ، جای بحث دیگری دارد و خصوصا اگر ریشه های این نظر کارشناسانه ! و محتوای آن اشاراتی به مخالفت کامل صاحب آن با ولایت فقیه داشت نیز جای مغلطه نخواهد داشت. اما...

اما مگر شما همان افرادی نیستید که مدعی هستید همیشه در حال تفسیر دقیق سخنان رهبری هستید و این دیگرانند که خط رهبری را نمی روند؟ حالا چه شده که با نظرات کارشناسانه ، در مقابل دیدگاه رهبری موضع کارشناسی می گیرید ؟

کدام را قبول کنیم آقای احمدی نژاد ؟

شایدهم واقعا از دیدگاه رهبری بی خبر بوده اید. ولی جدا چطور شدکه عینا همان مطلب را که رهبری رد کردند شما وارد شدید ؟باید برویم ببینیم که آقای احمدی نژاد از چه کسی خط می گیرد و با کدام خط می نویسد.

روزی که احمدی نژاد بفهمد چه کلاهی بر سرش رفته چه روز تلخی خواهد بود. :(

/ 6 نظر / 14 بازدید
مریم

آقای احمدی نژاد که استاد بازی با کلمات است ...اما به واقع آن روزی که هر کس بفهمد چه کلاهی سرش رفته روز تلخی است[نیشخند]

موسیو با آی پی تازه... از شهر تازه.

مملکت باحالیه. منزوی ترین دانشگاهها رو داره بدون مبادله فعال دانشجو با جهان کتابهاش مال 40 سال پیش و زمان ستمشاهیه مثل فیزیک هالیدی و... یک ملای حوزوی که درس خارجش رو تموم نکرده به یک دکتر مهندسی عمران درس علم میده. یک کارمند وزارت دفاع میشینه نقد میکنه. و سالی هزاران نفر از محصول این علم تو جاده تلف می شوند که خیلی هاشون قرار بوده علم رو تولید و مصرف کنند. بی خیال بابا حالا اون پدر و پسر یک اشتباهی کردند و بر خلاف توصبه اکید علما و فضلا (فضله ها) دانشگاه و مدرسه ساختند. شما خیلی جدی نگیر. بزودی همش اسلامی میشه و طبق میل علما ی اعلام روضه خوانی جانشین دانش میشه. البته اگر شمایید که از رو نمیرین و مثلا فیزیک اسلامی درست می کنید برای محاسبه کشش طناب دار و با شتاب باتوم در برخورد با گوش یک فتنه گر.

علی

با سلام حساسیت نا بجا نشان دادید هر دو حرف در اصل یکی است حالا چه کشف علم چه تولید ان علم ما باید زیاد شود وعلم راهم درعالم هستی نزد امام قرار داده خداوند طبق ایات قران واگر بگویی دریافت کردنی است حرف سنجیده ایست عزیزم

مهدی مصباحی

به نظر نمیاد اینجا یک مقدار تند روی انجام شده ؟ چون در نگاه اول بدون استفاده از حافظه تاریخی و جهتگیری های کلی احمدی نژاد این جمله این مفهوم را در ذهن تداعی میکند که احمدی نژاد از آن جملات فلسفی و مفهومی دکتر علی شریعتی استفاده کرده :) و تفاوت و یا تعارضی بین حرف او و رهبری نمایان نیست ! چرا که علم را موجود در ذات هستی دانسته و انسان را کاشف آن ... :))

امیر

فارغ از اینکه این ممکنه بحث فرعی بوده باشه و ضرورتی هم به مطرح کردنش نبوده خیلی،ولی انصافا احمدی نژاد در اصل ماجرای تولید علم هم مث خیلی عرصه های دیگه رکورد زده. هوا فضا،بیوتکنولوژی،داروسازی،نانو و ... واقعا جهش داشتن تو این سالها.نداشتن؟و این عین خواست رهبر عزیز هست.حالا اینکه چند کلمه هم سر جاش نگفته خیلی مهم نیست.اتفاقا جای سپرسش از شماست که اصل ماجرا(رشد صنایع نوین)رو رها کردید و چسبیدید به فرع(یک جمله از یک سخنرانی و نه حتی تحلیل گفتمان بصورت علمی).راستی چرا؟؟؟

ali

دویپینگ معرفتی،نماهنگی زیبا از صحبتهای استاد رائفی پور درباره دفاع مقدس http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7276