محله خاک سفيد در شهر سياست !

بسم الله
به قلم
محمد سرشار

چند سال پيش، تهراني ها، محله اي را در منطقه تهران پارس مي شناختند كه به «خاك سفيد» معروف بود. محله اي امن براي قاچاقچيان مواد مخدر، زنان بدكار و حتي جاسوسان كشورهاي بيگانه بين همه مشهور بود كه نيروي انتظامي، چندبار سعي كرده تا اين منطقه را پاك سازي كند اما موفق نشده است. حتي عده اي مي گفتند كه ورود ماموران نيروي انتظامي به اين محله، ممنوع شده است.

با اين حال، تمام ساكنان «جزيره» هم، خلافكار نبودند. تعداد زيادي از شهروندان درستكار، ميان آنان وجود داشت كه هم از افسار گسيختگي اين بزهكاران به تنگ آمده بودند و هم، به دلايلي، توانايي نقل مكان از اين محله را نداشتند.

سرانجام، نيروي انتظامي عزم خود را جزم كرد و در اقدامي ضربتي و استادانه، نه تنها «جزيره» را جمع كرد بلكه، با تعيين محل هايي براي اسكان ساكنان درستكار اين محله، آنان را از شر خلافكاران نجات داد.

¤ ¤ ¤

امروز، عرصه سياست ما هم، گرفتار «خاك سفيد»ي ديگر است. يك حزب سياسي، كه با رانت هاي اطلاعاتي، اقتصادي و سياسي زنده است، به «جزيره»اي در عرصه سياست تبديل شده است. يك حزب پرمدعا، كه اعضاي افراطي و غوغازيست آن، چنان زمام امور را به دست گرفته اند كه هيچ عضو معتدل و مستقلي، جرات نكند به آنان، كوچكترين انتقادي كند. تندرواني كه ندادن اجازه صحبت به مخالفان خود را، حق مسلم خويش مي دانند.


اين «خاك سفيد» عرصه سياست، هم اعضايي دارد كه در تخلف غرقند و هم درستكاراني كه از تعدي هاي افراطيان، در تنگنا قرار گرفته اند. حزبي كه نه در مجرميت بعضي اعضاي آن شكي هست و نه در صداقت و پاكي اعضاي ديگر آن.

اما با اين «خاك سفيد» جديد چه بايد كرد؟
بديهي است كه در عرصه سياست، عامل بازدارنده اي همچون نيروي انتظامي وجود ندارد كه بتواند از شكل گرفتن چنين خاك سفيدهايي جلوگيري كند.

اين بار، نجات عرصه سياست از چنين «جزيره»اي به همت اعضاي پاك دامن اين حزب بستگي دارد. مردان و زناني كه ناخواسته، سپر بلاي مجرمان و نارضا، حاشيه امن تندروان شده اند.
امروز، اين صاحبان دست هاي پاك، باخروج خود از اين «خاك سفيد» و تشكيل گروه هاي جديد، مي توانند مجرمان را، با مجريان قانون، تنها بگذارند. گروه هايي جديد، كه از سر صدق به راه مي افتند و به جاي ثروت اندوزي و قدرت طلبي، به دنبال خدمت گزاري مردم و رفع مشكلات اصلي آنها هستند.

در اين حالت است كه قانون، با خيال راحت و بدون دغدغه لكه دار شدن حيثيت اعضاي پاك دامن اين حزب، خواهد توانست به سراغ مجرمان برود؛ جاسوسان را دستگير كند؛ بيت المال را از حلقوم غارتگرانش بيرون بكشد و به مرعوبان در برابر دشمن، ضرب شستي نشان دهد.
اينك، چشم اميد مردم خسته از بازي هاي سياسي، به همت ساكنان درستكار اين «خاك سفيد» عرصه سياست، دوخته شده است.

/ 27 نظر / 90 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Arash

(از شما است که روزنامه های خودتان را هم کامل نمی خوانی ا ما ؟ رجوعت می دهم به کتاب ::آزادی يا توطئه کارنامه ۱۶ ماهه شبهه شناسی :: مطلب فوق را هم به احتمال زیاد جناب حاج فرج دباغ در بسط تئوريک تجربه مدنی افاضه کرده بودند). آزادی يا توطئه که روزنامه نيست. تو قائدتاً وقتی داری فکت مياری بايد مستند باشه. اين که احتمالا يه بابايی تو يه کتابی گفته که چنين چيزی گفته شده شده که نشد سند عزيز من. من ميگم تو کدوم روزنامه/کی/کی اينو گفته؟

Arash

در مورد ميدون محسنی هم من هيچ موردی نمی بينم. يه عده دوست دارن اونجوری عزاداری کنن. همه که نبايد مثل تو عزاداری کنن. شما مشکلتون اينه که همه بايد تو چهارچوبای شما همه کارشونو انجام بدن.

Arash

من ادعای اطلاعات سياسی نکردم. کجای صحبت های من ادعای اطلاعات سياسی بود؟ ميشه نشونش بدی؟ انتقاد از رهبر بکنی اوفم نميشی! عجب! ۱۰۰ تا روزنامه تعطيل شدن اينهمه روزنامه نگارو وبلاگ نويس زندانی و شکنجه شدن. تازه اينا از رهبر صریحاً انتقاد نکرده بودن. تو کدوم کشور دنيا ۱۰۰ تا روزنامه در ظرف ۲ سال بسته ميشه؟ ما تو ايران يک جرم خيلی خنده دار داريم به نام تشويش اذهان عمومی يا تبليغ عليه نظام. اين يعنی چی؟ يعنی انتقاد کردن از حکومت رو اسمشو تغيير داديم و بعنوان جرم تعريفش کرديم. از هر حرف کسی خوشمون نياد ميگيم تشويش اذهان عمومی کرد ميندازيمش زندان. از من بپرسی ميگم تو هر کشور پيشرفته ای تشويش اذهان عمومی اصولاً وظيفه روزنامه نگاره.

Arash

معلومه که ارتداد جرم نيست. تو که نبايد دينتو از پدر مادرت به ارث ببری. همونطور که هرکسی آزاده هر دينی رو که خواست انتخاب کنه همونطور هم مختاره که هر وقت خواست ازش خارج شه. اگر چيزی برای تو منطقی به نظر برسه قبولش ميکنی اگر هم نرسه قبولش نميکنی.اين که يک نفر رو به صرف اينگه ديگه به عقيده قبليش اعتقاد نداره بايد کشت از عقب افتاده ترين و مسخره ترين و غير انسانی ترين قانون های بشره.

پاسداران

بسم الله . اولا : کتاب آزادی يا توطئه يک کتاب نوشته شده شامل جمع آوری از روزنامه های مطابق باانديشه سياسی حضرتعالی است. ازروی محتوياتی که الان نوشتی کاملا روشن شد که اتفاقا در همين کاتگوری متعارف دوم خردادی قرار می گيری که دوره تان وحشتناک به سر آمده .اين کتاب طی ۱۶ ماه به بررسی تعداد مشخصی از روزنامه های طيف سياسی شا ژرداخت ونمونه های اينگونه ای را جمع اوری کرد . اين کتاب يک کتاب مرجع است. چرا اينقدر شماها کتاب نخوان وبی اطلاعيد نمی دانم . و اما در مورد عزاداری ! اين همان ژلوراليزم معرفتی است که يقه تان را گرفته و درد خفه تان می کند. مگر چند جور عزاداری داريم / مگر امام حسين کی بوده ؟ مگر می شود درحال انجام فعل حرام ارتباط با نامحرم عزادار امام حسين هم بود ؟ حتما در ورژن آمريکايی از اسلام . نه ؟ قالبی جز قالب حق وجود ندارد. در مرود بسته شدن روزنامه ها بنظرت اگر چنين چرندياتی در يک روزنامه چاپ شود بايد باز بماند ؟ در مورد ارتداد هم فتوا هم که می دهی ! توی متن و عين احکام اسلام هم که دست می بری ! ضمن اينکه مثل اينکه نمی دان ارتداد يعنی چه ؟ ارتداد ربطی به تولد از پدر يا مادر مسلمان ندارد. اگر يک مسيحی زاده هم

Arash

در مورد عزاداری هم راستشو اگر بخوای ما خیلی جورای مختلف عزاداری داریم به عنوان مثال یکی اون جوری که تو عزاداری میکنی یکی هم اون جوری که تو میدون محسنی عزاداری میکنن. البته جورای دیگه هم هست که اگه بخوای بعداٌ برات توضیح میدم. این که کسی با دوست دخترش اومده عزاداری هم از نظر تو حرامه. از نظر اونایی که میرن و خود من نه تنها حرام نیست بلکه خیلی هم مباحه.

Arash

ابوذر جان: بلاخره من جوابم رو نگرفتم. میشه بری تو این کتابت نگاه کنی ببینی این مطلب که حضرت محمد خشونت طلبه تو کدوم روزنامه و کی نوشته شده و نویسندش کی بوده؟ در مورد اینم که میگی من کتاب نخوان و بی اطلاعم هم ممکنه حق با تو باشه. ولی به هر حال هیچ کسی هم نمیتونه که همه کتابهای عالم رو بخونه که عزیز من. من علاوه بر این کتاب خیلی کتابهای دیگر رو هم نخوندم. تو چی؟ اصولاٌ من زیاد وقت برای خوندن اینجور کتابا ندارم.

Arash

ارتداد به همون دليلی که گفتم (انسان آزاده که عقيدش رو انتخاب کنه و هر وقت خواست عوضش کنه) کاملاً غير معقوله. حالا اگر تو اسلام اومده که پس به نظر من اين قسمت از اسلام غير معقوله. اگر هم نيومده که هيچی. به هر حال کشتن يه نفر بخاطر تغيير عقيدش به هيچ عنوان در هيچ کجای دنيا پذيرفته نيست.

پاسداران

بسم الله . موضوع کتاب که هيچ . موضوع انواع عزاداری هم که هيچ . عزاداری آداب دارد . موضوع حرام و حرام هم که به نظر من و شما بستگی ندارد و اسلام احکامش روشن است و هيچ . موضوع ارتداد هم که هيچ . پس هيچ در هيچ

علی

شماها چرا همش به چشم بد به خاک سفید نگاه میکنید همش جنبه های بد خاک سفید رو میگین خاک سفید اگه جنبه های بد داره جنبه های خوبم داره همین شما ها هستین که با این حرفاتون خاک سفیدو بدنام کردین وگر نه محله خاک سفید به کل محله های ایران می ارزه تازشم ورود ماموران به هیچ محله ای ممنوع نشده بود . نشده .وتابه حال هم نخواهد شد