در مصر چه خبر است ؟ فرید ذکریا دقیقا توضیح می دهد

علیرضا رضاخواه/ :

فرید زکریا” مشاورسابق کاخ سفید در امور مسلمانان و سردبیر هفته نامه “نیوزویک” چند ماه پس از حمله جورج بوش به عراق با شعار “دموکراسی سازی در خاورمیانه” کتابی را با عنوان آینده آزادی؛ تقدم لیبرالیسم بر دموکراسی روانه بازار کرد.

مهمترین استدلال زکریا در این کتاب که یک توصیه جدی به صاحب منصبان وقت آمریکا نیز محسوب می شد این بود که، دموکراسی در خاورمیانه به معنی قدرت گرفتن گروه های اسلامی در این منطقه خواهد بود.

وی با اشاره به موفقیت حماس در انتخابات پارلمانی فلسطین تاکید می کند: نتیجه دموکراسی سازی در خاورمیانه یعنی پذیرش حماس در فلسطین، حزب ا… در لبنان و اخوان المسلمین در مصر، جریان های شیعی در بحرین، همپیمانان ایران در افغانستان و عراق و مخالفان آمریکا درعربستان امری که به طور قطع مورد پسند کاخ سفید نخواهد بود. زکریا در ادامه با بیان تئوری تقدم لیبرالیسم بر دموکراسی توصیه می کند، مردم خاورمیانه را باید لیبرال ساخت حتی به زور اسلحه، آن وقت برون داد دموکراسی برای خاورمیانه لیبرال، “لیبرال دموکراسی” مورد قبول غرب خواهد بود.

همین انگاره بود که غربی ها را بر آن داشت تا با آموزش نسل آینده رهبران منطقه در دانشگاه های آمریکا و انگلیس زمینه را برای لیبرال ساختن خاورمیانه آماده سازند. در راستای همین پروژه جمال مبارک فرزند دیکتاتور مصر به دانشگاه آمریکایی قاهره رفت، سیف الاسلام قذافی فرزند دیکتاتور لیبی به خواندن قدرت نرم در دانشگاه انگلیسی LSE پرداخت، شیخ سلمان آل خلیفه فرزند دیکتاتور بحرین به آمریکا رفت و ملک عبدالله اردن از انگلیس برای جانشینی پدر به این کشور بازگشت.

قرار بود پروژه ملت سازی نیز در عراق و افغانستان در همین راستا دنبال شود. کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نیز زیر فشار آمریکا به لیبرالیزه کردن سیاسی اجتماعی ساختارهای خود روی آوردند. اما خیزش عظیم مردمی در خاورمیانه و شمال آفریقا در آغاز سال ۲۰۱۱ پروژه آمریکاییان را با مشکل جدی مواجه ساخت. سرعت گسترش انقلاب ها در منطقه چنان بود که غربی ها تنها نظاره گر اتفاقات بودند.

با این حال به دنبال فرار” بن علی” از تونس هرچند چندین دهه دیکتاتوری در این کشور پایان یافت، اما دست نخورده باقی ماندن ارتش و سرویس امنیتی مورد وثوق اروپا و آمریکا باعث شد تا رژیم های سلطه طلب غربی الگوی مناسبی برای مدیریت منافع خود در کشورهای انقلابی منطقه بیابند. حفظ ساختارهای امنیتی و نظامی کشورهای دستخوش بحران در شمال آفریقا و خاورمیانه به یکی از اصلی ترین راهبردهای آمریکا برای اطمینان از تداوم مداخلات خود در این منطقه تبدیل شد.

ژنرال های ارتش مصر سال ها پیش از به قدرت رسیدن حسنی مبارک با مقامات پنتاگون روابط نزدیکی داشتند و بسیاری از هزینه های مالی ایشان توسط آمریکا تامین می شد. به دنبال انقلاب مردم مصر در میدان التحریر پاره‌ای از کارشناسان بر این باور بودند که ارتش مصر به لحاظ رفتارهای حکیمانه در پروسه کوتاه‌مدت انقلاب مردم از الگوی ارتش پرتغال در دهه هفتاد میلادی قرن پیشین پیروی کرده و نهاد نظامی مصر، ضامن اصلی انتقال آرام کشور به سوی مردمسالاری خواهد بود اما رفتار نهاد نظامی مصر طی ۶ ماه گذشته نشان داد که ظاهرا ژنرال های تحت فرماندهی محمد طنطاوی رئیس شورای نظامی حاکم بر مصر ماموریتی را از جانب اربابان آمریکایی خود دنبال می کنند. ماموریتی که با ارائه پیش نویس قانون اساسی آینده مصر بخشی از آن برای مردم این کشور آشکار گردید.

Chairman of the Joint Chiefs of Staff Gen. Peter Pace (right), U.S. Marine Corps, greets Egyptian Minister of Defense Field Marshal Mohamed Hussein Tantawi as he arrives for a working lunch with Secretary of Defense Donald H. Rumsfeld at the Pentagon in Arlington, Va., on March 7, 2006. Pace, Tantawi, Rumsfeld and their senior advisors are meeting to discuss security issues of mutual interest.

Secretary of Defense Robert M. Gates (right) escorts Egyptian Minister of Defense Field Marshal Mohamed Hussein Tantawi through an honor cordon and into the Pentagon for a working luncheon on March 25, 2008.

Secretary of Defense Donald H. Rumsfeld greets Egyptian Minister of Defense Field Marshal Mohamed Hussein Tantawi as he arrives at the Pentagon in Arlington, Va., on March 7, 2006. Tantawi, Rumsfeld and their senior advisors will meet over a working lunch to discuss security issues of mutual interest.

بر مبنای بند نهم از این پیش نویس که به عنوان سند بالادستی قانون اساسی به حساب می آید، ارتش به عنوان حافظ قانون اساسی جایگاهی فرا قانونی خواهد داشت. به بیان دیگر ارتش مصر همچون نظامیان کمالیست ترکیه که خود را حافظ لائیتیسه در این کشور می دانند، تلاش خواهد کرد تا در آینده به بهانه حفاظت از قانون اساسی منافع غرب را تضمین کند. امری که باعث اعتراض گسترده مردم مصر از گروه های اسلام گرا گرفته تا چپ گراها و لیبرال ها شده است. آن چه بازگشت خشونت ها به میدان التحریر قاهره را موجب شده است تلاش نظامیان برای انحراف انقلاب از آرمان هایش می باشد.

مردم مصر به طور مشخص خواهان کنترل ارتش به وسیله نهادهای مدنی، ارائه یک برنامه زمانبندی برای انتقال قدرت به غیر نظامیان و ممانعت از حضور وفاداران به حسنی مبارک در آینده سیاسی کشورشان می باشند. از سوی دیگر ایجاد اغتشاش های خیابانی و درگیری با مردم آن هم یک هفته مانده به انتخابات پارلمان مصر که قرار است قانون اساسی این کشور را تنظیم کند، نشانه ای از تمایل حاکمان نظامی برای به تعویق انداختن چند باره این انتخابات می باشد. انتخاباتی که به اعتقاد بسیاری از تحلیل گران با پیروزی اسلام گرایان مصری همراه خواهد بود.

/ 2 نظر / 8 بازدید
ابوصدرا

واقعا مطلب پخته و عالی بود این تحلیل رو جای دیه ای ندیده بودم ممنون

اهل الولاء

www.ahlolvela.blogfa.com سلام برادر تحلیل بسیار جالبی بود ضمنا رنگ قالب شما روشنه، اگه رنگ خط نوشته های شما مشکی باشه فکر کنم راحت تر خوانده بشه. منتظر حضور گرم شما هستم.