حاج آقا باید برقصه؟!

 

 

 

 

وبلاگ حی علی الجهاد خوب نوشت :

سال کهنه! سال نو! به راستی این واژه‌ها چه معنایی دارند؟! یک دقیقه بعد از سال تحویل با یک دقیقه قبل از آن، چه توفیری می‌کند؟! هر چه فکر می‌کنم به تفاوت دندان‌گیری برنمی‌خورم، الا این‌که یک سال از عمر نازنین خدادادی کم شد و به تاریخ پیوست و حالا یک سال دیگر پیش روست... چه کردم در این یک سال؟! آغازش چه بود و پایانش چیست؟! آیا از این یک سال خدا و اولیاء خدا راضی‌اند؟! نمی‌خواهم حرف‌های کلیشه‌ای بزنم... نه! اصلا می‌خواهم حرف‌های کلیشه‌ای بزنم! اگر در این ساعات آخر سال جهاد اقتصادی، از حساب و کتاب حرف نزنیم، پس از چه حرف بزنیم؟! خانه‌‌ی ظاهر را تکاندن و شست‌وشو و رُفت‌ و روب کردن و بعدش هم گز کردن بازار و خرید لباس نو و آجیل و شیرینی و میوه و بعدترش هم خاله‌بازی خوب است؟! نه! خوب نیست! به وجدان خود که رجوع کنیم خواهیم فهمید که خوب نیست... اصلا خوب نیست... یا شاید حال من خوب نیست!!!

سخن به درازا نکشد، فقط خواستم بگویم حواس‌مان باشد... همین...

قبل‌نوشت2: این هم باشد عیدی شما خوانندگان عزیز:

این خاطره را همان سال 87 در اتوبوسی که راهی نور بود، از یکی از راویان نورانی شنیدم که خواندنش بعد از سه سال هنوز مو به تنم سیخ می‌کند... بخوانیدش که قطعا خالی از لطف نیست:

"چند سال قبل اتوبوسی از دانشجویان دختر یکی از دانشگاه‌های بزرگ کشور آمده بودند جنوب. چشم‌تان روز بد نبیند... آن‌قدر سانتال مانتال و عجیب و غریب بودند که هیچ کدام از راویان، تحمل نیم ساعت نشستن در آن اتوبوس را نداشتند. وضع ظاهرشان فوق‌العاده خراب بود. آرایش آن‌چنانی، مانتوی تنگ و روسری هم که دیگر روسری نبود، شال گردن شده بود.

اخلاق‌شان را هم که نپرس... حتی اجازه یک کلمه حرف زدن به راوی را نمی‌دادند، فقط می‌خندیدند و مسخره می‌کردند و آوازهای آن‌چنانی بود که...

از هر دری خواستم وارد شوم، نشد که نشد؛ یعنی نگذاشتند که بشود...

دیدم فایده‌ای ندارد! گوش این جماعت اناث، بده‌کار خاطره و روایت نیست که نیست!

باید از راه دیگری وارد می‌شدم... ناگهان فکری به ذهنم رسید... اما... سخت بود و فقط از شهدا بر‌می‌آمد...

سپردم به خودشان و شروع کردم.

گفتم: بیایید با هم شرط ببندیم!

خندیدند و گفتند: اِاِاِ ... حاج آقا و شرط!!! شما هم آره حاج آقا؟؟؟

گفتم: آره!!!

گفتند: حالا چه شرطی؟

گفتم: من شما را به یکی از مناطق جنگی می‌برم و معجزه‌ای نشان‌تان می‌دهم، اگر به معجزه بودنش اطمینان پیدا کردید، قول بدهید راه‌تان را تغییر دهید و به دستورات اسلام عمل کنید.

گفتند: اگر نتوانستی معجزه کنی، چه؟

گفتم: هرچه شما بگویید.

گفتند: با همین چفیه‌ای که به گردنت انداخته‌ای، میایی وسط اتوبوس و شروع می‌کنی به رقصیدن!!!

اول انگار دچار برق‌گرفتگی شده باشم، شوکه شدم، اما چند لحظه بعد یاد اعتقادم به شهدا افتادم و دوباره کار را به آن‌ها سپردم و قبول کردم.

دوباره همه‌شون زدند زیر خنده که چه شود!!! حاج آقا با چفیه بیاد وسط این همه دختر و...

در طول مسیر هم از جلف‌بازی‌های این جماعت حرص می‌خوردم و هم نگران بودم که نکند شهدا حرفم را زمین بیندازند؟ نکند مجبور شوم...! دائم در ذکر و توسل بودم و از شهدا کمک می‌خواستم...

می‌دانستم در اثر یک حادثه، یادمان شهدای طلائیه سوخته و قبرهای آن‌ها بی‌حفاظ است...

از طرفی می‌دانستم آن‌ها اگر بخواهند، قیامت هم برپا می‌کنند، چه رسد به معجزه!!!

به طلائیه که رسیدیم، همه‌شان را جمع کردم و راه افتادیم ... اما آن‌ها که دست‌بردار نبودند! حتی یک لحظه هم از شوخی‌های جلف و سبک و خواندن اشعار مبتذل و خنده‌های بلند دست برنمی‌داشتند و دائم هم مرا مسخره می‌کردند.

کنار قبور مطهر شهدای طلائیه که رسیدیم، یک نفر از بین جمعیت گفت: پس کو این معجزه حاج آقا! ما که این‌جا جز خاک و چند تا سنگ قبر چیز دیگه‌ای نمی‌بینیم! به دنبال حرف او بقیه هم شروع کردند: حاج آقا باید...

برای آخرین بار دل سپردم. یا اباالفضل گفتم و از یکی از بچه‌ها خواستم یک لیوان آب بدهد.

آب را روی قبور مطهر پاشیدم و...

تمام فضای طلائیه پر از شمیم مطهر و معطر بهشت شد... عطری که هیچ جای دنیا مثل آن پیدا نمی‌شود! همه اون دخترای بی‌حجاب و قرتی، مست شده بودند از شمیم عطری که طلائیه را پر کرده بود. طلائیه آن روز بوی بهشت می‌داد...

همه‌شان روی خاک افتادند و غرق اشک شدند! سر روی قبرها گذاشته بودند و مثل مادرهای فرزند از دست داده ضجه می‌زدند ... شهدا خودی نشان داده بودند و دست همه‌شان را گرفته بودند. چشم‌ها‌شان رنگ خون گرفته بود و صدای محزون‌شان به سختی شنیده می‌شد. هرچه کردم نتوانستم آن‌ها را از روی قبرها بلند کنم. قصد کرده بودند آن‌جا بمانند. بالاخره با کلی اصرار و التماس آن‌ها را از بهشتی‌ترین خاک دنیا بلند کردم ...

به اتوبوس که رسیدیم، خواستم بگویم: من به قولم عمل کردم، حالا نوبت شماست، که دیدم روسری‌ها کاملا سر را پوشانده‌اند و چفیه‌ها روی گردن‌شان خودنمایی می‌کند.

هنوز بی‌قرار بودند... چند دقیقه‌ای گذشت... همه دور هم جمع شده بودند و مشورت می‌کردند...

پرسیدم: به کجا رسیدید؟ چیزی نگفتند.

سال بعد که برای رفتن به اردو با من تماس گرفتند، فهمیدم دانشگاه را رها کرده‌اند و به جامعه‌الزهرای قم رفته‌اند ... آری آنان سر قول‌شان به شهدا مانده بودند ..."

/ 2 نظر / 11 بازدید
جواد

خودتو مسخره کردی یا ما رو؟ چه زود این قرتی ها متحول شدن و چفیه انداختن؟ تازه یک سال بعدش هم رفتن حوزه و طلبه شدن؟

مهدی

حاجی ! اینا نمی فهمن ! یعنی تا نرن اونجا نمی فهمن ! البته رفتن اونجا هم دعوت می خواد ! هرکی هرکی نیست که ! باید دعوت بشن ! چقدر بودن اونایی که تیکه می نداختن ، می رین خاک بازی ! کاخ بازی تون قبول ! وقتی یک بار پاشون رو گذاشتن توی اون بیابون ها دیگه فهمیدن خاک بازی رو ما انجام نمی دیم ! خاکبازی رو شهدا با دل ما انجام میدن ! اگر این یارویی که این زیر اومده چرند گفته بیاد من یک بنده خدای رو نشون بدم که چطور از دل یک خانواده غیر مذهبی و حتی ضد انقلابی ! بسیجی شده توی همون میدون ها پر از خاک ! حیف که اجازه ندارم وگرنه میگفتم چطور تغییر کرد ، چی شد که الان همه عشقش شهدا شدن !