عمليات مرصاد سند افتخار و پایداری

بسم الله .

لحظه نگاري دفاع مقدس ،عمليات مرصاد

با تشکر از سايتهای شريف نيوز و شهيد آوينی

« سردار مقدم » در گفتگویی عنوان کردند : در شرايطي که منافقين تصور مي کردند از همه چيز عبور کرده اند و ديگر هيچ چيز پيشروي آنان را به سمت تهران مختل نمي کند، ناگهان خود را در کمينگاه نيروهاي اسلام ديدند

سردار مقدم يکي از فرماندهان عمليات مرصاد  در گفتگو با گروه دفاع مقدس خيرگزاري مهر پيرامون شرايط سياسي و اقتصادي ايران درهنگام پذيرش قطعنامه و پيش از عمليات مرصاد گفت:  شرايط براي کشور سخت شده بود و ما هيچ وامي در اختيار نداشتيم، وزير بازرگاني اعلام کرده بود که سيلوهاي ما فقط براي يک يا دو ماه بيشتر گندم ندارد و وزارت نفت اظهار داشته  بود ذخيره سوخت براي سه روز بيشتر باقي نمانده است. و اين در حالي بود که صدام و منافقين با وام هاي بي حساب وکتاب روبرو بودند.

 اين فرمانده درباره تشريح وضعيت جبهه هاي جنوب و غرب کشور گفت: در روزهاي قبل از عمليات مرصاد طبق تقسيم بندي فرماندهان دفاع مقدس، جبهه جنوب در اختيار سپاه ومنطقه عملياتي غرب دراختيار نيروهاي ارتش بود و همين ايام بود که حضرت امام (ره ) پذيرش قطعنامه را در دستور کار وزارت امور خارجه قرار داد .ومتاسفانه همه اينها در حالي صورت گرفت که صدام  موتور تبليغات خود را روشن ساخت و جار زد ما  خواهان صلح هستيم و قطعنامه را پذيرفته ايم و رژيم ايران جنگ طلب است واز سويي ديگر به ناگهان حملات وسيعي را شروع کرد و شهرهايي را مورد تهاجم قرار داد که  اول جنگ هم سقوط نکرده بود براي مثال شهر سر پل ذهاب طي اين تهاجمات مورد تصرف دشمن قرار گرفت. و در جنوب نيز از رود کارون گرفته تا منطقه فکه و حتي بخشي از جاده اهواز - خرمشهر هم ازآسيب دشمن در امان نماند.

 وي  افزود: خيلي شفاف نبود که عراق با اين حملات چه اهدافي دارد، تصور نظامي ما اين بود که عراق براي پوشش عفب نشيني اين کارها را انجام مي دهد . ولي حقيقت  اين بود که صدام  اهداف شومي را دنبال مي کرد . از آنجمله مي خواست با اين تهاجمات بر سهولت دستيابي منافقين به تهران انگشت گذارد.

درهممين اثنا،  منافقين با تمام توان رزمي و غير رزمي خود از خط عبور کردند و از تنگه پاتاق تا منطقه چهار زبر در 34 کيلومتري کرمانشاه را با سرعت خيلي زياد طي کردند .

سردار مقدم  درباره علل پيش روي منافقين تا منطقه چهار زبر گفت : تدبيري که در آن روزگار انديشه شد وجود يک برنامه ريزي  کاملا منظم بود. ماتصميم گرفتيم فرصت دهيم که  منافقين به جايي برسند که نيروهاي رزمنده کشورمان در آنجا برتري نسبي داشته باشند . و در شرايطي که منافقين تصور مي کردند که از همه چيز عبور کرده اند و ديگر هيچ چيز پيشروي آنان را مختل نمي کند، در منطقه (چهار زبر)34  کيلومتري کرمانشاه ،  با خاکريز و يک خط دفاعي مستحکم مواجه شدند.  با تدبير اين استراتژي نظامي نيروهاي خودي موفق شدند ضرباتي را به عقبه دشمن وارد سازند ودرنهايت آنان را منهدم کنند.

وي درباره علت نامگذاري اين عمليات با اين اسم خاطر نشان ساخت:  کلمه " مرصاد"  از همين قالب طراحي دفاع گرفته شده  زيرا منافقين در کمين برنامه ريزي شده رزمندگان اسلام گرفتار شدند و در منطقه چهار زبر به دام افتادند. اين عمليات سه روز به طول انجاميد که در روز اول هدف سد کردن هجوم منافقين بود . در روز دوم حرکت نيروي زميني صورت گرفت که با پشتيباني بسيار قوي نيروي هوايي و هوانيروز همراه شد و در روز سوم يگان هاي منافقين به کلي منهدم شد.

 وي درباره علل اينکه چرا در روز اول عمليات نيروي هوايي وارد عمل نشد گفت: در آن زمان پايگاه نوژه بمباران شده بود و انجام عمليات پاکسازي باند فرود قدري فرصت را از ما گرفت و به همين دليل نيروي هوايي با يک روز تاخير عمليات را ادامه داد. در آن زمان که اين تهاجم توسط منافقين و با حمايت صدام صورت پذيرفت ما بيشترين اعزام نيروي بيسجي را شاهد بوديم و نمونه آن هم در طول دوران دفاع مقدس هيچگاه اتفاق نيفتاد .

مرصاد ، جلوه ء پايداری

فرمانده هوانیروز كرمانشاه گفت: «منافقین بدانند تا روزی كه اسلحه به دست گرفته‌اند سرنوشتی جدا از دوستان خود در مرصاد نخواهند داشت.»

سرهنگ خلبان حمید جعفری روحی در گفت‌وگو با ایسنا، به تشریح ابعاد مختلف عملیات غرورآفرین مرصاد پرداخت و با گرامی‌داشت سالروز این عملیات، گفت: «در سال 67 و در عملیات مرصاد شاهد تحقق این آیه وحی بودیم كه خداوند در كمین‌گاه است و هیچ زمانی دشمنان را برای انجام اعمال پلیدشان آسوده نخواهد گذاشت.»

این فرمانده نظامی اظهار داشت: «ماجراجویی و قدرت‌طلبی صدام بعد از پذیرش قطعنامه 598 سازمان ملل در اواخر تیرماه سال 67 یك بار دیگر و این بار در قالب منافقین خود را نمایان ساخت و نیروهای منافق كه تا آن زمان از هیچ كوششی برای ضربه زدن به نظام مقدس جمهوری اسلامی كوتاهی نكرده بودند، در قالب بیش از 50 تیپ و وسعتی برابر جبهه‌های جنوب، غرب و شمال غرب كشور اقدام به عملیات آفندی گسترده‌ای كردند.»

وی با اشاره به حمایت و پشتیبانی ابرقدرتها از عراق و منافقین در طول جنگ و علیه ایران، تصریح كرد: «منافقین كه تنها اسم «مجاهدین خلق» را به دنبال خود یدك می‌كشیدند برای انجام این عملیات علیه ایران بر اساس فراخوانی كه انجام دادند مبادرت به جمع‌آوری نیروهای خود كردند و مورد حمایت مستقیم كشورهای مخالف ایران قرار داشتند به نحوی كه از ادوات و تجهیزات بر جا مانده، كشورهای حمایت‌كننده آنها كاملا مشخص شدند و یك بار دیگر به جهانیان اثبات شد كه ایران در جنگ با عراق فقط با این كشور درگیر نبود، بلكه تعداد زیادی از كشورهای جهان به سركردگی آمریكا انواع حمایتهای مادی و تسلیحاتی را از این كشور علیه ایران به عمل می‌آوردند.»

جعفری گفت: «نیروهای منافقین از سه محور تنگ پیشگام، قصرشیرین و مرز باویسی حركت خود را به داخل خاك ایران آغاز و بر اساس مداركی كه از آنها به دست آمد، حركت خود را در دو ستون از طرف قصرشیرین و سرپل‌ذهاب به طرف كرند غرب، اسلام‌آباد غرب و كرمانشاه آغاز كردند. بزرگترین اشتباه منافقین این بود كه در برآوردهای خود به این نتیجه رسیده بودند كه از سوی مردم ایران مورد استقبال قرار خواهند گرفت و با تكیه بر این دلایل نادرست، پیش‌بینی نفوذ به شهر كرمانشاه و حركت به سمت تهران را در اذهان خود پرورانده بودند، غافل از اینكه شیرانی دلیر در هوانیروز خوابیده و منتظر ورود و به هلاكت رساندن آنانند.»
وی ادامه داد: «در همان شب حمله منافقین، ستادی در پایگاه هوانیروز كرمانشاه با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین هاشمی رفسنجانی، امیرشهید سپهبد صیاد شیرازی و تعدادی از فرماندهان و خلبانان غیور هوانیروز كرمانشاه تشكیل و تمهیدات لازم برای جلوگیری از نفوذ بیشتر دشمن اندیشیده شد.»

فرمانده پایگاه هوانیروز كرمانشاه با اشاره به نقش مهم و تأثیرگذار هوانیروز در انهدام و نابودی منافقین در این عملیات، افزود: «در آن شب 10 فروند هلیكوپتر شنوك مبادرت به انتقال نیروهای نظامی به پشت مواضع دشمن (كوههای كرند) كردند و خلبانان هلیكوپترهای شكاری نیز برای روشن شدن هوا لحظه‌شماری می‌كردند، تا اینكه در بامداد همان روز با پروازهای متعددی كه از پایگاه هوانیروز كرمانشاه صورت گرفت نیروهای منافق كه تا تنگه چهار زبر پیش آمده بودند در این تنگه زمین‌گر شدند و با توجه به حجم آتش‌بار نیروهای خودی از زمین و هوا، منافقین بسیاری از نیروها، ادوات و تمهیدات خود را از دست دادند و گروه به گروه به فكر فرار و خالی كردن عرصه افتادند.»

وی گفت: «البته باید توجه داشت كه در این علمیات همه نیروها تأثیرگذار بودند و همگی اعم از بسیج، سپاه، ارتش و مردم عادی با هم متحد شدند و با تمام توان و با غیرت مثال‌زدنی از مرز و بوم میهن اسلامی دفاع كردند... منافقین از این مطلب غافل بودند كه از بچه شیرخوار تا پیرمرد 90 ساله این كشور در مقابل هر دشمنی خواهند ایستاد و جان خود را در راه دفاع از میهن اهداء خواهند كرد و با توجه به خصوصیاتی كه مردم مكتبی ایران دارند هیچ دشمنی به راحتی نمی‌تواند بر آنها مسلط شود. منافقین تا روزی كه اسلحه به دست گرفته‌اند بدانند سرنوشتی جدا از دوستان خود در مرصاد نخواهند داشت، كه البته باید به این بعد مساله نیز توجه داشت كه بنا به دین مقدس اسلام توبه پذیرفتنی است و هر یك از افراد این گروه كه اغفال شده‌اند می‌توانند كه با انجام توبه به آغوش خانواده‌های خود بازگردند.»

فرمانده پایگاه هوانیروز كرمانشاه بر لزوم هوشیاری مردم و نیروهای مسلح در مقاطع مختلف تأكید كرد و در خصوص توان دفاعی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی گفت: «نیروهای مسلح ما از آمادگی كامل برخوردارند و با كمال اطمینان می‌توان گفت كه هیچ قدرتی نمی‌تواند به كشور ما سوء نیت داشته باشد.»

/ 0 نظر / 87 بازدید