موضعگیری مجلس هفتم علیه تخلفات وزارت ارشاد در اهواز

رئیس مجلس خواستار مؤاخذه مسئولان مقصردر رسوایی جشنواره اهواز شد

دکتر غلامعلی حداد عادل ریاست محترم مجلس هفتم

رسیدگی به اسناد و تصاویر مربوط به ترویج هرزگی درجشنواره ایران زمین (اهواز) منجر به اعتراض رئیس مجلس و رئیس کمیسیون فرهنگی علیه مسئولان این مراسم شد.
درجلسه علنی امروز مجلس آقایان حدادعادل، عمادالدین افروغ رئیس کمیسیون فرهنگی و نوعی اقدم عضو هیئت رئیسه مجلس طی سخنانی خواستار اقدام سریع متولیان امر برای مؤاخذه و عزل مسئولان مقصر در برپایی مراسم مذکور شدند.
حدادعادل رئیس مجلس شورای اسلامی پیرامون جشنواره ایران زمین در اهواز سخنانی ایراد کرد و گفت بنده هم لازم می دانم اشاره ای درباره آنچه در جشنواره ایران زمین در اهواز اتفاق افتاد بکنم. مسلماً آنچه اتفاق افتاده قابل اعتراض و انتقاد است. مردم متدین خوزستان و علمای منطقه هم عکس العمل های مختلفی نشان دادند و اعتراض خودشان را اعلام کردند. طبیعی ترین انتظار مردم مسلمان ما از مدیران و مسئولان جمهوری اسلامی این است که در برنامه ها و فعالیتهای خود احکام اسلامی را رعایت کنند. وقتی مسئولان بخوبی می دانند که در اجرای برنامه های هنری در آنچه که به حجاب مربوط می شود باید احتیاط و دقت بکنند.
در عین حال از گروه های رقص زنان از کشورهای دور اسلامی برای اجرای برنامه در ایران دعوت می کنند حداقل آنچه درباره آنها می توان گفت این است که بی تدبیری کردند. این حداقل سخنی است که اگر ما بخواهیم در نهایت احتیاط صحبت کنیم باید بگوئیم که بی احتیاطی و بی تدبیری کردند.
رئیس مجلس گفت اصولا چرا باید از گروه های هنری که نه آشنایی با احکام اسلامی دارند و نه تقید و تعهدی به رعایت آن احکام، برای اجرای برنامه در ایران دعوت بشوند. در این قبیل موارد اولین اقدامی که انتظار می رود از سوی مقامات بالاتر صورت گیرد این است که سریعاً موضع بگیرند و به خواست مردم احترام بگذارند و اگر افرادی اعم از مسئولان و یا مجریان برنامه های هنری مرتکب خطا و غفلت شده اند رسیدگی و مؤاخده کنند.
رئیس مجلس افزود بنده از رئیس محترم کمیسیون فرهنگی درخواست کردم از جانب مجلس و به حکم وظیفه ای که مجلس دارد به این موضوع رسیدگی بکنند و از حقوق فرهنگی مردم دفاع کنند.


سخنان نماینده تهران
عماد افروغ نماینده مردم تهران سومین سخنران بود. وی گفت بعید می دانم در آندولوس به نام حکومت دینی از درون نظام را استحاله کرده باشند. چیزی که ما امروز با آن روبرو هستیم این است که متولیان فرهنگی ما و دستگاه های رسمی با استفاده از منابع دولتی تیشه به ریشه آرمان ها و اهداف جمهوری اسلامی از جمله اهداف فرهنگی می زنند. چه زیبا گفت شهید مدرس حالا که قرار است بمیریم چرا با دست های خودمان زمینه را برای فنا شدن خودمان فراهم کنیم. وی گفت انقلاب اسلامی یک انقلاب الهی است. مردم یک حق فرهنگی دارند دین حق دارد، حق سنت، حق فرهنگ و هویت و حق تعلیم و تربیت دینی، ما این حقوق فرهنگی را فراموش کردیم و تحت تأثیر لیبرالیسم سوخته 200 سال پیش غرب به نام حقوق فردی و حقوق جمعی و اجتماعی را فراموش کردیم. مسئله دیگری که ما با آن روبرو هستیم فقدان نظارت است چه در عرصه اقتصاد و چه در عرصه سیاست و چه فرهنگ و حاشا که مجلس هفتم مجلسی باشد که این حداقل نقش خودش را ایفا نکند و نظارت لازم را بر عملکرد دستگاه های ذی ربط اعمال نکند.
وی گفت آنچه که ما در مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر ایران زمین با آن روبرو هستیم مصداق بارز استحاله از درون و بی توجهی به حقوق فرهنگی است. ممکن است گفته شود که در یک مراسم خصوصی انجام شده است. اولا این در مراسم خصوصی نبوده است. اگر در مراسم خصوصی بوده باشد بنده از کسانی هستم که اگر کسی ایراد بگیرد به نام حریم خصوصی در برابرش می ایستم اما این در یک عرصه عمومی است و به نام جمهوری اسلامی است و با حضور مسئولین استان ومسئولین وزارتخانه انجام شده است. واقعاً این قابل قبول نیست. در هیچ کشوری با هیچ مبانی معرفتی قابل قبول نیست که یک دستگاهی بیاید و آن اساس را زیر سؤال ببرد. علاوه بر آن در عرصه هنر نیز مصداق استحاله هنر و ابتذال است. هنرمندان حقیقی ما بایستی در برابر این ابتذال و استحاله هنر ایستادگی کنند و بیش از آنکه این جشنواره، جشنواره تئاتر باشد عزیزانی که سی دی را تماشا کردند جشنواره رقص است.


رقص با تئاتر فرق دارد، قرار نیست به نام جشنواره تئاتر و مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر، جشنواره رقص برگزار کنیم آنهم رقص مختلط. جمهوری اسلامی حریم دارد. من عکس این را به تعدادی از اساتید دانشگاه از جناح های مختلف نشان دادم نزدیک بود خون گریه کنند. به من گفتند تذکر بده ما ایستاده ایم. خواهش می کنم این عکسها را ببینید. بدن لخت است. و اگر بگویم در واقع ما در برابر یک عمل انجام شده قرار گرفته ایم باید خدمت شما عرض بکنم این برنامه قبل از اینکه در صحن عمومی جشنواره به نمایش گذاشته بشود برای هیئت داوران به نمایش گذاشته شد. بنابراین اطلاع داشتند. می گویند فقط سه دقیقه بوده است این کمیت گرایی مخل نگاه های کیفی است.


وی افزود ما در جلسه ای دعوت می کنیم به ما می گویند همین که تابلوی ما بالا می رود مصداق مبارزه با تهاجم فرهنگی است. شما بروید کتاب «پورنو» چاپ بکنید با تیراژ بالا. آیا این می شود مصداق مبارزه با تهاجم فرهنگی؟ این خود عینیت تهاجم فرهنگی است. بروید ببینید در این سال ها ادبیات داستانی که منتشر شده چه ادبیات داستانی است و چه کتاب ها و رمان هایی چاپ شده است. امروز رسالت نمایندگان تذکر و سؤال به مقامات مربوط است. اما اقدامی که کمیسیون فرهنگی بایستی بکند خدمت شما عرض می کنم. ما این هفت ماه طرح هایی را داریم یکی از طرح هایی که روی آن کار کردیم تحقیق و تفحص از سه دستگاه فرهنگی است. یکی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و یکی سازمان ملی جوانان است و دیگری هم سازمان مشارکت امور زنان است. اما نمایندگان خوزستان هم یک اقدامی را انجام دهند که امیدواریم اقدام شایسته باشد. و نسبت به تذکر قاطع دادن و حتی عزل بعضی از مسئولین اقدام جدی صورت بگیرد و آخرین نکته من پیامی است به هنرمندان متعهد و جهت دار این کشور که اگر می خواهند هنر باقی بماند بایستی نقد از درون بکنند تا فرصت به مدعی العموم نرسد. اعضای کمیسیون فرهنگی بهیچوجه اعتقاد به برخورد قضایی با فرهنگ ندارند. 1-نظارت از سوی متولیان رسمی فرهنگ 2-نقد از درون توسط هنرمندان متعهد.


ترویج سکولاریزم با بودجه بیت المال
عشرت شایق نماینده مردم تبریز به وزیر ارشاد به خاطر ترویج سکولاریزم در بولتن های منتشره آن وزارتخانه تذکر داد.
وی درجلسه علنی امروز از مسجد جامعی خواست نسبت به وضعیت بولتن های مذکور رسیدگی کند.
شایق همچنین در ادامه به رئیس جمهور درباره ضدارزشی بودن برخی از طرح های آموزشی مرکز امور مشارکت زنان تذکر داد.

غیرت فراجناحی
نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز نسبت به انتشار خبری مبنی بر تعرض محافظ و راننده نماینده خرم آباد به یک دختر دانشجوی محجبه واکنش نشان دادند.
در این زمینه مهندس محسن یحیوی نماینده مردم بروجرد طی تذکری آیین نامه ای ماجرای فوق را موجب زیرسؤال رفتن نمایندگان و مجلس ارزیابی و تصریح کرد هیئتی از سوی مجلس برای رسیدگی به موضوع و کشف حقیقت اعزام شود.
وی گفت: اگر مسئله واقعیت داشته، در اسرع وقت از قوه قضاییه خواسته شود، فرد را به عنوان متجاوز به حریم مردم مجازات کند.


دکتر حدادعادل نیز با وارد دانستن تذکر یحیوی، وعده رسیدگی داد و خاطرنشان ساخت: این مسئله هرچه بوده، ضرورت توجه نمایندگان را به رفتار اطرافیانشان ایجاب می کند. رییس مجلس افزود: یکی از لوازم حفظ شأن مجلس این است که هر آنچه مستقیم یا غیرمستقیم به نمایندگان مربوط می شود، مورد توجه و حساسیت و دقت از سوی خود نمایندگان قرارگیرد.


گفتنی است درحالی که مجلس اصولگرا، برخلاف نهادها و دستگاه های دولتی نسبت به رفع اشکالات خود پیشقدم شده و به صورت شفاف علیه تخلفات اعضای خود واکنش نشان می دهد، یکی از خبرنگاران بدسابقه پارلمانی- که به رفتار غیراخلاقی در مجلس شهرت دارد- در حاشیه جلسه علنی امروز با صدای بلند از سایر خبرنگاران خواست در خبر خود تأکید کنند که ماجرای خرم آباد به یک نماینده اصولگرا مربوط می شود!

/ 16 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
al zarghavi

راستی راستی.!!! من نميگم که بنيادگراييی وهابی( الزرقاوی ) نمونه ايده آل از اصولگرايست. بلکه من می گويم بايد نمونه حزب الله لبنان که جنبشی کاملا مذهبی و اصولگرا و پايبند به ابزارهای نظاميست در ميان کشورها و گروهای اسلامی خواه شيعه و خواه سنی با يک هدف واحد که خودت می دانی ايجاد شود. من تنها توسل به زور از سوی وهابی ها را ستايش می کنم و می گويم بايد اين فاکتور مهم مورد استفاده آنان از سوی جنبش های اسلامی راستين به کار گرفته شود همان طور که امروز ثمره آن در فلسطين را شاهديم. تلفات اسرائيليها در اين ۴ سال انتفاضه اخير به ۱۰۲۶ کشته رسيده است.و تنها نتيجه روح شهادت طلبيست.

علی

بله من هم موافقم، عمرا اگر راضی باشم دست بردارید. بالاخره هرچقدر ما پیگیر باشیم کمک برادران هم حتما موثر است، خلاصه یک دست صدا نداره!

پاسداران

بسم الله . اگر افشاگری ما در مورد گندکاری دوم خردادیها و سعی ما در جلوگیری از این کارها برای تو آب و نان و برآورده شدن حاجات !! داشت که طعنه به حذف نمی زدی ! مثلا بفرما ببینیم همین نکته ای که ما گفتیم کجا باعث اساعه فحشا شد آدم پوچ!

al zarghavi

کشور درگير با تهديدات خارجيست که هر روز گسترده تر می شود!؟ آنوقت شما گير داده ای به دوم خرداد!!! بابا به پير دوم خرداد مرد!! استخوانشم پوسيد! ول کنيد ديگه اين بحث بی حاصلو لا اقل به بحث انتخابات بپردازيد در شرايطی که گروههای به اصطلاح اصلاح طلب پشتوانه ندارند به دنبال يک کانديدا باشيد تا رای اکثريت را بدست آورد و مقبول حزب الله و خدا باشد. والسلام

ایمان رضایی

سلام برادر موفق باشی ممنون از مطالب مفيد . اينا رو ولشون کنی کارايی می کنن اونسرش ناپيدا . به قول قديميا مرده رو ول کنی کفن رو کثيف می کنه

پاسداران

بسم الله . آقاايمان سلام عليکم و تشکر.

پاسداران

بسم الله . اولا هيچ انقلاب دينی در هيچ جای دنيا بدون رهبری دينی پا نگرفته . آقای سيستانی هم رهبر مملکت عراق است. تمام تلاش آمريکادر عراق کم رنگ کردن اثر ايشان است. هرکس نمی داند هم بگويم که تا بجال دو سوء قصد جدی به ايشان شده . انقلابو حرکت عليه اشغال بدون هدايت دينی به هيچ جا نمی رسد. آقای سيستانی ايرانی و معتقد به ولايت مطلقه فقيه است و در مسائل جديد نيز بسيار ماهر هستند. در مديريت جامعه اسلامی نيز از خود درايت بسيار بالا - مثل ماجرای نجف - نشان داده اند. مجموعه بزرگی از موسسات رايانه ای و اينترنتی نيز تحت نظر ايشان اداره می شود. مرجعه تقليد مسلم نيز هستند. اگر نبود خطری که روحانيون شيعه برای منافع آمريکا دارند ، آيت الله شهيد مظلوم حکيم تقريبا در مدت کوتاهی پس از ورود به عراق ترور نمی شدند.

soheil

سلام برادر من صاحب وبلاگ اسلحه شناسی هستم از وبلاگت خوشم امد با تبادل لينک چطوری برادر به ما سر بزن کاش ملت عراق (شيعيانش) بجای چسبيدن به سيستانی جفت کمی برای ازادی خود با برادران مسلمانشان در عراق متحد شده و ميجنگيدند

sasan

کسانی که از اتحاد شيعه و سنی دم ميزنند قسم می خورم لای تاريخ اسلام را باز هم نکرده اند چه رسد به مطالعه اين اتحاد فقط و فقط با ظهور امام زمان و شيعه شدن سنی ها در ان موقع اتفاق ميافتد نه با خاهش دل شمای شيعه خدا وند خود می دانست اگر پیامبر را در ۶۳ سالی ببرد چه میشود کسی حق تعیین تکلیف برای خدا ندارد

پاسداران

بسم الله . نکند اين جناب ضد انقلابی که دو تا کار را با هم انجام داده بود ، انتظار داشت کامنتش را پاک هم نکنم؟ اول آماده بود به دولت ، لقب دولت ما ، داده بود . بعد فحش جنسی داده بود به دولت. بعد هم اسم خودش را بسيج آنهم بسيجی دانشجو آنهم کدام دانشگاه دانشگاه علامه ! گذارده بود. جالب اينکه آی دی هم نگذاشته بودو فقط يو آر ال وبلاگ بسيج دانشگاه علامه را گذاشته بود. اولا :: دور دور اين است که ديگر هرچه ضد انقلاب کثيف است هم ، به دولت خاتمی فحش می دهند ؟ آهان ! کجابودبد اون روزهای اول ؟ بدجوری خاتمی نااميدتون کرد هان ؟ بيچاره ها ! خاتمی ۸ ساله داره تو نطام درس می خونه ! ديگه به اندازه يک بچه اول دبيرستانی توانسته بفهمه چی درسته چی غلط. ضمنا. بسيجی دولت خاتمی را از خودش نمی داند که حالا به او فحش دهد يا نه. ضمن اينکه اصولا همچين هم خاتمی آدمی بی خيالی نست که به او هرچيز بگويند بخنند ! احمق است کسی که اينچنين کند. چراراه دور می رويد ؟ ۱۶ آذر امسال نگفت به آن عوضی ها زياد چرند بگوييد می گويم بيرونتان کنند؟ خب چرا می خواهی فحش بدهی به نظام ، خاتی را فحش می ده که تمام وجود شما ضد انقلابها به او بدهکار است ؟ ضمنا چرا جر