مبانـی قانونی ممنوعیت ورود به پایگاه های اینترنتی پالایش شده

متاسفانه برخی رسانه های خبری کشور، با زیر پا گذاردن رسالت حرفه ای مبنی بر خبررسانی صادقانه و انتشار اخبار و اطلاعات و تحلیلهای صحیح در جامعه، مرتکب حرفه ای تریب فریب افکار عمومی و به انحراف کشاندن اقدامات عناصر فعال جامعه می شوند.

مشخص نیست کدام خبرنگاری در قالب یک شیطنت حرفه ای یا خطای رسانه ای، سئوالی انحرافی وبدون موضوعیت را از سردار سرتیپ پاسدار اسماعیل احمدی مقدم فرمانده کل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران می پرسد تا منظور خود را تامین کند.

خبرنگار با سئوال از ایشان در مورد نحوه ی برخورد پلیس با افرادی که در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند ، پاسخی می گیرد که دقیقا قانونی و منطبق بر حقایق و مبانی حقوقی و جزایی کشور است.

در وبلاگ نیوز در این زمینه می خوانیم:

پلیس با کسانی که وارد شبکه مجازی می‌شوند، برخورد ندارد

احمدی‌مقدم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شبکه‌های اجتماعی مجازی اظهارکرد: ممنوعیت استفاده از شبکه‌های اجتماعی را ما مشخص نمی‌کنیم و صرفا در این حوزه مجری قانون هستیم.

وی با بیان اینکه هر ماموریتی که در این زمینه به ما ابلاغ شود را انجام می‌دهیم خاطرنشان کرد: با کسانی که وارد شبکه‌های مجازی می‌شوند برخوردی نداریم مگر اینکه این افراد اقدام به عضوگیری برای گروه‌های سرقت، گروه‌های تروریستی یا یارگیری برای باندهای اغفال، فریب و تهاجم فرهنگی بکنند که در این زمینه جرم ثانویه مدنظر ماست و با آن برخورد می‌کنیم.

اظهارات سردار فرمانده کل ناجا کاملا منطبق بر قانون جرائم رایانه ای است.

بر اساس این قانون، همچنین فهرست مصادیق مشخص شده، ورود و فعالیت در پایگاههای اینترنتی که صرفا ساختار شبکه های اجتماعی دارند از مصادیق مجرمانه محسوب نمی شود و پلیس نیز در این زمینه، سرفا با افرادی برخورد دارد که اقدام به عضوگیری برای گروه‌های سرقت، گروه‌های تروریستی یا یارگیری برای باندهای اغفال، فریب و تهاجم فرهنگی بکنند.

اما حقیقت آن است که پشت سر این شیطنت رسانه ای، القاء این نکته انحرافی به مخاطب است که منظور، پایگاه های اینترنتی فیلترشده ای نظیر فیسبوک و توئیتر است. روشن است که اظهارات سردار فرمانده ناجا کلا نکته ای در این زمینه نداشته و موضوع پاسخ، کلیه ی پایگاه های اینترنتی شبکه اجتماعی مجاز مانند کلوپ و امثالهم است و اگر فردی در این پایگاهها مرتکب تخلفی از قوانین کشور شود تحت تعقیب قرار می گیرد.

نکته آنجاست که عبور از فیلترینگ نظام جمهوری اسلامی ایران و در نتیجه ورود به پایگاههای مجرمانه ای همچون موارد یادشده ، مطابق نص ماده یکم قانون جرائم رایانه ای و بلحاظ نقض تدابیر امنیتی نظام جمهوری اسلامی ایران در اعمال فیلترینگ بر این پایگاهها ، ممنوع است. این امر منصرف از آن است که این امر چگونه صورت پذیرد.

اگر این امر، با استفاده از سرویسهای ضد فیلترینگ غیر رمز مانند وب پراکسی ها و وی پی ان های غیر رمز باشد، این اقدام ، با جرم مضاعف همراه شده ، مطابق ماده 9 قانون جرائم رایانه ای که اشعار می دارد :

ماده (9) هرکس به طور غیرمجاز با انجام اعمالی از قبیل وارد کردن، انتقال دادن، پخش، حذف کردن، متوقف کردن، دستکاری یا تخریب داده ها یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری، سیستم های رایانه ای یا مخابراتی دیگری را از کار بیندازد یا کارکرد آنها را مختل کند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

بواسطه ایجاد اختلال در سیستم رایانه ای فیلترینگ نظام جمهوری اسلامی جرم و قابل تعقیب و مجازات است.

همچنین اگر این امر با استفاده از سیستم های رمزنگاری ارتباطات مانند استفاده از پروکسی های SSL یا وی پی ان های کدشده باشد ، مطابق ماده ی 8 و 10  قانون که اشعار می دارد :

ماده (8) هرکس به طور غیرمجاز داده دیگری را از سیستم های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده حذف یا تخریب یا مختل یا غیرقابل پردازش کند‌ به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

ماده (10) هرکس به طور غیرمجاز با انجام اعمالی از قبیل مخفی کردن داده‌ ها، تغییر گذرواژه یا رمزنگاری داده‌ ها مانع دسترسی اشخاص مجاز به داده ها یا سیستم های رایانه ای یا مخابراتی شود، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

بواسطه ی غیرقابل پردازش کردن و مخفی کردن داده ی فهرست اقدامات و ترددات دیجیتال خود توسط مقامات مسئول قانونی مجاز ، جرم بوده و قابل تعقیب و مجازات است.

/ 5 نظر / 5 بازدید
امام نقی از سامرا

محدود کردن دسترسی مردم به ایمیل هایشان هم شامل مجازات اسلامی هست؟ در ضمن قیمت بستنی رو نپرسیده بودی که بگویم. اینجا هوا سده کسی بستنی نمی خوره ولی با 50 دقیقه کارگری میشه یک وعده غذای سیر خورد و با 6 ساعت کار یک خانواده رو سیر کرد و یکی دو قرون (قرون شاهنشاهی) پس انداز کرد. دلار چنر شد راستی؟ سلام خاوری رو برسون. احمی نژاد شماره اش رو هنوز داره حتما.

vahid

سخنان مالکوم ایکس رهبر سیاه پوستان آمریکا درباره برادری و برابری در اسلام کلیپی زیبا از شبکه نصر با زیر نویس فارسی http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=15&lid=7041

رزمنده مجازی

با عرض سلام و خداقوت رزمنده مجازی مفتخر است در نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال در خدمت شما باشد مکان : تهران - مصلای بزرگ امام خمینی - بخش رسانه های بر خط غرفه اختصاصی رزمنده مجازی زمان : دوشنبه 91/7/17 از ساعت 9 صبح تا 22 شب منتظر حضور گرم شما عزیزان هستیم .

سرباز سابق.

بی شعور دستمزد را ساعتی نوشتم. (شش پوند در ساعت) اینجا ساعتی هست چون کار پاره وقت هم وجود داره. در ضمن اینجا کارفرما هم آدمه و هر وقت نتونست ادامه بده کارگر رو بیرون میکنه. تا مثل اقتصاد اسلامی به زندان نیفته بر اثر ورشکستگی. فهمیدی؟ میدونم درکش سخته برو تسبیح بنداز تو رو چه به اینها. برو نماز بخون. و سبحان الله رو مثل سوت زیر لبی تند تند بگو تا خدا بهتر متوجه بشه. (روش مرسوم بسیجی ها در سالهای اخیر)

آبی

اگر عبور از فیلتر غیرقانونی باشه غیرشرعی هم هست. درسته؟ لینک شدین. اگر قابل دونستین متقابلاً لینک کنین.