من هیچ اعتمادی به ترکیه ندارم

 

فکر می کنم زمان نوشتن این مطلب رسیده باشد.من ترکیه را آلترناتیو آمریکا در محور مقاومت بجای ایران می دانم.

بنظرتان چقدر احتمال این امر وجود دارد ؟ نظرتان را به من بگویید.

 

به این کلید واژه ها فکر کنید :

- ارتش ترکیه و نقش آن در سیاست ترکیه

- سیاستهای دولت فعلی ترکیه در مورد خرده فرهنگهای اسلامی در بیرون و درون کشور

- سیاست دولت ترکیه در مورد عناصر شاخض جبهه ی مقاومت : ایران/سوریه/حماس/حزب الله

-روابط فعلی اقتصادی/امنیتی/سیاسی ترکیه با رژیم صهیونیستی

یک مقاله را هم حتما بگردید پیدا کنید و بخوانید : مقاله فرید ذکریا مشاور اوباما و سردبیر نیوزویک در مورد شباهت مصر و ترکیه و شباهت و نقش ارتشهای این دو کشور در حفظ انچه که وی آن را دموکراسی می خواند.

---پس نوشت :

تعدادی از بچه ها نظراتی را فرستادند.تعدادی از بهترین پاسخهای دوستان و جوابهای خودم در همین مطلب را می آورم  :

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
بنده هم مثل شما فکر می‌کنم. جریانهایی که در منطقه رخ داده نشان می‌دهد ترکیه در حال تلاش برای جایگزین شدن به جای ایران است. در باره مسئله فلسطین نگاه کنید. اعزام کشتی غزه. اجلاس داووس. الان سفر اردوغان به غزه و مانند آن. برخی از تحلیلگران در ترکیه هم همین اعتقاد را دارند و اعتمادی به اردوغان ندارند. چند هفته پیش با یکی از این تحلیلگران گفتگو می‌کردم. البته او از این که سخن او جایی شنیده شود هراس داشت.
نویسنده: مهدی [m.eb@live.com]

پاسخ:

آرام آرام توجه ها دارد روی ترکیه دقیق می شود... نه ، ‌این صدا که فقط قرار نیست از یک گلو شنیده شود .

---

سلام برادر
من با این تحلیل مخالفم. این که ترکیه دنباله رو جبهه مقاومت خاورمیانه و ایران نیست یک واقعیت است ولی فراموش نکنیم ترکیه نیز صاحب ادعاها و افتخارات تاریخی کمتر از ایران در این منطقه نیست. او وارث امپراطوری عثمانی است و در عرصه بین المللی تزهای خودش را دارد. با این حال گرایشات انقلابی و اسلامی مردمی ترکیه از حدود بیست سال پیش (از زمان اربکان) تا امروز نیز یک واقعیت است. رهبران ترکیه امروزی با سیستم سنتی ارتش ترکیه و نظام توتالیتر آتاترکی جنگیدند و چند کودتا را پشت سر گذاشتند که امروز سر کار هستند. آن‌ها به دنبال تغییر ماهوی قانون اساسی هستند.
فقط می‌ماند ژست‌های حق‌به جانب امریکا و اسراییل که آن را هم بگذاریم کنار بقیه خالی‌بندی‌های‌شان.

امریکا و اسراییل در شرایط فعلی بسیار ضعیف‌تر از آن هستند که بتوانند در خاورمیانه نقش مهمی بازی کنند.
نویسنده: حمید [hamidbazm@gmail.com][http://bazm.blogfa.com]

پاسخ:

بسم الله . سلام بر حاج حمید بزرگوار. اولا : خب شما همون خط اولت کفایت می کنه ثانیا : ربطی بین سیستم آتاتورک ( همین فعلی ) و سیستم عثمانی نیست. افتخارات تاریخی را هم کاری ما نداریم مگه از هخامنشی و ساسانی حرفی زدم . ثالثا : بنظر من روی کار آمدن دولتی مثل اردوغان بنظر من جلوگیری از یک انقلاب عقیدتی شبیه انقلاب اسلامی در ترکیه بود . جواب داد . و حالا تلاش می کنند موضوع را تبدیل به پله ای برای اقدام بعدی کنند. بارها کودتا علیه دولت ، ‌دیگر اجازه تکرار آن را به ارتش نمی داد. مکانیزمهای قدرت در دنیا بشدت متحول شده . باید راه حلی دیگر می جستند. ژست حق به جانب آمریکا واسرائیل نمی دونم چیه و ربطش کجاست. اگر منظورت مقاله ی فریدذکریاست ، بیشتر دقت کن. آمریکا و اسرائیل خودشان کاری نمی توانند بکنند. مسئله را از طریق پراکسی دیپلماسی پی می گیرند. اسرائیلی بودن حوادث سوریه برای اعضای جبهه مقاومت محرز است. تنها این عضو خودخوانده مسیری جدا و سازی ناکوک می زند.

/ 8 نظر / 7 بازدید
حمید

سلام برادر من با این تحلیل مخالفم. این که ترکیه دنباله رو جبهه مقاومت خاورمیانه و ایران نیست یک واقعیت است ولی فراموش نکنیم ترکیه نیز صاحب ادعاها و افتخارات تاریخی کمتر از ایران در این منطقه نیست. او وارث امپراطوری عثمانی است و در عرصه بین المللی تزهای خودش را دارد. با این حال گرایشات انقلابی و اسلامی مردمی ترکیه از حدود بیست سال پیش (از زمان اربکان) تا امروز نیز یک واقعیت است. رهبران ترکیه امروزی با سیستم سنتی ارتش ترکیه و نظام توتالیتر آتاترکی جنگیدند و چند کودتا را پشت سر گذاشتند که امروز سر کار هستند. آن‌ها به دنبال تغییر ماهوی قانون اساسی هستند. فقط می‌ماند ژست‌های حق‌به جانب امریکا و اسراییل که آن را هم بگذاریم کنار بقیه خالی‌بندی‌های‌شان. امریکا و اسراییل در شرایط فعلی بسیار ضعیف‌تر از آن هستند که بتوانند در خاورمیانه نقش مهمی بازی کنند.

عمار

سلام و درود؛ دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید. http://www.ammarname.ir/link/1267 ما را با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید . موفق و پیروز باشید . عمارنامه http://ammarname.ir/—- info@ammarname.ir یا علی

s

با سلام ممنون می شم که من رو به نام اخبار جهان اسلام لینک کنی

مهدي

بسم الله الرحمن الرحيم سلام عليکم بنده هم مثل شما فکر مي‌کنم. جريانهايي که در منطقه رخ داده نشان مي‌دهد ترکيه در حال تلاش براي جايگزين شدن به جاي ايران است. در باره مسئله فلسطين نگاه کنيد. اعزام کشتي غزه. اجلاس داووس. الان سفر اردوغان به غزه و مانند آن. برخي از تحليلگران در ترکيه هم همين اعتقاد را دارند و اعتمادي به اردوغان ندارند. چند هفته پيش با يکي از اين تحليلگران گفتگو مي‌کردم. البته او از اين که سخن او جايي شنيده شود هراس داشت.

link box

سلام دوست عزيز وبلاگ زيبا و پر محتوايي داري يه لينك باكس ساختم اگه خواستي لينكت و اد كني بهم خبر بده اما قبلش كد لينك باكس و ته وبلاگت كپي كن منتظرتم

mahdi

باسلام من باید بگم که گذشته ترکیه و یا ایران و یا هر کشور دیگه تنها یه افتخار و یا یه ننگه ،همونطور که اگر پدر کسی شخص مهم و یا و شخص مجرمی باشد ،چیزی که مهمه بها دادن به ارزش های انسانی و با شناخت درست انسان ،تنها دین (اسلام) است که به انسان شناسی و ابعاد مختلف آن می پردازد ،ایران به عنوان تنها حکومت شیعه در جهان در راس همه حکومت ها قرار دارد ،همونطور هم که پیداست ،ضعف هایی همچون احتمال کودتای تظامیان علیه دولت (اتفاقی که در ترکیه نزدیک بود بیافتد) را هم ندارد ،و ترکیه با این ضعف نشان داد که خیلی جای کار دارد ،تمایلات ترکیه به غرب و عضو اتحادیه اروپا و ناتو شدن هم خود عدله بر ضعف عمیق ترک ها دارد ،اما مردم در هر جای دنیا ارزشمند هستند و این مردم ترکیه هستند که به حول و قوه الهی باعث تغییری در حکومتشان باشند . با تشکر

مسلمان ایرانی

طرح صهیونیستی : ترکیه بجای ایران اینها را که کنار هم می‌گذاری واقعا گیج کننده است! نزدیکی به امریکا و دوری از اسرائیل؟! می‌شود؟!آخه مگه میشه با اسرائیل بد بود با آمریکا خوب بود !به نظرم این بزرگترین تناقض عصر ماست ! چون ریشه هردو فراماسونری و لابی صهیونیستی است . ترکیه جدید که اساسا از زمان آتاتورک برای اعمال سیاست های صهیونیستی در منطقه و به ویژه حمایت از موجودیت رژیم صهیونیستی تاسیس شد و اولین کشور به اصطلاح اسلامی بود که موجودیت این رژیم را به رسمیت شناخت، در زمان حاکمیت حزب عدالت و توسعه به ناگاه تبدیل به پیکان مبارزه با سیاست های غاصبانه رژیم صهیونیستی در منطقه شد و به لطف موضع گیری های نخست وزیر خود محبوبیتی خاص در جهان اسلام پیدا و از این جهت مقبولیتی ویژه در عرصه بین المللی را تجربه کرد اما حوادث سوریه چهره جدیدی از ترکیه را به جامعه بین الملل معرفی کرد. این کشور به یکباره مجری توطئه نظام سلطه علیه دولت سوریه و به تبع آن جبهه مقاومت شد و به دور از هرگونه منطق خاصی، مواضع خود در رابطه با توطئه علیه سوریه را در راستای مواضع نظام سلطه قرار داد. به عبارت دیگر ترکیه به اهرم فشار نظام سلطه علیه سور