نقدی بر مخالفتها با فیلترینگ فیسبوک : 1- دیدگاه دولت یازدهم - بخش سوم

جمله : آقای وزیر فرموده اند فیسبوک "شبکه اجتماعی" است و من آن را جزو مصادیق مجرمانه نمی دانم.

 گیر اول : آقای وزیر. علی آقا جان. مگه کسی با "شبکه اجتماعی" مشکلی داشت که شما از راه رسیدید و فرمودید که از نظر شما "شبکه ی اجتماعی" مصداق مجرمانه نیست؟ هر سرویسی چالشهای خودشو داره، مگر مثلاً وقتی یک "وبلاگ" فیلتر می شود ، کسی با وبلاگ نویسی مشکلی دارد؟ نکند شما جزو همانها هستید که وقتی یک روزنامه براساس تخلف بسته می شود می گویید اینها اصلا با آزادی بیان و روزنامه نگاران و اهلی قلم مخالفند؟! خدا نکنه . نه . فک نکنم .

 گیر دوم : حاجاقا، با مرام، داداش، تا اونجا که یادمه شما مسئولیتتان وزیر ارشاده نه نماینده مجلس یا حتی دادستان کل کشور. شما سمتی در تعیین مصادیق مجرمانه ی جرائم رایانه ای ندارید. کلیات را قانون معین کرده و مصادیق را هم کمیته تعیین مصادیق.

الان این چی بود گفتید که "من" مصداق مجرمانه نمی دانم ؟شما یک نفری فوقش یه نماینده تو کمیته فیلترینگ داری. قانون گذار مجلس که نیستی که.

حالا یه سئوال. شما اگه این دیدگاه دیدگاه دولت می دونی، میشه بگی چرا وزیر ارتباطات یه چیز دیگه میگه و میخاد بره تو شبکه های اجتماعی داخلی و با شما اونجوری که دلت میخاد هماهنگ نیست؟ بعد، شما که خودت که تنها نیستی. تعداد نماینده های شما در کمیته فیلترینگ به اندازه ای هست که بدون گفتگو و منطق و فقط با کمک قدرت "تعداد رای" تاحالا هزاربار باید توانسته باشی مشکل فیسبوک جون رو رفع کرده باشی. نکنه منطق کافی اونجا موجود نبوده و محتاج فشـــــــــــــــــــاااآآآآآر از پاییین و چانه زنی در بالاح ! هستین ؟ شایدم کل ماجرا یه بازی برای پرت کردن حواس مردم از وعده های صدروزه ی اقتصادی است؟ کدومه حای خدایی خودمونیم کسی نیس در گوش خودم بگو به کسی نمیگم !

 گیر سوم : حالا جناب وزیر بفرمایند وقتی بین فردی در رابطه با یک موضوع قانونی مشخصی نظری متفاوت با مرجع رسمی اظهار نظر در خصوص آن موضوع پیش می آید، نظر چه کسی حجت است؟ حالا آیا هرکسی که نظری متفاوت با نظر مرجع قانونی داشت، نه تنها حق دارد ساز رسانه ای را کوک کند و داد و بیداااد راه بیاندازد که آی داد آی بیداد من مخالفم من قبول ندارم من فلانم من بیسارم؟ بعدش هم یعنی از فردا هرکسی حق دارد به نظر خود حتی اگر مخالف با نظر مراجع قانونی بود، هرچقدر زورش رسید عمل کند؟ این موضعگیری شما خیلی به نظرم به مذاق آقا دزده خوش بیاد چون با دیدگاه نیروی انتظامی که معتقده خونه ی شما رو نباید خالی کنه موافق نیست و از نظر ایشون خونه ی شما جزو املاک و اموال خودش محسوب میشه :))

جمله : آقای وزیر فرموده اند من در فیسبوک با داخل و خارج در ارتباطم و ارتباطات مثبتی برقرار است.

گیر چهارم : خب منظور ؟ حالا نکنه ما فکر می کردیم که وزیر جمهوری اسلامی ایران می ره تو فیسبوک کارهای غیرمثبت می کنه؟ یعنی میشه ؟ خدا به دور ! استغفرالله چه حرفها. حالا، خب، منظور؟ ما که نفهمیدیم این که شما با فلانی که اد کرده اید چه نوع ادبیات و رابطه و گفتمانی دارید چه ربطی دارد که دیگران با همدیگر چه ادبیات و رابطه و معاملاتی دارند؟ نکند شما مصداق همانهایی هستید که می فرمایند ایشالا گربه است و مسلمان همه را به کیش خود پندارد ؟ هرچند البته بد نیست شما رمز و کد کاربری اکانتت رو عمومی کنی ملت هرکی شک و شبهه ای خدای ناکرده براش پیش اومده کاملا برطرف بشه جهت راحت شدن خیال خلق الله ! ولی بدنیست دوستان دست شما را بگیرند یک چرخی در دادسرهای مختلف تهران لااقل بزنید ببینید چقدر آدم فقط بخاطر همین فیسبوک زن و بچه و خانواده و کار و زندگی و حتی دین و ایمان کشورش را به خطر انداخته. در این زمینه یک سری مطالعات علمی و دانشگاهی هم شده که مشخص کند عموما افراد در فیسبوک مشغول چه جور کارهایی هستند. ولی از همه ی این حرفها بگذریم در نهایت ، حاجاقا من شما رو جبهه ندیدم ؟ الللللتمــــــــــــــــــــاااآآآس دعاااا دارم حاجاقـــآ ! ولی در حالیکه فیسبوک بازهای حرفه ای همیشه وقت کم دارند، این وزیرای جمهوری اسلامی چقدر وقت زیادی آورده اند جدیدا!

جمله : آقای وزیر ارشاد فرموده اند "باید توجه داشت که بخش هایی از سایتهای اینترنتی نیازی به فیلتر کردن ندارند اما به دلیل برخی مشکلات فنی، دسترسی به آنها محدود شده و فیلتر می شوند. برای مثال سیستم فعلی فیلترینگ برخی واژه ها را مشخص و براساس آن سایتها را فیلتر می کند که این باید اصلاح شود. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مقاله های علمی که به دلیل به کار بردن برخی کلید واژه های سامانه فیلترینگ، فیلتر می شوند، گفت: من طی 3 سال اخیر که به امور تحقیقاتی مشغول بودم با این مشکلات مواجه شده ام که باید این موضوع رفع شود."

گیر پنجم : آقای وزیر ، برادر ، این چه ربطی دارد به فیلتر بودن  و یا نبودن فیسبوک ؟ ممکن است خدای نکرده آدم به فکرهای غلط بیفتد ناخواسته فکر کند شما درصدد آن هستید کل فیلترینگ را بی آبرو جلوه بدهید تا به مقصودتان در مورد یک دونه سایت برسید . خدا نکنه . نه . از شما بعیده . من که باور نمی کنم شما یه همچین آدمی باشید. اصلن. اصلن. چون همه می دونن شما انسانی کاملا منطقی هستید و به جای رفتن به حواشی ، دقیقا در موضوع صحبت می کنید و اهل این جورکارهای غیرمنطقی نیستید. پس بهتره این جمله را دیگر تکرار نکنید که برادر ؛ جان شما بی تاثیر است . جان شما !

جمله : آقای وزیر فرموده اند : امروز انتقال آزاد اطلاعات به راحتی صورت می گیرد و ما نیز چاره ای جز تسهیل دسترسی آزاد به اطلاعات نداریم و باید از این فضا بهره برداری کنیم.

گیر ششم : یعنی تف تو روی هرکسی که فکر کند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی آلودگیهای ماهواره ها و پایگاههای ضد انقلابی و مستهجن را دهکده ی جهانی و دنیای آزاد اطلاعات و ممانعت از انتشار این آلودگیها در جامعه را ممانعت از انتقال آزاد اطلاعات نامیده . هرکس فکر کند آقای جنتی منظورش این است که چرا نمی گذارید حتی اگر کسی خواست جاسوسی کند راحت تر این کار را کند و "انتقال اطلاعات براحتی صورت می گیرد و حالا بیایید ساده ترش کنیم" دروغ می گوید. میگید نه ؟ بروید از خود ایشان بپرسید.

باباجان سوء تفاهیم شده، آقای علی آقای جنتی وزیر جمهوری اسلامی است. محال است چنین منظوری داسشته باشد. ایشان از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفته و در امتداد دولت، سوگند خورده است که در راه انقلاب اسلامی و نظام اسلامی باشد.

حق بدهید بابا. حق دارد خب. ایشان تاحالا کاره ای نبوده و سمتی در حوزه فرهنگ راهبردی کشور نداشته اند و نباید به ایشان خرده گرفت. ایشان شاید قبلاً فکر می کرده اند منظور از فیلترینگ، محدود کردن دسترسی آزاد مردم به اطلاعات آزاد بوده و شاید خب ایشان خبر از هدف اصلی فیلترینگ یعنی تسهیل دسترسی مردم به محتوای سالم با دغدغه و نگرانی کمتر فرهنگی و اجتماعی ندارند.

لابد فکر می کرده اند تو اینترنت فقط چیزهای خوب خوب هست - مثل تو فیسبوک که شاید فکر می کرده اند "همه یا اکثریت یا لا اقل نصف ملت" با هم سلام علیکم و بچه مثبت هستند و در مورد عاشورا و امام حسین (علیه السلام)  دور هم جمع شده اند و حرفهای خوب خوب با هم می زنند - خب اشکال ندارد خب ، حق بدهید. شاید ناشی می شود از تازه کاری و هزار داستان که برخی ها هم البته ناجوانمردانه مطرح کرده اند! شایدهم ناشی از این است که  ایشان اینترنت رو نمیشناسه و ازش سر در نمیاره. نمیدونه توش چه خبره. بالاخره برخی روزنامه ها و برخی سایتها و برخی شبکه ها یه چیزایی می نویسند حق بدهید ممکنه هرکسی بخونه و آگاهی نداشته باشه کاربلند نباشه نا آشنا باشه تازه وارد باشه متوجه نشه گول بخوره خب. ای بلا بگیره به جونشون که وزیر مملکت رو هم ممکنه به اشتباه انداخته باشن .

اشکال نداره . خودمون براش توضیح می دیم ایشالا دیگه از این احتمالات مطرح نشه . ایشان تا الان شاید فکر می کرده اند در اینترنت محتوای ناسالم وجود ندارد و هرچه هست، اطلاعات است و باید بگذاریم هوررررری بریزه تو سروصورت مردم . حالا اشکال نداره . خودمون ایشون رو در جریان میگذاریم نگرانی نداره که. ندونستن که عیب نیست نپرسیدن عیبه . چیه اینجوری نگاه می کنین ؟ ایشون نپرسیدن ؟ خب اشکال نداره ما سخت نمی گیریم نپرسیدنم عیب نیست نگفتن عیبه ما هم میگیم این عیب رو برطرف می کنیم ! :) ما هرخدمتی از دستمون بر بیاد در حق وزیر جمهوری اسلامی انجام میدیم ! بخیـلیم مگه ؟

جمله : آقای وزیر فرموده اند : راههای ممانعت برای ارتباط با دهکده جهانی کار ساز واقع نمی شود.

گیر هفتم : حالا ما که نمی دونیم این دهکده ی که آقای وزیر گفتن کجاس ، کاش یه بلیطی برا ما بگیرن ما یه کمی از این غار نشینی دربیایم بریم اینجاهایی که آقای علی آقا سیر و سیاحت کردن ما رو هم ببرن ببینیم ببینیم حالا خوب جایی هست یا نه که باید ارتباط داشته باشیم نداشته باشیم بریم بیایم نریم نیایم چیکار کنیم بالاخره. اما میگم آقا اگه اینقدر این راهکارهای چی ؟ ممانعت ؟ آره . همون. اگه این چیزا، اینقده "کارساز واقع نمی شود" و انتقال "اطلاعات" به سادگی صورت می گیرد و ارتباطات و ورود هم که خب خیلی هم ساده و راحت است ، الان دعوا دقیقن سر چیه ؟! :) بابا مورچه چیه فانسقه ببنده با اظهارات آقای وزیر فیلترینگ ور افتاده دیگه چرا دعوا می کنین صلوات بفرستین برین سر کار و زندگیتون ! :)

جمله : آقای وزیر فرمودن "در حوزه شبکه های تلویزیونی ایجاد پارازیت، ممانعت از دسترسی به شبکه های ماهواره ای و نصب دیش و ریسیور نمی تواند تاثیرگذار باشد" .

گیر هشتم : بابا وزیر ! بی خیال ! اینم جواب نداده ؟ عجبا خدایی پس چرا اینقده این بدبختا شبکه های ماهواره ای ناراحتن سروصدا می کنند و رفقای خارجی شون از نقض قانون و پخش پارازیت شکایت می کنن این ور اون ور ؟ بابا هیچیم که جواب نداده . میگم نکنه این قضیه جواب ندادنا ، واسه اینه که کسی نیومده جوابا رو به شما بگه ؟ آقا یه بررسی بکن شما یه دستی تو کار نباشه شما رو تازه کار گیرآورده باشن خدای ناکرده وزیر مملکت رو سرکار گذاشته باشنا. چون تا اونجایی که می می دونم شما تو هر موضوعی که وارد شدی همین حرف رو زدی از اینترنت بگیر تا ماهواره و کتاب و و و!چیه قضیه یه بررسی ای بکن خدا رو خوش نمیاد هر اخمخی از راه برسه ادعا کنه وزیر ممکلت ما تازه به دورو ن رسیده و نابلده!

شما اینجوری ممکنه صدای اهل فن رو هم در بیاری برادر. از ما گفتن! اما میگما، یکی بود قبلاً شما شاید یادت نمیاد حالا ، مال دره جوونیای ما بود ، یکی بود اسمش ، مهاجرانی بود، جخ جای شما وزیر همین وزارت خونه بود در مورد همین سایتهای نظارتی و پالایشی جخ همین موضوع ماهواره هم نظر مثل شما داشت، فکر کنم یه سید بزرگواری یه جوری زدش رفت با برف سال بعدم نیومد پایین . مواظب باش کاغذ ماغذای اون رو میز جا نمونده باشه اشتباهی خدای ناکرده از روی اونها خونده باشی.

و در نهایت :

گیر نهم : علی آقا ؟ اینا چیه ؟ آقا زشته خدایی ! نچ نچ نچ ! نیگا: صدای آمریکا؟؟ رادیو فردا ؟ بی بی سی ؟ دویچه وله ؟ ای وای خدا! علی آقا شما اینجا چیکار می کنی؟!! وزیر جمهوری اسلامی تیتر یک اینها؟ چرا اخــــه ؟؟

 

 

 

حاجی ولی جون من یه بررسی بکن ببین قضیه چیه . مجری تلویزیون اینو میگن، بازیگر سینما اینو میگه، قاضی متخصص جرائم رایانه ای اینو میگه، پلیس اینو میگه، متخصص فناوری اطلاعات اینو میگه، آدم زرنگ سیاسی قدیمی کارکشته اینو میگه ، بابا، مراجع طراز اول تقلید اینو میگن، حاجی، وزیر مربوطه اینو و اینو میگه،

اما

شما، فقط جناب شما،

اونو میگی./

شما چرا اونو میگی ؟

نمدونم . خودت می دونی ؟

 

/ 2 نظر / 29 بازدید
ادریس

:)) این "گیر"هات با عکسش خیلی باحال بود. خیلی حرف می زنن..

مهدی

ناراحت نشی ها داداش ولی خیلی بد بود در حد المپیک نامربوط گفتی شما ادبیاتت و ببر دکتر لطفا