بررسی گوشه ای از دستکاریهای مجلس هفتم در بودجه سال 87

حذفیات در ردیف ها :

 - بودجه کمک به تملک دارایی سرمایه ای و مالی برای ساخت نیروگاه به منظور جبران هزینه های ناشی از تغییر ساعت

- کل ردیف بودجه یارانه سیستم حمل و نقل عمومی موضوع تغییر ساعت بانکها

- کل ردیف بودجه طرح تکمیل قطارهای شهری موجود ( مترو ) 

- کل ردیف بودجه تملک دارایی سرمایه ای و مالی جهت مشارکت در احداث آزادراههای کشور

- کل ردیف بودجه تملک دارایی سرمایه ای و مالی جهت بهسازی راههای مواصلاتی کشور 

- کل ردیف بودجه تملک دارایی سرمایه ای و مالی جهت احداث راههای مواصلاتی کشور

- کل ردیف بودجه تملک دارایی سرمایه ای و مالی جهت احداث بزرگراههای کشور با مشارکت استانها

- کل ردیف بودجه تملک دارایی سرمایه ای و مالی طرح های حمل و نقل ریلی و هوایی مانند احداث و تجهیز ‌فرودگاهها  

مبلغ این حذفیات معادل ۲۳۵۰۰۰۰۰ میلیون ریال یعنی ۲۳۵۰ هزار میلیارد تومان است.

خب . آقا دمشان گرم . عجب صرفه جویی بزرگی.

خدا را شکر. چرا باید هزینه های اضافی!! ،از بودجه این ممکلت از پول نفت برای این کارهای پوپولیستی و عوام فریبانه !! مثل احداث جاده و آزادراه و بهسازی راههای کشور که جلوی تصادفات ناشی از خرابی و خطرسازی جاده ها را می گیرد خرج شود‌؟

واقعا که احسنت به این نمایندگان با هوش و ذکاوت. واقعا که چه زیبا نگذاشتند احمدی نژاد با این کارهای غیرکارشناسی!! و رفتار عوام فریبانه !! پول نفت را خرج امور روزمره خوردو خوراک و پوپولیستی !!! کند !  

کاهش ها در میزان بودجه ردیف ها :  

-         کاهش بودجه ردیف اعتبارات بازپرداخت بدهی دولت به بانکهای تجاری و تخصصی

-         کاهش بودجه ردیف اعتبارات هزینه های غیر مترقبه سرمایه ای

-         کاهش بودجه ردیف اعتبارات هزینه اداره شده تحقیقات ، آموزش و نظارت بر طرح های تولیدی و خدماتی

-         کاهش بودجه ردیف اعتبارات هزینه اداره شده امر مسکن عمومی

-         کاهش بودجه ردیف اعتبارات طرح های توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت

-         کاهش بودجه ردیف اعتبارات طرح مطالعات جامع حمل و نقل و ترافیک

-         کاهش بودجه ردیف اعتبارات شورایعالی حوزه علمیه قم

اینجا هم با رقم بسیار مهمی کاهش مواجهیم .

توجه داشته باشید در این مقام ، بودجه مصوب مجلس در چهار  مورد دیگر کاهش حدود نیمی از بودجه پیشنهادی دولت قابل مشاهده است که در سایر موارد نیز کاهش ها قابل توجه لیکن کمتر از 50 درصد می باشد .  

باز هم دم این مجلس هفتم گرم . واقعا چه معنا دارد که بیائیم و بگذاریم دولت بتواند عملا کسری بودجه را صفر و بدهی هایش را به بانکها بازپرداخت کند تا تورم کاهش پیدا کند ؟ این حرکت پوپولیستی !!! دولت ، بایستی متوقف شود. هرچند فعلا مقداری جلوی آن گرفته شد. یا اینکه چه معنا دارد که دولت ، خیلی پولی برای اجرای طرح های تولیدی و خدماتی در اختیار داشته باشد که در اختیار مردم قرار دهد یا اینکه خود اجرا کند؟ یا اصولا کشور ما چه نیازی به توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی دارد ؟!؟!؟ حتما باید بودجه اش کاهش بیابد!!! و البته که مطالعه برای این امر نیز بی معنا است !!! و باید بودجه اش نصف شود ! همچنین این امر مگر نیازمند طرح های توسعه مدیریتی برای مدیریت حمل و نقل و توسعه حمل و نقل است ؟ ؟!؟!؟ و حتما ضروریست که بودجه اش کشته شود !!! یا اینکه اصولا حوزه علمیه قم چه نیازی به بودجه دارد ؟!! مگر بقول استاد ! خاتمی میخواهیم دین دولتی یا دولت دینی !!! داشته باشیم ؟ مگر فرقی هم می کند؟  یا اصولا چه نیازی دارد که دولت بودجه ای برای امر مسکن بگذارد ؟؟!؟! ما حتما و باید بودجه اش را کاهش دهیم !!! این کارهای پوپولیستی دولت احمدی نژاد که واقعا هم حتما غیر علمی بوده - فلانی می گفت !! حتما بوده دیگه والا نمی گفت که! الکی که حرف نمی زنه ! – باید متوقف شود . اما ببخشید، اینجا انگار اتفاقات دیگری هم افتاده .  تعدادی ردیف بودجه هست که اصلا در بودجه دولت وجود نداشته و توسط مجلس محترم ایجاد شده یا اینکه بودجه تعدادی از ردیف ها افزایش یافته . کدام ردیف ها ؟  

ردیف های ایجادی :

-         ایجاد ردیف اعتبار برای تامین مسکن نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

-         ایجاد ردیف اعتبار برای توسعه ساختمان مجلس شورای اسلامی

-         ایجاد ردیف اعتبار برای سال اول تجهیز و نگهداری مجلس شورای اسلامی در دوره هشتم

-         ایجاد ردیف اعتبار بر مبنای افزایش عوارض شماره گذاری خودرو !

-         ایجاد ردیف اعتبار برای اجرای طرح های هادی روستایی  علاوه بر اعتبارات استانی

-         ایجاد ردیف اعتبار برای توسعه ساختمانهای دانشگاه امور قضایی !

-         ایجاد ردیف اعتبار برای اصلاح شبکه های توزیع برق !

-         ایجاد ردیف اعتبار برای مطالعه طرح های فصل حمل و نقل !

توجه کنیم که در فصل حذفیات و کاهش ها ، بودجه توسعه شبکه تولید برق – پیشنهادی دولت وطبعا وزارت نیرو - حذف شده اما اینجا کارشناسان محترم مجلس تشخصی داده اند که نظر دولت در نیاز به توسعه شبکه برق مزخرف بوده و بهترست آقایان بجای تهمت زدن به مجلس - که بدلیل تغییر ساعت ، مصرف برق در کشور بالا رفته – بروند و شبکه برق را بهسازی کنند. کارشناسان وزارت نیرو ها بیخود گفته اند !  همچنین بودجه های مطالعات و مدیریت در فصل حمل و نقل حذف شده و بایستی اصولا کل طرحهای فصل حمل و نقل پیشنهادی دولت در سال 87 مورد مطالعه !! قرار گیرند تا اگر لازم بود در بودجه 88 بیاید یا اگر نبود هم که دگر هچ ! حالا اگر بودجه این مطالعه مذکور مصوب مجلس ، 100 درصد بیشتر از بودجه برخی بندهای مورد پیشنهاد دولت بود ، چه باک . دوستان در مرکز پژوهشهای مجلس در گرفتن بودجه مطالعاتی اجباری از دولت دستشان بازتر خواهد بود. مگر عیبی دارد؟   اما یک سری بودجه ها هم افزایش یافته . گاها حدود 100 درصد.

افزایش در بودجه ردیف ها :  

-         افزایش بیش از صد در صد بودجه لازم برای احداث ساختمان مجلس خبرگان قم

-         بازپرداخت وام دانشگاه شریف به بانک توسعه اسلامی

 نتیجه گیری :

چه بودجه جالبی مجلس ساخته . این مجلس هشتم بداند. عملکردش بدتر از مجلس هفتم زیر نظر خواهد بود. راه حل هم تعویض نسل حضرات نمایندگان است تا ضرورت رای دادن آنهم لیستی به کسانی که این کارها را در بودجه کردند ، پیش نیاید ! البته این تغییرات بازهم برخی معانی خیلی تند ومهمی هم دارد که هر خواننده منصفی می تواند خود آن را درک کند و من ضرورتی در درج تصریحی آنها ندیدم.

/ 3 نظر / 16 بازدید
مهسا

سلام سوالی از حضورتان دارم: چرا اینجا می نویسید؟ در روزگاری که خط مشی شما پیش تاز است و به قولی " دور دور شماست" . چه نیازی به استفاده از این فضای مجازی دارید؟ مگه شما هم از شدت خفقان و نبود آزادی بیان برای ابراز اندیشه هاتون به فضای مجازی پناه میارید؟؟؟ ابراز عقیده کردن شما و امثال شما در مجلات و روزنامه ها و تلویزیون و رادیو و... کفایت نمی کنه؟

امین

با انجام تغيير در اعتبارات پيشنهادى دولت براى اين دستگاه ها در بودجه ۸۷ صورت گرفت افزايش بودجه۱۱۲دستگاه از سوى مجلس http://www.iran-newspaper.com/1387/870201/html/politic2.htm#s837909

خریاب

خره! مجلس کارش همینه که بودجه رو بررسی کنه میفهمی؟[لبخند]