وقایع اتفاقیه

والا وقت نمیشه که جون شما. انصافا وقت ندارم . نمی دونم چیکار باید کرد. فکر کنم چهلم مرحوم سرافراز حاج بخشی هم ردشد و چیزی ننوشتیم . 22 بهمن هم رد شد و چیزی ننوشتیم . هنوز وقت نکردم حتا عکسایی که خودم از 22 بهمن گرفتم رو منتشر کنم . حتی وقت نکردم یک بار تو فوتوشاپ رنگها رو ببینم و تنظیم کنم . فقط از دوربین ایمپورت کردم تو سیستم همین .

حالا بگذریم ایران هنوز نفت رو جدی جدی قطع نکرده چه اوضاع و احوالی شد تو اروپا. اتحادیه اروپایی که در مرز فروپاشی بالا و پایین می رود و قدرت تحمل کمترین میزان التهاب بازار را ندارد ، آمد و دم از تحریم نفتی ایران زد آنهم فقط برای حدود 18 درصد سهم کل نفت ایران !

قبلا گفتیم که چرا اروپا الف : الان مستقیما تحریم نکرد و به درج خبری در مورد آینده بسنده کرد ب : گفت شاید ششماه دیگر تحریم کنم ج : چرا الان خبرش را اعلام کرد.

چون :

الف : اروپا قادر نبود الان تحریم کنم

ب : اروپا در ششماه آینده هم به این راحتی از پس چیزی بنام تحریم همین میزان هم بر نخواهد آمد.

ج : اروپا برای اینکه بعدا بتواند به بهانه ی حضور عناصر احتمالی متمایل به خودش در مصادر اجرایی و تقنینی ، رابطه ی نفتی خود را با ایران تسهیل و ارزان تر هم بکند ، قید "شاید" را بکار بست.

بنا بر این قطعا چنین عملی اروپا را بهم می ریزد.بازار نفت جهان ، وقتی چنین رفتاری در قبال خبر صد در صد رسانه ای و نه اقتصادی تحریم نفتی نشان داد ، مشخص است که در هنگام اجرایی شدن آن چه خواهد کرد. اروپا درصدد است تا ششماه آینده تمامی شرکای احتمالی نفتی خود را برای پوشش به این میزان نفت فعال کند که از جمله آنها می توان به افزایش ظرفیت فروش نفت عربستان و فعالسازی جدی بازار نفتی لیبی اشاره کرد. اما روشن است که اگر این ظرفیت ها در فرم عادی بازار قابلیت اجرایی داشتند ، قبلا باید فعال می شدند. چرا که لیبی قبل از سقوط قذافی و عربستان حتی قبلا نیز در خدمت این سیاستها بودند و در گذشته نیز چنین امکانی برای محور شرارت اروپایی فراهم نشده بود.

ساده ترین تاثیر ساده ترین واکنشهای بازار به تحولات اخیر ، موضعگیری فرانسه و هلند بود . فرانسه از ایران تقاضا کرد که خویشتنداری کند و هلند - شیطان کوچک اروپا - نیز گزینه ی نظامی را روی میز گم کرد .

با این حساب باید دید چه عاملی اینقدر برای اروپا ماهیت حیاتی داشته که او را وادار می کند دست به چنین حرکتی بزند. مسئله روشن است. ایران در حال حرکت به سمت صحنه ی انتخابات است و اعمال فشار "روانی" بر ایران ، برای غرب صرورت درجه یک دارد. همانطور که کلینتون وزیرامورخارجه امریکا در گفتگو با بی بی سی گفت ، باید صدایی از درون ایران بلند شود تا آنها از آن حمایت کنند و علت این تحریمها صریحا این است. بنا بر این ، غرب به اثر روانی این اقدام خود "همین حالا" نیاز داشت. خاصه انکه در تلاش است تا مجددا فاز اقدامات خیابانی را کلید زده و فضای اغتشاش را به ایران بازگرداند.

باید این را کنار حضور چندروز پیش سران جنبش کپک گند سبز زردنما در مجلس اعیانی پادشاه "خلیج العربی!" گذاشت . اینها همانهایی هستند که دیروز - با گرفتن تک ماده در درس عربی - معتقد بودند احمدی نژاد با اعراب بر سر موضوعاتی ایران را معاملاتی کرده است. حالا باید پاسخ این سئوال را بدهند که کدام منفعت مشترک میان اینان و آنها در این جلسه و فضای قبلی گره خورده است. با این حساب. اخبار قبلی دال بر کمکهای دهها میلیون دلاری خاندان سعودی به فتنه ی اموی سبز ، بیش از پیش رنگ واقعی بخود می گیرد . البته از نزدیکی تئوریهای فلسفی جریان "سنی صهیونیست سکولار" و جریان "شیعه صهیونیست سکولار "نیز نباید گذشت که به این همگراییها کمک می کند.

/ 0 نظر / 6 بازدید