/ 6 نظر / 242 بازدید
h

دست خدا بالاترین دستهاست...

مریم

من مواردی رو که آدرس گذاشته بودین خوندم اما مواردی به نظرم اومد که یک به یک براتون می نویسم: بدون هیچ شکی حرمتی که پیامبر برای زنان قائل شد کاری انقلابی بود، در جامعه ای که تا چند سال پیش از آن در قبایل بدوی پدران دختران خود را زنده به گور می کردند بدون این که به سبب آن دچار هیچ گونه عقوبتی شوند. این که پیامبر خود و مردان خانواده‍ اش ( علی،حسن و حسین) را در کنار فاطمه در زیر بالاپوش خود می گیرد ( حدیث ثقلین) هم در جهت ارزش گذاشتن به زن در آن جامعه منحط و بسته بوده است و این روالی است که در تاریخ تمام ادیان دنبال شده، در مورد موسی با وجود مادرش آسیه، در مورد عیسی با وجود مادرش مریم و در دوران پیامبر با وجود چندین مورد مانندحضرت خدیجه ، فاطمه، زینب و ... . وقتی که خطبه حضرت زینب و شهادت او در بارگاه دشمن رو در باره شهادت امام حسن و یارانش می خوانیم هیچگاه صحبتی از این که شهادت زن نصف مرد ارزش داره نمی شنویم!!!!که در اون صورت گفته های حاظران در بارگاه ارزشی هزاران برابر بیشتر از حضرت زینب پیدا می کنه !!!پس چگونه است که وقتی که نوبت به زنان معمولی جامعه می شود آنها به حد نصف مردان تنزل رتبه پیدا می کنند؟؟

مریم

این که زنان احساساتی تر از مردان هستند رو نمی توان جنبه عمومی داد و شما بهتر از من می دونین که این موضعی است که به مشخصات ژنتیکی هر کس ربط داره . من مردان زیادی می شناسم که از بسیاری زنان احساسی تر هستند. آیا اینو قبول ندارین؟ این اصلی هست که امروز در علم پذیرفه شده و به همین دلیل این حکم کلی که گفته می شه شهادت زنان به دلیل احساسی بودن دارای ارزشی معادل مردان نیست ارزشی نداره. اگر ما می گوییم که برخی نوشته های قرآن به زبان مبهم است و با عقل انسانی ما قابل فهم نیست ( مثل این که تمام کهکشان ها در عرض فقط چند روز آفریده شدهاند در حالی که علم نظر دیگه ای در این مورد داره اما مهندس بازرگان به خوبی این تناقض رو در کتابشون توضیح دادن ) چرا این گونه موارد رو جزء اون نمی گیریم !!!! از نظر من و بسیاری دیگه این احکام در آن زمان فقط برای این بودند که مقام زن را حداقل تا نصف مرد بالا بکشند و امکان ارتقاء اون ها در دوران بعدی مطابق بسیاری از امور دینی دیگه وجود داشته اما این اتفاق در مورد اون ها نیفتاده!!!

مریم

البته صحبت شما در مورد مردان گروه جبارانی که در جلسه حاکم بودن درسته و شهادت و گفتار اون ها به دلیل فساد ئ تبهکاری اون ها از درجه اعتبار ساقطه. اما حضرت زین العابدین هم در جلسه بودن و علیرغم صغر سن این خطبه و شهادت می تونست توسط ایشون انجام بشه که شاید به علت صغر سن تاثیری در همان حد و یا شاید بیشتر از خطبه حضرت زینب می گذاشت در حالی که حضرت زینب این خطبه رو اجر کردن و اجرای اون از طرف حضرت زینب از نظر من احترامی بوده که در آن زمان اسلام برای زن گذاشته که البته علمای ما اون توجهی رو که لازم بوده به این بعد نکردن!! البته شما درست می گید ما هیچکدوم در امور دین تخصص نداریم اما فرق شما با من اینه که شما می ونید برید و تحصیل حوزوی کنید اما من به این علت که همسرم اجازه نمی ده نمی تونم!!! شما می تونین این تحصیلات رو تا سطح اجتهاد ادامه بدین اما من نمی تونم و به همین دلیل قوانینی که تفسیری مردانه داشته باشه هیچگاه به نفع من نیست!!!!

مریم

شاید هم " بعضی از کامنت ها جواب نداره"که بهشون جواب نمی دین...اینطور نیست؟ اگه جواب نداره جواب ندین خودت کامنت رو بزارین که دیگران نظرهای دیگه رو هم بخونن...البته اگه به آزادی بیان معتقدین.