بکشيدش ، از اتوبوس پرتش کنيد بيرون!

بسم الله

برادرم حامد طالبی از من برای شرکت در بازی وبلاگی خاطره ای از سوم تیر دعوت کرده است. من دوست داشتم تا این بازی را در قالب دیگری پیگیری کنم و مانند تمام بازیهای وبلاگی ؛ مثل همیشه به روش وبلاگ پاسداران به آن خواهم پرداخت .

من این بازی را در قالب یک تفاوت ویک شباهت دوم خرداد و سوم تیر پی می گیرم .

و اما شباهت دوم خرداد و سوم تیر :

1-     روز انتخابات دوم خرداد ، من در یکی از صندوقهای مهم انتخاباتی عضو صندوق واتفاقا نماینده فرمانداری بودم . تقریبا در ساعات پایانی شب ، پیرزنی را به درون صندوق آوردند تا رای خود را بیاندازد. این پیرزن در همان حین که رای خود را در درون صندوق می انداخت ، با صدای لرزان گفت  : ما یه رای داریم ، اونم میدیم به سید اولاد پیغمبر (ص)! آنجا من حال عجیبی پیدا کردم و تصویر و جزئیات آن لحظه را هرگز فراموش نکردم . پای صندوق ، هنگام شماردن آراء، فهمیدیم که مردم واقعا قصد کرده بودند که به خاتمی رای بدهند.

2-     از یکی از دوستانم که از این ماجرا هیچ خبری نداشت شنیدم ، در تجمع میدان هفتم تیر جریان مشارکت برای تبلیغ معین در دور اول ، یک پیرزن که چادرش را - مانند لحظاتی که مادرهایمان مثلا می خواستند فرشی را بشویند یا کار سنگینی بکنند - به دورش بسته بود و چپیه هم انداخته بود و عکسی تقریبا نامنظم از احمدی نژاد دستش بود ، به میان جمع دوم خردایها آمد و گفت : من میگم این، ( به عکس اشاره می کرد ) شما می گید کی ؟ که جمع دوم خردادی با تمسخر به او گفتند مگر آبدارچی و کدخدا می خوایم ، رئیس جمهور می خواهیم ، ما می گیم معین ! دوستم تعریف می کرد این پیرزن رو به جمع کرد و گفت : این (  اشاره به عکس احمدی نژاد ) رئیس جمهور میشه ، به همه تون هم نشون می دم !

3-     تا این را برایم رفیق من تعریف کرد ، فوری برای من یک فلش بک رخ داد. 8 سال در تاریخ عقب رفتم . تقریبا فهمیدم که مثل دینکه دوباره مردم نیت کرده اند کاری بکنند...

و حالا تفاوت دوم خرداد و سوم تیر :

1-     اینجا نمی خواهم دقیقا به تاریخ ها اشاره کنم . می خواهم به نتاجی اشاره کنم . بازهم ماجرا به خودم مربوط است. یادم هست ، شاید سال 78 و 77 بود ، نمی دانم . توی اتوبوس شرکت واحد ، با کسی در مخالف سیاسی با جریان دوم خرداد  بحثم شد. ناگهان کار را آن فرد با هوچیگری و نامردی به جایی رسانید که تمام اتوبوس با او یکصدا شده فریاد می زدند : از اتوبوس پرتش کنید بیرون ! بکشیدش ! پرتش کنید بیرون ! . اینجا موقعی بود که اتوبوس در اتوبان مدرس – اگر اشتباه نکنم قرار داشت – من هم یک نوجوان انقلابی کم سن و سال و اوایل دانشجویی . با هیجان داد زدم و گفتم: " زنده با مخالف من ، همین بود ؟ می میرم تا تو حرفت را بزنی همین بود ؟ همه اش همینجوری پوشالی ؟ همه اش توخالی ؟ همه اش دروغ بود ؟" ناگهان ، تمام حضرات توی اتوبوس ، ساکت شدند. انگار یک سطل آب یخ تو یقه شان بریزم . تا آخر رسیدن به میدان نوبنیاد ، کسی کلمه ای حرف نزد.

2-     اگر اشتباه نکنم ؛ در خودروی شخصی ، بازهم در مسیر به سمت نوبنیاد نشسته بودیم . ماجرا احتمالا مربوط به بهار 85 است. دخترخانم جوانی که احتمالا دانشجو بود ، حرفهای زشتی که بار توهین آن 90 درصد و باز استدلالش 10 درصد بود می زد. من ، بشدت بیاد همان حال و روز چند سال پیش خودم افتادم . با آرامش و تانی ، حرفش را گوش کردم و تقریبا وقتی که 15 – 10 دقیقه به نوبنیاد مانده بود ، از او اجازه خواستم تا چند کلمه حرف بزم . جوابش را با تن صدایی کمتر از خودش دادم و آرام حرفم را زدم . کامل هم گفتم . و در ادامه ، ضمن یادآوری خاطره روزهای دو خرداد ، به او گفتم : خدا را شکر می کنم که کسی با زبانی تلخ در دولت نهم علیه دولت حرف می زند و در پاسخ ، یک احمدی نژادی با آرامش جواب او را می دهد و حریمش را حفظ می کند و حرمتش را هتک نمی کند و او در کمال آرامش ، هم می آموزد و هم آرامش می یابد. این خواهر ما ، متعجب و متفکر ؛ در میدان نوبنیاد با بقیه مسافر ها پیاده شد.

من ، هم ، محمدرضا منتظرالقائم ، سید شهاب الدین واجدی ، امین هاشمی و علی اللهیاری را به این بازی دعوت می کنم . 

/ 47 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محسن

سلام واقعا مطالب جالب و خواندنی می نويسيد از اينهمه شور واقعا خوشحالم موفق باشيد

کافه انديشه

سلام تا امشب بهت فرصت می دم لينک وبلاگم رو بذاری وگرنه...

سعيد

اميدوارم آقای احمدی نژاد به قولهايشان عمل کنند. و کشور رو به ترقی برود آمـــین

پاسداران

بسم الله . جناب بهمن هدایتی . واحد مورد فوق را شما ثابت کرد که کلاش است. یک کلاش. دو کلاش سه کلاش. خواستی ،‌روی حرف لام یک تشدید بگذار و روی حرف ک یک فتحه. هرجور راحتی. نگذاشتی هم نگذاشتی .همینجوری هم با رفتار شما می خونه.

صراط منیر

سلام وبلاگ زيبا و آموزنده اي داري در پناه خدا موفق و پايدار باشي خوشحال مي شم به وبلاگ ما هم سري بزنی،من همیشه آماده ی تبادل لینک هست،موفق باشید ان شاءالله... التماس دعا یا علی

صراط منیر

سلام وبلاگ زيبا و آموزنده اي داري در پناه خدا موفق و پايدار باشي خوشحال مي شم به وبلاگ ما هم سري بزنی،من همیشه آماده ی تبادل لینک هست،موفق باشید ان شاءالله... التماس دعا یا علی

عباس

همين امروز داشتم به تيتر يک شرق فکر می کردم .به سنگ پای قزوين ... تیتر امروز شرق : دست تخریب دوستان نقد پذير اصلاح طلب! ( حاشا و کلا ) تو اين دو سال هر گونه که توانسته اند دولت را نقد و تخريب کرده اند (دوران انتخابات را در نظر نمی گيريم ) اما تا کسی نقدی به حضرت آقای اصلاحات وارد کند اينگونه برخورد می کنند آيا استراتژی اصلاح طلبان چيزی جز مظلوم نمايی و سوار شدن بر موج احساسات است ؟ آیا اطرافیان خاتمی همواره سعی در مظلوم نمایی خاتمی نداشته اند تا از این طریق محبوبیتی برای او کسب کنند؟ فقط می خواهم يک انسان منصف بگه نقد پذيری که آقايان اصلاح طلب حنجره خودشون رو با شعارش کر کردند اینه که با چوب تخريب خواندن هر انتقادی ولو جزئی جلوی انتقاد را بگيريم ؟ سوال اينه : واقعا چه کسی از انتقاد می ترسد؟

محمدجواد

سلام ابوذر جان حتما می دونی که وبلاگ تعدادی از ميهن بلاگی ها يه هفته ای هست که خرابه قبلا از ابراز هم درديت متشکرم نمی دونم می دونی يا نه اهواز يه اتفاق خیلی بدی افتاد يه حاج آقايی رو که توی يکی از محله های عرب نشين اهواز فعاليت ضد وهابيت شدیدی رو در پيش گرفته بود ترور کردند می گفتن جزوه درست کرده بود و توی سی دی به شبهاتی که توی اون منطقه در مورد شیعه و سنی منتشر کرده بودند خیلی مستدل جواب داده بود شنيدم اومده بودند دم در خونه شون بچه اش ميره دم در ميگن برو بابات رو بگو بياد وقتی مياد به سمتش تير اندازی می کنن ميره پشت در ميان تو خونه و يه خشاب کلاش روش خالی می کنن ايشون از اساتيد حوزه امام ره در اهواز بود که از حوزه های بسيار فعال و زير نظر آيت الله جزايری هستُ‌بودند خدا بيامرزدش و خدا قاتلينش رو لعنت کنه التماس دعا يا حق

یک دردآگاه

واقعا دست دادن یک مرد با یک زن اینقدر مهم است. وقتی آدمی وارد حیطه اندیشه می شود دیگر جسم مهم نیست. در جهان معنوی و روحانی اندیشه تو چه بخواهی و چه نخواهی اندیشه ات محرم اندیشه های دیگران خواهد بود و بنا به گفته مولوی هم همین موضوع قابل ادراک است. او می گوید انسان فقط اندیشه است و بس هر چه که باقی ماند گوشت و پوست و استخوان و چند کیلو چربی است. حالا تو از کدام بخش برای من سخن می رانی؟ از اندیشه یا استخوان و چربی؟! انسان از نگاه تو چیست؟ از خواب بیدار شو. آگاه شو که این پرده ها توهم را از جلو چشمانت کنار بزن. هر چه هست انسان است و اندیشه او. در جهان اندیشه مرد و زنی نیست که نیست هر چه هست اندیشه است و اندیشه است و اندیشه. و اینها با همدیگر یگانه هستند و این همان توحید واقعی است که انسانهای همچون من و تو باید به آن هشیار و آگاه باشیم باشیم باشیم باشیم.

یک دردآگاه

واقعا شماها کی می خواهید رشد کنید و خرد و درک تان از دایره گوشت و پوست و استخوان و چربی فراتر رود. شماها چرا اینقدر جسمانی فکر می کنید. این اندیشه مولوی را به یاد بیاورید که چه زیبا گفت... ای برادر تو همان اندیشه ای /// مابقی خود استخوان و ریشه ای (فیه ما فیه )