من و کوروش و پلاک ۱۱۷

مطلبی از کوچه مدرسه حجتیه در خصوص کوروش علیایی و جوی که در همه گیر کردن او براه افتاده بدون اینکه بدانیم .

 
در دامنه‌ای از درخت‌های بلوط

 

و تو اگر مدار حرکت‌ات هودر باشد و دسترسی – لینک – های او و اذناب‌اش، طبیعی است که عکس شهیدی را در شبکه نیابی و حکم بر نبودشان کنی، و بنشینی و سطرهایی در لجن‌مال کردن بسیجی‌ها بنویسی، تا زباله‌ای مثل درخشان بنشیند و نم‌نم عرق بخورد و به آن دسترسی بدهد و زیرش بنویسد:"حزب‌الهی‌ها حتی قهرمان ملی‌ای هم از زمان جنگ برای این مملکت باقی نگذاشتند. همهچیز را مصادره کرده‌اند."

 

و تفاوت عمده‌ی توحید با مدرنیته آن است که، در آن اولی همه چیز دانستنی نیستند و چیزهایی هستند که بودنی‌اند. و ساده‌اش این می‌شود که مرتبه‌ و درک آدم‌ها را اطلاعات‌شان تعیین نمی‌کند، و فرای آن وجودی لازم است و اگر نه با کلی اطلاعات از ستاره‌هایی چون همت و بروجردی و باقری و باکری و گرد، از ادراک‌شان عاجزی و علیه‌شان قلم برمی‌داری و حکم به مرگ تفکر بسیجی می‌کنی، تا ستاره‌ناباوری معاصرت موجه بنماید.

 

و این چند روز که ننگاشتم به کردستان رفته بودم؛ در هم‌راهی با چهارصد و اندی دانش‌جو که به مریوان می‌رفتند، برای یادآوری طولانی‌مدت‌ترین گروگان‌گیری و اسارت یک دانش‌جوی دیگر؛ احمد متوسلیان. که ام‌سال بیست و سه‌سال از آخرین عملیات‌اش با "همت" در کوه‌های کردستان می‌گذرد و ام‌سال بیست‌ و دو سال از اسارت‌اش در دست صهیونیست‌ها می‌گذرد.

 

و آن‌قدر سرد بود که نمی‌شد بر نیم‌کت‌های فلزی آن اردوگاه نشست و همه ایستاده شام خوردند، و جواد و موسی و هادی و ابوطالب، هم‌آن انتهای راه‌رو روی زمین، زیر پتوهاشان مچاله‌ شده‌ بودند، تا به اندازه‌ی چهار تخت هم که شده جا برای سایرین در اتاق‌ها باز بشود. و موسی حاضر نشد که نمازشب‌اش را با تیمم بخواند و رفت و وضو گرفت، و داشت گریه‌اش می‌گرفت، وقتی خواب‌اش برد و باید باز می‌رفت و باز وضو می‌گرفت.

 

و زیر ارتفاع " تته" - که زمان عملیات 9 متر برف روی‌اش بود - همه بودند، یاران و نیروهای قدیمی حاج‌احمد، روحانی بیست و چند ساله‌ی کاروان با عمامه‌ای سفید و بادگیری سبز، خانم‌های با مانتوهای بالای زانو و کلاه بافتنی، آقایانی با ریشی انبوه و پنهان در چفیه‌پیچی که تنها چشم‌هاشان از میان آن دیده می‌شد،‌ بچه‌هایی با پوتین و شلوار سپاه گترشده، که اگر این‌گونه نبود تفکر بسیجی را زنده و پویا نمی‌دیدم.

 

دکتر فراهانی " سه‌راه حزب‌الله" را نشان‌مان داد و گفت که پدرم این‌جا شهید شد و بهرام، که کرد بود و معتاد و بچه‌های سپاه مریوان او را گرفتند و اذیت‌اش کردند تا ترک کند، و ترک کرد و پاسدار شد. و ساعتی بعد در دهانه‌ی تنگه‌ی دزلی و در دامنه‌ای از درخت‌های بلوط، محل شهادت برادرش را نشان‌مان دادند.

 

آن ظهر در" دزلی" موسی میلی به نهار نداشت. و راه افتاد و تا انتهای روستا رفت و به همه‌ی عابرها و کودکان سر راه‌اش سلام می‌کرد و آن انتها، سر پیچ دیگر می‌شد لرزش بغض‌آلود شانه‌هایش را دید و من‌ که می‌دانستم برای چه اشک می‌ریزد.

 

پایین "تپه‌ی شهدا" بچه‌ها برف‌بازی می‌کردند و مسئول کاروان حرص می‌خورد. و لختی بعد می‌توانستی خانم‌هایی را بر سینه‌کش ارتفاع بینی که روی برف‌ها دو زانو نشسته‌اند و اشک می‌ریزند و خیره به قوچ‌سلطان نگاه می‌کنند و حسرت زمانی را می‌خورند که بچه‌های سپاه مریوان و حاج‌احمد از آن به سوی جاده سرازیر شوند.

 

و کسی می‌گفت در لحظات سخت حمله، دستواره گوگوش می‌خواند تا به بچه‌ها روحیه بدهد و آن ‌دیگری از پانسمان قاطرهای سپاه می‌گفت و متلک‌هایی که آن میان به چراغی و ممقانی تُرک‌زبان حواله می‌شد، و یادم آمد که سال‌هایی بعد، بعد از شهادت ممقانی،‌ دستواره مثل یک مستجاب‌الدعوه خم‌پاره‌ی شهادت‌اش را از خدا گرفت و چراغی هم لختی بعد برای همیشه به آن‌ها ملحق شد.

 

متوسلیان با نارنجک بال‌گرد اختصاصی فرماندار را برای مجروحان نگاه داشت، یکی از مسئولین مریوان هر روز به سپاه می‌آمد تا متوسلیان به خیانتی که از او سرزده بود به او کشیده بزند، بچه‌های سپاه زن آن کوموله را با قاطر و آمبولانس از میان کمین‌های ایشان به پاوه رساندند تا فرزندش را به دنیا بیاورند و بروجردی که شهید شد حتی ضدانقلاب‌های زندانی در سنندج هم می‌گریستند.

 

ماموستا فاتحی جان‌باز است و هزار و چندصد شهید را در کردستان تفحص کرده، اما برخی از خانم‌ها حوصله‌ی تحلیل‌های او در آن هوای سرد را نداشتند و به ماشین بازگشتند. سردار که منطقه را توجیه می‌کرد موسی هی‌سرک می‌کشید و نت برمی‌داشت، و آن دیگری به دنبال بلوط از دامنه بالا می‌رفت و یکی بلند گفت: "آهای سنجاب" و داشت دنبال نام آن سنجاب کارتونی می‌گشت که موسی سرش را از روی نقشه‌ی منطقه به سوی او بلند کرد؛ "اخوی اسم‌اش بنر بود". "آها،‌ آهای بنر"

 

اشکال کورش این است که هنوز درنیافته – یا از این درک افتاده – که اگر جنگ و بسیج مکان رشد آدم‌ها در میان تضادها و نقص‌هاشان نبود که این مجموعه این‌قدر متعالی نبود. بسیج نه آن‌زمان و نه این زمان مجموعه‌ای از آدم‌های معصوم نبود،‌ اما تفاوت‌اش با شهر هجرت آن آدم‌ها در تعالی به حقیقت بود. و به قول مرتضای آوینی لازمه‌ی درک این داستان خطاپوش بودن است و اگر نه تو در درک داستان جنگ و عالم عاجزی با حقیقت آن نسبتی نمی‌یابی.

 

و اگر در اتوبوس ما تنها آن بنده‌خدای عقبی برای نماز نیامد، در گردان‌های ما بسیار بیش از این از این دست آدم‌ها یافت می‌شدند، و ماه‌هایی بعد چند روز مانده به عملیات خیلی از هم‌آن بی‌نمازهای گردان،‌ نافله‌های باصفایی می‌خواندند، و این روزها برخی از آدم‌هایی که زمانی برای شهدا قلم زده‌اند یا فیلم‌ساخته‌اند،‌ از جریان آن‌ها روی‌برتافته‌اند، و حدیث‌های بی‌سند نقل می‌کنند و به انقلاب خرده می‌گیرند و بسیجی‌ها را شماتت می‌کنند و منورالفکری را برگزیده‌اند.

 

و به ذهن‌ام می‌رسید که اگر آن بنده‌ی خدا اهل نماز می‌بود و دل‌اش را به شهداء می‌داد،‌ این‌‌قدر درگیر تردید در جنگ نبود و آن‌قدر در طول اردو نق نمی‌زد، و او هم می‌توانست در بادگیر روحانی کاروان گلوله‌ی برف بریزد، و او هم می‌توانست با بچه‌های کرد آن مدرسه‌ی شبانه‌روزی تا نیمه‌شب گرم بگیرد، و او هم می‌توانست شریک‌ زندگی‌اش را در آن اتوبوس‌های انتهایی بیابد و از شرم دم بر نیارد، و او هم می‌توانست به آدم‌هایی عشق بورزد که در مسجدشان مُهردان نداشتند و باید دربه در دنبال یک تکه سنگ صاف می‌گشتی، و او هم می‌توانست خطاپوش باشد.

 

کوه‌های کردستان و تپه‌ماهورهای فتح‌المبین و باتلاق‌های خیبر و آب‌گرفتگی‌های شرق بصره و تخت‌های بیمارستان ساسان و خیابان‌های شهر و کلاس‌های دانش‌گاه، همه عرصات تجلی انسان کامل بوده‌اند، آدم‌هایی که ذاتا از جلوه‌فروشی و نمایان‌گری گریزان‌اند، و این‌گونه خیلی‌ها فکر می‌کنند نیستند،‌ یا منقرض شده‌اند، یا مصادره شده‌اند،‌ و آن‌ها حق دارند که به راه‌شان پشت کنند و وارثان‌شان را هرگونه که دل‌شان می‌خواهد و هوای‌شان اقتضا داشت تصویر کنند، و دزد بخوانندشان، و دل‌شان را خوش کنند به این‌که آسمان تمام شد.

 

 و بسیاری را دیده‌ام که در کردستان یا غرب یا جنوب از کورش و داریوش و مهرداد بودن خویش دست شستند، تا بر سنگ مزارشان احمد باشند یا حسین یا مهدی یا جواد. و پر از حسی غریب می‌شوم آن زمانی که کورشی را می‌بینم که از کردستان و غرب و جنوب و کورش و داریوش و مهرداد و مزار و احمد و حسین و مهدی و جواد عبور کرد، و کماکان در کورش بودن‌اش باقی ماند ...

/ 24 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پاسداران

پس از این بحث در خصوص جمله شما در خصوص آن سه کلمه ، باز هم می گویم اگر این اشکالات به بحث شما وارد نبود هم ، هیچگونه ارتباط منطقی بین بحث شما و مدعیات فعلی شما وجود ندارد.

پاسداران

؟ همین است در خصوص مفهوم بسیج و مفهوم جمهوری اسلامی. اگر به همین راحتی باشد می توانید بگویید مفهوم ولایت هم همینطور و اگر دنباله اش را بگیریم می گوییم وصایت و بعد هم امامت هم همینطور و بعد هم نبوت و ... ! این روش بحث ، اثرات مخربی بدنبال دارد که اصلاح روش بحث را توصیه می کنم . سوما : جالب اینجاست که خودتان هم بدون اینکه توجه کنید با فرض قراردادن عدم صحت تعمیم جزء به کل استدلالی ناقص را برای اثبات جمله ای بدون ربط به استدلالتان را علم می کنید . شما می گویید : اينکه در قانون اساسی خبرگان می توانند رهبر را عزل کنند نشانگر اين نکته است که مشروعيت لاقيد و لاشرط و هم عرض برای ولايت فقيه مثل مشروعيت معصومين (ع) وجود ندارد این جمله شما نمی تواند معنا پیدا کند مگر وقتی که قبول کنیم شخص ولی فقیه ربطی به مقام او ندارد. با این پیش فرض ، یعنی جلوگیری از تعمیم جزء به کل و همچنین تفکیک مصداق از مفهوم ، می توانیم بگوییم می شود اجازه استفاده و حضور فردی که لیاقت مصدر و عنوان و مقامی را ندارد – به لحاظ آنکه دیگر شرایط آن مقام را ندارد ، نه اینکه اساسا آن مقام و مصدر منحل شده ! – از او گرفت . اشتباه بزرگ شما این است که شخص ولی

پاسداران

و اما در خصوص اظهارات شما در خصوص علت انحلال نهادها و نتیجه گیری های مترتب بر آنها . متاسفانه اشکالی که تذکر آن را بشمای دوست ضروری می دانم جعل و تحریف مکرر بر اساس تفسیر به رای تاریخ معاصر است. یا حداقل عدم تعمق در واقعیت ها و رخداد نتیجه های غلط از این طرز تلقی وفکر . شما تفسیر به رای زیادی در خصوص رخدادهای تاریخی می کنید. مثلا برای نمونه حاج احمد آقا را بدلیل اینکه بنی صدر او را نامزده فلان پست کرده و شما هم یک عکس دیده اید که فکر می کنید در آن حاج احمد آقا شیفته بنی صدر دیده می شود - و آن را در وبلاگ خودتان هم زدید و ما هم دیدیم ! – حکم به شیفتگی حاج احمد آقا نسبت به بنی صدر دادید و متوجه سیاسی کاری و پیچیدگی وجود بنی صدر برای درگیری با جریان ارزشی نشدید ! کاری تکراری و سیاستی رو شده که امروز هیچ محتوا ندارد

پاسداران

جالب اینجاست که جریان دفتر هماهنگی ریاست جمهوری و جریان همسوی آن همیشه حاج احمد ، آقای هاشمی ، شهید بهشی و مقام معظم رهبری را چند نفری می دانستند و اعلام می کردند که مانع اجرای برنامه های دموکراتیک آنها هستند وخصوصا به شهید مظلوم دکتر بهشی حداکثر حمله را می کردند و وجود ایشان را عامل دیکتاتوری می دانستند اما پس از رحلت آن بزرگوار فشار را بر این سه نفر گذاشته وفضایی مثلثی را القاء می کردند که البته خون پاک و گرم شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی موجب روشن شدن افکار عمومی در خصوص ماهیت عملکرد این سه نفر و جریان مخالف آنها شد.

پاسداران

حالا ، این روش استنتاجی شما ، کارش به حوزه نهادها کشیده . اولا ، عموم معتقدین به این معتقدند که کار انحلال نهادها و ادغام آنها پس ازرحلت حضرت امام آغاز شد و اگر اطلااع داشته باشید پیشنهاد دهنده و اجرا کننده مثلا ادغام سه نهاد انتظامی شهربانی ، کمیته و ژاندارمری ( نه انحلال کمیته ! ) کسی جز عبدالله نوری در زمان مسئولیت وزارت کشور در دوره اول آقای هاشمی نبود. ثانیا مسئله مورد استناد همین جریان هم ، برخلاف ادعای شما ، ناکارآمدی کمیته نبود که خدمات کمیته در مبارزه با مواد مخدر ، منافقین ، بمب گذاریها و ترور شخصیت ها و همچنین پس مانده های رژیم گذشته برای همه غیرقابل انکار است. اصولا تلاش مشترک تیم های دادستانی کل وقت ، گشت ثارالله سپاه پاسداران ، گشت جندالله ژاندارمری و گشت های کمیته و بسیج موجب انهدام جریان منافقین در سالهای 61 و 62 گردید. پس موضوع ادعایی آقایان به هیچ وجه به ادعای شما پیوند نمی خورد

پاسداران

ادعای آقایان جلوگیری از موازی کاری ، دعواهای بین بخشی و تمرکزی دهی به امور انتظامی کشور تحت نظر وزارت کشور بود چون از این نهادها ، خصوصا کمیته و سپاه و بسیج خود را تحت امر فرماندهی کل قوا یعنی نیروی مسلح نهادی می دانستند و تحت امر دولت اقدام نمی کردند و دولت با تمرکز دهی به امور انتظامی در دست سه نهاد شهربانی ، ژاندارمری و کمیته وهمچنین اقدام به ادغام آنها ، سعی در حذف این ناهماهنگیها کرد - درحالیکه می توانستند با مصوبه ای در سطح شورایعالی امنیت ملی و اخذ تصویب فرماندهی کل قوا وظائف این نهادهارا از هم تفکیک کنند . ثانیا آخر باید پرسید کل این استدلالات ناقص شما درخصوص کمیته چگونه ربط به موضوع تعمیم جزء به کل پیدا می کند ؟ البته و صد البته این اشکال نیز وارد است که حتی اگر هدف از طرح ادغام ، حذف کمیته – به زعم شما – بود چرا کل عناصر کمیته مجددا وارد نهاد جدید انتظامی و امنیتی جدید کشور شدند و البته مسئولیتهای اصلی هم در نهاد جدید به آنها سپرده شد ؟ و اینکه پس چرا دو نهاد موازی دیگر نیز در این تشکیلات ادغام – و به زعم شما منحل !! – شدند ؟ یعنی نظام به این جمع بندی رسیده بود کل دستگاههای انتظامی او باید منحل شو

پاسداران

ضمن اینکه تمام بحث شما مجددا اثبات کننده موضوع جلوگیری از تعمیم جزء به کل است. یعنی جلوگیری از ادامه فعالیت جزءی که – به استدلال شما ، خراب بودن و فساد آن و – فعالیت آن به کل حاکمیت منتسب می گشت . یعنی به هیچ وجه از مباحث پراکنده وبدون تمرکز شما ، جواز تعمیم جزء به کل استنباط نمی شود. تازه ، متاسفانه خود شما به هیچ وجه توجه نمی کنید که در خصوص هیچ طرف از موضوع دارای نگاه مطمئن نیستید وبه مباحثی که خودتان اقامه می کنید اطمینان ندارید . والا در لحظاتی به یک طرف ودر لحظه دیگر به طرف دیگر بحث قائل نمی شدید. از جمله اینکه شما خود ، برای اثبات بحث خود ، به افعال حاکمیت متشبث شده اید این در حالیت که انجام این استدلال – صرف نظر از موافقت یا مخالفت من با آن – با توجه به مخالفت شما با آن ، امری غلط است. شاید من بتوانم از حاکمیت – اگر شما هم اقدامات آن را حکمی می دانستید – برای شما استدلال بیاورم اما شما چون خودتان به این موضوع معتقد نیستید نمی توانید برای من تکرار – می کنم صرف نظر از موافقت یا مخالفت من با آن – استدلال بیاورید.

پاسداران

البته و صد البته این مسئله در خصوص موضوع حزب جمهوری اسلامی و تغییر قانون اساسی نیز همینگونه است و مجال برای طولانی تر کردن بحث نیست. اینها همه اعمال حاکمیت است که شما در حال استناد به آن هستید واگر در استناد به آنها جدی بودید مانند موضوع کمیته بسط داده خواهد شد. جالب اینجاست که موضوع تغییر قانون اساسی نظر مبارک حضرت امام بود و بحث انحلال حزب نیز همینطور که این، با بحث شما در عدم استناد به نظر امام – برای جلوگیری از ایجاد پایه پنجم در استنتاج احکام فقهی !!- متضاد است. جالب اینجاست که شما ، استناد به قول و فعل امام راحل بعنوان حکم را نمی پذیرید اما حتی بدون نگاه مقایسه ای و تضاد پندار ! از سخنان حضرت امام برای من استناد می آورید. البته سخنان حضرت امام کاملا برای من و هر معتقد به مبانی و چهارچوبهای نظام مقدس جمهوری اسلامی حجت است اما جلوگیری سوء استفاده از حضرت امام ربطی به عدم تعهد به کلام حضرت امام ندارد.

پاسداران

شما در بخش دیگری از بحث خود مجددا بر صحت تعمیم جزء به کل پافشاری کرده اید وادعا می کنید که در صورتیکه تعمیم جزء به کل صحیح نباشد آنگاه :::: طبق همین منطق شما، یک سلطنت طلب هم می گوید مردم اشتباه کردند انقلاب کردند و تعمیم جز به کل دادند(!!!) و بخاطر بعضی کارهای اشتباه (!!) شاه را سرنگون کردند! بکار گيری اين منطق در سياست و حکومت، يعنی تعطيل عقل و نقد و حتی شرع(!!!) ::: اولا : تعمیم جزء به کل حرکتی غیر شرعی است نه رد کردن آن ! تعمیم جزء به کل یعنی تنبیه کردن شاگردان یک کلاس بخاط نمره تک شاگرد تنبل ! این حتما غیر عقلی هم هست.

پاسداران

ثانیا شما با این سبک استدلال باب خطرناکی را باز کرده اید ! چه کسی گفته است اصولا مردم در انقلاب اسلامی تعمیم جزء به کل دادند که حالا من و شما بیائیم چانه بزنیم کار درستی بوده یا نه ؟ اصولا نظام شاهنشاهی نظامی کاملا فاسد تشکیل شده از اجزاء فاسد بود و وجود چند عضو فاسد در آن موجب تعمیم چزء به کل نبود بلکه تمام اجراء آن حکومت فاسد و غیر قانونی بود . تعمیم جزء به کل در انقلاب اسلامی بر اساس کدام مستند تاریخی ادعا می شود ؟ صد البته اگر تعمیم جزء به کلی رخ داده بود فعلی غلط بوده و به هیچ وجه نمی توانست مستند براندازی باشد . بحث من تا انتهایش روشن است. یعنی همین سلطنت طلب ، با همین مدعا ، اگر حتی ما قائل به رخداد تعمیم جزء به کل در جریان انقلاب و پس از آن قائل به غلط بودن این تعمیم شویم ، این سلطنت طلب نخواهد توانست مجددا با تعمیم دادن جزء به کل بدنبال براندازی نظام جمهوری اسلامی شود. او هم برای براندازی به قاعده ای که من گفتم متشبت می شود. او هم دلش خواهد خواست تا ادعا کند بر اساس تعمیم غلط جزء به کل ( که به ادعای شماو او پایه براندازی نظام طاغوت بوده ) ، جمهوری اسلامی از ابتدا بر بنیان مثلا یک غصب یا اشتباه تاریخ