پرشین بلاگ ، از سرویس وبلاگ تا سایت سیاسی

بسم الله .  

كدام يك از شما ، خبر شماره 83943 مورخ 17/9/85 سرويس نگاهي به وبلاگهاي ايسنا را درست و دقيق خوانديد؟  يك سري مباحث ، مربوط به اصلاح طلبان در آن هست كه بسيار جالب و محل تامل و نقد صريح است. اما الان با آن كاري ندارم . خط آخر اين خبر چنين بود :  

...گفتني است در اين نشست جمعي از فعالان سياسي از جمله محمدرضا خاتمي، محمدعلي ابطحي، احمد بورقاني، يدالله اسلامي، محمد قوچاني، كامبيز نوروزي و برخي فعالان حوزه‌ي آي‌تي از جمله نصرالله جهانگرد و مهدي بوترابي مدير پرشين‌بلاگ و ... حضور داشتند...  

عماد هنر پرور قائم مقام مدیر عامل و از اعضای هیئت مدیریه پرشین بلاگ بدون سابقه فعالیت مطبوعاتی به عنوان دبیر صفحه فاوا (آی تی) روزنامه اعتماد ملی منصوب می شود تا بازوی مطبوعاتی قدرتمندی برای حفظ منافع پرشین بلاگ باشد.

چند روز پيش يك ايميل از دوستي ناشناخته دريافت كردم كه حاوي نكات مهمي در خصوص جناب آقاي بوترابي و تشكيلات مربوطه و همسرگرامي بود. بررسي هايي روي متن دريافتي انجام دادم و  صحت بخش زيادي از آنان بمن ثابت شد. چهارچوب كلي خبر ، با آنچه كه اصولا خبر داشتم و بارها نوشته بودم همخواني داشت و مويد اطلاعات جسته و گريخته اي بود كه يافته يا شنيده بوديم .  

امروز ، متن ايميل مربوطه ، بهمراه اطلاعاتي تكميلي اي كه خودم يافتم را منتشر مي كنم :  

47t648x.jpgهنگامیکه موسسین و مدیران اولیه پرشین بلاگ به دعوت محمد علی ابطحی و به امید دریافت کمک مالی به دفتر معاون رئیس جمهور سابق رفتند هرگز فکر نمی کردند زمانی فرا برسد که مجبور به ترک و واگذاری امتیاز خود در این سایت شوند. به پیشنهاد ابطحی تیم سابق پرشین  بلاگ فعالیت خود را در دفتر مهدی بوترابی از دوستان نزدیک ابطحی آغاز کردند. افزایش هزینه های سایت و عدم آشنایی با مسائل حقوقی و مالی و کم تجربگی مدیران اولیه پرشین بلاگ باعث شد که این سایت  در اختیار بوترابی قرار بگیرد.با مدیریت بوترابی اهداف جدیدی برای سایت پرشین بلاگ تعریف شد که فاصله زیادی با انتظارات تیم مدیریت پرشین بلاگ داشت و در حالیکه بوترابی مدعی پیشبرد تجاری سایت بود اما در واقع سیاستها و سمت و سوی این سایت بیشتر شکل رسانه ای و سیاسی پیدا کرد تا آنجا که موسسین پرشین بلاگ به ناچار باقیمانده سهام خود را نیز به  بوترابی واگذار کردند. با آمدن بوترابی شایعه سیاسی شدن پرشین بلاگ مطرح شد ، استفاده از وبلاگ نویسان برای کسب افتخار و مطرح کردن آن در رسانه ها به نام پرشین بلاگ (مانند قضیه خلیج فارس)، عوام فریبی و البته  کیفیت پایین این سایت و وجود رقبای جدید باعث شد که این سایت جایگاه و موقعیت خود را از دست بدهد. 

boutorabi-4.jpgمدیر جدید پرشین بلاگ در حالی مدعی تجارت در فضای آی تی بود که عملا هزینه های پرشین بلاگ بالاتر می رفت و بر اساس گفته بوترابی در سال پیش و در مصاحبه با نشریه الکترونیکی هفت سنگ هزینه های سایت ماهیانه بیش از دوازده میلیون تومان است و این درحالیست که درآمد سایت کمتر از سه میلیون تومان است ، یکی از افراد نزدیک به تیم مدیریت پرشین بلاگ نیز از ضرر هفتاد میلیون تومانی این  سایت در سال گذشته می گوید. چنین هزینه ای  نمیتواند تنها یک سرمایه گذاری تلقی شود چرا که هر فرد آشنا به تجارت سایتها میداند که ترافیک سایتها مانند آب جاری در جوی است و زمان کسب درآمد زمانی است که ترافیک سایت در حد مطلوب است در عین حال پرشین بلاگ در سه سال گذشته  دربهترین موقعیت خود در زمینه ترافیک سایتهای فارسی قرار داشته است ولی با وجود هزینه های چند ده میلیون تومانی همچنان از  ترافیک و موقعیت این سایت کاسته می شود.این هزینه ها را با گفته یکی ازموسسین پرشین بلاگ در رابطه با شروع به کار این سایت با هزینه پانصد هزار تومان مقایسه کنید.  

فعالیت تیم جدید مدیریت پرشین بلاگ در سالهای اخیر نشان میدهد که این سایت بر خلاف ادعای ایشان چندان به دنبال تجارت نیست . نفوذ در رسانه ها و سایتهای خبری با استفاده از تبلیغ مجانی این سایتها ، وعده یا پیشنهاد همکاری و یا حتی پرداخت حقوق به خبرنگاران و جذب آنها بخشی از فعالیت گسترده پرشین بلاگ برای نفوذ در رسانه هاست. با گذشت زمان و بخصوص پس از تاسیس حزب اعتماد ملی شایعه ارتباط سیاسی پرشین بلاگ رنگ واقعیت گرفت . همسر مهدی بوترابی خانم اعظم سقطی یکی از اعضای شورای مرکزی و از موسسین حزب اعتماد ملی است.سایت رسمی حزب اعتماد ملی و سایت روزنامه نیز توسط بازوی آی تی این حزب یعنی شرکت آریا گستر متعلق به بوترابی به ثبت رسیده ، طراحی و در سایت پرشین بلاگ تبلیغ شده است. شنیده هایی  در رابطه با فعالیت اقتصادی مشترک ابطحی با بوترابی به گوش میرسد  و همچنین خانم فخراسادات محتشمی پور همسر مصطفی تاج زاده نیز با مجموعه پرشین بلاگ همکاری نزدیکی دارد و همچنین با همسر بوترابی نیز انجمن زنان پژوهشگر تاریخ را تاسیس کرده است . در عین حال عماد هنر پرور قائم مقام مدیر عامل و از اعضای هیئت مدیریه پرشین بلاگ بدون سابقه فعالیت مطبوعاتی به عنوان دبیر صفحه فاوا (آی تی) روزنامه اعتماد ملی منصوب می شود تا بازوی مطبوعاتی قدرتمندی برای حفظ منافع پرشین بلاگ باشد و بسیاری از افرادی که تجربه صحبت با مهدی بوترابی فوق لیسانس تاریخ (بر خلاف آنچه که در رسانه مطرح میشود و به گفته خودشان ایشان دکترا ندارند) را دارند میدانند که ایشان چگونه و با حرارت مدعی دوستی و ارتباط نزدیک خود با تاج زاده و ابطحی هستند. 

boutorabi-0.jpgبوترابی تنها به پرشین بلاگ قناعت نکرده است. بسیاری مدیران سایتهای موفق فارسی پیشنهاد خرید و واگذاری سهام خود را بصورت مستقیم یا غیر مستقیم از این فرد دریافت کرده اند و در مواردی رقبای این سایت مورد هجمه تبلیغاتی توسط رسانه های تحت نفوذ این گروه قرار گرفته اند.  

گرایش سیاسی پرشین بلاگ ، علاقه به  تصاحب سایتهای موفق با حربه وعده و رویای پولدار شدن به مدیران آنها ، تبلیغات و  همچنین نفوذ به رسانه های خبری و یکسو نگری و عوام فریبی  مدیر پرشین بلاگ  زنگ خطری برای وب فارسی است. استفاده از محتوای تولیدی توسط وبلاگ نویسان و ترافیک وبلاگها (که عموما غیر سیاسی و شخصی هستند) برای مقاصد سیاسی نه تنها شایسته وب فارسی نیست بلکه موقعیت سرویس های وبلاگ و کاربران وب سایتهای سیاسی را نیز به خطر می اندازد.چنین شرایطی نیازمند برخورد جدی مسئولین جهت جلوگیری از رقابت ناسالم در فضای نوپای وب فارسی، انحصار گرایی و سیاسی شدن آن دارد. 

*** 

اين خبر را هم خودم ديدم . همه عمدتا ديده اند . جزو اولين خبرهاي مربوط به اعتماد ملي بود :  

2i12zd3.jpgبه گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اعظم سقطي يكي از اعضاي شوراي مركزي حزب اعتماد ملي و مسوول سايت اينترنتي اين حزب گزارشي را از روند فعاليت‌هاي اين سايت ارايه داد. وي با بيان اينكه سايت اعتماد ملي در سه بخش طراحي شده است از بخش مربوط به حزب، روزنامه و سايت خبرگزاري حزب به عنوان سه بخش مذكور نام برد و افزود: كارها در اين سه بخش پيش مي‌رود و البته كارهاي فني در دست اقدام است. سقطي با بيان اينكه قسمت محتوايي سايت آماده‌ي بهره‌برداري است، ادامه داد: در آينده‌اي نزديك اين بهره‌برداري صورت خواهد گرفت. مسوول سايت اينترنتي اعتماد ملي، در پايان سخنانش با بيان اينكه سعي شده از نظر فني تيمي قوي‌ براي فعاليت‌هاي سايت استفاده شود، اظهار اميدواري كرد: در آينده مشكلات كمتري پيش روي فعاليت‌هاي‌شان وجود داشته باشد. جهت اطلاع ، كليه امور فني اين سايت ها ( اعم از هاست ودومين و ... ) هم با مديريت آقاي اسد زاده انجام شده است! 

به اين نكات توجه كنيد :

بيوگرافي علمي و تجربيات خانم سقطي همسر آقاي بوترابي :

سوابق آموزشي:

رشته و گرايش تحصيلي :‌ تاريخ

مقطع كارشناسي :‌ دانشگاه شهيد بهشتي – 1366- 1362

مقطع كارشناسي ارشد :‌ دانشگاه الزهرا- 1373-1370

سوابق پژوهشي:  مناسبات تركان با خلافت عباسي ( پايان نامه كارشناسي ارشد )

سوابق اجرايي: دبير دبيرستان تهران – 1371 – 1365  - همكاري با شوراي نقد داستان مجله سروش – 1364- 1363  - عضو هيأت مؤسس انجمن زنان پژوهشگر تاريخ و عضو دو دوره هيأت مديره انجمن و مسئول كميته امور مالي و مدير عامل انجمن در اولين دوره هيأت مديره  - عضو هيأت مؤسس و هيئت امني و هيآت مديره مؤسسه اجتماعي فرهنگي ياس ( از 1378 – تا كنون )  - عضو هيأت مؤسس و هيأت امني و هيأت مديره مؤسسه امام حسن مجتبي (عليه السلام )  - عضو هيأت مؤسس و هيأت مديره انتشارات ميراث ملل ( 1371 – 1367 ) . اين موسسه با اسامي مختلفي همچون : نشر ميراث ملل ، موسسه علمي فرهنگي ميراث ملل ، موسسه مطالعات وانتشارات تاريخي ميراث ملل ، انتشارات ميراث ملل ، موسسه ميراث ملل و ... فعاليت مي كند.  

حالا اگر با وجود آنكه در بيوگرافي خانم سقطي كوچكترين كار مرتبط با حوزه رايانه نمي بينيد (اعم از علمي ، تجربي يا مديريتي)، تعجب نمي كنيد كه مسئوليت سايتهاي اينترنتي حزب اعتماد ملي به ايشنا واگذار شده ؟ روشن است كه تشكيلات آريا گستر تمامي خدمات فني مرود نياز را به اين حزب ارائه مي دهد. جالبتر آنكه حتي زحمت سايت هاي شخصي خانم سقطي مثل انجمن زنان پژوهشگر تاريخ را نيز آقاي سروش اسدزاده ( از پرسنل آريا گستر ) كشيده است !  

ضمنا بدانيد كه به پرشين بلاگ در عمده صفحات چنين انجمني ( تحت عنوان لينك دوستان ) لينك داده شده است.  با اين حساب بايد دلائل رفتار سياسي پرشين بلاگ براي همه روشن باشد.بد نيست نگاهي به اعضاي انجمن غير سياسي (!) و صرفا علمي (!!) مذكور هم نگاهي بياندازيم . شايد بعضي اسم ها خصوصا يكي دو تا ، براي برخي دوستان آشنا باشد :   

·          خانم اعظم سقطي

·          خانم مريم جواهري

·          خانم احيايي

·          خانم منصوره پرويني

·          خانم فائزه توكلي

·          خانم الهام ملك زاده

·          خانم محتشمي پور ( فخرالسادات محتشمي پور همسر سيد مصطفي تاج زاده)

·          خانم رسولي

·          خانم مجيديان

·          خانم محبوبه روفيگري

·          خانم مژگان اسماعيلي  

حالا اگر يادتان بيايد كه پرشين بلاگ همينجوري مفت و مجاني و بي جهت (!!) ، رفته و اسپانسر تبليغات جشنواره منطق و فلسفه در دانشگاه الزهرا شده بود و اين اخبار را هم مد نظر داشته باشيد ، متوجه ارتباط پرشين بلاگ و دانشگاه الزهرا (س) مي شويد!  

اعضاي هيئت موسس حزب اعتماد ملي :

1- مهدي كروبي، رييس مجالس دورهاي سوم و ششم.

2- جواد اطاعت، نماينده‌ي مجلس ششم.

3- محمدجواد حق‌شناس، معاون سابق وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي.

4- ابراهيم اميني، نماينده‌ي مجلس ششم و عضو هيات رييسه‌ي اين دوره از مجلس.

5- عبدالحسين مقتدايي، نماينده‌ي اسبق مجلس و استاندار اسبق استان‌هاي خوزستان و هرمزگان.

6- غلامرضا اسلامي بيدگلي، عضو هيات علمي دانشكده‌ي مديريت دانشگاه تهران.

/ 26 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پاسداران

بسم الله . سلام . عوض کردم . يا حق/ .

shanai

با عرض پوزش ! به استحضار می رساند اساتید محترم ومحترمه رشته تاریخ در دانشگاه الزهراء (س) در دانشکده ادبیات ، تاریخ و زبانها تدریس می نمایند و برگزاری جشنواره منطق و فلسفه به دانشکده الهیات مربوط می باشد ! بر این اساس چون سرکار خانم اعظم سقطی استاد درس تاریخ دانشگاه بوده و جز هیات علمی دانشگاه هم نمی باشند و سمت خاص دیگری هم در دانشگاه الزهراء(س) ندارند بنابراین بحث (پرشين بلاگ همينجوري مفت و مجاني و بي جهت (!!) ، رفته و اسپانسر تبليغات جشنواره منطق و فلسفه در دانشگاه الزهرا شده بود و اين اخبار را هم مد نظر داشته باشيد ، متوجه ارتباط پرشين بلاگ و دانشگاه الزهرا (س) مي شويد! ) یه خورده همچین بی ربط به نظر می رسد . ببخشیدا ! شرمنده !

حمید

لام راستش عالیه هم فیض بردیم هم خیلی دونستیم از ندونسته ها راستی لینگ کردمتون یا حق

مصطفي

باسلام اطلاعات جالبی بود.از شخصيتی هائی چون ابطحی و کروبی وامثالهم بعيد نيست که هرچه در توان دارند برای نفوذ به افکار عمومی بکاربگيرند تا بلکه آب رفته به جوی را برگردانند! ياعلی مويد باشی برادر

دوست رضا هاشمی فشارکی

جالبه... احتمالا کسی که این اطلاعات را در اختیارتون گذاشته بوی کون سوختگی نمی داده؟ اسمش احتمالا رضا هاشمی فشارکی نیست؟ آدم ترسویی که جرات در افتادن با هیچ کس را نداره ولی دوست داره نشان بده که خیلی نترسه و می فهمه بگو بهش که یکم اطلاعات غلط نوشتی چون خودت داشتی آزمایش میشدی ولی نتونستی درست انجامش بدی

12 شرکت دیگر هم به نام خانواده بوترابی ثبت است اسم بهرام بوترابی را دنبال کنید به استرالیا رسیدید تعجب نکنید

بابا توديگه کی هستی گمونم با اين همه اطلاعات مهم بايد وزير اطلاعات باشی

عليرضا

من هرچه خوندم از این چیزهایی که شما کشف کردید چیزی نفهمیدم شما موجود جالبی هستید که هرچه اطلاعات درست و غلط دارید پشت سرهم مینویسید تا شايد چيزی ازتوی آن پيدا شود

سحر

خیلی عالی بود ممنون