من که تعجب نکردم . چه کسی کرده است ؟

_42769319_turneyrelease_afp_pix.jpgچند روز پس از دستگیری نظامیان انگلیسی در آبهای ایران ، فیلم های مختلفی از اعترافات نظامیان مذکور در خصوص نحوه انجام ماموریت در آبهای ایران و شکل و چگونگی و محل دستگیری آنها منتشر شد. عمده این فیلم ها توسط ایرانیان و خارجی ها روی سرویسهای مختلف ویدئویی اینترنت نیز منتشر شد. برخی از این سرویسها که امکان درج نظرسنجی ذیل فیلمها را برقرار کرده اند ، به محل مباحثات زیبا و مهمی پیرامون موضوعات مختلف سیاسی در فضایی کاملا باز شده و نتیجه این بود که به وضوح ، بی آبرویی دولت انگلیس و آمریکا و عدم اعتبار این حکومت ها در نزد افکار عمومی جهانی ، حتی افکار عمومی کشور انگلیس هویدا بود. تا جایی که برخی از نظردهندگان بصراحت تاکید کرده بودند که اظهارات مقامات ایرانی برای آنها معتبر تر از سران کشورهای خودشان است. شباهت زیادی میان این وضعیت و وضعیت ساکنان سرزمینهای اشغالی فلسطین وجود دارد. اینان نیز هنگامی که سید حسن نصرالله به آنها وعده موشکباران دقیق مناطق مشخصی را می داد ، بدون توجه به تلاش شدید رژیم صهیونیستی اشغالگر قدس ، اقدام به ترک مناطق هدف می نمودند و در نظرسنجی های مکرر تاکید می کردند اعتماد آنها به آنچه که سید حسن نصرالله می گوید ، از نخست وزیر رژیم صهیونیستی بسیار بیشتر است. چون نصرالله همیشه به وعده هایش عمل می کند.  

امروز خبرهای جالبی روی تلکس برخی سایتها و خبرگزاریهای رسمی دولتهای غربی رفت. خبرهایی که نشان می داد برخی از 15 نفر نظامی متجاوز به خاکهای ایران که مورد عفو نظام جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته و در سالروز تولد پیامبر عظیم الشان اسلام و عید مسیحی ، به کشورشان فرستاده شدند ، در کنفرانسی مطبوعاتی ادعا کرده اند که در زندان ، مورد فشار قرار گرفته و حتی لخت شده اند و بر این اساس مجبور به اعتراف شده اند ! 

.

آیا لحظه ای در احتمال وقوع چنین ماجرای تردید داشتیم ؟ شما از شنیدن چنین خبری تعجب کردید ؟

.

شاید این خبر ، خیلی خبر شیرینی نبود. اما به هیچ وجه غیر منتظره نبود. شنیدن این خبر ، ذهن جامعه ایرانی را نسبت به حکومت انگلیس از هر روز تیره و تار تر کرد. هنگامی که نخست وزیر انگلیس کتبا نامه عذرخواهی نوشت ، شخصا فکر می کردم که او بروشنی ، باخت در این لحظه به ایران را قبول کرده است و برایم روشن بود که او برای زمانی که بازی در زمین خودش آغاز شود برنامه ای دارد. _42770253_crewhelicopters_getty_pix.jpgاین ذهنیت زمانی آرام آرام جدی شد که خبرها از انتقال فوری این نظامیان بوسیله هلی کوپتر به پایگاه نظامی چیونور در دیوون شمالی و جلوگیری از مصاحبه خبرنگاران با آنها در فرودگاه انگلیس خبر داد. اما روشن بود که سناریو ، کمی قبل از آزادسازی آنان کلید خورده است. شبکه اسکای نیوز در هماهنگی جدی با محافل امنیتی انگلیسی، در فرودگاه ایران فرصت یافته است تا شبیه همین اعترافات را از این عناصر اخذ نماید. هماهنگ کردن این فرصت و بدست آوردن آن و گرفتن این مصاحبه در فرصت فوری بوی هماهنگی انگلیسی شدیدی دارد که مشام همه را می آزارد. ( اینجای مطلب یک تصحیح لازم دارد که پایین صفحه نوشته ام . )

.

اما این موضوع ، باعث شد تا من هم به میان مباحثات پیرامون موضوع وارد شوم و نکاتی در این موضوع را ذکر کنم .  

1-     مبادی سیاسی و تبلیغاتی انگلیسی مکررا ادعا کردند که منابع ایرانی در ابتدای امر به آنها موقعبت جغرافیایی دستگیری نیروهای انگلیسی را در آب عراق اعلام کرده اند و پس از اعتراض آنها به این امر ، موقعیت را در آبهای ایران اعلام کرده اند . البته انگلیسی ها عاجز از سوار کردن هر نوع سناریو بر روی این موضوع هستند . اما صرفا آن را تکرارمی کنند. در این خصوص باید گفت :

a.     تصاویر مندرج در سایت رسمی تفنگداران دریایی روی سرور وزارت دفاع انگلیس گویای این نکته است که نقاط مذکور که از سوی انگلیسی ها به نقاط "اولیه" و اصلاحی معروف شده اند ، صرفا در طول جغرافیایی با یکدیگر تفاوت دارند. بشکلی که نقطه اولیه سمت چپ خط تالوگ و نقطه اصلاحی سمت راست قرار گرفته . لیکن این تغییر صرفا با  تغییر یک رقم در طول جغرافیایی دو نقطه رخ داده است. روشن است که این ، یک خطای ساده تایپی است. والا چه علت دیگری می تواند این کار را توجیه کند ؟

b.     همان تصاویر گویای این نکته است که نقطه اولیه ، انطباقی با نقطه مورد ادعای انگلیسی ها نیز ندارد. این موضوع نیز ، خطا و سهوی بودن موضوع را روشنتر می کند.

c.     از آنجا که نقطه اصلاحی و اولیه روی یک طول جغرافیایی قرار دارند ، روشن است که صرفا ، یک رقم در جزء دقیقهء گرای مذکور و در محور طول ، دارای خطا بوده است و مابقی ارقام نقطه اصلاحی دقیقا برابر با نقطه اولیه است. این نیز نکته دیگری است که اتفاقا از روی تصاویری که توسط خود انگلیسی ها منتشر شده ثابت می شود.

2-     تنها چیزی که انگلیسی ها می توانستند به آن مستندا اشاره کنند ، همین نکته بود که حکمت آن همانطور که گفته شد کاملا روشن است. اما روی سایت انگلیسی ها ادعا شده است که وزارت امورخارجه عراق نیز موضوع دستگیری انگلیسی ها در آبهای عراق را تایید کرده است .باید گفت که تنها کسی که در دولت عراق ادعای انگلیسی ها را تایید کرده است ، معاون وزیر امورخارجه عراق است. لیکن موضع رسمی دولت عراق در این زمینه توسط شخص وزیر دفاع عراق رسماً اعلام شده و اتفاقا این ژنرال عراقی علاوه بر تایید دستگیر شدن انگلیسی ها در آبهای ایران ، از علت حضور نیروهای انگلیسی در آبهای ایران ابراز تعجب و شگفتی نیز کرده است.

3-       به عنوان نکته سوم مندرج در روی سایت انگلیسی ها باید گفت که آنها مدعی هستند کشتی مورد بازرسی نیز ادعای انگلیسی ها را تایید می کند.

a.     سئوال من این است که می خواهم بدانم کشتی ای که بلافاصله پس از خروج از آبهای ایران در روز دوم دستگیری انگلیسی ها ، توسط ناوگان دریایی انگلیس توقیف شده و تا حال حاضر در توقیف نیروهای انگلیسی است کجا و چگونه فرصت یافته و توانسته است چنین ادعایی را بکند؟ آیا منظور اینگلیسی ها این است که در بازجوی نیروهای انگلیسی چنین ادعایی را کرد یا در مصاحبه مطبوعاتی و یا اظهار نظر رسمی و حقوقی ؟

b.     گیرم که چنین ادعایی در خصوص نظامیان انگلیسی از دهان کاپیتان گشتی شنیده شود. کاپیتان این کشتی در خصوص موقعیت استقرار خود در چند روز قبل از توقیف چه توضیحی دارد ؟ ایشان می تواند بگوید خودش در کجا توقیف داشته است ؟

c.     کاپیتان این کشتی می تواند توضیح دهد پس از حرکت ، در کدام نقطه توسط نیروهای انگلیسی توقیف شده ؟ آیا در آبهای عراق ؟ پس باید بدون آنکه حرکت کرده باشد توقیف شده باشد و اگر حرکت کرده است ، از کجا به کجا ؟ این روشن می کند که وی پس از خروج از آبهای ایران توقیف شده است.

d.       اصلا این جناب کاپیتان الان کجاست ؟

4-     وقتی سربازان اشغالگر در خاج عراق رسما به مبادی رسمی سیاسی حمله می کنند و دیپلماتهایی را که مدعی هستند عضو نیروهای نظامی ایران هستند می ربایند ( و البته بعدا هم تصویر کارت شناسایی نظامی ای را منتشر می کنند که تاریخ آن با ارقام فارسی لیکن با سیستم تاریخ نگاری آمریکایی – و نه حتی انگلیسی ! - درج شده است! ) چگونه مدعی می شوند که ایرانی ها رسما با قایق به داخل آبهای سرزمیین عراق وارد شدند و در مقابل دیدگان سایر نظامیان اشغالگر و در برد و دید وتیر ناو F99 انگلیسی دو قایق تند روی انگلیسی را به همراه 15 نفر سرنشین توقیف کردند و هیچ مشکلی هم پیدا نکردند ؟

5-     در خصوص آزادسازی انگلیسی ها ، بسیاری شتابزده ، موضوع را با آزادسازی آقای جلال شرفی دبیر دوم سفارت ایران در عراق مرتبط می دانند. در این زمینه باید گفت :

a.     آقای جلال شرفی ، توسط نیروهای غیر رسمی که بخشی از آنها توسط پلیس محلی عراق دستگیر شده اند ، در بازارهای عراق ربایش می شود ( نه توقیف رسمی و علنی و قانونی!) و آزادسازیوی با تلاش دولت عراق صورت گرفته است نه هیچ نیروی اشغالگر حاضر در صحنه عراق. پس ایران نیازی به معاوضه کسی برای آزادسازی ایرنا نداشته است. در حالیکه ایران 15 نظامی را در حین ارتکاب جرم تعرض به آبهای سرزمینی ایران بازداشت نموده و در صورتیکه انگلیس مسیر عذرخواهی را طی نمی کرد ، باید آنها را در محاکمه علنی در دادگاههای نظامی ایران مشاهده می نمود.

b.     در صورتیکه ایران علاقه ای به باز شدن بحث معاوضه از خود نشان می داد ، قطعا بایستی موضوع این معاوضه ، نه "یک" دیپلمات ربوده شده توسط عناصری با هویت غیر رسمی، و فاقد ارتباط رسمی با دولتهای اشغالگر عراق ،بلکه دهها عنصر دیپلمات ربوده شده توسط آمریکا در نقاط مختلف جهان از جمله از کنسولگری ایران در اربیل عراق می بود . چرا که آنها با هویت مشخص و توسط نیروهای با هوبت معلوم اشغالگر از محل سفارت خارج شده و دولت اشغالگر نیز مسئولیت این امر را پذیرفته و علیه آنها نیز ادعاهایی را مطرح کرده است.

c.     همچنین در صورتیکه موضوع از باب بده  وبستان سیاسی حل شده بود ، انگلیس علاقه فراوانی به ارائه امتیازات بسیار متنوع در قبال آزادی بی سروصدای این نظامیان انگلیسی داشت و قطعا ایران نیز می توانست با توجه به دست پر خویش از منظر حقوقی و سیاسی ، بشدت جیب انگلیسی ها را بقول خودمان "بتکاند" !

d.     پنج شش روز قبل از آزاد سازی این عناصر و در اوج تنش ، آقای لاریجانی در گفتگو با خبرنگار صداو  سیما تاکید کرده بود که ایران در این موضوع دو مسیر را فراهم می بیند. یکی مسیر حقوقی و محاکمه ویکی از طریق مبادی دیپلماتیک . چند روز بعد هم ، آقای لاریجانی تاکید کرد ما الزما مایل به زندانی کردن و محاکمه اینها نیستیم و از بررسی موضوع از طریق مبادی دیپلماتیک استقبال می کنیم. دولت بلر با امضای شخص نخست وزیر نیز نامه ای با محتوای تعهد به عدم تکرار این موضوع به تهران فرستاد و موانع آزادسازی آنها را رفع کرد. دولت ایران نیز در موقعیتی مناسب و با توجه به جمیع شرایط حداکثر بهره برداری را از موضوع بعمل آورده و آنها را بسمت خانه های خود روان کرد.

e.     آخرش هم اینکه بقول دکتر احمدی نژاد اگه می خواستیم معاوضه کنیم ، با کمتر از صد هزار تا معاوضه نمی کردیم . اینها با هم قابل مقایسه و قیاس نیستند. :))

6-     یک چیز دیگر هم بگم ! اینها گفتند ما را لخت کردند و جدا جدا نگه داشتند و تهدید کردند که ما را بشکل طولانی مدت در زندان نگه می دارند . حالا هی میشه چونه رد که این کار نشده و اینها و بگویم که اگر مدعی ادعایی دارد باید ثابت کند. اما یک کلمه بگم که یعنی انگلیسی ها با زبان خودشان دارند اعتراف می کنند هرکس هر نظامی ما را بگیرد و فقط این کارها را با او بکند ( و لازم نیست مانند انگلیسی ها به بدن زندانی سیم برق وصل کند ، سگ به سمت او رها کند ، بدن او را به فضله خودش آغشته کند ، یا لو را لخت مادرزاد کند و از او عکس و فیلم بگیرد ) می تواند هر آنچه که می خواهد از زبان او بشنود . عجب نیروهای تفنگدار شجاع شکست ناپذیر قهرمان خستگی ناپذیر سوپرمنی! :)) راستی ، می دانید وقتی از اینها در همین کنفرانس خبری در انگلیس پرسیدند که بدترین کاری که ایرانیها در طول مدت بازداشت با شما کردند چه بوده ، چه گفته است ؟ در جواب گفته است : " ما را در اتاقهای مجزا نگهداری کردند ! " جالب است که کم سن  وسالترین آنها در همان مصاحبه و گفتگوی خبری در انگلیس به رفتار خوب ایرانیها اشاره کرد.

_42774393_sailors_pa203.jpg           7-     هیچ دقت کرده اید این حضرات حرفهایشان را از روی کاغذ می خواندند ؟ از یکی بودن متن تمام کاغذها خبر داشتید؟ می دانستید شش نفر از آنها در کنفرانس حاضر بودند؟ چرایش را از خودشان باید بپرسیم ! :) عکسهایشان را دیدم . دارم می بینم که خودشان هم می دانند دروغ بزرگی را می خواهند بگویند !  

کلام آخر هم اینکه ، کاش ما هم فرصت پیدا می کردیم تا یک کنفرانس خبری با این نظامیان انگلیسی داشته باشیم . چند تا سئوال بی ضرر امثال من ، آنها را نخواهد کشت ! :)) 

* پی نوشت : انگلیس عملیات نظامی خود در خلیج فارس را تا اطلاع ثانوی تعطیل کرده است ! وزیر دفاع دولت در سایه انگلیس می گوید ایران در بیرون کردن نیروهای انگلیسی از منطقه موفق بوده است.

* اصلاح : بله. پیاده رو خاطرات درست می گوید . فیلم گفتگوی اسکای نیوز مال قبل از دستگیری بوده است. تصحیح می شود ! :)

/ 49 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شما

http://1357_1358.persianblog.ir سلام یک سری هم به (مائده من السما’ ) بزنید اگر افتخار میدهید تبادل لینک کنیم

محمدجواد

سلام نيستی؟ منتظرم جواب کامنتم رو بدی. التماس دعا يا حق

تقي دژاكام

خوش خبری ! بالاخره اين حاشيه های بهاری ما هم تمام شد . حالا با خيال راحت می توانيد نظر بديد. منتظرم .

مهيار

متاسفم واسه خودم و اين ملت چراااااااااااااااااااااااااااا هميشه اول يه کاريو انجام ميديم بعد به عواقبش نيگاه ميکنيم و بيخودی نيشمونو تا بناگوش وا ميکنيم و مگيم چيزی نشده. اهههههههههه

سعيد

خوانديم و جالب بود.

بودن

سلام مطلبی رو از وبلاگ سیمرغ در مورد نظامیهای انگلیسی واست میزارم؛جالبه. «۱- همون طور که همه می دونید ۲۴ ساعت پیش نخشت وزیز انگلیس به ایران التیماتوم ۴۸ ساعت برای آزادی ملوانان کشورش داد. ۲ـ تا اونجا که من یادم هست در قرآن آمده بود ( الذين معه اشداء علي الكفار، رحماء بينهم ) نه رأفت به کفار و خشونت با خودی ها! ۳ـ اگر یادتون نرفته باشه دولت مهر ورز رفتار بسیار دوستانه ای با معلمین داشت ۴ـ تا اونجایی هم که من یادم بود دیپلماسی یعین داد و ستد! نه فقط امتیاز دادن و سخن آقای احمدی نژاد که با افتخار فرمودن هیچ بده بستونی در کار نبوده و فقط رافتست و بس یکم سوال برام ایجاد کرده! ۵ـ تا اونجا که من می دونم طرفدارای رئیس جمهور سخنانی در رابطه با محاکمه ی این زندانیان می فرمودن. از همین جا از همشو خواهش می کنم سخنان گهر بارشون رو تکرار کنن!» اینم نشونیش http://dorj.blogfa.com/post-276.aspx

بيا

بودن

سلام «دستگیری ملوانان انگلیسی که در شرف تبدیل شدن به بحرانی حل ناشدنی بود به یکباره با آزادی آنان حل و فصل شد! دولت انگلیس با برخورد شدید و تهدید آمیز خود با این موضوع نه تنها رژیم ایران را مجبور به عقب نشینی مفتضحانه کرد بلکه به جهانیان نشان داد که تا چه حد برای جان اتباع خویش ارزش قائل است.چیزی که رژیم دیکتاتوری نظامی ما فقط ادعای آنرا دارد و در عمل هرگز اینچنین نبوده. احمدی نژاد لبخندزنان دستان ملوانان متجاوز را در دست گرفت و بعد از انداختن عکس یادگاری با آنان قائله را برای جهانیان خاتمه داد.آنچه که باقی ماندبازتاب این رفتار است بر افکار عمومی جهان و افکار داخلی ایران! این آقای به ظاهر رئوف که تاب اسارت اتباع خارجی را ندارد چرا در مقابل زندانیان سیاسی خودمان انسانیت به خرج نمی دهد؟زندانیانی که هنوز بوی بهار تازه رسیده را استشمام نکرده اند و همچنان گرفتار زمستانند!وقتی که دولت حقوق ما را زیر پا می گذارد و اتباع خارجی را به خودمان ارجح میداند چه انتظاری می توان از دیگر ممالک داشت؟!چرا از خطای آشکار بیگانه به آسانی میگذرند اما از خطای ناکرده ی خودی نه؟ بقیه در کامنت بعدی

بودن

بقیه کامنت قبلی درکشور ما قانون وجود دارد.قانونی که جز بیعدالتی‌ زورگوئی ستمگری تبعیض تجاوز سرکوب حق کشی و این قبیل واژگان حرفی برای گفتن ندارد.درسایه ی همین قوانین رژیم ضد ایرانی حاکم است که متجاوزین به مرزهایمان شامل عفو اسلامی میشوند اما آنانی که به آبادی و آزادی ایران و ایرانی می اندیشند با برچسب زندانی سیاسی محکومند به فنا. تا این دیکتاتوری نظامی اسلامی بر ما حاکم است آزادی را به چشم نخواهیم دید.آیا حکومت نظامی احمدی نژاد پایان خواهد پذیرفت؟» نقل از وبلاگ "فریاد ایران" http://faryade-iran.blogfa.com