اروپا دست به دامن مالزی شد

گزارش كيهان از آخرين تحولات در پرونده هسته اي
ايران تعليق را مي شكند،اروپا دست به دامن مالزي شد

به دنبال خلف وعده اروپا و عدم ارائه به موقع طرح جامعي كه حداقل هاي مورد انتظار ايران در زمينه فناوري توليد سوخت هسته اي در آن ديده شده باشد، جمهوري اسلامي ايران تمهيد مقدمات لازم براي از سرگيري فعاليت هاي به تعليق درآمده خود در كارخانه UCF اصفهان را آغاز كرد.

روزنامه آلماني «فرانكفورتر آلگماينه» نوشت: خاوير سولانا در نامه اي به مالزي از اين كشور خواسته است در زمينه متقاعد ساختن ايران به حفظ تعليق وساطت كند.

خبرگزاري مهر گزارش داد امروز دومين نامه كشورمان به مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي در يك هفته اخير، به طور رسمي در دبيرخانه آژانس ثبت مي شود. ايران در اين نامه آژانس را از عزم خود براي فك پلمپ تاسيسات اصفهان مطلع كرده است. يك مقام پرونده هسته اي كشورمان به اين خبرگزاري گفت: به محض تقديم نامه ايران به آژانس برنامه عزيمت بازرسان آژانس كه هم اكنون در تهران هستند به اصفهان براي نظارت بر فك پلمپ ها و تنظيم صورتجلسات متعارف فني، اجرا خواهد شد.

دكتر محمد سعيدي -معاون برنامه ريزي و امور بين الملل سازمان انرژي اتمي - نيز در گفت وگو با ايسنا از قطعيت تصميم ايران براي راه اندازي كارخانه اصفهان خبر داد. سعيدي گفت: با توجه به رويكرد فعلي اروپا، در گام اول تاسيسات فرآوري اورانيوم در اصفهان راه اندازي خواهد شد.

اروپا بهتر است پيش از اين كه ايران را به ارجاع به شوراي امنيت تهديد كند، تعهداتش را كه در بيانيه پاريس ذكر شده، برآورد.

وي ارجاع پرونده ايران به شوراي امنيت را غيرممكن خواند و با اشاره به اظهارات اخير منتشر شده از جانب منابع ديپلماتيك مبني بر آن كه مسئله توليد سوخت در ايران در پيشنهاد آخر اروپا به كشورمان لحاظ نشده است، تاكيد كرد: اين با هيچ منطقي سازگار نيست كه ما فعاليت هاي هسته اي مان را دو سال به حال تعليق نگه داريم و بعد از آن، دانش و فن آوري هسته اي مان را از دست بدهيم، ايران پروتكل الحاقي را امضا و داوطلبانه اجرا كرد تا اين دانش حفظ شود.

سعيدي به طرف اروپايي توصيه كرد: اروپا بهتر است پيش از اين كه ايران را به ارجاع به شوراي امنيت تهديد كند، تعهداتش را كه در بيانيه پاريس ذكر شده، برآورد.

وي تاكيد كرد: از نظر ما طرحي كه ايران در اوايل سال جاري به اروپا ارايه داد، مجموعه كاملي از نقطه نظرات ايران و اروپا بود كه هم مي توانست نگراني هاي كشورهاي اروپايي را كاملا رفع نمايد و هم اين كه ايران را از دانش سوخت هسته اي و توليد سوخت هسته اي بهره مند نمايد.

... اين با هيچ منطقي سازگار نيست كه ما فعاليت هاي هسته اي مان را دو سال به حال تعليق نگه داريم و بعد از آن، دانش و فن آوري هسته اي مان را از دست بدهيم، ايران پروتكل الحاقي را امضا و داوطلبانه اجرا كرد تا اين دانش حفظ شود...

سعيدي خاطرنشان كرد: با وجود آن كه ايران با حفظ تعليق به رسيدن به توافق با اروپا اميد بسته بود، اما در حال حاضر به نظر مي رسد كه اين طرف حاضر نيست شرايط ايران را بپذيرد و خلاف آنچه در بيانيه اكتبر، توافق پاريس يا مذاكرات دسامبر گذشته در بروكسل و هم چنين مذاكرات اخير در ژنو يا لندن قول داده، عمل مي كند.

وي ادامه داد: طرف اروپايي در اين مقاطع قول داده بود طرحي را به ايران ارايه كند كه حقوق كشورمان در دارا بودن دانش و توليد سوخت هسته اي به رسميت شناخته شده و حفظ شود.
معاون امور بين الملل سازمان انرژي اتمي درباره راه اندازي تاسيسات فرآوري اورانيوم در اصفهان گفت: تمام كارشناسان سازمان انرژي اتمي براي راه اندازي مجدد تاسيسات آمادگي كامل دارند و اين مجموعه قادر است با ظرفيت كامل و همانند يك تاسيسات صنعتي هسته اي به انجام توليد روزانه اش بپردازد.

اين اقدام ايران نگراني شديد اتحاديه اروپا را برانگيخته است. در همين زمينه ايلنا به نقل از روزنامه آلماني «فرانكفورتر آلگماينه» نوشت: خاوير سولانا در نامه اي به مالزي از اين كشور خواسته است در زمينه متقاعد ساختن ايران به حفظ تعليق وساطت كند. اين روزنامه نوشت: نامه سولانا روز جمعه به مالزي تسليم شد.

تمام كارشناسان سازمان انرژي اتمي براي راه اندازي مجدد تاسيسات آمادگي كامل دارند و اين مجموعه قادر است با ظرفيت كامل و همانند يك تاسيسات صنعتي هسته اي به انجام توليد روزانه اش بپردازد.

ايران پيش از اين نيز از زبان سيدمحمد خاتمي و حسن روحاني با قاطعيت اعلام كرده بود كه هيچ مهلت جديدي در اختيار طرف اروپايي قرار نخواهد داد و حداكثر به گفته علي آقا محمدي- دبير كميته اطلاع رساني شوراي عالي امنيت ملي- تا ساعت 5 بعدازظهر روز يكشنبه 31 جولاي (12 و 30 دقيقه به وقت گرينويچ) منتظر دريافت پيشنهاد اروپاست. بعلاوه مقامات جمهوري اسلامي ايران تأكيد كرده بودند اگر در آنچه اروپا به ايران ارائه مي كند راه حلي براي موضوع چگونگي توليد سوخت در ايران در نظر گرفته نشده باشد، بدون هيچ ترديد آن را رد خواهد كرد.
سابقه ماجرا

سابقه موضوع مبادله طرح هاي جامع ميان ايران و اروپا به ماه مارس (فروردين 1384) باز مي گردد. در سوم فروردين ماه پس از آنكه جمهوري اسلامي ايران به اين نتيجه رسيد كه مذاكرات به حد كافي انجام شده و ديگر لزومي به ادامه آن به شكلي كه تا آن روز پيش رفته بود وجود ندارد، طرح جامعي به اروپا ارائه كرد كه نشان مي داد ايران چگونه مي تواند حقوق خود در زمينه توليد سوخت هسته اي را عملياتي كند و در ضمن آن اطمينان لازم درباره صلح آميز باقي ماندن اين فعاليت ها را براي دنيا فراهم بياورد. اروپايي ها پس از دريافت طرح ايران مدتي مهلت خواستند تا آن را مطالعه و موضع خود را در قبال آن بيان كنند. پس از برگزاري يك جلسه كارگروه هسته اي در اواخر ماه مارس، بالاخره اروپا مخالفت نهايي خود را با طرح پيشنهادي ايران در جلسه ماه آوريل كميته راهبري مذاكرات بيان داشت. پس از اين اعلام موضع اروپا و در حالي كه ايران بر مبناي تصميمي از پيش اتخاذ شده كاملاً آماده راه اندازي كارخانه تبديل اورانيوم در اصفهان بود، وزراي خارجه 3 كشور اروپايي و خاور سولانا، حسن روحاني را در اواخر ماه مي به ژنو دعوت كردند و مهلتي دوباره اين بار براي آنكه خود طرحي به ايران پيشنهاد كنند، درخواست كنند.

پس از مدتي كش و قوس زماني به اندازه 2 ماه (تا پايان ماه جولاي) در اختيار اروپا قرار گرفت تا براي چندمين بار ميزان صداقت و جديت اروپا براي دستيابي به راه حلي مرضي الطرفين با ايران سنجيده شود. روز گذشته اين مهلت آخر اروپا نيز به سر آمد و ايران اسلامي پس از آنكه به بهترين شكل ممكن حسن نيت خود را به جامعه جهاني ابراز داشت و هيچ راه نرفته اي را باقي نگذاشت، تصميم گرفت براي ايجاد وضعيتي متعادل در مذاكرات بخشي از فعاليت هاي معلق شده خود را در اصفهان از سر بگيرد.


اروپا با غني سازي اورانيوم در ايران مخالف است

خبرگزاري فرانسه گزارش داد يك ديپلمات اروپايي كه به نام وي اشاره اي نشده است همچنين گفت اگر ايران اقدام تحريك كننده از سرگيري تبديل را كه سنگ معدن اورانيوم به گاز يعني ماده اوليه غني سازي را عملي كند سه كشور اروپايي آمادگي دارند به روند مذاكرات پايان دهند و خواستار نشست فوري شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي اتمي شوند كه مي تواند منجر به ارجاع پرونده ايران به شوراي امنيت سازمان ملل متحد شود.

وي به خبرگزاري فرانسه گفت اگر ايران بپذيرد چرخه سوخت را پيگيري نكند مشوق هاي سودمندي مانند برنامه ايمن توليد برق هسته اي را پيشنهاد خواهند كرد.
بعلاوه حميدرضا آصفي هم گفت: «به نظر مي رسد در پيشنهاد اروپا غني سازي وجود ندارد.»
اروپايي ها چه مي گويند

اجرايي شدن تصميم ايران درباره راه اندازي كارخانه UCF اصفهان كه از زمان امضاي توافقنامه پاريس در ماه نوامبر 2004 معلق بوده است، واكنش هايي را از جانب مقامات و ديپلمات هاي اروپايي برانگيخته است.

در اولين واكنش ها يك ديپلمات اروپايي كه نخواست نامش فاش شود به خبرگزاري فرانسه گفت: تهديد جدي ايران براي از سرگيري فعاليت هاي غني سازي هسته اي در صورت عدم ارائه پيشنهادي سازنده از سوي اروپا، موجب نگراني شديد اروپا شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري فرانسه، يك ديپلمات اروپايي نزديك به مذاكرات هسته اي ايران و اروپا تصريح كرد كه تصميم ايران براي از سرگيري غني سازي اورانيوم در صورت عدم وفاي به عهد اروپا در ارائه راه حلي سودمند به منظور راضي كردن ايران و تامين خواست هاي اروپا، «فشاري كاملا آشكار» بر اروپا خواهد بود.

ايران پيشتر نيز اعلام كرده بود در صورتي كه تا پايان وقت اداري ديروز (30:12به وقت گرينويچ) پيشنهاد اروپا به ايران با هدف پايان دادن به بن بست هسته اي بدست آنها نرسد، از امروز دوشنبه فعاليت هاي مرتبط با غني سازي اورانيوم را از سر خواهند گرفت.

اين ديپلمات اروپايي كه خواست نام وي فاش نشود در گفت وگو با خبرگزاري فرانسه گفت: «تهديد ايران فشار آشكاري بر اروپا است و باعث مي شود كه ما نگراني خود را از اين فشار بيان كنيم.»
وي مدعي شد سه كشور اروپايي درگير در پرونده هسته اي ايران در حال آماده كردن پيشنهادات خود در زمينه هاي تجاري، تكنولوژي و امنيتي، به عنوان انگيزه هايي در ازاي تضمين عيني صلح آميز بودن برنامه هاي هسته اي ايران، هستند.اين منبع ديپلماتيك اعلام كرد: «پيشنهاد اروپا تا پيش از 7 اوت (16مرداد) به ايران ارايه مي شود و ما از ايرانيان خواسته ايم اين پيشنهاد را مطالعه كرده و تا پيش از مطالعه آن هيچ اقدامي برخلاف قطعنامه پاريس انجام ندهند.»وزارت خارجه انگليس نيز از تلاش خود براي ارائه طرح جامع به ايران طي هفته جاري خبر داد.اين وزارتخانه اعلام كرد: سه كشور اروپايي طي هفته جاري پيشنهادشان را در خصوص مساله هسته اي به ايران ارايه خواهند داد.به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از پايگاه اينترنتي المحيط، وزارت امور خارجه انگليس در بيانيه اي آورده است: وزراي خارجه كشورهاي انگليس، آلمان و فرانسه و نماينده عالي اتحاديه اروپا، طي نامه اي به مذاكره كننده ارشد پرونده هسته اي ايران تاكيد كردند كه پيشنهاد آنها كامل و مفصل است و طي هفته جاري به ايران ارايه خواهد شد.


اين بيانيه افزود: اگر ايراني ها اصرار داشته باشند، به عنوان اولين گام مشورت هاي سريعي را با ساير اعضا در آژانس بين المللي انرژي اتمي آغاز خواهيم كرد.وزارت خارجه انگلستان همچنين روز يكشنبه با انتشار بيانيه اي از قول يكي از سخنگويان خود درباره احتمال از سرگيري فعاليت هاي هسته اي در ايران اطمينان داد.ايرنا از لندن گزارش داد: براساس رويه مرسوم، بيانيه هاي مهم وزارت خارجه انگليس از قول وزير خارجه و يا معاون امور خاورميانه اي وي منتشر مي شود. در اين بيانيه با اشاره به تهديد ايران در مورد از سرگيري فعاليت تبديل اورانيوم در پايگاه هسته اي اصفهان، هشدار داده شده است: اين اقدام يك گام غيرضروري و مخرب از سوي ايران محسوب مي شود.وزارت خارجه انگليس توقف فعاليت هسته اي در اصفهان را مبتني بر قطعنامه شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي هسته اي و توافقنامه ماه نوامبر سال 2004 پاريس ارزيابي كرده است. وزارت خارجه انگليس در بيانيه خود تاكيد كرده است كه وزيران خارجه سه كشور اروپايي و نمايندگي عالي اتحاديه اروپا به تازگي در نامه اي به «حسن روحاني» دبير شوراي عالي امنيت ملي به وي اعلام كرده اند كه پيشنهادهاي جديد در عرض يك هفته به تهران ارايه خواهد شد.در اين بيانيه تصريح شده است: طرف هاي مذاكره با ايران به دنبال مشخص كردن مقصود تهران از تهديد براي از سرگيري فعاليت هاي هسته اي هستند.


وزارت خارجه انگليس هشدار داده است: ما به آنان (ايران) تصريح مي كنيم كه هيچ گام يك جانبه اي را كه مغاير توافقنامه پاريس باشد، برندارند (زيرا) چنين اقدامي ادامه مذاكرات ميان سه كشور اروپايي و ايران را بسيار مشكل خواهد كرد.در پايان اين بيانيه آمده است: چنانچه ايران پافشاري كند ما در نخستين قدم با شركاي خود در شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي هسته اي رايزني خواهيم كرد.

/ 0 نظر / 6 بازدید