فردوسی زدايی ، مقدمه ايران زدايی

صفار هرندي: فردوسي‌زدايي مقدمه ايران‌زدايی

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ايران در همايش پژوهشي در آثار و احوال فردوسي گفت: فردوسي‌زدايي مقدمه ايران‌زدايي و حماسه‌زدايي از اين سرزمين و ملت است.حسين صفارهرندي در مراسم آغازين اين همايش در دانشگاه فردوسي افزود: دولتهاي زورمدار و سلطه‌گر زماني كه قصد كشوري را مي‌كنند، بايد پيش از آن ارزش‌هاي اخلاقي و بايد و نبايدهاي آن را بزدايند و روح حماسي را در آنان بميرانند تا راحت به مقاصد خود دست يابند. وي گفت: مخالفت با ايدئولوژي، زدودن ارزش‌ها و رها كردن جامعه در هرزگي از جمله مقدمات پيروزي آنان است، زيرا اگر افراد روح حماسي، دشمن ستيزي و دلاوري، اعتقاد به خدا و معيارهاي ارزشي را داشته باشند اجازه نمي‌دهند به راحتي دشمن بر سرزمينشان چنگ اندازد.  او افزود: دشمن هم در رسيدن به هدف خود در چنين شرايطي دچار آسيبهاي جدي مي‌شود.  وي با بيان به برخي اقدامات عليه مفاخر و بزرگان اين سرزمين طي ۱۰۰ سال گذشته گفت: آن زمان به منظور از بين بردن اين ارزش‌ها و معيارها عده‌اي اقدام به تحقير بزرگان علم و ادب و فرهيختگان اين سرزمين كردند. 

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حمله كردن و فحش و ناسزا دادن به فردوسي را نمونه‌اي از چنين اقدامات دانست و افزود: اقدام عليه اين شخصيت برجسته ادبي ايران زمين مقدمه‌اي بود براي آنكه كشور را به دشمن بسپاريم. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: عقبه فكري، تاريخي، فرهنگي، اعتقادي و ريشه‌هاي تمدني ما طي قرنها و نيز امروز بلاي جاي دشمنان شده است، چنانكه دشمن توان عرض اندام در برابر اين ملت را ندارد. وي ادامه داد: حمله به فردوسي در واقع حمله به همان پشتوانه‌هاي غني اعتقاد ملي و هجمه عليه كسي است كه در تمامي صفحات و جاي جاي اثر بي‌نظيرش (شاهنامه) ياد و نام خدا موج مي‌زند. 

او فردوسي و شاهنامه را نمادي بارز از دشمن ستيزي و ظلم ستيزي و نفرت از بديها و جانبداري از خوبيها دانست و گفت: او به يك سري از ارزشهاي دايمي معتقد است كه دشمن با وجود اين ارزشها در هر جامعه‌اي توان تهاجم به آن را ندارد.  وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: فردسي مردي با ايماني عميق، مسلمان و شيعي مسلك معتقد بود كه روح حماسي او در اشعارش بارز و بي‌بديل است. 

 

صفار هرندي گفت: حماسه در خون فردوسي است و تا فردوسي در ميان مردم ما است روح حماسي او در ميان ايرانيان موج مي‌زند و بايد اين روح را در جامعه روز به روز تقويت كرد.

/ 0 نظر / 46 بازدید