آشنايی با استاد هتاک اخراجی دانشکده هنرهای زيبای دانشگاه تهران

627.jpgاستاد دانشگاه هنر تهران كه يكي از دانشجويان محجبه خود را مورد هتك حرمت قرار داده بود از سوي دولت به مسئولان قضائي معرفي شد.

 

«نورالدين- زرين كلك» هفته گذشته در حالي كه در مورد تصوير يك فرشته براي دانشجويان سخن مي گفت تلاش كرد موهاي اين دختر محجبه را آشكار كند. اقدام هتاكانه اين استاد در مقابل دانشجوي محجبه چنان بر او گران مي آيد كه درجا از حال رفته و به بيمارستان منتقل مي شود. 

به همين منظور پنجشنبه و در اعتراض به اين اقدام توهين آميز دانشجويان دانشگاه تهران به صورت خودجوش در مقابل درب اين دانشگاه تجمع كردند.در اين تجمع شعارهايي در محكوميت اقدام يكي از اساتيد دانشگاه تهران در اهانت به يك دختر محجبه سر داده شد و تعدادي از دانشجويان طي سخناني مواضع دانشجويان معترض را اعلام كردند.

بر روي پلاكاردهايي كه بر روي نرده هاي دانشگاه تهران نصب شده يا در دستان دانشجويان ديده مي شد، چنين شعارهايي به چشم مي خورد: «استاد نامسلمان اخراج بايد گردد»، «غيرتي ها كجايند؟»، «بي حرمتي نسبت به حجاب تا كي؟»، «امسال فاطميه چه زود رسيد»، «استاد آمريكايي شرمت باد»، «وا مصيبتا؛ كشف حجاب اجباري دختر چادري در دانشگاه اسلامي»، «انقلاب فرهنگي تكرار بايد گردد»، «دانشگاه اسلامي جاي منافقين نيست»، «حاشا به غيرت اساتيد»، «دانشگاه بايد از حضور ليبرال ها و كمونيست ها پاك شود». جمعي از اساتيد و مسئولان دانشگاه تهران هم در اين تجمع حضور داشتند. 

به گزارش روابط عمومي دانشگاه تهران كلاس هاي درس اين استاد 75 ساله هم اكنون تعطيل و وي به مسئولان قضائي معرفي شده است. كميته انضباطي دانشگاه هم در حال تصميم گيري درباره اين مسئله است. 

این استاد هتاك كيست؟

نورالدين زرين كلك (متولد 1311) از سال 1336 در مجموعه هنر «دربار شاهنشاهي» مشغول به فعاليت شد و بطور همزمان سرپرستي ايرانياني كه مؤسسه انتشاراتي فرانكلين را ياري مي كردند بعهده داشت. انتشارات فرانكلين در تهران به طور رسمي شعبه ايراني مؤسسه فرانكلين آمريكا بود و در ذيل شناسنامه كتاب هايي كه منتشر مي كرد، مي نوشت: «با همكاري سفارت آمريكا در تهران»:نورالدين زرين كلك از دهه 1340 در دانشكده هنر دانشگاه تهران به تدريس در رشته انيميشن مشغول بود و همزمان با راديو تلويزيون رژيم شاه همكاري مي كرد و براي آن برنامه مي ساخت. 

زرين كلك در دوره همكاري با انتشارات فرانكلين - 1335 تا 1357 - سلسله كتاب هايي با عنوان «دانستني هايي از فرهنگ و تاريخ ملل جهان» با همكاري يك گروه كه زير نظر او كار مي كردند، منتشر كرد كه تعداد آنان از 20 جلد تجاوز مي كرد. كتاب هاي فوق كه با جلد اعلا و كاغذ ويژه براي نوجوانان تهيه و عرضه مي شد حاوي انيميشن هاي بسيار مستهجن بود بگونه اي كه زنان و مردان بدون هرگونه پوششي به تصوير درآمده بودند. در اين كتاب ها تلاش زيادي به عمل آمد تا نوجوانان و جوانان ايراني فرهنگ شرقي را عامل انحطاط و غرب را بهشت برين تصور نمايند. 

زرين كلك و دوستان همكار او در مؤسسه فرانكلين با پيروزي انقلاب اسلامي به انزوا رفتند وبامهيا ديدن فضاي فعاليت در دوم خرداد بار ديگر به عرصه فعاليت فرهنگي- سياسي كشور بازگشتند ولي عليرغم آنكه از حمايت بي دريغ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي دوره عطاءالله مهاجراني و جريانات همسو با آن برخوردار بود حاضر به حركت در چارچوب منافع ملي ايران نشد و پاسخي به حمايت هاي جريان دوم خرداد از خود نداد. زرين كلك در دوران دوم خرداد تقويت شد و اين در حالي بود كه اين جريان به نيروهاي جديد هنري كه آثار برجسته و كم نظيري در زمينه انيميشن ارائه مي كردند، بها نمي داد و به چهره هاي وابسته به مراكز خارج از كشور اعتماد و اتكاي بيشتري داشت. زرين كلك در اين فضا لقب «پدر انيميشن ايران» دريافت كرد و به وفور در عرصه هاي رسانه اي كشور حضور يافت. او بار ديگر طي 4-3 سال گذشته براي همكاري به تلويزيون فرا خوانده شد و اگرچه امكانات وسيعي از اين رسانه را در اختيار گرفت ولي در عمل كار خاصي براي آن انجام نداد. او همزمان در دانشكده هنر دانشگاه تهران به تدريس فرا خوانده شد و اين در حالي بود كه بيش از دو دهه از بازنشستگي او مي گذشت. 

اقدام دو روز پيش او در دانشكده هنر و هتك حرمت او به حجاب در شرايطي كه فضاي كشور تحت تأثير اقدام مثبت نظام اسلامي در برخورد با مفاسد اخلاقي قرار دارد، بسيار معنادار است. او براي شكستن فضاي اخلاقي جديد و باز گرداندن آب به جوي مفاسد، حجاب يك دانشجوي محجبه را كنار مي زند تا شايد مسئولان عرصه فرهنگ دريابند كه نبايد به بهانه استفاده از هنر و ظرفيت هاي هنري ميدان را بي دريغ در اختيار انسان هاي آلوده اي قرار داد كه در دوران رژيم پهلوي يك حلقه از برنامه آمريكا براي چپاول فرهنگ ايران را تشكيل داده اند.

/ 83 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
unknown

salam man ham kar in ostado tayid nemnikonam vali ta key bayad be in shive harf zad takey harkas 1 klari mikone bayd goft amrikaye ya be dolat aghay khatami rabtesh dad az khoda betarsid

مرتضی

لياقت ما همون غلامحسين الهام بيسواد و همسر عقده ايش و رئيس ديوان محاسبات پاچه خوار هستش.مارو چی به هنر مدرن انيميشن.

يک دانشجو

آخه واقعا انصافه؟ من عکس اين استاد هتاک رو که تا ديروزش پدر انيميشن ايران بود چسبوندم به اتافم تا بفهمم که در کجا در حال زندگی هستم. يادم باشه که تو کشوری در حال زيستن هستم که آدم رو يه شبه از عرش به فرش می کشونند. حالا ايشون يه کاری کرد. اون شجره نامه که در موردش نوشتين چيه؟ چطور تا ديروزش اين چيزا مهم نبود و وقتی که رئيس آسيفای بين الملل شد همه خوشحال بودين. اين انصاف نيست.

انا

جناب عاشق پاسدار جنابعالی مثل اینکه جامعه عرب جهالیت رو با ایران امروز عوضی گرفتین جناب عالی باید بری تو همون عربستان با وهابیا زندگی کنی تو رو چه به ایران پر ابهت ما . تو چه میدونی که زرین کلک کی بوده که میای در موردش چرت تو پرت مینویسی . دنیا داره روز به روز پیشرفت میکنه ما هنوز توی یه تار مو باقی موندیم

من خودم یک دختر محجبه چادری رشته ی گرافیک هستم که تاکنون در رشته ی خود به موفقیت های چشمگیری دست یافته ام امارعایت حجاب دردانشگاه هنر همیشه مظلوم وفراموش شده است منم با این مشکلات مواجهم!!!!اللهم عجل لولیک الفرج

1102

من محجبه وچادری هستم دردانشگاه هنرمی توانم حال آن دختر غریب را درک کنم!ای کسانیکه نظرات توهین کننده ای دادید آیا در مقابل مولای غریبان هم می توانید آنقدر گستاخ باشید!!! اللهم عجل لولیک الفرج............

کاوه

بابا ... حداقل به سوابق استاد رزین کلک اهمیتی نمیدید ... احترام سنشو نگه دارید ... اون دانشجوی عزیز هم بهتره به جای دانشگاه برن خونه شوهر که نه افتابو ببینه نه مهتابو ... واقعا که

!!!!!!!!!

شما بسیجی های انقلاب فاشیستی اسلامی از همه فاسدترید... هنوز ماجراهای کهریزک و کشت و کشتار اعتراضات مردمی در سال 88 از یادها نرفته... ابوذر خان!!![عصبانی]

!!!!!!!!!

شما بسیجی های انقلاب فاشیستی اسلامی از همه فاسدترید... هنوز ماجراهای کهریزک و کشت و کشتار اعتراضات مردمی در سال 88 از یادها نرفته... ابوذر خان!!![عصبانی]

اکرم خانزاده

سلام آقای ابوذر وبلاگتون خیلی خوبه ومن کاملا باشماهم عقیده ام ولی درموردمطلبی که راجع به جناب زرین کلک نوشته ایدبایدبگم فردی که فرشته رو کشیده استادیکی از درسهای مابودوایشون بسیارفردانقلابی وبااعتقادی هستن وسرکلاس دلیل اخراج شدن زرین کلک رو نگفتن ولی گفتن که موضوع به این وخامتی که دیده شدوبه این بدی نبوددرواقع بزرگ شد.من میخوام بدونم شمااین جریانات رو باچه سندی ذکر کردید؟