دم روباه پیر از زرنـگی در تله است !

صحنه ی کش و قوس اخیر در ماجرای روابط دیپلماتیک رژیم بی صداقت و همیشه دروغگوی انگلیس ، بدون کوچکترین تردید و شکی ، به نفع کامل جمهوری اسلامی ایران رقم خورده است. اما در این میان ، دو عامل ، نقش کلیدی را ایفا کرده اند. یکی ، تلاش این رژیم برای جلوگیری از واگذاری کامل امتیازها در مقابل کارتهای از دست رفته و دیگری ، لطف خداوند متعال.

چینش عناصر اثرگذار بر صحنه به شکلی بود که قطعا بدون اراده ی الهی چنین نمی شد. چون اراده ی نظام جمهوری اسلامی ایران بر کاهش سطح روابط دیپلماتیک قرار داشت و بنا نبود تا در گام اول ، قطع روابط از سوی ایران مطرح شود. لیکن ، حوادث شکل گرفته در صحنه که خصوصا با تلاش انگلیس در یک فرمت دومینو وار به قطع رابطه منجر شد ، از کنترل نظام جمهوری اسلامی نیز خارج بود و نتیجتا در حالتی به ثبات رسید که انرژی دیپلماتیک بسیار کمتر از حد میران و مورد نیاز را از ایران صرف کرده ، ضربه ای بزرگ به معادلات و آرایش مظلوب انگلیس در صحنه وارد کرده و نتیجه ای را حاصل کرده که برای ایران بهترین حالت ممکن است.

بدون شک ، طرح و تصویب موضوع کاهش روابط با انگلیس ، برای این رژیم بسیار ناگوار و مشکل ساز بود به گونه ای که در محافل حکومت استثمارگر انگلیس دعوا بر سر پیدا کردن مقصر بالا گرفته بود. پس از آن ، انگلیس کوشید تا با اجرای یک سناریوی دیپلماتیک و رسانه ای سوار شده بر اقدام دانشجویان در ورود به سفارت ، امتیازاتی اندک را در صحنه بین المللی بنام خود کند و با اخراج کل تیم دیپلماتیک ایران، بردن پرونده ی ورود دانشجویان به سفارت و خروج کل تیم دیپلماتیک خود از ایران ، دست بالاتر را بگیرد  ، اما این عمل، منجر به مسئله ای بسیار بزرگتر برای انگلیس بنام قطع کامل روابط با انگلیس شد که دردناک ترین مسئله برای انگلیس ، آنهم در شرایطی است که این کشور قصد داشت تا در صحنه ی انتخابات مجلس حضوری فعال و پررنگ داشته و تحرکاتی مشابه آنچه که در انتخابات 88 از خود نشان داد را پیگیری کند.

در نتیجه ، با وجود اینکه ایران قطع روابط با انگلیس را برای فضای سیاسی و امنیتی خود بسیار مناسب می دانست ، اما هزینه های دیپلماتیک این اقدام ، مانع شکل گیری تصمیمی برای اجرای آن بود ، اما در حال حاضر ، این مسئله با خرج انرژی دیپلماتیک بسیار بالا از جیب انگلیس و با تحرک دانشجویان رخ داده و نتیجه ی این امر ، تلاش تمام حکومت انگلیس برای پیدا کردن راهکارهایی جبرانی !! برای اخذ برخی امتیازات حاشیه ای است و تلاش اخیر بی بی سی برای تمرکز روی فضای رسانه ای ایرانی و منفی قلمداد کردن ورود دانشجویان به سفارت از همین حیث قابل درک و تحلیل است. اینجاست که مثل معروف ایرانی در ذهن انسان شکل می گیرد که این دم روباه ، از زرنگی است که در تله است ! 

انگلیس در رویکرد عاقلانه و در توجه به منافع خود ، می بایست سطح تنش با ایران را پایین آورده و صرفا برخورد با عوامل ورود به سفارت را از ایران مطالبه کرده و به کاهش دوجانبه ی سطح روابط بسنده می کرد و از دست زدن به هر اقدامی که ادبیات ایراد را رادیکالیزه و فوندامنتالیزه کند جلوگیری می کرد اما انگلیس ، بدون شک ناشی از ضربه ی سخت کاهش روابط ، تمرکز و توجه خود به صحنه را از دست داد و هزینه ی قطع رابطه بطور کامل از جیب دیپلماسی انگلیسی پرداخت شد و اینجاست که باید گفت ، سبب خیر شود عدو ، اگر خدا خواهد.

وقوع این حادثه ی مثبت را به فال نیک می گیریم و آرزو داریم تا فرصتی فراهم شود تا بار دیگر و بازهم با خرج دیپلماتیک از جیب دولتهای اروپایی و جبهه ی غربی ، کل دفاتر دیپلماتیک این گروه از کشورها لا اقل تا پایان انتخابات مجلس نهم بسته و کل دیپلماتها و کادر سیاسی آنها از ایران دور باشند و هرکس هم رابطه ای با آنها دارد ، بقول وزیر امورخارجه انگلیس ، برای استفاده از خدمات دیپلماتیک !! از ایران خارج شود.

پی نوشت :

برخی سیاسیون و دیپلماتهای کارکشته انگلیسی در تلاشند تا تنشهای رخداده را ترمیم کنند. گفتگوی آلن هارت مدیر سابق بی بی سی با خبرگزاری فارس را از دست ندهید.

/ 1 نظر / 8 بازدید
عمارنامه

سلام و درود؛ دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید. http://www.ammarname.ir/link/5524 ما را با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید . موفق و پیروز باشید . عمارنامه http://ammarname.ir/—- info@ammarname.ir یا علی