:: جشن هنری دیگر در جشنواره ایران‌زمین ...

وزارت (باعرض معذرت ) ارشاد!

:: جشن هنری دیگر در جشنواره ایران‌زمین ...آنتونی پارسونز که هنگام برپایی جشن هنر سال 1356 شیراز، سفیر انگلیس در ایران بوده است در کتاب خود با عنوان «غرور و سقوط» بعد از اشاره به صحنه های ضداخلاقی و مستهجنی که در جشن هنر شیراز به نمایش درآمده بود می نویسد «به اعتقاد من، جشن هنر شیراز یکی از اولین جرقه هایی بود که پیدایش و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران را به دنبال داشت» و تأکید می کند «جشن هنر سال 1356 شیراز، به لحاظ کثرت صحنه های اهانت آمیز به ارزش های اخلاقی مسلمانان، از جشن های قبلی فراتر رفته بود.»

پارسونز در ادامه این نوشته به نگرانی خود از احتمال شورش مردم علیه رژیم شاه در اعتراض به برپایی جشن هنر شیراز اشاره کرده و می نویسد؛ «به خاطر این موضوع نزد شاه رفته و مسئله را با وی در میان گذاشتم و به او گفتم اگر چنین نمایشی به طور مثال در شهر منچستر انگلیس اجراء می شد، کارگردان و هنرپیشگان آن جان سالم به در نمی بردند... ولی شاه مدتی خندید و چیزی نگفت.»

در جلد دهم از کتاب «یاران امام به روایت اسناد ساواک» تعدادی از گزارش های ساواک درباره جشن هنر شیراز و عکس العمل علما و اقشار مختلف مردم نسبت به آن درج گردیده است. در یکی از این اسناد، مأمور ساواک به اظهارات شهید دستغیب اشاره کرده و می نویسد؛«آقای حاج سیدعبدالحسین دستغیب در مسجد جامع روی منبر از جشن هنر شیراز به شدت انتقاد می کند و می گوید خداوند لعنت کند کسانی را که در این جشن شرکت می نمایند. خداوند لعنت کند افتتاح کننده جشن هنر (فرح پهلوی) را... لعنت خدا بر آن کس باد که به تماشای اینها برود... از ولایت کفر هم رقاصه به ایران آورده اند... هرچه می گوئیم کشور ایران مسلمان و اسلامی است و این جوان ها را به راه بد نکشانید، مگر کسی گوش به حرف می دهد. صدای مردم بلند شده یک وقت نمی شود جلوی آنها را گرفت.»

جشن هنر شیراز با صحنه های مستهجن و ضداخلاقی آن اگر چه در دوران حاکمیت سیاه رژیم منحوس پهلوی برپا شده بود ولی علی رغم خفقان آن روزها، اعتراض شدید علما و مردم را در پی داشت تا آنجا که آنتونی پارسونز، سفیر وقت انگلیس، این اعتراض ها را یکی از جرقه های منجر به انقلاب اسلامی ارزیابی می کند. اما مراسم مستهجن و هنجارشکن تئاتر ایران زمین در اهواز، نه در دوران طاغوت و حاکمیت مطلق آمریکا، بلکه در جمهوری اسلامی ایران اتفاق افتاده است و البته باز هم مانند جشن هنر شیراز، اعتراض شدید مردم مؤمن و انقلابی و عالمان برجسته دینی را در پی داشته است... خب! بعد چی؟!

لطفاً از مقایسه مستندی که خواهیم داشت، ابرو در هم نکشید و رگهای گردنتان را به نشانه غیرتی -که انشاءالله داشته باشید- برجسته نفرمائید و این واقعیت را بپذیرید که برپاکنندگان جشن هنر شیراز با برپاکنندگان مراسم مستهجن تئاتر ایران زمین در اهواز، تفاوت چندانی ندارند... دست اندرکاران جشن هنر شیراز در پی تخریب ارزش های اخلاقی و فراهم آوردن زمینه لازم در جامعه اسلامی آن روز برای تداوم سلطه آمریکا بوده اند و دست اندرکاران تئاتر ایران زمین همان مقصود را با انگیزه زمینه سازی برای بازگشت سلطه از دست رفته آمریکا بر ایران تدارک دیده اند. باور نمی کنید؟! به اظهارات و برخوردهای دوطرف ماجرا -یعنی مسئولان رژیم شاه و مردم مسلمان- در آن روزها و دوطرف ماجرا - یعنی مسئولان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و مردم- در این روزها توجه کنید. در هر دو ماجرا، شخصیت ها یکسان و مشابه هستند و فقط اشخاص جا به جا شده اند، سناریو و بازی یکی است ولی بازیگران متفاوت هستند.

در جشن هنر شیراز، هنجارها و ارزش های اخلاقی مورد هجوم قرار می گیرند و در جشنواره تئاتر ایران زمین هم دقیقاً همان ماجرا تکرار می شود. در جشن هنر شیراز، فرهیختگان و مردم صدا به اعتراض بلند می کنند و مسئولان رژیم طاغوت در جلسات خصوصی خود -به روایت اسناد ساواک- این اعتراض ها را به مسخره می گیرند و در برخوردهای عمومی خویش، دست به توجیه می زنند و اما در ماجرای جشنواره مستهجن اهواز، دست اندرکاران جشنواره، علاوه بر توجیه مضحک و دفاع غیرمنطقی و خنده آور از افتضاحی که به بار آورده اند، اعتراض مردم را نیز آشکارا به مسخره می گیرند و از این نظر با همتایان خود در رژیم طاغوت فرق دارند، زیرا، آنها جرأت نداشتند که اعتراضات مردمی را آشکارا مسخره کنند!

یکی از دست اندرکاران جشنواره اهواز که از اعتراض مردم به فضاحت های جشنواره عصبانی شده است می گوید «چرا هر اقدامی که روح فرهنگی را دوباره معتبر می کند مورد حمله قرار می گیرد؟ این رفتارها فقط برای به تعطیل کشاندن برنامه های فرهنگی است»! و برخی از مسئولان وزارت ارشاد نیز اظهارات مشابه دیگری داشته و تلاش کرده اند که منتقدان و اعتراض کنندگان به جشنواره مستهجن تئاتر را افرادی بی اطلاع از فرهنگ و هنر معرفی کنند.

اکنون به سندی از ساواک در همین زمینه مراجعه می کنیم و نظریه ساواک را درباره اظهارات آیت الله شهید دستغیب می خوانیم. در این سند، مسئول بررسی و ارزیابی ساواک با اشاره به اعتراض آیت الله شهید دستغیب به جشنواره شیراز درباره ایشان می نویسد:
«نامبرده -آیت الله دستغیب- فردی فاقد معلومات و قوه تشخیص و درک و حتی در حرف زدن است به شهربانی اعلام می گردد که شدیداً به نامبرده تذکر داده شود و چنانچه معلوم شد اظهارات او واقعیت داشته، تقاضا خواهد شد که ممنوع المنبر گردد.»

به گواهی سند فوق الذکر، میان دست اندرکاران برپایی جشن هنر شیراز و دست اندرکاران جشنواره اهواز فقط دو تفاوت وجود دارد.

1- سند ساواک محرمانه است یعنی ساواکی ها در محفل خصوصی و محرمانه خود، مرحوم شهید آیت الله دستغیب را «فاقد معلومات و قوه تشخیص» نامیده اند. ولی مسئولان برپایی جشنواره مستهجن اهواز، آشکارا و در مصاحبه های مطبوعاتی خود، منتقدان و اعتراض کنندگان به این جشنواره مستهجن را فاقد درک فرهنگی معرفی می کنند!
2-ساواکی ها، دستور برخورد شدید با معترضان جشن هنر شیراز را صادر کرده اند ولی مسئولان جشنواره مستهجن اهواز، چنین دستوری صادر نکرده اند! چرا؟!... تردید نکنید که اگر از دستشان بر می آمد، روزگار مؤمنان و منتقدان به این مراسم فضیحت بار و مستهجن را سیاه می کردند...


**اگر میان برگزارکنندگان جشنواره اهواز با ساواکی های رژیم شاه تفاوت دیگر مشاهده فرمودید، لطفاً نگارنده را بی خبر نگذارید!

عجیب آن که برخی از مسئولان وزارت -با عرض معذرت- ارشاد! علی رغم وجود فیلم مستند از مراسم مستهجن جشنواره اهواز، سعی در انکار آن دارند و تنها 3دقیقه از این مراسم را ضدارزشی معرفی کرده و قول توبیخ عوامل مربوطه را می دهند! که باید گفت؛ این هم یک ترفند دیگر برای ادامه فضاحت است. چرا که اولاً؛ به گواهی فیلم موجود، تمامی مراسم مستهجن بوده است، ثانیاً؛ اخراج، محاکمه و مجازات دست اندرکاران و مخصوصاً استاندار و معاون وزیر ارشاد و سایر مسئولان حاضر در مراسم، کمترین و ابتدایی ترین برخوردی است که باید با آنان صورت پذیرد...

به این نکته نیز توجهی کنید. جالب است! و البته، شرم آور... مسئولان ارشاد برای توجیه افتضاح جشنواره اهواز به سوابق انقلابی برخی از مسئولان جشنواره اشاره می کنند، که این شگرد نیز دقیقاً از سوی ساواکی ها در جریان جشنواره شیراز به کار گرفته شده بود.

در سند ساواک -صفحه 488 جلد دهم کتاب یاران امام به روایت اسناد ساواک- آمده است: «روز پنجشنبه سرهنگ سلطانی- رئیس وقت شهربانی شیراز- به منزل آقای محلاتی تلفن کرده و گفته است به آقایان -منظور آیت الله دستغیب و سایر علمای شیراز است- بگویند که چرا آقایان روی منبر به شهبانو فرح پهلوی که یک سیده علویه است نفرین می کنند»!

و بالاخره، در خبرها آمده بود برخی از هنرمندان گلایه کرده اند که چرا جشنواره اهواز با اعتراض روبرو شده است و کسانی می کوشند از این ماجرا برای فراری دادن دست اندرکاران رسوای جشنواره بهره گیری کنند که اگر این خبر واقعیت داشته باشد باید گفت؛ کاش یک تست و آزمون هنری با ضوابط و معیارهای علمی آن از این عده به اصطلاح هنرمند به عمل می آمد تا هر آدم بی سواد، دم دستی و بی هنری خود را هنرمند قلمداد نکند.
حسین شریعتمداری

برگرفته از : یادداشت روز روزنامه کیهان - مورخ ۲۲/۹/۸۳

/ 0 نظر / 161 بازدید