الزرقاوی ، سوژه علمی تخيلی ديروز ، امروز و فردا

نظر شما در مورد اطلاعاتی که  الاتحاد الاشتراکيه ( 10 تا 12 ژوئن 2006  ) منتشر کرده چیست ؟ رد پای آمریکا و اسرائیل در هدایت و سازماندهی و برنامه ریزی القاعده ، در این اطلاعات بطور کامل مخفی شده و آمريکا از بسیاری اتفاقات نیز مبرا گردیده است ، اما این مطلب ، نکات جالبی را نیز مطرح می کند و مهمترین آن اینکه الزرقاوی ، یک بی دین بود ، نه یک مومن انقلابی و استشهادی! <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

اینجاست که خلا اطلاعات پيرامون رد پای سازمانهای جاسوسی در همین جا کاملا احساس می شود ! بعد از اینکه مطلب را خواندیم ، نکاتی را که به ذهنم رسیده هم درج می کنم . بازتاب دیوانه ترین سایت اینترنتی ایرانی است. سایتی که چنین مطلب زهرآگینی را - که بیشتر به یک داستان علمی تخیلی بسیار کم مایه می ماند - بدون نقد و پا نوشت ، منتشر می کند اما از درج جوابیه برای خبر یک نهاد داخلی ، یک روز هم غفلت نمی کند ! 

بامداد 18 خرداد 85، تمامي رسانه‌هاي صوتي و تصويري جهان، برنامه‌هاي عادي خود را قطع کردند تا خبر فوري قتل “ابومصعب الزرقاوى”، رهبر “القاعده” در عراق را اعلام کنند. بعضي شبکه‌هاي خبري مانند “بي.بي.سي”‌، “الجزيره” و “سي.ان.ان” تمام روز فقط برنامه ويژه در اين خصوص داشتند**. فردي که تا سه سال قبل هيچ رسانه‌اي از او نام نبرده بود. او که بود و چه اهميتي براي جهان داشت؟

 

20 اکتبر 1996، فردي با نام “احمد فاصل النزال الخلايه” به جمعيت **فقيرنشين شهر “الزرقا” در اردن اضافه شد.

 

**او بر بازوان و دست‌هايش تصاوير زننده‌اي را خالکوبي نموده و با زورگيري امرار معاش مي‌نمود. چند بار به جرم چاقوکشي، زورگيري، سرقت، مواد مخدر و تجاوز ناموسي دستگير شد

“خلايه” يک ايل بدوي بودند که دو نسل قبل به اردن مهاجرت نمودند. او به همراه هفت خواهر و برادرش در يك خانواده متوسط و سنتي در نزديک قبرستان شهرداري بزرگ شد. سال اول دبيرستان را در يک مدرسه وابسته به سازمان ملل ـ که براي آوارگان فلسطين برپا شده بود ـ درس خواند و با معدل 10، فردي ناشايسته تشخيص داده شد. وي چند سال بعد را به پرسه‌زني در محله قبرستان گذراند. او فردي ستيزه‌جو بود و همواره سرش براي زدوخورد و دعوا درد مي‌کرد. او را هيچ‌کس براي کار نمي‌پذيرفت، هيچ حرفه‌اي بيشتر از دو ماه او را تحمل نکرد.

 

در سال 1983 عازم سربازي شد. با بازگشت او به زرقاو، مجددا دردسرهاي فراواني براي اين شهر کوچک و جريمه‌هاي نقدي فراواني براي خانواده‌اش به ارمغان آورد. او بر بازوان و دست‌هايش تصاوير زننده‌اي را خالکوبي نموده و با زورگيري امرار معاش مي‌نمود. **چند بار به جرم چاقوکشي، زورگيري، سرقت، مواد مخدر و تجاوز ناموسي دستگير شد تا اين‌که روزي نداي کمک به مجاهدان افغانستان، از مسجد “الفلاح”، افکار او را متوجه عزيمت به افغانستان و پيکار با شوروي نمود.

 

او **تحت تاثير چند دوست جوان فلسطيني، سرانجام در سال 1989 از طريق پيشاور و با کمک دفتر “بيت انصار” به افغانستان عزيمت نمود. او در حيات‌آباد پيشاور مستقر شد و **در آنجا با اسامه بن‌لادن آشنا گرديد که به تازگي گروه “القاعده” را برپا نموده بود. اين جوان جوياي نام به خانه‌هاي عبدالله عزام، گلبدين حکمتيار و ابومحمد مقدسي رفت‌وآمد نمود و دفتر خدمات رساني مجاهدين وي را به همراه يک گروه مسلح به خوست در شرق افغانستان فرستاد. اما قبل از هر گونه درگير شدن اين گروه مسلح، **در اين زمان شوروي نيروهايش را از افغانستان خارج نمود و اين شهر نيز بدون درگيري در اختيار مجاهدين قرار گرفت. ديدارهاي بعدي او با جنگجويان عرب و بويژه با با اردني‌ها و در راس آن ابومحمد المقدسي تاثير زيادي در افکار سلفي برجاي گذاشت. المقدسي و **بن لادن تمامي کمک‌هاي مالي خود را تا اين زمان از عربستان و تسليحات پيشرفته نظامي مانند موشکهاي استينگر و وسائل ارتباطي را ازسازمان سيا و يا از ارتش آمريکا دريافت مي‌کردند. آنها در اين زمان آنقدر خودرو، ماشين‌هاي ترابري و تسليحات و جنگ افزار پيشرفته در اختيار داشتند که قادر بودند يک دولت برپا سازند.

 

او با يک ماشين جيپ کار هماهنگي بين جبهه شمال غرب تا جنوب غربي افغانستان و در مرزهاي ايران را هماهنگي مي‌کرد و خاطرات و مقالات عرب‌ها را جمع آوري و در مجله مجاهدين عرب به نام “بنيان مرصوص” به چاپ مي‌رساند. با خروج شوروي از افغانستان دامنه اختلاف در ميان مجاهدين و عرب افغانها هم بارز تر شد تا اينکه عبدالله عزام توسط جناح رقيب ( بن لادن) به قتل رسيد. زرقاوي در اين ميان طرفدار جناح سياف و گروه پشتون‌ها و گلبدين حکمتيار شد حکمتيار ارتجاعي ترين جناح مجاهدين بود و بعدها بعد از شکست تورابورا توانست زرقاوي و عده ديگري را **از طريق عوامل افغاني در ايران با گذرنامه جعلي از طريق ايران به عراق بفرستد

 

از تخم‌مرغ دزدي تا **هواپيماربايي

زرقاوي علي رغم اينکه کانديد عزيمت به **جبهه بوسني‌وهرزگوين شده بود، در سال 1993 با افکاري ماليخوليايي به نام سلفي جهادي به اردن بازگشت و ضمن فعاليت در مسجد الفلاح گروهى بنيادگرا با هدف استقرار نظام امارات اسلامى در آن كشور برپا كرد. قتل يک مامور اردني و قتل يعقوب زيادالدين، رئيس حزب کمونيست اردن از جمله اقدامات او بود. او طرح هواپيما ربايي و همچنين ترور پادشاه را در سر داشت.

 

1994 به اتهام تلاش براى براندازى نظام حكومتى اردن و **تشكيل خلافت اسلامى به پانزده سال زندان محكوم شد. در سال 1999 پس از مرگ شاه حسين به همراه سه هزار زنداني **مورد عفو شاهانه عبدالله اردن قرار گرفت و از زندان سواقه آزاد شد و با گذرنامه جعلي با نام احمد المجالي در سال 1999 پس از آزادى از اردن گريخت، به افغانستان بازگشت و در آنجا مجددا با “اسامه بن لادن” رهبر شبكه القاعده ارتباط برقرار كرد. در اين زمان **پاکستان تحت فشار آمريکا قرار داشت تا عرب افغانها را تحت کنترل درآورد و عوامل انفجارهاي سفارت آمريکا در کنيا و تانزانيا را شناسايي نمايد در نتيجه زرقاوي از جمله افراد دستگير شده در پيشاور بود که بدليل عدم شناسايي پس از 8 روز آزاد شد و بلافاصله به افغانستان طالبان عزيمت نمود.

 

در اين رابطه همسر کريم مجاطي (**رهبر مقتول القاعده در عربستان) که از طريق **مادريد- تهران – مشهد به اسلام قلعه رفته بود، به “الشرق‌الاوسط” گفته بود: **يک روز قبل از 11 سپتامبر به زنان مجاهدين خبر دادند که حادثه مهمي در حال انجام است و زنان بايد سريعا شهر را ترک و بسوي مرز پاکستان عزيمت نمايند. با زنان و کودکان در حال عزيمت به محل اختفا بوديم براي نماز عصر آماده مي‌شديم که خبر انفجار‌هاي آمريکا از راديو اعلام شد و ما بسيار شادي کرديم.

 

زرقاوي در کابل، طالبان سومين همسر خود را که دختر 13 ساله محمد جراد (**مبتکر انفجار کربلا و قتل محمد باقر حکيم ) بود برگزيد در سال 2003 نيز همسري عراقي انتخاب نمود. او در اين زمان رهبري يک گروه 40 نفره از عرب افغانها را بر عهده داشت. به دستور بن لادن و ابوزبيده اردني، وي عازم هرات در مرز ايران شد.

 

زرقاوى در اين دوران يك اردوگاه آموزشى براى نظاميان در هرات در غرب افغانستان برپا كرد منطقه‌اي که عرب افغانها در آنجا بسيار کم بودند كسانى كه در اين اردوگاه آموزش مى ديدند عموماً در **توليد و استفاده از گازهاى سمى تخصص پيدا مى كردند.

 

در سال 2000 عده زيادي از عربها همانند دوره شوروي مجددا به افغانستان عزيمت نمودند تا اين بار با شيطان بزرگ بجنگند در هرات عربهايي از 18 کشور تحت نظر زرقاوي آموزش رزمي مي‌ديدند. **محل آموزش، نامي پوششي بنام “ مدرسه ديني توحيد و جهاد” داشت. دغلاس، خالد العروي، عصام يوسف، ابو حمزه عزمي، عبدالفتاح يوسف الجوز از ديگر افراد بارز اين پادگان بودند. او شديدا شهرت و قدرت طلب بود و مايل به اطاعت از ديگران نبود اما نياز شديد مالي وي را مجبور مي‌ساخت که از بن لادن اطاعت کند.

 

اواخر سال 2001 پس از حمله آمريكا به افغانستان و سرنگونى حكومت طالبان سرزمين طالبان براي القاعده به جهنمي تبديل شد در نتيجه زرقاوي، ابوزبيده، سيف العدل، رمزي بن الشيبه تصميم گرفتند که از افغانستان گريخته و به عراق بروند گروه توحيد در آلمان و همچنين گلبدين حکمتيار **وسيله سفر اين جماعت را از طريق ايران و بطور سري فراهم کردند تلفن پيشرفته‌اي که از طريق ماهواره کار مي‌کرد گذرنامه جعلي، وسايل پيشرفته ديگر و 40 هزار دلار  هديه خانه تيمي‌ هامبورگ به اين گروه بود.

 

او خود را به گروه سلفي ملا کريکار در کردستان در عراق رساند سپس به سوريه رفت و مجددا به کردستان بازگشت. در کردستان ملا کريکار **حمايت مالي قابل توجهي که از خليج فارس مي‌رسيد، در اختيار داشت زرقاوي توانست با کمک مالي ملا کريکار و با تشكيل گروه شورشى “توحيد و جهاد” **عمليات ضدآمريكايى را آغاز کند ملا کريکار 6 سپتامبر 2002 در ايران دستگير و به آمستردام ديپورت شد در آنجا وي دستگير و13 ژانويه 2003 تحويل نروژ گرديد پس از مدتي **بدليل ضديت با جهاد عليه آمريکا از زندان آزاد شد. در کردستان طي اجتماعي که 14 نفر از رهبران انصارالاسلام حضور داشتند ( اين گروه از ميان عرب افغانها و کردها حدود 600 نفر ستيزه جو داشت) ملا کريکار به جرم خيانت از رهبري انصارالاسلام برکنار و زرقاوي به رهبري گروه که نام توحيد و جهاد گرفت برگزيده شد. ملا کريکار بعدها به “الشرق‌الاوسط “ گفت که با رهبران القاعده در افغانستان ملاقات نمود( دهه 90) اما القاعده حاضر به هيچگونه کمکي به وي نشدند و يکي از شيوخ عرب به وي اظهار داشت: ما نمي توانيم به تو کمک کنيم که عليه صدام بجنگي ! اگر عليه ايران بجنگي به تو کمک مالي مي‌کنيم.

 

زرقاوي وحشيانه ترين اسلوب را در پيش گرفت. گروگان‌گيري و بريدن سر آنها و نمايش فيلم آنها در وب سايت مربوطه، او شخصا با شمشير سر يک مهندس عراقي را **به جرم شيعه بودن بريد. يک آمريکايي نيز با دستان اين سوپرمن سربريده شد. در اين زمان بود که براي اولين بار پاول و سپس بوش از زرقاوي سخن به ميان آوردند و کم کم رسانه‌هاي آمريکايي از وي سوپرمن ساختند. خود زرقاوي نيز در آخرين فيلم تبليغاتي ژست ترميناتور و سوپرمن آمريکايي را به خود گرفته بود.

 

آگوست 2003 : گروه زرقاوى با نام “توحيد و جهاد” طى اولين عمليات‌هاى خود در عراق، حملات انتحارى به دفتر سازمان ملل در بغداد که به کشته شدن 30 نفر ديپلمات و حرم امام على(ع) در شهر نجف که به کشته شدن دهها نفر منجر شد را سازماندهى كردند.

 

مارس 2004 : در حمله گروه زرقاوى به شيعيان كربلا و يكى از مساجد شيعه در بغداد در روز عاشورا بيش از صدها  نفر كشته شدند. زرقاوي مسئول قتل بيش از دو هزار جوان عراقي است که بدنبال کار بودند

 

اكتبر: زرقاوى با اظهار وفادارى نسبت به بن لادن نام گروهش را به “القاعده” در عراق تغيير داد.

“نيكلاس برگ” “يوجين آرمسترانگ” گروگان آمريكايى سر بريده شدند و کمي بعد گروه زرقاوى ويدئوى آن را منتشر كرد.

آمريکا 25 ميليون دلار براي سر او جايزه تعيين نمود.

 

نوامبر 2005: سه حمله انتحارى در دو هتل در شهر امان، پايتخت اردن باعث كشته شدن چند نفر از حاضران در مراسم عروسي شد.

 

رهبر القاعده در عراق با به كارگيرى تاكتيك سر بريدن، فصل جديدى را در مبارزه شبه نظاميان عليه نيروهاى آمريكا در عراق گشود. از همه مهمتر اين‌كه او جنگ قومى ميان سنى‌ها و شيعيان عراق را به هدف اصلى خود در اين كشور تبديل كرد.

 

زرقاوي با انفجارهاي عاشورا و تاسوعا و انفجار اماکن مقدسي همچون کاظمين، مبتکر تشويق جنگ مذهبي در عراق بود اگر درايت، گذشت و صبر رهبران شيعه عراق و هوشياري سني‌هاي ميانه رو نبود، امروز عراق به حمامي از خون مذهب عليه مذهب تبديل شده بود.

 

زرقاوى چگونه لو رفت؟

كشته شدن ابومصعب زرقاوى صرف نظر از واكنش‌هاى متفاوت نسبت به آن، **براى نظاميان آمريكايى و سازمان‌هاى اطلاعاتى اين كشور در عراق يك پيروزى بزرگ به حساب مي‌آيد. نحوه کشته شدن زرقاوي از بعد رواني پيروزي بزرگي بود زيرا **نشان داد که سازمانهاي جاسوسي توانايي آن را دارند که در ميان مخوف ترين سازمانهاي تروريستي نيز نفوذ نمايند.

/ 10 نظر / 57 بازدید
افشين

in rafighemoon zarghavi age too iran bood hatman farmandeye sepah ya namayandeye rahbari too ye jai mishod.ham tanbal bood ham dars nakhoon ham chaghookesh,vaghean che donyai ke taraf ba in hame estedad too iran be donya nayoomad va haroom shod

دانشجوی حقوق

مطالبتون خیلی خوب و متینه ،اما رنگ صفحه و فونت وبلاگتون بدجوری چشم رو اذیت میکنه. همین!

سیاوش هوشيار

سلام شما در قالب وبلاگتان علنا اعلام کرده اید که به دموکراسی پایبند نیستید. چرا؟ راستی چرا؟ ... ؟ فکر نمی کنید شما به عنوان حاکمان این کشور باید نسبت به رعیت هایتان منصفانه تر رفتار کنید ؟ فکر نمی کنید اگر منصف تر باشید کمتر فحش می شنوید؟ و فکر نمی کنید اگر به دیگران هم اجازه ی اظهار نظراتشان را بدهید دیگر انگیزه ای برای فحاشی نخواهند داشت ؟ من متحیرم... اگر شما می دانید پاسخ بدهید.

روشنايی

بسيجی محترم مطلب زرقاوی را خواندم از اینکه شما ها هنوز هم اعتقاد دارید ۱۱ سبتامبر کار خود آمریکا و اسرائیل بود تاسف خوردم . محتوای يک مقاله ترجمه شده مسئوليتی را بر سايت بازتاب تحميل نمی کند . مقاله نيز هدفی جز گفتن سرگذشت فرد ندارد برای سرگذشت نويس فرقی نمی کند که خواننده برداشت کند که او جهادی است يا تکفيری يا مزدور آمريکا - آخرين جمله مقاله نيز نشان می دهد که مقاله يه هيچ عنوان آمريکا را از جناياتش مبرا نکرده است . بهتر است در مورد دوست و دشمن واقعگرا باشيم

بنده خدا

بسم الله الرحمن الرحیم سلام دوست گرامی:) آیا خداوند متعال می تواند خدایی مانند خود خلق کند ؟ لطفا ابتدا مطلب را بخوانید و بعد نظر خودتون رو بگین.با تشکر http://TOVHID.persianblog.ir

پاسداران

بسم الله . فرض سئوال باطل است. تعريف کلمه خدا اگر روشن باشد ، درک می کنيم که اصلا با پيش فرض گرفتن صفات و مشخصات خدا ، ‌امکان ندارد دو تا از او ، در آن واحد باشند ! هزاران سئوال معما گونه اين تيپی وجود دارند که جوابشان همين است ! اما نگفتی ربط اين سئوال به جنايات آمريکايی ها چی است !؟

محمدصالح

سلام. ابوذر جان اگر منظورت از های‌لايت کردن نوشته‌ها نشان‌دادن اهميت آن است زياد شدن اين‌کار نمی‌تواند اهميت را برجسته کند. خيلی رنگ‌وارنگ نوشته‌ای! يا علی مدد

مرتضی

با سلام مطالب جالبی بود انشا الله موفق باشید

بی نام

ابوذخیلی بی انسافی وخیلی هم اقده ی هستی