هولوکاست ۴- اشلسویگ هولشتاین را به یهودیان بدهید : بخش دوم

Henrik M Broderبرودر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه  بخش بی بی سی فارسی با چاپ مطلبی در این باره مقاله وی را طنز قلمداد کرده، تصریح کرد: من در یک گفتگوی تلفنی با بخش بی بی سی فارسی از چاپ مطلب آنها انتقاد کرده  و به آنها گوشزد کرده ام که این مقاله رنگ و بوی کاملاً جدی دارد و طنز نیست. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

این نویسنده آلمانی در ادامه با ارسال بهترین سلام‌ها‌ی خود برای رئیس جمهوری ایران خاطر نشان کرد: من می‏دانم که این مسئله از اهمیت بسزایی برای شما برخوردار است.

 

هنریک ام. برودر از سال 1981 تحقیقات و مطالعات خود را در زمینه اسرائیل آغازکرد. همزمان در روزنامه‌ها‌ و مجله‌ها‌ی معتبرآلمانی مانند اشپیگل، دی سایت، زوددویچه سایتونگ، ولت وخه، برلینرسایتونگ و تاگس اشپیگل به نگارش مقالات جدی و گاهی هم طنز پرداخت. وی حتی صاحب کتب بسیاری در زمینه‌ها‌ی مختلف سیاسی است که گاه در برخی از آنها با قلمی شیوا نگاهی انتقاد آمیز به مسائل مهم سیاسی جهان داشته است.

 

برودر به دلیل نگارش قوی مطالب  در سال 1986 موفق به دریافت جایزه اول پنجمین رقابت بین المللی ناشران جهان شد. دریافت جوایز وی تنها به این مورد ختم نمی‏شود بلکه در سال 2005 نیز موفق به کسب جایزه دیگری در زمینه طنز سیاسی شد، اما آنچه که هم اینک نام وی را در محافل مختلف سیاسی و رسانه ای بر سر زبان‌ها‌ انداخته چاپ مقاله اخیر وی در مجله اشپیگل است.

 

وی مقاله خود را چنین آغاز می‏کند: "اروپایی‌ها‌، حتی کسانی که از اظهار نظر رئیس جمهور ایران مبنی بر محو اسرائیل از نقشه خشمگین نشده بودند به اظهارات جدید احمدی نژاد درباره انتقال اسرائیل به آلمان یا اتریش واکنش منفی نشان دادند و علت این است که بیم آن دارند که مسئله اسرائیل به مسئله داخلی اروپا تبدیل شود. از آنجا که «دنیای بدون صهیونیسم» غیرقابل تصور است، یک اروپا با دولتی یهودی در میان آن نیز تصور وحشتناکی است، هیچکس نمی‏خواهد پیامدهای منطقی آن را پی گیری کند. "

 

همین نخستین جملات برودر در محافل سیاسی اروپا جنجالی را بر پا کرد که شاید سال‌ها‌ شاهد نمونه کوچکی از آن نیز نبوده اند. رسانه‌ها‌ی گروهی اروپا به یکباره برودر را نشانه گرفته و وی را آماج انتقاد و گفتگوهای پی در پی خود قرار دادند. مساله ای که به خوبی نشان می‏دهد که مخاطبین اروپایی برودر به هیچ وجه اظهارات او را طنز قلمداد نکرده اند.

 

به هرحال تعمد برخی رسانه‌ها‌ی اروپایی که در ایران نیز مخاطبینی دارند (مثل بی بی سی) بر اینکه مقاله وی طنز بوده است، بی ربط با انگیزه‌ها‌ی سیاسی آنها نیست.

 

وی در پاسخ به تمامی این واکنش‌ها تنها به یک جمله اکتفا می‏کند: اینکه این مقاله طنز است یا خیر، این خواننده باید تشخیص دهد و نباید این را از من بپرسید. وی در ادامه متذکر می‏شود که اگر یک عدالت تاریخی وجود می‏داشت و داشته باشد، چه بسا دولت یهودی در اروپا تشکیل می‏شد که هزینه اش را باید آلمانی‌ها‌ می‏پرداختند، نه فلسطینی‌ها‌ که هزینه چیزی را می‌پردازند که خود بدهکار آن نیستند.

/ 0 نظر / 4 بازدید