اذعان به دخالت انگليس در جنايات اخير اهواز ، از منابع عربی

هیكل: انگلیس در انفجارهای اهواز دست داشت<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

محمد حسنین هیكل، نویسنده و روزنامه نگار مصری گفت: انگلیس اموالی را هزینه كرده و عناصری را به داخل ایران فرستاد كه مساله انفجارهای اهواز یك نمونه آن است.

 

هیكل روز شنبه در گفت وگو با شبكه تلویزیونی الجزیره قطر افزود: نظر انگلیس این است كه بهتر است از داخل نظام را بر هم بزند. در این زمینه قبل ازجنجال درباره مساله هسته‌ای ایران، وضعیت داخلی ایران چندان مناسب نبود اما پس از بروز این جنجال‌ها‌، وحدت داخلی در ایران منسجم تر و مستحكم تر شد.

 

مجری الجزیره پرسید: به نظر شما آیا ایران به خوبی از وقت استفاده كرد زیرا در افغانستان و عراق با آمریكا همكاری كرد تا بتواند در زمینه هسته‌ای از عامل زمان استفاده و پس از آن سركشی را آغاز كند. وی در پاسخ گفت: شاید با شما كمی اختلاف نظر داشته باشم. ایران هرگز راغب نبود كه آمریكا، عراق را اشغال كند و مایل نبود در همسایگی خود نیروهای آمریكایی را ببیند. ما بودیم كه به آمریكا پایگاه دادیم تا این گونه وارد عراق شود نه ایران و تركیه. این دو كشور با حمله به عراق مخالف بودند در حالی كه همه كشورهای عربی موافق این حمله بودند و به نحوی با آمریكا همكاری كردند. ایران هرگز با آمریكا در این زمینه همكاری نكرد.

 

این نویسنده مصری درادامه گفت:زمانی كه ایران نیروهای آمریكایی رادرهمسایگی خود دید طبیعی بود كه با این مساله به نحوی كه منافع خود را تامین كند، برخورد كند. و قدرت آمریكا در عراق را به راحتی مورد هدف قرار دهد.

وی گفت: در سیاست بین‌المللی اشتباهاتی رخ می‌دهد و شما از این اشتباهات استفاده می‌كنید این بدان معنا نیست كه شما برای اشتباهات دیگران برنامه ریزی می‌كنید بلكه از رخ دادن چنین اشتباهاتی به نفع خود استفاده می‌كنید. اكنون آنچه حاصل شده بهره ‌برداری از این اشتباهات است.

 

هیكل در پاسخ به سوال مجری الجزیره درباره نفوذ ایران در عراق گفت: طبیعی است كه در میان كشورهای همسایه مرزهای سیاسی و مرزهای امنیتی و نفوذ وجود دارد. عراق با این اعتقاد كه ایران می‌تواند بر وضعیت داخلی آن تاثیر بگذارد علیه ایران وارد جنگ شد پس این تاثیرات بین كشورهای همسایه، امری طبیعی است.

به اعتقاد هیكل،ایران بگونه‌ای حركت می‌كندكه دردنیای امروز قابل قبول است. «آیا ما در مصر می‌توانیم چشم خود را بر روی آنچه در سودان روی می‌دهد ببندیم؟ به هر حال هر كشوری بر كشور دیگر دارای تاثیرات متقابل است.»
این روزنامه نگار برجسته مصری تاكید كرد كه آمریكا در عراق دچار معضل شده و باید گفت كه طرح خاورمیانه بزرگ آمریكا دچار وقفه شده است.

 

«آمریكا با روحیه غرور و ابرقدرتی وارد عراق شد تا كل منطقه را تغییر دهد اما با سنگ عراق برخورد كرد. البته آنچه دچار سقوط شد سیاست آمریكا بود نه قدرت این كشور.»«نو محافظه كاران آمریكا كه طرح خاورمیانه بزرگ را به بوش ارائه دادند این مساله را مطرح كردند كه فتح بزرگی نصیب آمریكا می‌شود ولی در همان مرحله اول در عراق متوقف شد.»«اكنون بوش در یك وضع بحرانی قرار دارد و نو محافظه كاران عقب نشینی می‌كنند.»به گفته هیكل، اقدام اسرائیل در تحریك آمریكا علیه عراق هم دچار بحران شده است و اسرائیل نگران آن است كه مساله ایران سنگ دیگری باشد برای سقوط آمریكا و اینكه مساله ایران، انگیزه بزرگتری باشد و منجر به درگیری بزرگتری در مقایسه با حمله به عراق شود.

/ 2 نظر / 49 بازدید
پاسداران

بسم الله .عليک السام آقا اميد آزاد از هفت دولت ! :))

پاسداران

﴿ بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ ﴾ وَحُصِّلَ مَا فِي الصُّدُورِ ﴿ 10 العاديات ﴾