ماجرای نقد کتب موسسه ابرار معاصر تهران و جناب آقای ضیایی پرور

1-  خبرگزاری مشرق به مطلب اینجانب پیرامون موسسه ابرار معاصر لینک مشروحی داده است. از توجه این خبرگزاری متشکرم . مشخص است که این نقد به این تلقیات از مفهوم جنگ نرم در حال فراگیری است/.

آدرس لینک به این شرح است. به کامنت های ذیل آن توجه کنید.

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/60469/وقتی-یک-موسسه-عریض-و-طویل-معنی-جنگ-نرم-را-نمی-فهمد

2- جناب اقای ضیایی پرور پس از درج نقد مذکور در خبرگزاری مشرق ، به مطلب واکنش نشان دادند. ایشان در وبلاگ خودشان مطلبی خلاصه را درج کرده و وعده نقد دیدگاه بنده را دادند. درحالیکه محورهای کلی گفتگو کاملا مشخص شده است معلوم نیست پاسخ ایشان حاوی کدام محور باقی مانده خواهد بود. در متن مذکور ایشان تنها مدعی شده اند بنده از بعد کارکردی ، نبرد نرم را در حوزه روحی و فکری و بقولی فرهنگی خلاصه می بینم که خب این با آنچه که من تلفنی ودر وبلاگ نوشته ام بصراحت در تعارض است . بهارحال از نقد ایشان بر نقد خودم بسیار خوشحال می شوم و منتشر آن خواهم بود. متن واکنش ایشان به این شرح است :

شنبه، ۱۵ مردادماه ۱۳۹۰
نقد وبلاگ پاسداران به کتاب جنگ نرم
سایبر ژورنالیسم

ابوذر منتظر قائم ، نویسنده وبلاگ پاسداران نقدی بر کتابهای جنگ نرم (جنگ نرم رسانه ای و جنگ نرم رایانه ای ) تالیف بنده ( حمید ضیایی پرور ) منتشر شده توسط موسسه ابرار معاصر تهران در سال های 1382 و 1383 نوشته که عینا در سایت مشرق نیوز نیز منتشر شده است.

البته وی ابتدا چند روز قبل از انتشار این نقد در گفتگویی تلفنی با نویسنده ، دیدگاه های خود را مطرح کرد. اساس نقد وی این است که چرا مفهوم جنگ نرم را به مفهومی ابزارگرایانه مانند جنگ رسانه ای یا جنگ رایانه ای تقلیل داده ایم؟ از نگاه وی جنگ نرم اساسا اذهان را هدف قرار داده و به هیچ وجه جنبه ابزارگرایانه ندارد. بخشی از نقد وی نیز به خاطر وجود برخی لینکهای روزنامه نگاران در سایت خبرنگار است.

البته بنده به ایشان به صورت تلفنی پاسخ دادم که بخشی از پاسخ مرا در متن نقدش آورده و بخشی را هم نیاورده است ، در عوض دیدگاههای خودش را به طور مشروح ذکر کرده است . مثلا اینکه اگر ایشان 6 جلد کتابهای جنگ نرم را قبول ندارد چرا خودش یک کتاب نمی نویسد و دیدگاه هایش را مکتوب نمی کند تا در معرض نقد عمومی قرار گیرد. یا اینکه چرا بعد از 8 سال حال به فکر نقد کتاب افتاده است ؟ من به زودی نقدی بر این نقد نوشته و پاسخ مشروحی خواهم داد ،

در باره لینکها نیز ، کار ساده ای است در میان انبوهی از لینکهای قدیمی که قدمت برخی به 8 سال می رسد چند لینک پیدا کرد و ایراد گرفت . البته تمام اشکالات مذکور در بخش لینکها برطرف شد .

بخش دیگری از نقد به موسسه ابرار معاصر تهران بر می گردد که من به آنها اطلاع داده ام خودشان قاعدتا اگر صلاح باشد پاسخ خواهند داد.

(این روزها گرفتارتر از این هستم که نقد اساسی بر دیدگاه ایشان بنویسم اما ایشان همین دو کلمه خبر رسانی را نقد تلقی کرده و پاسخ داده است که در بخش کامنتها درج شده است ، در اولین فرصت پاسخ دقیق به نقد منتشر می شود)

---

همانطور که ایشان نوشته اند ، در کامنت های وبلاگ ایشان نقدی به این نقد مختصر زدم که همانجا توسط ایشان بی کم و کاست منتشر شده است. البته ایشان تنها به یک سوء تفاهم در متن در مورد باقی ماندن لینک برخی رسانه های دیگر جبهه معارض جواب دادند که در کامنتی اخیرا از هان تشکر کردم . اما ایشان واکنشی به بقیه متن کامنت ها نداده اند.

نکاتی را هم ضرورت دیدم که اضافتا تذکر دهم :

1- بر خلاف فرمایش جناب آقای ضیایی پرور ، آن چیزی که روی وبلاگ اینجانب درج شده است حدود یک ساعت قبل از مکالمه تلفنی با ایشان ( نه چند روز پس از آن ! ) درج شده . این امر چه چیزی را روشن می کند ؟ اینکه ایشان کلا نقد مذکور را از روی خبرگزاری مشرق مطالعه فرموده اند. نه روی وبلاگ اینجانب. بنا بر این سوء تفاهم حاصله در مورداینکه اینجانب اول تلفنی با ایشان صحبت کرده ام و بعد مطالب را نوشته ام از اینجا حاصل می شود.

2- اینجانب در متن پست وبلاگ ، به عنوان پس نوشت ، پست را ویرایش کرده و ماحصل گفتگوی تلفنی را درج کردم . این به معنای درج نقد اصلی پس از گفتگوی تلفنی نیست.

3- احتمال می دهم عصبانیت و رفتار نامتناسب ایشان با برخورد اینجانب ، ناشی از همین سوء برداشت و تفاهم است. کار به جایی رسیده که ابتدائا ایشان در متن وبلاگ از درج نام بنده خودداری کرده بودند و در متن وبلاگ ، غلبه بر خواندن مخاطب با ضمائر سوم شخص مفرد است که با علامت سبز مشخص کردم و معمولا در تحقیر و استخفاف مخاطب کاربرد دارد.

4- چون شناختی که اینجانب از ایشان یافتم شناختی مثبت و مبتنی بر تعامل و تعاطی و تظارب آراء بود ، مطمئنم که این رویکرد کاملا سهوی و غیرعمدی است. ایشان قول نقدی دقیق بر نوشته اینجانب را داده اند که منتظر آن خواهم بود. البته محوری بنظرم باقی نمانده اما از قرارگفتن این موضوع در محور گفتگو استقبال می کنم .

متن کامنت های اینجانب در وبلاگ ایشان تاکنون به این شرح است :

سم الله . جناب ضیایی پرور سلام علیکم. 1- بنده بارها دیدگاه خود را در قالب پاورپوینت ها و جلسات مختلف در مجامع مختلف علمی و دانشگاهی ارائه کرده ام و اشتغال اینجانب در مسئولیتی در سازمان صنایع دفاع مانع از فراهم شدن زمانی برای تجمیع داده ها در فرم کتاب است. این ایراد موقعی وارد است که اینجانب رسانه ای مانند وبلاگ پاسداران نداشته باشم که دیدگاههای اینجانب در آن مندرج نباشد.
Posted by: ابوذر منتظرالقائم وبلاگ پاسداران at August 9, 2011 09:41 AM

2- اینجانب حداکثر فرمایشات جنابعالی را درج کردم و اگر کلمه ای از آن از قلم افتاده است می توانید یا بقولی بهتر می توانستید همینجا بنویسید. بله بنده دیدگاه خود را مشروحا درج کرده ام و این نیز پاسخی دیگر بر شبهه عدم تدوین کتاب است.
Posted by: ابوذر منتظرالقائم وبلاگ پاسداران at August 9, 2011 09:42 AM

3- بارها در گفتگوی تلفنی و در متن وبلاگ نظر اینجاننب به دقت درج شد. همانگونه که صریحا تلفنی و در متن وبلاگ عرض شد ، تشریح شد که بنا بر تلقی اینجانب لفظ "جنگ نرم" محتاج تعریف "دکترین نبرد" است . نه تعریف ابزارها و کارکردها . در دکترین نبرد نرم ، اشغال منطقه روانی سرزمین هدف ، منظور مخاصمه است. اما از همه ی ابزارها و کارکردها در این نبرد سود جسته می شود و حتی ابزارهای سخت نیز در آن معنا دارد . در حالیکه اینجانب مثال رژه و مانور نظامی و تاثیر آن در نبرد نرم را بصراحت برای شما طرح کردم ، طرح این ادعا که نویسنده وبلاگ پاسداران نبرد نرم را در رویکردهای ذهنی و شاید فرهنگی منحصر می داند چه جای طرح داشت.
Posted by: ابوذر منتظرالقائم وبلاگ پاسداران at August 9, 2011 09:43 AM

4- وقتی در رسانه شخصی فردی حاضر در مراکز مطالعاتی نظام ، نه "چند لینک " بلکه بیش از سی لینک به رسانه های اختصاصی جبهه معارض نظام اسلامی وجود دارد نمی توان اسم آن را چند لینک گذاشت که اصلاح شود. البته از این اصلاح متشکرم . این امر در به محاصره در آوردن و به انزوا کشیدن رسانه های جبهه معارض به میزان خود موثر است. اما تعجب آنجاست که چرا تاکنون این اصلاح صورت نگرفته واصولا چرا این لینک ها برقرار شده بودند ؟ و سئوال نگران کننده تر اینکه چرا تا زمانی که خبرگزاری مشرق به مطلب وبلاگ اینجانب نپرداخته بود ، شما با وجود آنکه در گفتگوی تلفنی ، توسط اینجانب از درج مطالب در وبلاگ مطلع شده بودید و فرمودید که وبلاگ اینجانب را می شناسید و با برخی آثار و مطالب و مقالات اینجانب در سایر رسانه ها نیز آشنا شده اید از اصلاح خودداری کردید ؟ البته کماکان شکر اصلاح بر جای خود باقی است. اما مشخص نیست چرا لینک های متعدد به رسانه های جریان معارض انقلاب اسلامی "چند دانه لینک به روزنامه نگاران ! " معرفی شده است. سئوال اینجاست که افرادی مانند سینا مطلبی ، نیک آهنگ کوثر فرناز قاضی زاده و ... در حال حاضر کجا روزنامه نگاری می کنند که حتی بتوانیم نام روزنامه نگار بر آنان بگذاریم . آیا این نام گذاری برای کاهش سطح و اهمیت ماجراست ؟ البته متاسفانه هنوز لینک هایی به رسانه های معارض در وبلاگ شما موجود است مانند لینک به تاریخنگاری بی بی سی که از عدم اصلاح آنها نیز متعجبم .
توضیح خبرنگار: لینک تاریخ نگاری بی بی سی عنوان کتابی است که صدا و سیما منتشر کرده است. رویش کلیک کنید و و مستقیم از سایت صدا و سیما دانلود کنید. 
Posted by: ابوذر منتظرالقائم وبلاگ پاسداران at August 9, 2011 09:48 AM

5- احساس اینجانب در مورد طرز تفکر و منش شما ، همچنان که تلفنی فرمودید ، نقادی و نقدپذیری بود. نه آنکه با چنین ادبیاتی مواجه شوم که شمن آنکه از درج نام اینجانب پرهیز دارد ، با ادبیاتی تحقیر کننده با یک نقاد برخورد کند. البته قطعا سوء تفاهمی پیش آمده که انشاء الله برطرف خواهد شد. شاید این امر ناشی از تخصص فنی و تخصص علوم انسانی جنابعال است. شنیده ام برخی می گویند با مهندس ها نباید حرف زد ! :) امیدوارم که در آینده بیشتر در تعاطی و تعامل فکری و نظری قرار بگیریم .
موفق باشید.

/ 4 نظر / 6 بازدید
سرباز مهدي(عج)

سلام وب خيلي قشنگي دارين مطالب جالب و خواندني به ما هم سر بزن اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم

هاشم

وب خوبی داری.دست قوی داری.ماشالله

tarh18

یه وبلاگ نو پا .. http://tarh18.mihanblog.com/

ندا

وبلاگ بسیار زیبا و پر محتوایی دارید خوشحال می شم به من هم سر بزنید واگه دوست داشتید منو لینک کنید شما رو با چه اسمی لینک کنم؟