آنچه غرب نمی خواهد ...

بسم الله

با مطالعه روند حوادث سياسی رخداده در دوره حاضر ، آنچه که بيشتر از هر موضوع ديگری بشکل کاملا خزيده در حال رشد است ،‌ نيل فضای جهان به نوعی راديکاليزم پنهان است. فضايی که در آن،  رفتارها ، بر اساس منافع آشکار و پنهان ، بسمت برخوردهای رک ، و حاوی حداقلهايی از ديپلماسی گرديده است.

سياست غرب در جهان ، حذف جريانهای راديکال و بنيادگرا بر عليه خويش است. شايد پرداختن به اين موضوع برای غرب اهميتی حياتی داشته باشد . چون با نگاههای ايدئولوژيک و اصولگرايانه ، رفتار غرب در جهان چيزی جز ماشين انگاری کل دنيا و انسان پنداری انحصاری در صهيونيزم ، نيست.

در جهان بينی اصولگرايانه غربی ، جهان بايستی در سلطه انسان غربی قرار گرفته و آنگاه جهان در آرامشی ناشی از رابطه دوسويه تعريف شده خدمتگذار و خدمت گير Client/Server قرار گيرد و درغير از ان و در صورت بهم خوردن اين رابطه ، ناامنی سراسر جهان را فرا گرفته و جنگ جهانی سرتاسرکره خاکی را می پوشاند تااينکه اين رابطه Client/Server بشکلی منطقی مجددا برقرار شود.

در صورتيکه اين نگاه اصيل غربی ، از ديد عناصر جوامع ديگر در دنيا پنهان نمانده و با زاويه ليبراليستی و غير راديکال به آن نگاه نشود ، منافع غرب در حرکت آرام و قدم بقدم برای نيل به اين هدف بخطر می افتد .

اما آنچنان که ديده می شود ، تاکتيک های غرب در راه تامين اين هدف ، آسيبهايی در مسير تحرکات غرب فراهم کرده و باوجود سعی غرب در جلوگيری از راديکال شدن فضای عليه خود ، منجر به ايجاد راديکاليزم فراگير بر عليه آن می شود .

جنگ آمريکا عليه ايران بدست صدام ، حضور اشغالگرانه آمريکا در افغانستان و اشغال نظامی عراق توسط آمريکا همگی اقداماتی هستند که غرب برای مقابله باراديکاليزم و اصولگرايی انقلابی  وايدئولوژيک انجام داده است ليکن نتيجه غايی تمام اين اقدامات همانطور که بنظر می رسد ، چيزی جز يکدست شدن اين جوامع عليه غرب در زمان مورد تهديد واقع شدن نبوده است.

حرکت جديد غرب در پروژه مقاومت جبارانه در مقابل بهره برداريهای صلح آميز از انرژی حاصل از شکافت هسته اورانيوم غنی شده ، حتی می تواند آثـار جدی تری عليه تلاشهای دیپلمايک و استراتژيک غرب بدنبال داشته و حتی منجر به راديکال شدن فضای ديپلماتيک جبهه جنوب در مواجهه با جبهه شمال شود و فضای چانه زنی سياسی را نيز از دست غرب خارج نمايد. حرکتی که از نتايج زودرس آن ، مطرح شدن احتمال خروج بعضی کشورهای عضو جنبش عدم تعهد از جمله ايران از پيمان منع تکثير تسليحات اتمی - NPT -و ضميمه الحاقی آن می باشد.

/ 6 نظر / 6 بازدید
غریب آشنا

سلام علیکم و رحمه الله.. اخوی وقت کردی یه سر بزنید... علی علی

Fred

خيلی دلم ميخواد حرف بزنم ولی حيف که اينجا بايد نوشت. و تجربه های قبلیم نشون ميده نوشتن برای بحث کار خيلی سختيه و اغلب به نتيجه مطلوب (منظور تمرکز و بحث منطقی روی يک موضوعه) نميرسه. خوندن وبلاگ تو جالب بود (چقدر آدمها با هم فرق دارند). ميخواستم با کامنتی در باره اصولگرايی تمام کنم ولی ديدم نميدونم اصولگرايی دقيقن چيه (يعنی آيا اونی که من برداشت ميکنم همونی هست که منظور تو باشه) پس لطف کن برای آنهايی که با ادبيات شما آشنايی کمتری دارند اصولگرايی رو معنی کن. دست کم از دیدگاه خودت. متشکرم. يک نکته ديگر: آن عبارت قلمبه «شکافت هسته ای اورانيوم غنی شده» را از کجا آورده اي؟ انگار که شامل ساير بمبهای اتمی نميشود!

غلامحسين

سلام.عبادت قبول.من تازه با اين وبلاگ آشنا شدم.جالب است و خواندنی....برنامه((هويت))ارزش دفاع کردن نداره.چون لااقل بخشی از (مثلا)اعترافاتش رو با شکنجه های روحی يا جسمی گرفتن.باور نمی کنی ؟تحقيق کن!ولاتقف ماليس لک به علم.ياعلي.

پاسداران

بسم الله . اگر اين غلامحسين خان يکی از فيلم های هويت را ديده بود می ديد که اکثر صحنه های مستند اين فيلم از خارج از کشور و با نفوذ پنهان وزارت فخيمه ! اطلاعات در جلسات رسمی و غير رسمی اپوزيسيون ايرانی خارج از کشور تهيه شده بود مثلا آن صحنه ای که احتمالا نادرنادرپور داشت صحبت می کرد. روکرد به دوربين ها گفت دوربين ها خاموشه ؟ گفتند .بله اما دوربين وزارت اطلاعات روشن ماند وگفت آقای فلانی بمن گفت مگر تو مغز خر خورده ای اين حرفها را می زنی . مگر اسرائيل را آبش کشيده اند نجسياش در رفته که بريم زير بليطش... لطفا يادتان باشد من اين فيلم راخوب ديده ام . کل اشکالتان همين بود ؟ اين هم از اين اشکال . نبود؟

DizzyRocker

سلام به برادر دينی من...به ظاهر شما ادم تحصيل کرده و کتاب خونده ای (يا حداقل روزنامه خوان!) مياين...من از شما سوالی دارم..بهتره بگم سوالاتی ...اولا اينکه يادتون باشه همين اينترنت و و وسايل ارتباط جمعی رو هم که ما داريم از صدقه سر غرب! داريم..نه اينکه ما جوانان مستعد نداشته باشيم!..بلکه جوانانی رو ما بهشون مستعد ميگيم که توی حوضه‌ي علميه درس ميخونن! و صد البته وقت اينجور کارهارو ندارن!...شما حتما در صدد دفاع از ارمان های انقلاب هستين...ميخوام بدونم شمايی که همچين طرز فکری داری..اين رو از طوطی وار پيدا کردی يا واقعا راجع بهش تحقيق کردی؟ عجله نکن..منظورم تحقيق از تو کتاب های خودشون نيست.. بلکه کتاب هايی که به دست انسان های بی طرف نوشته شده...يعنی شما معتقدی که جمهوری اسلامی هيچ جنايتی تا به حال مرتکب نشده و نميشه؟..ادامه دارد

پاسداران

بسم الله . من مجبور به پاک کردن کامنت دوم ايشان شدم چون نسبت به رهبر معظم انقلاب اسلامی در آن توهينی شده بود. اما اگر سعی می کردند و آرامش خودشان را حفظ می کردندو حقيقتا يک سئوال جدی می پرسيدند و توهين هم نمی کردند با وجوديکه خودشان هم می گويند وفکر می کنم قبول دارم که سعی کرده اند مودب باشند ، آنوقت نه تنها کامنت پاک نمی شد بلکه جواب هم می گرفت. کامنت پايينی ايشان را هم گذاشتم تا دوستان خودشان قضاوت کنند. زياد بحث خاص و جديدی نگفته اند. بهرحال من منتظر کامنت های پرمحتوا از همه هستم . موفق باشيد.