جوابی برای دون کيشوت اينترنت باز ايرانی !! . بخش سوم

10 – با "مطالعه از بالا " !!! ی متن شما ، چیزهای عجیب ، مورد به مورد خود را نشان می دهند ! باز هم مواردی از اثبات این ادعا که شما به آنارشیزم اینترنتی قائلید ! درحالیکه فیلترینگ ، یعنی پالایش اینترنت مطابق با منافع ملی ، در تمام این کره خاکی ، امری معقول ، پذیرفته و منطقی است ، شما دم از این می زنید که اصولا " فيلترينگ همان بازتوليد تكنولوژي تنبيه و مجازات در عرصه مجازي است " !!! البته معلوم نیست حتی اگر ادعای شما درست باشد ، این موضوع چه اشکالی دارد و چرا نباید اگر کسی از خطوط منافع ملی ( بدون توجه به تفاوت تعریف من و شما از منافع ملی ) این بار حوزه سایبرنتیزم ، عبور کرد ، با ضمانتهای اجرایی این خطوط قرمز در منافع ملی ( تکرار می کنم بدون توجه به نظر من و شما در مورد منافع ملی ) مواجه گردد ؟ و اصولا اگر در حوزه سایبرنتیک چنین موضوعی حقیقت دارد ، پس چرا در حوزه حقیقی حقیقت نداشته باشد ؟ پس بیایید تمامی ضمانتهای اجرایی تمامی مولفه های منافع ملی را برداریم و حذف کنیم . چون در اصل موضوع ، تفاوتی بین حوزه سایبرنتیک و غیر آن وجود ندارد و اگر کسی در حوزه غیر سایبرنتیک هم حقی از کسی ( حقیقی یا حقوقی ) ضایع کرد ، خواه بشکل افشای سر کسی ، انتشار دروغی از کسی یا بی آبرو و عفت ساختن کسی ، کسی او را مخاطب " تنبيه و مجازات " قانونی نکند ! این یعنی تئوریزه کردن جامعه بدون قانون ، و پایان دادن به عصر جامعه مدنی !!! <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

11- همانطور که همه می دانیم ، کلمه نظام ، از نظم ، ریشه می گیرد ودر مقابل آن ، لفظ بی نظمی قرار دارد. اصولا اجرای نظم و هر ضابطه ای در یک جامعه مدنی ، نیازمند قدرت است وقدرت نیز در جوامع انسانی منطق سالار ، از رای مردم ، نشات می گیرد. با این توصیف ، معلوم نیست اشکال این که نظام تلاش كند انضباط رفتاري را در حوزه اينترنت هم حاكم كند چیست و اصولا ، چرا کلمه نظم ، از قدرت ، تفکیک شده وفقط در مورد خاصی ، شما نظامی را "نظام قدرت" می نامید ؟ و مشخص نیست کدام نظام مستقر و غیر متزلزل ، از قدرت بی بهره است ! در همین حین ، مشخص نیست که چرا ایجاد انضباط رفتاری ، در جامعه حقیقی ، امری مضموم است که امروز در حوزه سایبرنتکی نیز امری مضموم شمرده شود ؟ آیا اینها همگی نشان از تلاش شما برای تئوریزه کردن جامعه ای بی قانون و بدوی ، و حرکت بسمت یک آنارشیزم بی حد ومرز نیست ؟ آنارشیزمی که از درون یک رسانه مادر (Mass Media) به جامعه هدف، تزریق شود و سطح جامعه حقیقی را نیز به آشوب و بی نظمی و انارشی بکشاند؟!! و در نهایت معلوم نیست که چرا از منظر شما ، تلاش برای اجرای ضوابط و برقراری "انظباط رفتاری " در جوامع انسانی ، تلاشی مغایر با حقوق شهروندان و حقوق انسانی است ؟!! و بطور خلاصه باید پرسید ، علت علاقه شما به بی انطباطی رفتاری در جامعه حقیقی و سایبر ، و تلاش برای تئوریزاسیون آن ، چیست ؟

 

12- باید از شما پرسید ، در مونولوگهایی که در روزنامه ها از خود منتشر کرده اید ، چگونه توانسته اید اثبات کنید که بقول شما " توانايي‌هاي كاربران براي دور زدن فيلترينگ فلسفه وجودي قوانين كنترلي را به سخره مي‌گيرد ؟!" . برای مثال ، تلاش و توان یک دزد ، در بازکردن درب یک گاوصندوق ، چگونه فلسفه گذاردن قفل بر روی گاوصندوق را به زیر سئوال می برد؟!! بهرحال ، هر تکنیکی پاد خود را دارد و تکنولوژیهای دورننده هم پاد خود را دارند . آیا وجود پادتکنیک آنتی فیلترها ، فلسفه وجودی آن را به زیر سئوال می برد ؟! آیا وجود دزد ، فلسفه نصب دزدگیر را به زیر سئوال می برد که اگر اینطور نیست چگونه وجود آنتی فیلتر ، فلسفه وجودی فیلترینگ را به زیر سئوال برده ؟! اتفاقا ، وجود دزد ، فلسفه تدوین و بکارگیری قوانین و ابزارهای کنترلی قوی تر و وجود آنتی فیلتر نیز ، فلسفه وجودی فیلتر را تقویت و بر افزایش دائمی دقت ، کیفیت ، توان ، منطق و فن آوری آن ، مطابق زمان و امکانات پاد خود ، تاکید می کند !! البته اين جدا از اين است که اين " توان " مورد اشاره شما ، مرحمت توان مالی دولت نامحرم ايالات متحده بشکل مستقيم  وغير مستقيم و البته در بخشی از موارد هم نوکری بی جيره مواجب برخی افراد است که خود می دانيد تاسيس يک آنتی فيلتر بدون اسژانسر ممکن نيست والا هزينه ها چگونه جبران شوند ؟؟!

 

13 – برای من روشن نیست منظور آقای پیر حسین لو از " نظام اقتدار " چیست ؟ اگر منظور ، نظامی است که با اقتدار کامل، مستقر است ، از ایشان می پرسم ، بجز نظاماتی که در آستانه فروپاشی قرار دارند ، کدام نظام سیاسی را می شناسید که خود را غیر مقتدر بداند و یا حاضر به حذف اقتدارهای ذاتی و منطقی هر نظام سیاسی باشد ؟ مگر نظام غیر مقتدر هم ، می تواند تاسیس شود ؟ نظام غیر مقتدر فورا فروپاشی خواهد شد. تنها جیزی که اینجا فرق یک نظام با یک نظام را مشخص می کند ، مولفه اقتدار است ، نه خود اقتدار. یکی مولفه اش سیستم امنیتی کا.گ.ب و سیا و موساد است ، دیگری حمایت مردمی ! والا ، همه نظامهای مستقر ، مقتدرند ! شما لطفا یک الگو از یک نظام کاملا مستقر ، اما غیر مقتدر را نشان دهید که مورد تایید خودتان هم باشد !! اما معلوم نیست اگر جمهوری اسلامی ایران یک نظام مقتدر با معنای مد نظر ایشان است ؛ تکلیف دوستان دوم خردادی ، مشارکتی وکارگزارانی ایشان که از ابتدای انقلاب بجز مقاطعی اندک ،آنهم در بعضی بخش ها ، تمامی مصادذ قدرت حاکمیت را اشغال کرده بودند چیست ونقش آنها در این اقتدار چیست ؟ جالب آنجا است که رفتار 8 سال اخیر اقتدارگرایان !! دوم خردادی جای هیچ شک و شبهه ای را در مورد تعلق داشتن آنان به گروهکهای سرکوبگر و توطئه ساز ، برجانگذاشته است !

 

14- چیز دیگری هم داد ازتناقض در رفتار شما و رفقا دارد! شما که نمی توانید به دو جمله متضاد در آن واحد ، اعتقاد داشته باشید وهر دو را صحیح هم بدانید !!! . آخر ، " وجود آنتی فیلتر ها ، نظام را به بازی گرفته و فلسفه وجودی فیلترینگ را هم به زیر سئوال برده " ، یا اینکه " سانسور و خفقان همه جا خصوصا فضای سایبرنتیک را فرا گرفته و هیچ فرصتی برای انتشار حرف ها ، وجود ندارد " ؟ فکر نمی کنید باید بالاخره تکلیف خودتان را مشخص کنید ؟ چون آدم، همه دروغها را باهم نمی تواند بگوید ، آنهم دروغهای متضاد ! . البته ، دروغگو ، چون اصولا کم حافظه است و خدا او را اینگونه قرار داده ، از این خطاها فراوان می کند!!

 

15- اینکه کسی تلاش "ناروا" یی را بعمل بیاورد ، از بیخ کار درستی نیست. اما اگر کسی تلاشی بی پروایانه کرد ، بسته به نوع عمل او ، عملی صحیح یا غلط خواهدبود و یکسره ، بی پروایی دلیل بر غلط بودن یک کار نیست و بلکه گاها ، آنجا که بدست آوردن یک وضعیت دشوار اما گرانبها ، به "بی پروا" یی و جرات و تلاش جدی نیاز داشته باشد ، بی پروایی شرط موفقیت ، مثبت ، مورد سفارش ، تاکید و خصوصا پسندیده ، است ! با این حساب ، نمی توان یک تلاش بی پروا را الزاما تلاشی ناروا دانست ، مگر آنکه ناروایی آن را ثابت کنیم – دقیقا همان کاری که شما نمی کنید ! – و البته انجام یک کار روا ، و صحیح ، با "بی پروا" یی ، امری بسیارمطلوب است. اصولا انجام امورات لازم و واجب و روا ، با "بی پروایی و شجاعت " ، اتفاقا به " نتیجه " می انجامد و این ، "ترس ، دو دلی ، اضطراب و بی جراتی " است که کارهای خوب را هم ، خراب می کند و بشما هم بگویم که اتفاقا به " نظم و مراعات حقوق خصوصی و عمومی منجر می شود . البته هر امر جدیدی دشواریهایی نیز دارد و البته در این میان، ترساندن دولت از مشکلات و دردسرهایی که امثال شما باوجود ادعاهای همیشگی دهان پرکن و گوش فلک کر کن منطقی بودن ، فارغ از هرگونه منطق سدید ، در مسیر انجام وظائف دولت ، برای او فراهم آورده اید ، می آوردید و خواهید آورد ، دلیل و حتی برای زمین گذاردن آن امور واجب نیست ودولت باید بدور از هیاهو ها وتبلیغات ، به فعالیتهای دقیق و علمی لازم برای کشور بپردازد ! در پایان این بخش ذکر می کنم که البته من ، نمی توانم تضمین کنم که که انجام وظائف دولت ، برای آنها که نمی خواهند چرخ این کشور بر مدار آرامش و پیشرفت حقیقی و اعتلای کشور و ارتقاء سطح تمامی مولفه های منافع ملی پیش برود ، "ایجاد مشكلات تودرتو" در پی نداشته باشد !

 

16- گفته اید که شما برای "دولت ایران " حقی برای تقنین در این حوزه قائل نیستید ! پس هزار بار ، معلوم است که شما مشکلی کاملا سیاسی دارید نه حقوقی و فنی وسایبرنتیکی مبتنی بر قواعد علوم حقوق ، ارتباطات و فناوری اطلاعات ! بلکه شما فقط با دولت امروز ایران لج هستید ومشکلی دارید. پس این را همان اول مقاله تان بنویسید وهانطور که گفتم پرده ریا را در نوردید ! به جمع دوستان سیاسی خود ( که البته شما هم از همانها هستید) برگردید و وارد حوزه های تخصصی و علوم منطقی نشوید که " اوردگاه منطق " ، برای شما سیاسیون سکولار ، نه تنها میدان مصاف ، بلکه مردابی بیش نیست. راستی نگفتید که اگر برای "دولت ایران " ، حقی برای برقراری مقررات در حوزه سایبر ایران قائل نیستید ، آیا برای " دولت آمریکا"  برای برقراری مقررات در حوزه سایبر ایران قائلید ؟ و اگر برای آمریکا هم، چنین چیزی قائل نیستید ، پس چرا در حال حاضر مدافع استانداردهایی در حوزه های مختلف علی الخصوص سایبر هستید که توسط آمریکا برای ایران دیکته و اعلام می شود ؟

 

17 – گفته اید " موضعم استدلالي و محكم است و به اين راحتي هم از آن كوتاه نمي‌آيم " پس این همه تناقض را دانه به دانه جواب بدهید و حلی برای آن بتراشید. اما در مورد اینکه احساس کرده اید "یلی در میدان " هستید وباید کسی به "مصاف " شما فرستاده شود باید بشما گفت که بشدت در خواب و خیالید ! شما نباید وضعیت " دون کیشوتی " بیشتر برای خود متصور باشید ، اما البته چه بسا سانچو پانزاهایی که بدنبال نام و نان ، به دنبال امثال شما براه افتاده و در کیش شخصیتی که شما برای خود بپاکرده اید ، غرق گردند . همین که امثال من ، فقط با خواندن همین مطلب ، پاسخ شما را می دهند ، شما و امثال شمارا کفایت می کند و لازم نیست که کسی ، به مصاف !! شما بیاید . مگر کسی همانند خود شما . من شما را به بازگشت به خانه ، از میدان "مصاف " ! نصیحت می کنم و به سانچو (!) های احتمالی هم ، می گویم که دون کیشوت ، آنها را بجای فرستادن به قصر ملکه ، به طویله خواهد فرستاد. پس بهتر است که بدنبال اسب سرکش دون کیشون هیاهو براه نیاندازند و به دروان خوش سرکشی کودکانه خویش ، دلخوش باشند.

 

فعلا. راستی ! هشتاد و پنج میلیون ، چه زود داره خرج می شه ! :)

 

/ 14 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرش

قبول نداشتن قوانين ظالمانه هيچ ايرادی نداره. همونطور که ماهاتما گاندی هم قوانين استعماری انگليس رو قبول نداشت و نلسون ماندلا هم قوانين آپارتايد رو. عمل نکردن به قانون ظالمانه يک جور مقاومت منفی و اعتراضه. همونطور که نلسون ماندلا هم نسبت به قوانين دولت نژاد پرست تمکين نکرد. اجرا نکردن قوانين ظالمانه هيچ ايرادی نداره. خمينی هم قوانين شاه رو اجرا نمی کرد. همه نبايد الزاماْ مجيز گوی حکومت باشن و هر مزخرفی که گفت رو قبول کنن.

آرش

با اين استدلال تو پس خمينی هم دون کيشوت بوده. همونطور که خمينی ميتونست از <نظام> شاه انتقاد کنه ما هم حق داريم از <نظام> جمهوری اسلامی انتقاد کنيم. ميدونم که کامنتمو پاک ميکنی ولی همين که خودت متوجه شی استدلالت چقدر پوچ و بچه گانست کافيه.

پاسداران

بسم الله . بد نيست دوستان آقای الپـر به خودش بگويند وقتی که ادعای مناظره و مصاف می کند بيايد وجواب بدهد . موضوع مناظره ، دولت جمهوری اسلامی ايران وتقنين در حوزه سايبر است واگر رفقای آقای الپر می خواهند ايشان را از تنگنا نجات بدهند ، به موضوعی بپردازند که اتفاقا ايشان تعيين کرده . نه به چيزهای ديگر. دون کيشوت هم کسی است که توهم خود بزرگ بينی داشته باشد نه امام خمينی ( ره ) که به بزرگی او کيسنجر و کارتر و تمامد دشمنان انقلاب اسلامی هم اعتراف کردند بگذريم از دوستان بزرگ . در دفاع از يک وبلاگ نويس ، تا توهين به حصرت امام پيش می رويد. شما ها اصلا اخلاق می فهميد که به کسی اخلاق درس بدهيد ؟ بگذريم از مستهجن نويسی ، که اگر کسی مستهجن ننويسد وتوهبن نکند ، ضد انقلاب بودنش زياد معلوم نمی شود و ضد انقلاب براي اينکه خود را معرفی کند ، مستهجن می نويسد و فحش می دهد .ضد انقلاب می گويد : فحش می دهم پس هستم ! نجس می کنم ، پس هستم . يعنی هرجا که ضد انقلاب باشد به نجاست کشيده می شود ! :) آرش نوشته است قبول نداشتن قوانين ظالمانه اشکال نداره . آقاجان کدام قانون ؟ حرف اين است که آقای الپر با اصل تقنين ، خالت کره ، نه با قانون خاصی

پاسداران

و در نهايت ... می بينم که اول از همه الپر و در نهايت همه شماها ... کم آورده ايد ! سوت بزنيد لطفا ! :))

آزاد

منظور شما از کلمه ی " ضد انقلاب " دقيقا چيست ؟ کلمه ای که آن را صريحا به صورت دشنام به کار میبريد . سن شما را نمیدانم دوست من ولی این کلمه کلمه ایست که از ابتدای انقلاب ایران توسط بسیاری از گروه ها ی سیاسی برای کوباندن مخالفینشان به کار رفته است . من در ایالات متحده زندگی نکرده ام دوست من . در ایران و در خانواده ای کاملا مذهبی - سیاسی بزرگ شده ام و در وسط تمام این نزاع ها بوده ام و معنا و کاربرد تاریخی این کلمه را خوب میشناسم . با این وجود باز از شما میپرسم :

آزاد

باعث تاسف است دوست من که شما هم گاهی ادبياتتان رنگ و بوی لمپنی پيدا می کند . من دوست آقای الپر نيستم و گمان هم می کنم که پيش از پرداختن به مقولاتی از اين دست که ايشان نوشته اند لازم است جايی بسيار پيشتر سنگ هايمان را وا بکنيم . بحث و گفتگويی که در آن دو طرف برای هم شانيت انسانی و احترام و امکان بر حق بودن قائل نباشند اصولا بحث و ديالوگ نيست . دشنام گويی و حمله و برچسب زدن و تخريب شخصيت است . بگذاريد در ابتدا سوالی بپرسم .

آزاد

من با تعبير شما از انقلاب و مذهب و از روند حکومتی در ايران پس از انقلاب و اصولا با انقلاب در عصر و زمان و حاضر مشکلات جدی دارم . اما در عين حال اهل دشنام دادن و اوباشيگری و نعره زدن و اسلحه کشيدن هم نيستم . میخوانم فکر میکنم و بحث میکنم . آيا در دسته بندی شما من هم ضد انقلاب به حساب می آيم و دشنام هایی که برای این گروه نوشته اید به من هم خطاب شده است ؟ اگر جواب بله است با کمال تاسف ناچارا شما را در دسته کسانی طبقه بندی خواهم کرد که در پاسخ سخن مودبانه ی منطقی ذهن توتاليترشان جز دشنام پاسخی ندارد . دسته ای که به گمان من عمرشان در تاريخ تمدن بشري به پايان رسيده است .

آزاد

و اگر جواب منفيست و مشخصا منظورتان از اين کلمه اوباشيست که در مخالفت با شما جملات رکيک تهوع آور خالی از منطق مينويسند میپرسم که چرا پس اين کلمه مبهم دستمالی شده را به کار ميبريد ؟ مگر فرقی می کند که دشنام گويان و پرخاشگران و بی منطقان در کدام سو ايستاده باشند و به دفاع از انقلاب شما يا در محکوم کردن انقلاب شما دشنام بدهند ؟

آزاد

به گمان من آغاز هر گفتگويی لاجرم يکی کردن تعابير و کلمات و استفاده ی تا حدامکان از کلمات روشن و بی ابهام است . مرحله ای که اگر طی نشود گفتگو تنها جدلی بی حاصل خواهد بود . برای شروع گفتگو منتظر پاسختان هستم دوست من .

پاسداران

بسم الله . آقای آزاد باید تا رسیدن پاسخ از آقای الپر صبر پیشه کند. موفق باشید.