برنامه ی برخط ، میعادگاه فرزندان کالباس

یادش بخیر، سالهای پیش که در دنیای اینترنت و وبلاگ نویسی تعداد وبلاگهای ارزشی به عدد انگشتان دست می نمایاند وبا تشکیل مجمع وبلاگ نویسان مسلمان تازه معلوم شد که چه پتانسیلی در میان جوانان مومن و مسلمان ایرانی تجمع کرده است، نویسنده ی وبلاگ مرتضی و ما که به پاسداشت اندیشه های شهید مرتضی آوینی شکل گرفته بود ، مطلبی تحت عنوان "فرزندان کالباس چت می کنند" نوشت و در رابطه با یکی از دغدغه های بچه حزب اللهی ها یعنی افت تقیدات مذهبی در نتیجه ی پرداختن به حاشیه ای در اینترنت بنام چت با قواعد غیرشرعی میان دختران و پسران حرف زد.

ای شیخ! من آنچه می نمایم، هستم؛ تو آنچه می نمایی هستی؟!امروز، نسل کالباس اینقدر رشد کرده، که با بودجه ی نظام جمهوری اسلامی ایران باید شاهد یقه درانی مجری "سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران" در دفاع از لیبرالیزم رسانه ای باشیم . لیبرالیزم رسانه ای لجام گسیخته ای که در غرب رعایت نمی شود ، باید توسط یک مجری با ریش و محاسن (امیدواریم لااقل ربطی به مد و فشن نداشته باشد و واقعا مربوط به تقیدات مذهبی باشد)، در آنتن زنده ی جمهوری اسلامی ایران، برای مردم ایران لقمه گرفته شود.

من اطلاعاتی از پشت پرده ی این برنامه ی برخط دارم و خودم هم در پشت صحنه ی یکی از این برنامه ها حاضر بودم. اما حس بدی موقع دیدن این برنامه ی خاص برخط به من دست داد. احساس کردم مجری بسیار علاقمند است تا این بار در موضوع فضای مجازی پای خود را جای پای فرزاد حسنی اولین مجری پسر زیر ابرو برداشته! ی ایران بگذارد. بدا به عاقبت فرزاد حسنی ها ، که در صدای آمریکا بیشتر مقبولند تا در جمهوری اسلامی.

مسئولان سیاسی و نهادهای مسئول جمهوری اسلامی پاسخگو باشند که چرا طرح این موضعگیریها باید با بودجه نفت ایران انجام شود؟ دوستان بروند و با دریافت حقوق از British Broadcasting Corporation هرچه دلشان می خواهد علیه فیلترینگ در جمهوری اسلامی عقده گشایی و یقه درانی کنند و لجام از کف بدهند.

چرا باید پول نفت و سهم بیت المال صرف طرح این ادعا شود که " در طول تاریخ این بی سابقه بوده که عده ای برای مردم تصمیم بگیرند کدام سایت را ببینند و کدام سایت را نبینند" و بدیهیات مدیریت جامعه انسانی در تمامی جوامع را فراموش کنند و چشمان خود را بر واقعیات دنیای فناوری اطلاعات در جهان ببندند و دهان را بازکنند و سروصدایی کنند که سرنخش به جای حرم امام خمینی (ره) به واشنگتن وصل باشد !

دوستان در گردابی افتاده اند که آمریکا آن را موج داده و بهتر است بیدار شوند و اینقدر خواب آمریکا را نبینند که در آمریکا فیلترینگ از ایران بسیار شدیدتر است اما فقط مسئولیت آن را حکومت برعهده نمی گیرد! در آمریکا حکومت اگر از سایتی خوشش نیاید، با آن سایت چنان می کند که انگار از ابتدا نبوده؛ و کاری می کند که شما اثری از آن را دیگر نبینید. چون ابزارهایی مانند آیکن را در اختیار دارد و شاهراههای توزیع ترافیکی ماند گوگل نیز در خدمت سیاستهای محتوایی او هستند و البته که هنگامی که بنا باشد که چشم را ببندی و دهنت را باز کنی و فریاد بزنی، حقایق و واقعیات بدردت نمی خورد ! اگر سواد فنی نداشتید تعجبی نبود. اما شما که ادعای سواد و آگاهی فنی دارید دیگر چرا این دیدگاههای شگفت انگیز را مطرح می کنید؟

به همراه تعدادی از دوستان این برنامه را با هم می دیدیم. مجری پس از سروصدای فراوان از همه کسانی که می خواستند تا به او جواب بدهند دعوت کرد تا به برنامه بیایند و پاسخ حرفهای او را بدهند.

با یکی از دوستان که در این برنامه قبلاً میهمان شده بود تماس گرفتم و ماجرا را گفتیم و برای حضور در برنامه اعلام آمادگی کردیم. مشخص شد درخواستهای حضور در برنامه برای پاسخگویی بیشتز از تعدادی است که ما فکر می کردیم. او هم مثل اینکه با مدیران این برنامه تماس گرفته بود. یکی از عناصر برنامه در رابطه با ابعاد محتوایی این برنامه از خود سلب مسئولیت کرده بود و مدیر دیگری ادعا کرده بود که مدیر شبکه! با پرداختن مجدد به موضوع برنامه ی امشب آنها باید اظهارنظر کند!! معلوم نیست آقایان مجوز ادامه دادن بحث را از اول داشته اند و بعدا مدیرشبکه مجوز را از آنها گرفته ! یا اینکه از اول هم مجوزی در این رابطه نداشته اند و فقط روی آنتن سروصدایی یکطرفه کردند و بزن و در برو !

***

برای من معلوم نشد، برنامه ی برخط که توانسته بود با برگزاری جلسات مناظره ای در خصوص موضوعات فناوری اطلاعات، برای مشخص کردن ابهامات در این حوزه تاثیرات خوبی داشته باشد و چالشها با حضور مخالفان و موافقان دیدگاههای مختلف با ادبیاتی صریح مورد بررسی قرار می گرفت، چرا ناگهان به فریم تریبون یکطرفه بازگشت؟

شاید علاقه و باور قلبی مدیران این برنامه این بوده که شاید بتوانند در چهارچوب و شکل ظاهری مناظره ای اهداف و برنامه خود را در القاء سمت و سوی فکری که به آن علاقمندند را پیش ببرند، اما شاید ناکامی در نیل به این هدف، باز آنها را به راه اندازی تریبونهای یکطرفه سوق داده است. آشنایی احتمالی قبلی برخی عناصر محتوایی این برنامه با برخی از مهمانان ایشان موجب شده بود که فرض و احتمال شکست در القاء زاویه ی مد نظر برایشان به سمت صفر نیل کند و فکر کنند که حالا که دو نفری می توانند کل امکانات برنامه از جمله موشن گرافیکها را نیز علیه مهمان دیگر برنامه کوک کنند، با بکارگیری همه ی توان ماکیاولی رسانه ای حتما موفق خواهند شد. اما...!

از مدتها پیش مشکل امثال من در موضوعات فناوری اطلاعات وجود تریبونهای یکطرفه و بی علاقگی مخالفان دیدگاههای ما به حضور در فرصتهای مناظره بود. توانستیم با فداکاری برخی کارشناسان مخصوصا در صدای جمهوری اسلامی تعدادی از این دوستان را به فضای مناظره ای وارد کنیم و نتایج بسیار درخشانی را شاهد بودیم.

برگزاری جلسات مناظره ی رادیویی باعث شد تا همین سمت و سو به تلویزیون هم تسری داده شود. اما اینجا بنطر می رسد با افرادی مواجه هستیم که تصمیمات خود در مورد سمت و سوی محتوایی برنامه را از قبل گرفته اند. وقتی مجری از مجریگری خارج می شود و بنا نیست تا به گردش آزاد زمان و باقی ماندن بحث در چهارچوب خود کمک کند و خود به عنوان یک طرف گفتگو، علناً به همراهی با یک مهمان و حمله به یک مهمان دیگر وارد می شود و البته تلاش می کند تا با اعمال روشی خاص در تنظیم وقت، جلوی پاسخگویی همان تک مهمان به حمله ی دو نفری خودشان را هم بگیرد و البته سر آخر هم ناراحت از عدم موفقیت، در برنامه ی بعد، آنچنان خشمگین و عصبانی در هیبت یک مخالف تمام عیار قدعلم می کند و چشمش را بر همه واقعیات دنیای مدیریت جوامع انسانی بسته و بدیهیات قانونی کشور را نیز مورد تاخت و تاز قرار می دهد، متوجه می شویم حضرات واقعا فکر نمی کرده اند که از دل مناظره، روشن شدن حقیقت و پیروزی جبهه ی حق بیرون بیاید و حالا نگران و ناراحت از این حقیقت، باز به فریم گفتگوهای یکطرفه باز گشته اند.

برای کمترشدن آبرو ریزی پیش آمده، از مجری این برنامه و نویسنده و مدیر محتوایی آن دعوت می کنیم به هر نحو که شده بقول خودشان "رضایت مدیر شبکه" را اخذ کرده و برای پاسخگویی به آنچه که به صورت یکطرفه با استفاده از بودجه بیت المال به صورت مردم پرتاب کرده اند، به مخالفان دیدگاه خود فرصت کافی را بدهند و ثابت کنند دروغی در دعوت منتقدان در کار نبوده است.

البته شنیده شده ادعا شده است که با امثال ما تماس گرفته اند و ما حضور در برنامه را نپذیرفته ایم . شاید هم می خواهند این را جلوه دهند که ما با اجرای ادامه برنامه مخالفیم !

در غیر این صورت برای برنامه برخط متاسف خواهم بود که به جای آنکه به الگویی برای تشویق توان و حرکت و فکر ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی در فضای فتا تبدیل شود فقط به حنجره ای برای بلند شدن صدای استکبار با برچسب "صدای مردم ایران" بدل شده است. یادم نمی رود جمله ی رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان نظام جمهوری اسامی ایران را که از حضور دشمن در رسانه های ما به عنوان یک تهدید یاد می کرد. اگر مهمترین مصداق رسانه های ما در کلام رهبری صداوسیما باشد، باید بدنبال این دشمنان بگردیم و آنها را پیدا و رسوا وبیرون کنیم .

***

دوستان برنامه ی برخط لطفا زحمت بکشند و دستی بر سر و روی سایت وزین خودشان با سی ام اس اختصاصی اش ! بکشند تا کمی باور کنیم واقعا دغدغه ی آی تی دارد و مسئله سیاسی باعث نشده در میدان آی تی سروصدا کنند و واقعا اهل ارتباط با مردم ایران و مخاطبان فارسی زبان داخل کشور هستند و رضایت و منفعت مردم ایران برای آنها مهمتر از جلوه و قیافه شان در رسانه های بیگانه و ضد انقلاب است! آیا کسی در این برنامه دنبال پناهندگی گرفتن است؟!

نمایی از مخاطبین و مراجعین میلیونی این برنامه !!! شیش تاش امروز مال منه احتمالن ! دو سال است سایت بالاست، آنوقت کل بازدید 13 هزارتا ! :) تیراژ وبلاگ من در دو سال اولش دهها برابر این عدد بود. بازدید روزانه 500 نفره تا 1000 نفره وبلاگ من کجا بازدید ماهی 600 نفره ی این سایت کجا !

فقط به وضعیت پایگاه برخط نگاه کنید ؟ این وضعیت پایگاه اینترنتی یک برنامه با موضوع آیتی در صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران است ! ؟

پیغامهای روی بنر به زبان کجاست ؟ کجا؟

از نظر پایگاه اینترنتی این برنامه ، مجری آن هنوز آرش برهمند است نه امیرشهاب شاهمیری !

در این پایگاه جمعا سه بروز رسانی وجود دارد! اولین بروز رسانی این پایگاه مربوط به سال 2012 و آخرین آن هم مربوط به همین سال است!

جای صرفا جهت اطلاع و بچه های وبگردی 20:30 خالی !

 

پی نوشت :

بررسی تک تک برنامه ای برخط را با دوستان آغاز کرده ایم و گزارش محتوایی آن را برای اطلاع عموم ملت ایران منتشر خواهیم کرد. بدنیست رونوشتی از این گزارش به شورای نظارت بر صداوسیما نیز ارسال شود تا در ارزشیابی عملکرد این حضرات در راه اندازی تریبونهای یکطرفه به نفع استکبار دخالت داده شود. می ترسم حضرات خود برنامه را تعطیل کنند و گردان ما و شورای نظارت بیاندازند. نه . ما از شما می خواهیم منبرهای یکطرفه را تعطیل و تریبونهای آزاد اندیشی را فعال کنید و اگر هم بر اجرای تریبونهای یکطرفه علیه کار و سرمایه ایرانی اصرار دارید لطفا آنرا با پول همان کسی اجرا کنید که نفعش را می برد. نه پول ملت و دولت ایران در زمان اقتصاد مقاومتی !

/ 14 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

خخخخخخخخخخخخ آیکون سی ام اس رو حتی تغییر ندادن که ضایع نباشه !!!!

علیرضا

بازدید روزانه 500 نفره تا 1000 نفره وبلاگ من کجا بازدید ماهی 600 نفره ی این سایت کجا ! تو چقدر خفنی!! آورین آورین

پدر بیامرز اگه ریش و محاسن خوبه خودت چرا از ته زدی؟/!!

دوره شما به سر رسیده. مردم شما را به زباله دانی پرت کردند. این پیام را نیز حذف کن چون شجاعتش را نداری پیام های واقعی مردم را منتشر کنی

قاسم سلیمانی ها

ماها خیلی فلک زده ایم..راس میگم نفر یازدهم ثبت نام کردم برم سوریه..ولی چی شد؟؟بهمون نارو زدن نبردن !ما نفرته از این عذاب داریم میمیریم.ببینین اونایی که رفتنو شهید نشدن چی میکشن.خیلی سخته راحت نیست واقعا سخته.رحلت حضرت خاتم(ص)رو خدمتتون تسلیت میگم.یاعلی.. آنلاینم

خاک بر سر ازگلت ابوزرد

يک کارمند

سلام من نمي دونم اين گردانندگان و ارشد مديران رسانه ملي اهل کدوم " ايسم " هستند اما خلاصه موحد نيستند و اگر سري بزنيد به کارمندان رسانه ملي و اعتماد کنند به شما که حرف دلشان را بزنند به عمق فاجعه پي مي بريد. از رسانه ملي تعجب نکنيد اين تازه ظاهر امر است کاش از اين اندرون اين کاخ جام جم با خبر بوديد!اندرون اقتصادي اش اندرون سياسي اش و اندرون اخلاقي اش...

بدبخت

حالا ی نفر اومده حرف دل ملت رِ زده بدکرده والا هر آدم عاقلی نظر این آقای مجری رِ داره ریش و محاسن داره به منو تو چه خداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا

داداشی سایبر

سلام و عرض ارادت جالب بود این اولیش نبود وآخریش هم نخواهد بود. وقتی ببینی توی انتخابات منجر به فتنه 88 چند درصد رای صندوق سازمان صدا وسیما به میر حسین تعلق داشت دیگر جای تعجب باقی نمی ماند. با پوستر افراطی ها منتظر حضور و نظرات ارزنده شماییم و در صورت تمایل تبادل لینک با شما یا علی

مرتضی

"در طول تاریخ این بی سابقه بوده که عده ای برای مردم تصمیم بگیرند کدام سایت را ببینند و کدام سایت را نبینند" چه جمله مضحکی/. چقدر هم اینترنت،سابقه تاریخی دارد!