آيا اين پرچم ، سفيد رنگ است ؟

پاسخ جدید سردبیر خبرگزاری روزنامه سایت انتخاب !

 

On 8/29/06, info@entekhab.ir <info@entekhab.ir> wrote:

 

با سلام و عرض ادب

ترجیح می دهم، مکاتبه اینجانب و جنابعالی همینجا پایان یابد. چرا که نخست، رعایت اخلاق و ادب از سوی جنابعالی نامه به نامه چهره وقیحانه تری به خود می گیرد، ثانیاً؛ ظاهراً نه شما حرف ما را می فهمید و نه ما حرف شما !

 

فقط پاسخی کوتاه به بندی از مقاله تان می دهم که نوشته های اینجانب را "سست کلام" خوانده اید و باقی دوست گرامی، فرصت اینجانب گرانبهاتر از آن است که مانند شما دو روز، روز و شب،  وقتم را برای پاسخ بگذارم ؛ هر چند روزانه با دهها نفر چون شما به همین شکل مکاتبه می کنم  و هیچ کدامشان (حتی تندتر از شما) چنین لطیف بنده را خطاب نمی کنند . اینجانب ضمن این که در «سایت خبرگزاری "انتخاب"» مشغولم، طلبه حوزه نیز هستم و 10 ساعت از وقت روزانه ام را صرف کلاس هایم می کنم و باقی آن را نیز یا همین دروس را مطالعه می کنم، یا مشغول سایتم و یا اسراحت می کنم و بالطبع بیش از این ها برای وقتم، ارزش قائلم. طی این مدت نیز که با شما مکاتبه دارم، نوشته های شما و حتی پاسخ های خود را 1 بار بیش تر نمی خوانم.

 

شما که خوشبختانه زیادی وقت دارید و از انجا که از طرفی؛ بنده معنا و مفهوم "سفسطفه" را نمی دانم، جستجو کنید تا معنای دقیق این جمله را بیابید. هر چند توصیه من این است که برای درک مفهوم واقعی آن، رفتار خود را وارسی کنید. از سوی با توجه به این " سست کلامی ها و مواضع سبک" اینجانب، ضمن آن که (همانطور که اشاره کردم) وقت اندکم را درنظر بگیرید، کمی به نوشته های طولانی و بی منطق خویش مراجعه کنید تا دلیل این "سست کلامی ها" بهتر روشن شود. هر چند، موضع رسمی واصلی اینجانب در "انتخاب" مشخص است، سبک و سنگینی اش را مردم و فعالان سیاسی بهتر می دانند.

 

فقط مانده ام که "ما" همه را ضد انقلاب می دانیم یا شما که کروبی، خاتمی، دعایی و … را ضد انقلاب و تنها خود را انقلابی می پندارید!

 

 

و پاسخ فعلی من به مکاتبه ایشان !

 

والسلام

بسم الله .

 

جناب آقای مصطفی فقیهی

 

بروشنی می بینید که در حال بستن باب مفاهمه ای هستید که طیف همفکران شما ، آن را تبلیغ و خود را منادی انحصاری آن معرفی کردند. مفاهمه و "گفتگو"یی که ادعا می کردید با آن محارب را "مخالف" ، مخالف را "خنثی" و خنثی را نیز به هوادار بدل کنند . حال چگونه است که از ادبیات بدون لاپوشانی و صریح ، لیکن بدون توهین مورد ادعایتان ، به ستوه آمده ، یارای ادامه گفتگو در خود نمی بینید ! نکند سازمان منافقین ، یا کومله و دموکرات و جریانات خلقی محارب ، ادبیاتی دلچسب تر ازامثال من دارند ؟ قضاوت در آن را به خدو شما می سپارم .

 

شما در این نامه ، یک خط هم جواب بنده را نداده اید. در حالیست که ادعا دارید لا اقل به بخشی از مکاتبات بنده پاسخ داده اید. اما در آن کلمات هم ، رنگی ازجواب دیده نشد. علت ، احتمال قوی ، همان است که گفتید . یعنی شما نه مکاتبات بنده و نه مکاتبات خودتان ، بلکه بسیاری خواندنیهای دیگر را نه تنها فقط یکبار ، بلکه فقط از مقاطع مطلوب ، مطالعه کرده و می کنید. ( در حالیکه لا اقل ، بیش از یکبار خواندن مکاتبات ارسالی، از سوی امیر مومنان علی علیه السلام سفارش شده است. ) چنانکه ، با گردش در لابلای صفحات و بقول مرحوم شریعتی "زندگی در پاورقی" توانسته اید چیزهایی که فکر می کنید برای ثبات راهتان موثر است ، در کتب بیابید ، اما به نص صفحات رجوع نمی کنید تا لا اقل بتوانید دیدگاه جامع مولف را دریافته وبرای نمونه در مورد کتاب "جریانها و سازمانهای مذهبی سیاسی ایران" نوشته حجت الاسلام والمسلمین رسول جعفریان نیز، زندگی در پاورقی را به رجوع به متن ، ارجح دانسته و اینگونه شد که از نظر رهبر انقلاب پیرامون نظر آقای جعفریان در هامش صفحات و پاورقی های این کتاب مطلع شده اید ، لیکن از متن کتاب پیرامون فعالیتهای سیاسی و انقلابی و خصوصا سوابق علمی و تحصیلی حضرت آیت الله مصباح بی خبر مانده ، یکسره ، خود را ترازوی فقه و فقاهت تصور کرده ، هرکه با شماست را آیت الله و هرکه با شما نیست را شیخ هم نمی دانید و ادعا می کنید که این مخالف شما است که باید دلیل بیاورد.

 

قبل از اینکه وارد بحث کتاب موصوف و کدهایی که به عمد و یا سهو ، نادیده انگاشته وعبور کرده اید بپردازم ، چند جمله ای در جواب چند خط نوشته شما در نامه اخیر می دهم :

 

من و امثال من ، نه تنها دعایی ، خاتمی ، کروبی و هاشمی رفسنجانی را "ضد انقلاب" نمی دانیم ، بلکه آنها با شدت وضعف و به نسبت ، از زحمتکشان ، سیلی خوردگان و زندان رفتگان انقلاب می دانیم. ما حتی شما را نیز "ضد انقلاب" و "ضد امام" نمی دانیم . چون نه تنها اینگونه نیستید ، بلکه حتی اینگونه بودن نیز خود وجوهی دارد که شما از آن تهی هستید. شما و ظیف همفکران عمدتا در حال گل زدن به دروازه خودی هستید و نه چیزی دیگر و اگر قائل بودیم که ضد انقلاب بودید ، تعجب ما از رفتار چندگانه شما بیشتر می شد ، چون رفتار شما بیانگر گم شدن در فتنه است. فتنه ای که رهبر معظم انقلاب از آن به حادثه غبار آلود ، یاد می کنند. یعنی فاصله ها نزدیک و دوست ودشمن تفکیک شده است، اما حادثه ای غبار آلود ، اجازه دید را از فتنه زده گرفته و دوست و دشمن را عوض خواهد کرد. هرچند که نخواهد.

 

این ما نیستیم که طیفی از نیروهای ذاتا مخلص ، ذاتا صدیق و ذاتا علاقمند به اسلام و انقلاب را نه تنها از جرگه نیروهای انقلابی و اسلامی خط بزند ، بلکه آنها را "ضد امام و انقلاب" و در نتیجه ، ضد اسلام ، معرفی کند و از ان هم بدتر ، حداقلهای مثبت هویت آنها را هم انکار کند. این شما هستید که اینگونه اید. کمی به این رفتار در آینه خلوت خود نگاه کنید. آیا من ، دعایی ، خاتمی ، هاشمی ، و جنابعالی را "ضد انقلاب ، امام و اسلام" معرفی کردم یا شما حضرت آیت الله مصباح را اینگونه ؟ آیا من ، سوابق تمامس تلاشهای مادی انقلابی و معنوی علمی آنها را انکار کردم یا شما آنچه که مربوط به آیت الله مصباح است ؟

 

تندخویی و بی صبری و عجله ، سراسر کلام شما را فراگرفته  وشما را به چنان افراط و تفریطی دچار کرده ، که بجای آنکه در مقابل طیف آنان که "کشته شدن امام حسین علیه السلام در روز عاشورا را" را نتیجه "خشونت طلبی رسول مکرم اسلام در روز بدر ! " دانسته ، قرآن کریم را "تجربه شخصی نبی مکرم اسلام "معرفی می کنند و احکام و آیات صریح اسلام را – چون از پس انکار و تحریف آن برنیامدند – عصری و قشری معرفی کردند ، اسلام و آموزها های آن را مطلوب 1400 سال پیش معرفی کرده مابقی انسانها را از تبعیت از آن برحذرداشتند ، برای رسوخ اصلاحات ! در جریان عاشورا حرکت کردند ( و آثارش را در مدرن ! شدن مداحی ها و آهنگها و رفتار ها به خوبی می بینیم ! ) تمسک به نص قرآن نیز برحذر می دارند ، احکام ارث و حقوق زن و کودک اسلام را ضد زن و زن انسان معرفی کرده ، درصدد حذف دین از مصادر اجرایی حکومت و - در خوشبینانه ترین برداشت -  تاسیس "جمهوری مسلمانان" بجای جمهوری اسلامی و در حقیقت، حذف اسلام انقلابی از کالبد حکومت و به تاریخ و موزه سپردن انقلاب امام خمینی اند ، شمشیر بکشید، پنجه در روی یاران امام کشیده ، بخاطر منافع زودگذر انتخاباتی و اختلافات طلبگی علمی ، یاران راستین امام و سربازان خط مقدم جهاد علمی و فرهنگی وسیاسی او را ضد انقلاب و امام و اسلام معرفی می کنید !

 

در اینکه یک انسان ، چگونه می تواند از میان غبار فتنه برپا شده بدست جبهه کفر ، راه حق را بشناسد ، حرف بسیار و خارج از این مقال. لیکن بد نیست حواستان به صفین و جمل جمع شود تا خیلی از مشکلات حل شده یا اصلا پیش نیاید ! حواستان جمع "قرآن بر سر نیزه" باشد تا "قرآن ناطق" را رها نکرده باشید !

 

بگذریم .

 

امروز می خواهم ، با مراجعه به همان کتابی که شما ودوستان ، با کمک آن و این بار با خرج از رهبری ، به جنگ آیت الله استاد شهید مرتضی مطهری رفته ، پس از منکوب نمودن الگو و نمونه امروزی او ، دست به نبش قبر پاک آن شهید زده ، خود او را نیز از تیغ کلمات خود بگذرانید ، یعنی کتاب " جریان های ... " آقای جعفریان، کدهایی در مورد مبارزات و سوابق علمی حضرت آیت الله مصباح یزدی بیاورم . بدیهی است انتخاب این کتاب ، صرفا بدلیل انتخاب شدن آن ازسوی امثال شما و قبول داشتن - احتمالی !! - مکتوبات متن وحواشی آن برای استناد ، صورت گرفته . زیرا که شما که همه را به نظرات تنگ و داشتن محدوده تنگ خودی ، متهم می کنید ، خود تنگ ترین محدوده تقبل و تردید را در گزینش انسانها وفکر ها برگزیده اید ! و بزرگترین نمونه آن، بیرون ماندن یک مجتهد و فقیه رزمنده جهاد علمی و سیاسی ،  از مرز خودیهای شما است !

 

در اینجا به برخی کدها ، مربوط به بخشی از فعالیتهای حضرت آیت الله مصباح ، فقط قبل از انقلاب مندرج در کتاب "جریانهای ... " آقای جعفریان اشاره می کنم . مجددا ذکر می کنم ، اینجانب ، این کتاب را صرفا از آنجا که به نظر می رسد کدهای آن برای شما حجت باشد ، مورد استناد قرارداده ام .

 

فعالیتهای مطبوعاتی ِ سیاسی و انقلابی :

 

" در زمینه مسائل انقلاب ، دو نشریه مخفی انتقام و بعثت ( تاریخ انتشار 29/9/43 ) برای مدتی با تلاش جمعی از روحانیون انقلابی انتشار می یافت که حاوی اخبار انقلاب وتحلیل های سیاسی درباره مسائل داخلی و خارجی بود. دو نشریه یاد شده محصول کار جمعی از روحانیون انقلابی بود."

 

در پاورقی همین صفحه در مورد روحانیون انقلابی منتشر کننده دو نشریه فوق می نویسد :

 

"به توضیحات آقای مسعودی خمینی درباره نشریه بعثت وانتقام و نقش افراد مختلف به ویژه آقای مصباح بنگرید : خاطرات آیت الله مسعودی خمینی ، ص 278 ، 283 "

 

همچنین ، در بخش ویژه جریانهای مذهبی سیاسی فعال دهه چهل تا اوائل پنجاه ، اینگونه آورده است :

 

"طلابی که در قم بودند ، و فعالیت سیاسی چشمگیری داشتند ، محصول کار خود را در قالب اعلامیه ها و نشریات در اختیار اعضای موتلفه می گذاشتند و آنان این نشریات را توزیع می کردند. دو نمونه از این نشریات یکی بعثت ودیگری انتقام نام داشت. نشریه انتقام در فاصله سالهای 43 و 44 توسط آقای محمدتقی مصباح یزدی در قم تهیه و تکثیر می شد و در تهران توسط موتلفه توزیع می گردید. همین نشریه در مشهد توسط آقای شیخ محمدرضا فاکر تکثیر وتوزیع می گردید. نشریه یادشده که هشت شماره آن تا مهر 44 انتشار یافت ، به طور منحصر توسط استاد مصباح تهیه و تکثیر می گردید. "

 

جالب آنجا است که از دو نشریه فعال سیاسی وانقلابی منتشره در قم طی آن دوره ، یکی ، منحصرا توسط آیت الله مصباح و دیگری توسط جمعی از طلاب انقلابی ، تهیه و منتشر می گردید .همچنین نشریه استاد مصباح در تهران ، قم و مشهد ، توسط جریانات انقلابی توزیع و منتشر می شد. در خصوص نشریه دوم ، در این کتاب ، نام کسانی آمده است که امروز ، از زبان آنها به استاد حمله می شود ! یعنی از زبان یک همرزم انقلابی ، به یک همرزم انقلابی دیگر. جای این پرسش باقی است که آیا انکار مطلق سوابق انقلابی آیت الله مصباح ، بذات منجر به نفی سوابق انقلابی آنان نیست ؟

 

"نشریه بعثت توسط شمار دیگری از طلاب تهیه و تکثیر می شد که عبارت بودند از اکبر هاشمی رفسنجانی ، سیدهادی خسروشاهی ، علی حجتی کرمانی و سید محمود دعایی"

 

بد نیست در اینجا ، به مکان مورد علاقه شما و دوستان ، یعنی پاورقی همین صفحات هم ، سری بزنیم . لابلای جملاتی که از کلام آقای هاشمی رفسنجانی در خصوص نشریه منتشره توسط آقای مصباح یزدی ، - یعنی انتقام – می خوانیم ، روشن است که ایشان ، همزمان که مسئولیت نشریه بعثت را برعهده داشتند ، ان را صرفا یک نشریه سیاسی انقلابی با ماهیت "پرخاش و افشاگری" معرفی کرده و وزن بار ایدئولوژیک انقلابی نشریه آقای مصباح را سنگین تر معرفی می کنند. در پاورقی این صفحات اینگونه می خوانیم :

 

" 1- انتقام ، نشریه داخلی حوزه علمیه قم در سالهای 1343-1344 ، از محمدتقی مصباح یزدی ، به کوشش سیدهادی خسروشاهی ، تهران ، شروق ، 1379. فعالیت های سیاسی آیت الله مصباح طی سالهای 41 تا 44 در بسیاری از مآخذ تاریخی آن دوران قابل پیگیری است . از جمله می توان به تلاش وی به همراهی بیست نفر از فضلای حوزه علمیه قم برای تدوین اساسنامه ای که جهت شکل دهی به فعالیتهای سیاسی- مذهبی حوزه علمیه قم بود ، اشاره کرد. بنگرید : روایت پایداری ، مقدمه ، صفحه 27 و 28 . همچنین در این باره بنگرید به : شهید آیت الله سید محمد حسینی بهشتی ، یاران امام به روایت اسناد ساواک، تهران ، مرکز بررسی اسناد تاریخی ، فهرست اعلام ، ذیل نام آقای مصباح .

2- بعثت ، نشریه داخلی حوزه علمیه قم  به کوشش سیدهادی خسروشاهی ، تهران ، شروق، 1379 . آقای هاشمی می نویسد : نشریه بعثت بیشتر جنبه سیاسی و پرخاش وافشاگری داشت ونشریه انتقام جنبه ایدئولوژیکی آن قوی بود که شاید براساس احساس چنین نیازی پس از بعثت منتشر شد. بعثت را من اداره می کردم و انتقام را آقای مصباح یزدی. هاشمی رفسنجانی ، دوران مبارزه ، ج1 ص 96 . نشریه بعثت نیز در مشهد توسط آقای فاکر و عامری طوسی تکثیر وتوزیع می گردید. "

 

روشن است که در میان عناصر اصلی ایدئولوژیک انقلاب اسلامی ، تفاوت دیدگاهی قابل توجهی پپرامون برخی دیدگاهها وجود داشت. اما بهره وری از این تفاوت دیدگاهها ، به طرفداران و معتقدات به هر شق دیدگاهی را مجاز به "ضد انقلاب ، امام و اسلام" معرفی کردن طیف مقابل می کند یا اینکه دقت نظر هر دو طیف و توجه و تلاش آنها برای اظهار نظر صحیح و بصواب را ستوده و صرفا با استناد به حقایق تاریخ بایستی کارآمدی بیشتر و مثبت بودن یکی از دیدگاهها را ثابت کرد ؟ روشن است که برخی از استوانه های انقلاب اسلامی ، بشدت با شریعتی و خصوصا جریانات شکل گرفته پیرامون نظرات وی مخالف بوده وبرخی دیگر ، این اشکالات را بشکل دسته بندی شده تر و محدود تری مطرح می کردند که شهید مطهری و آیت الله مصباح یزدی از این دسته و شهید بهشتی و برخی دیگر ، از دسته دوم بودند. آیا این تفاوت دیدگاهی که برای حفظ مسیر انقلاب اسلامی است ، دلیلی می شود که معتقدان به هر طیف دیدگاهی در این موضوع  ، دیگران را ضد انقلاب و خارج از اسلام بداند ؟ روشن است که اینجا ، بحث پیرامون خود جریان پیرامون شریعتی ، یا آنان که این جریان راکاملا مبرا کرده و از شریعتی فیلسوف دوران می سازند نیست. حساب این بحث ، بسور کل از آنان جدا است. بحث پیرامون دو شق از یک تفکر انتقادی نسبت به شریعتی و عناصر پیرامون است که یکی این جریان را کاملا و دیگری به نسبت رد می کند .

 

برای بررسی و شناخت بیشتر پیرامون جمعی از طلاب جوان مشغول به تحصیل در شهر قم که اولین هسته  و تشکل نامنظم انقلابی را در این شهر تشکیل داده بودند بد نیست به بخش دیگری از این کتاب توجه کنیم :

 

"نشریه بعثت و انتقام ( تاریخ انتشار 29/9/43) محصول کار همین جمع روحانیون انقلابی بود. این جمع که نخستین تشکل نامنظم انقلابی را در قم تشکیل می داد ، یه شکل های مختلفی در مسائل انقلاب ، تقویت رهبری و مرجعیت امام و انتشار اعلامیه بایکدیگر همکاری داشتند."

 

در پاورقی ، اعضای این جمع ، آقایان سید علی و سید محمد خامنه ای ، علی قدوسی ، ابراهیم امینی ، ربانی شیرازی ، محمدتقی مصباح ، هاشمی رفسنجانی ، منتظری ، احمد آذری ، مهدی حائری تهرانی معرفی شده و ذکر می گردد نشریه انتقام ، اختصاصا توسط آیت الله مصباح و دومی در جمع آقای هاشمی ، آقای مصباح و دعایی برنامه ریزی و تهیه می شده است.

 

/ 15 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پاسداران

بسم الله . آقای احمد رضا. سلام عليکم . اگر مطلبی داريد ايميل بفرمائيد. می دانيد که اينجا نمی شود جواب داد. ياحق.

پاسداران

بسم الله . برای کسی که خودش خوب می داند : از اين شوکت هر چی بر مياد ! هر جنايتی ! حتی به اسم نرگس مظلوم نمايی کردن ! :)

نرگس

.اونوقت دم از افکار حضرت علی میزنین؟وای که رسول خوب به حال همین روزهای اسلام گریه کرد.خوب دیگه چوب رو که بر ميداری گربه دزده در ميره.بايد بگم من مثل شما نيستم که به اسم رسول خدا هر کاری کردم توجيه کنم.حتی جنایت هام رو.خوب کافر همه را به کیش خود پندارد آقا.فکر کردین من هم مثل شما می خوام زیر اسم کسی دیگه(که مظلوم و مقدسه) مخفی بشم؟نه آقا.من اسمم ۲۸ ساله که نرگسه.نه مثل اکثر شما در اثر جو گرفتگی انقلاب اسمم بشه روح الله.من هم اشتباه دارم آقا!حتی بيشتر از شما.اما جرات دارم که بگم اشتباه کردم. و انقدر انصاف دارم که با عقل بشری و ناقصم انسانهايی رو که هيچ چيز از من کمتر ندارن و در دينم برادر و خواهر خطابشون ميکنم قضاوت نکنم

نرگس

من عادت ندارم زیر بسم الله قایم بشم تا به حرفام جنبه ی شرعی بدم.تمام چیزهایی که دارم میگم ممکنه بعدا بفهمم اشتباه کردم.اما جرات دارم بگم که حقیقت فقط حرف من نیست نه مثل شما که مرغتون یه پا داره و به خاطرش هر انسانی رو قضاوت میکنین و براش حکم از روی تعصب میدین که توی دین من جایز نیست. (نمیگم دین ما چون دین من اسلامیه که پر از مهره و آدمها رو برابر میدونه و حتی انقدربرای اونها احترام قائله که پذیرش دین رو آزادانه گذاشته) همونطور که حدس ميزدم حتی جرات نکردين حرفای من رو تاييد کنين تا بقيه بخونن و نظر بدن

نرگس

.واقعا که حضرت علی راست گفت که هر ملتی لياقت همان حاکمانی رو داره که بهش حکومت ميکنن.ما ملت ايران واقعا که با ساده لوحيمون لیاقت شما افراطیون رو داريم.رسول و علی با رفتار محبت آمیزشون بود که اسلام رو گسترش دادن.با عدالتشون بود.مولای من همونه که با یه یهودی توی دادگاه نشست.و حالا کدوم مسئول کشوری به اصطلح اسلامی حاظره با یهودی که پیشکش با یه مسلمون دیگه توی دادگاه بنشینه؟ وقتی ما از رهبرانقلاب یه بت ساختیم که حرفش حرف نهاییه و هیچ بنی بشری جرات نداره ایشون رو نقد کنه.ایشون با اینکه رهبرن اما مگه خدا هستن که ما حق انتقاد نداریم و تا عرشی که فقط جای رسوله بالا بردیمشون؟

نرگس

؟درسته که نقد کار متخصصینه اما اصافا کدوم متخصص دینی مون جراتش رو داره؟در حکومت علی حتی انسانهای معمولی حق اعتراض داشتند.درسته رسول و علی با ظالمان هم می جنگیدن.اما با ظالمان نه هرانسان مخالفی که میخواد انتقاد کنه و نظرشو بگه.و فراموش نکنیم که ما مثل اونا معصوم نیستیم و علم ماورایی هم نداریم که بتونیم نیت هر کس رو از روی چند جمله بفهمیم و قضاوت کنیم ظالمه یا منتقد یا مخالف یا جاهل.من برای شما صادقانه نوشتم و شما چه نسبتی به من دادید.من هنوز هم میگم به همون اندازه که ممکنه من و همفکرام در اشتباه باشیم به همون اندازه هم شما ها ممکنه اشتباه کنین.به همون میزانی که من ممکنه مفهوم دینم رو بد و اشتبا بر داشت کرده باشم برای شما هم همینقدر احتمال خطا هست.وجدانتون میگه غیر از اینه؟

نرگس

خب ديگه.ميدونم حتی زحمت فکر به حرفای من رو نميدین و تاييدش نميکنين.اما من نوشته هاتون رو ميخونم .مثل وبلاگای دیگه ای که میخونم.حتی اگه به نظرم اشتباه باشه.یا قبولش نداشته باشم.عادت نکردم یه سوال رو برای اينکه با عقايدم جور نمياد انکار کنم و به سوال کننده يا نظر دهنده تهمت بزنم.چون به اين اعتقاد دارم که همه ی حقيقت رو هرگز نميشه درک کرد و هميشه چيزايی وجود داره که بيشتر از درک آدمهاست.عادت به جبهه گيری نسبت به افکار رو هم ندارم .فقط چيزی رو که فکر ميکنم درسته ميگم.عات هم ندارم ادای انسانهای مودب رو در بيارم تا خودم رو موجه نشون بدم.منم مثل همه ی انسانها گاهی که عصبانی ميشم تند ميرم و حتی يه ناسزا ميگم و کيه که ادعا کنه غير از اينه؟اشتبا کردن جزء طبيعت انسانهاست و همه در اون مشترکيم.فرقمون نحوه ی برخوردمون با اشتباهات همديگه و خودمونه.

علی

به نام خدا بسیار عالی نوشته شده . دست شما درد نکناد

ali

با سلام.خيلي خوشحال شدم كه ولباگي با مطالب اينچنين يافتم. موفق باشيد به وبلاگ من هم سر بزنيد