اعتراف رسمی ارتش آمريکا به تجاوز به حریم ديپلماتيک

سرفرماندهی ارتش آمریکا در عراق روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد که 5 دیپلمات ایرانی بازداشت شده در دفتر نمایندگی جمهوری‌اسلامی در اربیل با سپاه پاسداران در ارتباط بوده و مسئولیت رساندن کمک‌های نقدی و اسلحه به جنگجویان مخالف حضور نیروهای ائتلاف در عراق را بر عهده داشته‌اند. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که مقامات کشورمان با رد این اتهامات تاکید کرده‌اند که دیپلماتهای بازداشت شده با اطلاع و بنا به دعوت رسمی دولت عراق در این کشور مشغول انجام وظیفه بوده‌اند.  

گفتنی است نیروهای آمریکایی بامداد پنج‌شنبه گذشته با حمله به کنسولگری ایران در شهر اربیل در شمال عراق پنج کارمند ایرانی را دستگیر کردند. 

 به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در بیانیه ارتش آمریکا که روز یکشنبه در بغداد منتشر شد ضمن طرح

اتهام ارتباط کارمندان دستگیر شده ایرانی با سپاه‌ قدس ادعا شده است: «نیروی قدس بخشی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که به عنوان یکی از منابع اصلی ارسال کمک‌های مالی، تسلیحات و نیز بمب‌های پیشرفته برای گروههای تندرو شناخته شده و نیز آموزش‌دهنده شورشیان مسلحی است که می‌کوشند دولت منتخب عراق را بی‌‌ثبات کرده و نیروهای ائتلاف را مورد حمله قرار دهند».  

نظامیان آمریکایی در حالی این ادعا را مطرح می‌کنند که مقامات دولت عراق با محکوم کردن بازداشت دیپلماتهای ایرانی از تلاش خود برای آزادی آنان خبر می‌دهند. اقدام آمریکا تا اندازه‌ای خلاف عرف و پروتکل‌های دیپلماتیک بوده است که حتی وزارت خارجه روسیه نیز در اطلاعیه‌ای به شدت از حمله نظامیان آمریکایی به دفتر ارتباطی ایران در اربیل انتقاد کرد.  

این نخستین بیانیه رسمی ارتش آمریکاست که به جزئیات عملیاتی که منجر به ربودن پنج کارمند دفتر نمایندگی ایران در اقلیم کردستان شد، اشاره می‌کند. جمهوری اسلامی ایران اتهامات وارده از سوی ارتش آمریکا را قویا تکذیب نموده و دولت عراق نیز بر این موضوع که افراد دستگیر‌شده به خاطر انجام خدمات کنسولی دراین دفتر حضور داشته‌اند‌ تاکید نموده ‌است. 

بیانیه سرفرماندهی ارتش امریکا در حالی صادر شده است که کاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریکا روز شنبه اعلام کرد دستگیری دیپلمات‌های ایرانی در عراق بر اساس دستور مستقیم جرج بوش صورت گرفته است. وزیر خارجه آمریکا که با روزنامه نیویورک تایمز مصاحبه می‌کرد با اشاره به این که «رئیس جمهور آمریکا چند ماه قبل دستور حملات دفاعی نظامی گسترده علیه اقدامات ایران در عراق را صادر کرده بود» تصریح کرد «تصمیم برای سرکوب شبکه‌های این چنینی پیش از این گرفته شده بود و آقای بوش پس از آنکه شاهد افزایش فعالیت‌های غیرقانونی ایران در عراق بود این تصمیم را گرفت». 

رایس همچنین تاکید کرد که مقامات نظامی آمریکا به او گفته‌اند مدارک بسیاری به دست آمده که حمایت ایران از شورشیان عراق علیه نیروهای نظامی آمریکا در عراق را تائید می‌کند.

/ 7 نظر / 38 بازدید
سهيلا

کدوم الاغی بلاگ تو رو توی ليست بلاگ های محبوب گذاشته نمی دونم. احتمالا اينم جز زورگويی هاتون هست که تحميل پرشين بلاگ‌ کرديد. خدا نسل شما فريبکاران دزد بيت المال رو از خاک ايران پاک کند انشاء الله خبرهات يکی از يکی پر دروغ تر و بی معناتر است.

سهيلا

انتظار هم داشتم جرات ثبت کامنت رو نداشته باشی تاييديش کرده باشی. حتما ملت هر روز تو و اجدادت رو اينجا ميشورن و آفتاب ميدن

پاسداران

بسم الله . الحمد لله معلوم شد خوب می دونی رفتار همفکرانت چه تیپی است ! :) بله . توهين های زشت به ائمه اطهار صلوات الله عليهم اجمعين تا نسبت دادن صفات لايق خانوادگی خودشان به خانواهد من ، جواب روتين ضد انقلاب به منفع اين کشور است . وقتی اينجور هنگام خواندن مطالب ضد آمريکايی کفری می شويد مواظب باشيد تا در مناطق عمومی و پرجمعيت حاضر نشويد. چون ممکن است شاخ يا سمی به مردم اصابت کند و خدمت صاحب آن شاخ و سم رسيده شود !

neghahe taze

boro kashket ra besab..labod faramoosh kardid iran nazdik 1 sal diplomat haye amricai ra be gerogan gherefte bood.man che khriam ke be in site miyam

پاسداران

بسم الله . البته دير متوجه شدی چی هستی. اما علت ادراکت هم غلط است. همان مطلبی که نوشتی دليل بهتری بود. ببينم . ما هم تو آمريکا تو سفارت قبل از انقلاب مکررا برنامه ريزی برای کودتا در آمريکا کرده بوديم ؟ اسناد داخل سفارت ما هم يه همچين چيزهايی را نشان می داد ؟ آيا اسناد مهم مکشوف از سفارت ما هم طی بيش از ۵۰ جلد توطئه گری دائممان را نشان می داد ؟ حالا اين به کنار. ادامه حماقتت در اينه که معلوم نست چرا سنگ آمريکا را به سينه می زنی؟ معلوم هست به تو چی می رسه اين وسط ؟ بنده خدا ! دفتر کنسولی ما در عراق مورد حمله نيروهای اشغالگر عراق قرار گرفته ! ته واقعا بايد همانی باشی که خودت نوشتی !

neghahe taze

aghaye zede emricai va mosalman kosh.khial kon man sanghe emrica ra be sine mizanam , khiali nist.70,000,000 irani doshmanan ,man ham roosh.to azin mosalmoon koshi to Iraq chi ghiret miad ke ghoran saare neyze kardi beesme jahad dari be nafe emrica mijanghi

پاسداران

بسم الله . چه نيازی به اعتراف تو ؟ اينکه چيزی گيرت مياد محرز است نيازی به اعتراف نيست ! دو تا مغلطه کردی خنده دار و مضحک ! چه کسی بتو گفت که حق داری مردم ايران را با خودت يکی کنی ؟‌ مغلطه دوم هم تکرار ادعای آمريکا در مسلمان کشی ايران ! عجب آمريکای دلسوزی ! دلش برای مسلمانها سوخته ! :))