گفتگوی جام جم با عضو موسس مجمع فرا

چهارشنبه 17 خرداد 1391 - ساعت 07:58
شماره خبر: 100813920354

جام جم آنلاین: برخی کارشناسان علوم اجتماعی، اینترنت را تیغ دولبه‌ای خوانده‌اند که ضمن فواید و مزایایی که دارد، در صورت استفاده نادرست از آن، حیات اخلاقی و انسانی کاربران را تهدید می‌کند. بر همین اساس است که بسیاری معتقدند این فناوری مدرن می‌تواند به ابزاری برای نابودی انسان تبدیل شود، هر چند راهی برای گریز از آن نیست جز آن که استفاده از آن مدیریت شود. نقش اینترنت در جهان امروز، ضرورت ایجاد شبکه ملی اطلاعات، نقش شورای عالی فضای مجازی که اخیرا به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شد و تاسیس مجمع فعالان فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی مباحثی است که در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام رضا غلامی رییس مرکز پژوهش‌های فرهنگی و اجتماعی صدرا به آن پرداخته‌ایم. آنچه در پی می‌آید حاصل این گفت‌وگوست.

...

اخیرا شاهد تأسیس مجمع فعالان فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی بودیم و شما هم در مراسم آغاز به کار این مجمع به عنوان عضو هیأت موسس سخنرانی کردید. فلسفه راه اندازی این مجمع چیست؟

همان طور که قبلا عرض کردم، امروز یک جبهه عظیم فرهنگی علیه نظام جمهوری اسلامی از سوی قدرت های بزرگ یابه بیان واضحتر نظام استکبار جهانی تشکیل شده است که یکی ازا بزارهای مهم آنها برای ضربه زدن به نظام فناوری اطلاعات و ارتباطات و در رأس آن شبکه اینترنت است. در این جهت، باید تشکل های مردمی بیش از گذشته احساس مسوولیت کنند و برای مبارزه با دشمن به میدان بیایند و از هرگونه تلاشی در این زمینه دریغ نکنند. در واقع مجمع فعالان به دنبال شکل دهی و تقویت بخش مردمی جبهه انقلاب است؛ البته ا ین سخن به معنای آن نیست که مجمع فقط به دنبال کار تدافعی ا ست؛ خیر، مجمع هم دفاع می کند و هم حمله، منظور از حمله یعنی ابتکار عمل و نوآوری های بزرگ در جهت تولید و عرضه وسیع و جذاب محتوای اسلامی و انقلابی برای ایران و کل جهان. با این وصف، مجمع اولا درصدد شناسایی فعالان انقلابی در این عرصه، عنداللزوم ایجاد تشکل های مردمی تازه و متشکل کردن آنهاست و ثانیا  به دنبال هماهنگ کردن آنها در جهت پرداختن به اولویت هاست و ثالثا درصدد بسترسازی برای ارتباط، همکاری و تعامل میان آنها برای فراهم شدن زمینه انجام کارهای بزرگ و جریان ساز است. البته این مجمع مأموریت های دیگری را هم برای خود در نظر گرفته است از قبیل رصد مستمر وضعیت فناوری ا طلاعات وارتباطات در ایران و جهان و توجیه کردن به موقع تشکل ها نسبت به شرایط روزِ این عرصه است.

آیا این مجمع به دنبال کار صنفی نیز هست؟
درست است که مجمع فعالان چیزی شبیه یک اتحادیها ست،اما بیش ازا ین که دغدغه کار صنفی داشته باشد دغدغه کار فکری و فرهنگی دارد.البته زمینه سازی برای حمایت های صنفی از تشکل های مردمی هم در این مجمع منتفی نیست. برای مثال هرجا لازم باشداز حقوق اعضای خود دفاع می کند.

با توجه به حضور برخی دستگاه های فرهنگی حاکمیتی در این مجمع، تصور شد که این مجمع یک تشکیلات مردمی به معنای دقیق کلمه نیست. نظر شما در این باره چیست؟
حضور دستگاه های فرهنگی حاکمیتی دراین کار یک نقطه قوت و یک مزیت است. موسسات مردم نهاد در فرهنگ انقلاب اسلامی از کار با دستگاههای نظام نه تنهاابایی ندارند بلکه در صورتی که کار مشترک به منزله هم افزایی در مسیر اصول، محکمات و اهداف انقلاب باشد، به این ارتباط افتخار هم می کنند. لذا با هرگونه رویکردافراطی در مواجهه بخش های مردمی با دستگاه های حاکمیتی یا دولتی موافق نیستیم. در عین حال باید با قاطعیت عرض کنم، این مجمع کاملا مردمی و مستقل تأسیس شده و حتی اگر روزی دستگاههای نظام در کار خودشان دچار کجروی و انحراف شوند به وظیفه خود در جهت امر به معروف و نهی از منکر آنها نیز عمل خواهد کرد و با کسی یا تشکیلاتی بر سرارزشهای اسلام و انقلاب رودربایستی نخواهد داشت.

در برگزاری نخستین گردهمایی مجمع تعدادی از اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی که اخیرا با تدبیر رهبر معظم انقلاب در عالی ترین سطح تأسیس شده حضور داشتند و سخنرانی هم کردند؛ آیا این مجمع ارتباط خاصی با این شورا دارد؟
4 نفر از اعضای آن شورا در گردهمایی حضور داشتند و 2 نفر از آنها هم سخنرانی کردند. این نشان دهنده اهمیت نقشا ین مجمع در آیندها ز منظرا عضای شورای عالی فضای مجازیا ست. با ا ین وجود، این مجمع هیچ گونه ارتباط رسمی با آن شورا ندارد؛ا لبته خود را سرباز شورا می داند و در لبیک به رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی حاضر است برایا جرای تصمیمات آن شورا با تمام وجود به صحنه بیاید.

با اعلام تأسیس مجمع فعالان با عکس العمل های غیرمتعارفی از سوی برخی مراکز دولتی روب هرو شدیم.نظر شما در این زمینه چیست؟

برای مجمع، این نوع عکس العملها که مایلم از آن به عکس العملهای کودکانه تعبیر کنم قابل پیش بینی بود. مابرای ورود به این عرصه مهم اصطلاحا پی هرنوع مخالفت و کارشکنی را به تن خود مالیده ایم. ورود نیروهای مردمی انقلاب در صحنه همیشه عده ای را به وحشت انداخته و می اندازد، لذا ا ین نوع رفتارها هیچ تأثیری درانگیزه موسسان و اعضای مجمع نخواهد داشت. هما نطور که شما هم ملاحظه نمودید، به رغم ادعای مضحک و کارشکنی عناصری معلوم الحال در یک مرکز دولتی آن هم در هفته منتهی به برگزاری نخستین گردهمایی فعالان، به لطف الهی گردهمایی بسیار باعظمت و باشکوهی برگزار شد. در عین حال، اعضای مجمع علاقه ندارند ذهنشان را به این مسائل پوچ معطوف کنند چراکه انشا ءالله کارهای بزرگی در پیش دارند که باید همه توان فکری و عملی خود را در این کارها متمرکر کنند.

بعد از برگزاری نخستین گردهمایی اهم برنامه های مجمع چیست؟
از فردای برگزاری مجمع، جلسات فشرده با حضور فعالان در حال برگزاری است و دوستان مجمع براساس تحلیل جامعی که از شرایط دارند وبه اولویت هایی که رسیده اند، در حال طراحی چند کاربزرگ هستند که به زودی اخبار آن اعلام می شود.

چه کسانی اعم از اشخاص و موسسات می توانند عضو مجمع فعالان شوند؟
در مجمع روی هر فرد یا تشکیلاتی که دل در گروی اسلام ناب محمدی (ص) وا نقلاب اسلامی دارد و حاضر است در جهت تحقق آرمان های آن درا یران و جهان تلاش کند، باز است. در واقع، بهتر است بگویم این افراد و تشکلات، خود صاحبان حقیقی مجمع هستند.ا مروز نیروهای حزب اللهی به لطف الهی در این عرصه پیشتازند و مجمع می تواندا ن شاءالله باا تکا به توانای یهای آنها در جهت تحققا هدافی که عرض کردم، براحتی وارد عمل شود.

/ 3 نظر / 143 بازدید
علیرضا

زیبا بود به وبلاگ من هم سری بزنید yaran133.blogfa.com

رزمنده مجازی

سلام خداقوت از سنگر رزمنده مجازی مزاحمتون می شیم. وبلاگ خوب و پر محتوایی دارید . انشاالله همچون زمان جنگ با هم متحد بشیم و این بار در جنگ نرم پیروز بشیم. در این راستا اگر دوست داشتید ما را لینک کنید یا لوگوی ما را قرار دهید و به ما خبر دهید تا شما را لینک کنیم موفق و موید باشید

حسین

باسلام از سایت من هم دیدن کنید پاسدار عزیز دوستتون دارم