بهبود وضعیت خدمات پایگاههای داخلی

تحول اخیری که در فضای فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور رخ داده است تاثیرات مهمی داشته است. اول آنکه ، حجم زیادی از مخابره ی رمز کدگشایی نشده که روی پهنای باند کشور صورت می گرفت - وبر اساس قانون جرائم رایانه ای ، ممنوع است - و در هیچ کجای جهان چنین آشوب ترافیکی سابقه ندارد ، متوقف شد.

یعنی ارتباطات غیرقانونی وب ترافیک روی وی پی ان رمز و غیر رمز که تاکنون تمرکز خاصی بر آنها شکل نگرفته بود، قطع گردید. تمام به این درب و آن درب زدن آن ور آبی ها و عناصر مشنگ و مخ پشنگ ایرانی ، که بخاطر بی خبری از بدیهی ترین اصول تعاملات راهبردی در خط مقدم تلاش آنها هستند نیز به جایی نرسیده است.

رصد فضای رسانه ای آنها ، نشان می دهد تلاشهای آنها کلا بی نتیجه بوده و تنها، ارتباطات غیرقانونی بر بستر ابزارهای رایگان ارسالی و کاملا حاکمیتی ایالات متحده ی آمریکا کماکان فعال باقی مانده است.

اتفاق دوم ، تغییرات اساسی در برقراری ارتباطات درون شبکه است. به این نمودگر توجه کنید :

در این نمودگر، ما مدل شبکه ی ستاره ای را بررسی می کنیم. در این مدل، هیچ یک از اجزاء قادر به ارتباط مستقل با یکدیگر نیستند و این ارتباط تنها از طریق مرکز اتصال برقرار می شود. هر داده ای جهت مخابره به یک عضو ، باید ابتدا به مرکز ارسال و پس از آن به مقصد واصل شود و اگر مقصد به هر دلیل قطع باشد ارتباط برقرار نیست.

در حال حاضر، ارتباطات اینترنتی سوئیچ های کشورها بر منطق استار و معماری پروتکل اینترنتی آنها - IP - به الگوی توری - mesh- شبیه است. یعنی ، منطق سخت افزاری محکم می کند که ارتباطات از طریق نطقه ی مرکزی صورت گیرند اما نرم افزارهای لایه سوم شبکه ، محیطی برابر را جلوه گر می کنند و بنظر می رسد شما برای رسیدن به نقطه ی دیگر مستقیما با خود آن در ارتباطید.

در حال حاضر، مرکزیت شبکه در اختیار ایالات متحده آمریکا است. آمریکا بسیار علاقه دارد تا نه تنها این مرکزیت را تقویت کند، بلکه آرام آرام به سمت رسمی کردن آن بر اساس استراتژی هژمونی هم پیش می رود.

مسئله در مورد ایران کمی دردناک تر است. تاکنون یعنی از ابتدای ورود اینترنت به ایران، ما در داخل کشور نیز حتا الگوی اتصال اتوبوس را هم برقرار نکرده بودیم . یعنی در داخل کشور نیز ارتباطات در سطوحی از شبکه ی پیشرفته ی ستاره ای صورت می گرفت

بر اساس این وضعیت، کاربران برای اتصال به یکدیگر ، حتا کافی نبود که به یک PAP  وصل شوند و حتما باید درخواست ارتباطات آنها از طریق اتصال مرکزی در آمریکا تامین می شد. به زبان ساده ، برای تماس با شهرری از تجریش باید ابتدا با سانفرانسیسکو تماس بگیرید و سانفرانسیسکو ارتباط شما با شهرری را برقرار کند.

مزایا و معایت الگوی مذکور چیست ؟

مزایا :

مرایای این الگو صرفا برای مرکز معنا دارد : مرکز، در جریان تمامی ارتباطات قرار می گرد و می تواند برای آنها سیاستگذاری کند. الگوهای ارتباطات را تعیین و استاندارد نویسی کرده زبانهای ارتباطی را نیز تعیین نماید.

معایب :

معایب نیز کلا در سمت کاربر قرار دارد . دسترسی سخت به نقاط نزدیک ، عدم وجود ارتباط مستقیم با نقاط نزدیک و بی شمار نقطه ی ضعف ، قابل شمارشند.

جالب آنکه در این الگو ، کاربر هم نقش اجاره نشین شبکه را دارد و هم نقش مشتری محتوا! هم پول ارتباط را می پردازد و هم پول داده را.

در شماره ی بعد انشاء الله مابقی بحث را ادامه می دهم.

/ 1 نظر / 51 بازدید
حمیدرضا جعفری

سلام وبلاگ خوبی دارید من هم یه وبلاگی دارم ولی به وبلاگ شما نمیرسه من شما رو لینک کردم اگر من رو لینک کنید ممنون می شم یا علی