خدمت یا خیانت؟

در حال مطالعه ی کتاب "بهم میاد" اثر خانم رنده عبدالفتاح هستم . از خرید این کتاب 24 ساعت نمی گذرد و من که وقت تمام وقت مطالعه ندارم تا الان توانسته ام 160 صفحه از آن را مطالعه کنم.

هنوز در مورد این کتاب موفق به تصمیم گیری نشده ام . البته وقتی متوجه شدم که چه کسانی این کتاب را به عموم معرفی کرده اند ، گرد نگرانی چهره ام را فرا گرفت. با حساسیت بیشتری به این کتاب توجه کردم و تا الان که فعلا در این بیست و چهار ساعت بشدت روی آن متمرکز بوده ام .

...

ابتدا گفتم که در این واویلای فرهنگ،‌ بالاخره کمترین تلاش هم ستودنی است،‌ اما الان وقتی این کتاب را در دست می گیرم ، فعلا بنظرم می آید با یک نفوذی طرفم نه یک خودی ناشی !‌

تا این صد و شصت صفحه ، به این رسیده ام که این کتاب ، قیصره ای را به بهانه ی دستمالی به آتش کشیده است. جاستین بایبر و محبوب معرفی کردن فرهنگ دوست دختر/دوست پسر داشتن، طرح تئوری خطرناک حجاب زیبا و آراستکی در حجاب برای نامحرمان و سبک زندگی دیگران،‌ در آن موج می زند. هرچند از کتاب، خواندنی بسیار مانده و زمان برای جمع بندی مناسب نیست. باید صبرکرد و دید که این کتاب می خواهد خواننده را در کدام ایستگاه پیاده کند.

...

اهل ترسیدن از عناوین آدمها و جوگیر شدن و ماندن لای فضاسازیهای سنگین آنها نیستم. هرچقدر دلشان میخواهد رونمایی بگیرند و پپسی بترکانند. باید به جمع بندی برسم . وقتی جمع بندی ام انجام شد، برای همه می نویسم . از جلدش شروع می کنم تا روسری ِ نداری ِ خانم نویسنده ی مسلمان ! حالا هنوز هم زود است. بگذار ببینیم کجا متوقف می شویم.

...

بنظر من،‌ حجاب فقط در ایران موضوع بحث نیست. و اتفاقا،‌ فقط موضوع و دغدغه ی جبهه ی مدافعان اسلام نیست. احساس می کنم، گسترس سبک زندگی اسلامی در غرب،‌ برای غرب، زنگ خطر بزرگی را بصدا در آورده و آنها نیز بیکار ننشسته اند. اما اینکه این اثر هم نمونه ای از تلاش آنها هست یا نه ،‌بازهم تامل بیشتری می خواهد. فعلا؛ عوامل زیادی هستند که من را به این اثر مشکوک کرده اند. اگر با اثری خطرناک و نفوذی مواجه شوم ، در حقیقت بازهم خواندن آن را به عقلای قوم توصیه می کنم. وقتی بازی دشمن برای ما لو برود ، مهندسی معکوس تسلیحات بکارگرفته شده از سوی دشمن و بازخوانی نقشه ی او دقیقا به ما می فهماند که باید با چه چیزی مبارزه کنیم. هنوز تا نتیجه گیری نهایی فاصله است. دوستان دیگر را هم به خواندنش توصیه می کنم. بخوانیم تا بدانیم.

...

فعلا یکی از جمع بندیهایم را که تا پایان فصل شانزدهم ایجاد شده بهت میگم : بنظرم این کتاب در حال تبلیغ آنگونه از مسلمانی است ، که در میدان ونک ،‌ بعد از یازده سپتامبر جمع شدند و شمع به دست گرفتند و از آمریکا به خاطر کارهای مسلمانها! عذر خواستند و گفتند که آن کارها اصلا کارهای درستی نبوده . مسلمانهای کاملا تعریف شده و به بیان بهتر، ‌هضم شده ، در فرهنگ لیبرال دموکراسی ،‌که سعی می کنند شهروندهای خوبی باشند و انتظار دارند که دیگران هم با آنها خوب تا کنند ! همان نوع اسلامی که نام آن اسلام آمریکایی است و خطر نفوذ و گسترش آن در سرزمین انقلاب اسلامی اط خطر انفجار بمب اتم میان تهران بیشتر است .

...

بگذار بیشتر بخونم تا بیشتر بتونم بنویسم . عجله نکن تا عجله نکنم.

توکت علی الله.

/ 2 نظر / 13 بازدید
مهدی مصباحی

سلام علیکم اتفاقا من توی نمایشگاه کتاب با دید کاملا متفاوت این کتاب رو خریدم ! همونجا چندصفحه ای از اون رو خوندم ، اون بخش به نظرم جالب اومد . اما وقتی رسیدم خونه و شروع کردم از اول با دقت خوندن یک مقدار نظرم عوض شد . من هم این احساس رو داشتم که چطور بعضی بخش ها در شروع کتاب برای معرفی حجاب یا نوع پوشش اینگونه تحقیر آمیز کار کرده ... من هنوز کتاب رو تمام نکردم ولی دیگه اون حس اولیه رو نسبت به این کتاب ندارم . البته باید کتاب رو تمام کنم تا بتونم دقیق نظر بدم ولی تا حدی با نوع تیتری که زدید موافقم

z.m

سلام. خیلی خوبه که یه عده درد دین داشته باشن و مواظب فرهنگ دینی باشن.ولی برای نقد کردن یه کتاب یه دید وسیع تری لازمه .من کتاب رو کامل خوندم. تمام اشکالاتی که وارد کردین روهم میدونم ولی چندتا نکته مهم اینجا نادیده گرفته شده اولا که این کتاب رو یه خانم نوشته و فقط هم یه خانم میتونه اونرو درک کنه یه چیزایی هست که بین همه خانم ها مشترکه و خدا توی وجودشون گذاشته ربطی هم به دین نداره دین فقط اون هارو کنترل میکنه و حد براشون تعیین میکنه و این دلیل نمیشه که یه دختر نوجوون در اوج احساسات و... به یه چیزایی که در ذاتش وجود داره فکرنکنه.دوم اینکه ما از یه کتاب که زندگی یه دخترسنیه نباید اانتظار الگو سازی داشته باشیم و اینکه مترجم هم اشاره کرده که این اصلا یک الگو نیست . و سوما که هرکس که این کتاب رو میخونه درنظر داده که شخصیت سنیه پس طبیعتا استاندارها و حدودش بایک شیعه متفاوته. نمیخوام بگم این کتاب بی اشکاله ولی حداقل تونسته روحیات تصورات و افکار و دردودل یک دختر نوجوون رو خیلی خوب وصف کنه چیزی که یک مرد اصلا نمیفهمه. من یک دخترم که باتمام وجود در حفظ بهتربن نوع پوشش و حجابم تلاش میکنم.