صداوسیما ، ناتوان ، حتی در بیان شفاهی تاریخ !

نمی دونم اسمش چی بود . اما یکی از این برنامه های تلویزیونی مربوط به دهه فجر انقلاب اسلامی بود. صحنه ای دیدم که ناراحت شدم . کنار همه ناراحتی های دیگر از صداوسیما . این هم یکی روی بقیه .

من خودم ، از تلویزیون ، دیده بودم صحنه ای را که امام امت (قدس سره الشریف ) برای ملت حاضر در جماران دو خاطره را تعریف کرد. اولی از مرحوم مدرس ، هنگامی که به خواف تبعید و زندانی بود و بعد از آن ، عوامل رضا پالانی موسوم به پهلوی ، پدر همین محمدرضای پالانی او را به شهادت رساندند ، و بعد هم خاطره ای از خود تعریف کرد ، در محل زندانش هنگامی که رئیس ساواک پیش او آمده بود .

آن ماجرا را با دقت گوش کردم و فحوای ماجرا در دل و جانم ماند. بارها با نقل قول آن ماجرا از لسان امام امت ، بحثم را غنا داده بودم و عبرتی را یادآوری. اما همین چند روز پیش در این برنامه ، دیدم که صداوسیما حتی عاجز است تا یک خاطره از امام را بازسازی کند ! اینها حتی نمی توانند به اندازه خود حضرت امام و کلام شیوایش ، در بیان تاریخ ، و خاطره گویی ، موثر و مفید باشند.

در صحنه ای از این فیلم ، آن رئیس نظامی ساواک ، به امام امت ، از پنجره خودرو ، صفات و مشخصات سیاست از نگاه یک ایرانی شاهدوست !!  و البته امنیتی وابسته به دربار را توضیح می دهد و می گوید که خلاصه آنکه سیاست یعنی پدرسوختگی و این سیاست را امام باید به آنها بسپرد و امام هم در یک جمله به او در همان حال نشسته و بی شکل ، می گوید : "البته در این سیاست که شما گفتید ما از اول هم دخیل نبودیم " .

چنان این صحنه کلیدی ، که می توانست محور و مغز و مخ جریان حرکت این مجموعه تصویری باشد ، بی رنگ و بو و حس و محتوا به تصویر کشیده شد ، که تاسفی عمیق ، تا استخوانم پیچید. حال ، برایتان روایت امام از آن ماجرا را توصیف می کنم تا دست بردن در تاریخ و تغییر شکل آن توسط صداوسیما را که به قیمت گرفته شدن تمام جان مایه این صحنه است را بدانید و بفهمید که حتی به این قیمت و فقط برای آنکه صحنه با داستان حضرات جور بیاید ، چگونه ماجرایی شگرفت ، بی خاصیت شده است. البته نقل جملات از سوی من حتما با قید نقل به مضمون همراه است.

امام ره در جماران این دو خاطره را برای مردم تعریف می کنند. خاطره اول مربوط به مرحوم شهید آیت الله سید حسن مدرس است که شعار انطباق سیاست و دیانت او در تاریخ این کشور حکاکی شده . روزی ، زندان بان این روحانی بزرگ ، که یک قزاق منصوب به زندانی بانی ، از سوی رضا پالانی موسوم به پهلوی بود ، به محل زندانی او می رود و به او می گوید :

قزاق : ببینم مگر تو "اهل علم" نیستی ؟ 
شهید مدرس : چرا .
قزاق : پس چرا در سیاست دخالت می کنی ؟ برو و به درس و بحثت برس . برای چه در سیاست دخالت می کنی ؟
شهید مدرس : می دونی چیه ؟ خیلی خری !

در این جا مردم در جماران ، بشدت می خندند. امام (قدس سره الشریف ) بعنوان حاشیه می فرماید : می دانید آن "خیلی خری" انجا یعنی چی ؟ یعنی حکم اعدام .

 قزاق : چرا ؟
شهید مدرس : اگر من دخالت نکنم پس چه کسی دخالت کند ؟

و در ادامه ، امام رحمت الله علیه ، می گوید که خود هم خاطره ای در همین حدود دارد. می فرماید آن موقع که در می خواستند ایشان را تبعید کنند ، روزی رئیس ساواک ایران با حالتی گریان و نالان خود را به درون محل زندان انداخته و با گریه و آه و ناله فراوان به امام می گوید که امام (ره) وی را به گناه انداخته است !

امام تقریبا با حالتی مثل تمسخر می گوید : آقای – اگر اشتباه نکنم ، - نصیری ، چرا گریه می کنی ؟ چه شده ؟

رئیس ساواک در همان حال تباکی ، می گوید : ای آقا ، من مقلد شما هستم ، من نوکر شما هستم، من خاک پای شما هستم ، شما رفتی و در سیاست دخالت کردی ، من را مجبور کردید شما را به زندان بیاندازم ، من گناه کردم و شما مرا مجبور کردید ! و در ادامه می گوید : آقاجان ، سیاست یعنی کلک ، سیاست یعنی حقه ، سیاست یعنی دروغ ، سیاست یعنی پی پدر مادری و خلاصه یعنی پدرسوختگی. سیاست را به ما سیاستمداران بسپارید .

امام می فرماید با خنده گفتم : آقای – احتمالا. تردید از من است – نصیری . نگران نباشید. این سیاست که گفتید، مال شما ! ما از اول هم در این سیاستی که گفتید دخالت نداشتیم !

به روح امام و یاران پر صلابتش صلوت می فرستیم و از خداوند متعال توفیق ادامه راه آنان را خواستاریم .

/ 22 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی

بسم الله . سلام ...خسته نباشید ... یه خبره فوری ... ورودموادمخدر جديد : نام این ماده «پان پراگ»است و در بسته‌بندی زیبا و با عکس‌های هنرپیشه‌های هندی و پاکستان به صورت آدامس، پاستیل و پودرهایی با طعم نعنا و خوشبو کننده دهان وارد کشور می‌شود. قيمت اين ماده مخدر در حال حاضر 50 تومان تا 300 تومان ميباشد . دلیلی که مصرف‌کنندگان «پان پراگ»ها را به سمت آن می‌کشد، احساس گرمی، سرخوشی موقت، سبکی سر، گیجی و شادی کاذب است. و این ماده ، سرطان زا نیز می باشد . موفق باشید .

محمدجواد

سلام خدا قوت آقا ابوذر اخوی تو که به ما هیچ سر نمی زنی مجبوریم ما هر از چند گاهی دو پایی بریم روی این عزت نفس داغونمون و دوباره واسه ات نظر بذاریم ولی بدون هر وقت آن میشم از اولین وبلاگهایی که می بینم وبلاگ مفید شماست نوشته های اخیرت رو هم کاملا خوندم هرچند با نظرت در باره صدا و سیما شدیدا موافقم ولی این ایرادی که گرفتی اگر هم طبق فرمایش آقای سجاد اشتباه نباشه، باز در مقابل افتضاح های دیگه این سازمان هیچه. از این حرفا که بگذریم یه خواهشی داشتم اگر در زمینه تاریخ سیاسی معاصر یا توی زمینه اندیشه سیاسی اسلام کتاب بدرد بخور خفنی مثل مثلا جریانهای سیاسی مذهبی رسول جعفریان یا همین شوالیه های فرهنگی که کیهان جدیدا منتشر کرده، سراغ داری معرفی کن بشدت به مطالعه تو این زمینه ها نیازمندم بخصوص توی زمینه فلسفه سیاسی اسلام هیچ کتاب بدرد بخوری ندیدم بجز چند کتاب معدود مث نظریه سیاسی اسلام آیت الله مصباح و ... که خیلی کلی اند. اگه کس دیگه هم میشناسی که تو این زمینه کار کرده لطفا معرفی کن قبلا ممنون و متشکر یا حق

سینا

با سلام به شما درباره ادله متعدد حمایت از فلسطین مطلب نسبتا جامعی نوشته ام. امید که از نظرات شما هم استفاده کنم و آن را کامل کنم تا کور شوند امثال مرعشی و شهروند که حرف های صهیونیسم و فراماسونری را تکرار می کنند.

علی

سلام ... این رنگ قهوه ای بکگراندش خیلی بده! مثلثی مجمع یادت نره ... سمت راستی رو بذار، نره زیر تبلیغ پرشین!

علی

سلام آقا ابوذر ... صفحه جدیدتون مبارک باشه ... دعا کنید ببینیمتون ... پس التماس دعا ... [نیشخند]

Catherine Bell

در مورد موشک بدون اطلاعات حرف نزن. بدون شک موشک بالستیکی (فاقد هدایت) تنها جنبه نظامی آنهم از نوع کشتار حمعی دارد. زیرا اساسا دقت نداشته و تنها برای تخریب شهر ها کاربرد دارد. خرید موشک با پول گران نفت هنر نیست.

حاج رضا رحیمی نسب

با سلام لینک وبلاگ سردار بی ادعا را در لیست وبلاگ خود قرار دهید خدا نگهدار

پاسداران

بسم الله . به توصیه شما قبل از گفتن شما عمل کرده بودم و حالا هم می کنم . اما مثل اینکه شما خودت اهل عمل نیستی. این هم شد تعریف موشک بالستیک ؟ یک صفحه محض رضای خدا در مرود موشک بالستیک مطلب خونده ای ؟ یک ژاراگراف علمی می تونی در موردش بنویسی‌؟ چقدر این کامنت چرند بود ! همه گزاره هاش ! همه اش !