هنر و تعهد

رهبر معظم انقلاب اسلامی در تشریح رابطه ی هنر و تعهد که بر اثر وجود تعهد در جان هنرمند متعهد شکل می گیرد می فرمایند : هنر عبارتست از دمین روح تعهد در جان انسانها

حقا که حرف حسابی شگرف است.

نشد یک بار من این موسیقی متن فیلم میرزا کوچک خان را نشنوم و چشمانم گریان نشود یا روح جهاد و ایستادگی در جان من منور نشود. این است هنر زیبای متعهد. این است آن مسیری که ما می توانیم طی کنیم در هنر و نیازی به "عریانی زن" و "شراب" نداریم. این آن مسیری است که دنیا تشنه ی یپمودن آن است و خسته از عذاب ابتذال شهوانی و غضبانی.

با هم بشنویم و ببینیم این موسیقی پرمحتوا را که در رثای مجتهدی مجاهد و رزمنده ای معلم بنام میرزا یونس استادسرایی فرزند میرزا بزرگ ، معروف به "میرزا کوچک خان جنگلی" سروده شده است.

مختصری از زندگینامه :

یونس در سال 1298 هجری قمری در محله استاد سرای رشت و در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود و تحصیلات مقدماتی را در رشت در مدرسه علمیه حاج حسن (صالح آباد) گذراند. بعد از چندی در جرگه طلاب مدرسه جامع وارد شد که از لحاظ تعلیمات دینی در سطحی بالاتر قرار داشت. میرزاکوچک خان در خلال تحصیل مقدمات فقه و اصول در مخالفت با نارواییها بی پروا بود به همین سبب احترام سایر طلاب را به خود جلب کرد.

در قیام آزادیخواهان رشت علیه پیمان شکنی محمد علی شاه (1326 ه.ق) در صف مشروطه طلبان جای گرفت و با آنان در تحصن شهبندری عثمانی (کنسولگری عثمانی) شرکت جست و هر سحرگاه با صدای تکبیر خود متحصّنان را به ادای نماز فرا می‌خواند (تکبیر او و نماز متحصنان پاسخی بود به تبلیغات دولتیان که آزادیخواهان را بابی مذهب معرفی می‌کردند) در واقعه تعرض مسلحانه مشروطه‌خواهان رشت علیه قوای مستبدان (16 محرم 1327 هـ ق) از طرف همکاران وی بود و انجمنی به نام وفا را تشکیل داده بود و اداره می‌کرد.

هنگام بسیج قوای ملی رشت برای تصرف پایتخت، میرزا عنوان فرماندهی یک دسته از جنگاوران را در دوشنبه بازار سنگر بر عهده گرفت، در آنجا سخت بیمار و بستری شد و دسته جنگاورانش تحت فرمان یپرم خان ارمنی درآمد که به سوی قزوین حرکت کردند.

کوچک‌خان پس از مداوا به مجاهدان پیوست و در فتح تهران شرکت جست در شورش‌ شاهسونان همراه یپرم خان و سردار اسعد به کمک مجاهدان آذربایجان رفت، هنگامی که شاه مخلوع (محمدعلی) عمال خود را به قصد تصرف ترکمن صحرا به آن منطقه (به دستیاری بیگانه) گسیل داشت، کوچک خان داوطلبانه به قوای دولت مشروطه ایران پیوست و به جبهه رفت. در جریان جنگ بر اثر تیری که زیر شانه‌اش نشسته بود از پای افتاد و اسیر شد که به روسیه منتقلش کردند اما او پس از معالجه خود را به رشت رسانید.

در جریان تعرض قوای روس به آذربایجان و گیلان «به بهانه مخالفت شوستر مستشار مالی آمریکایی» و قتل و اسارت و حبس استقلال طلبان و مدافعان ایرانی (30ـ 1329هـ . ق) و هم زمان با اعدام عبدالعزیز شریعتمداری تالش، یوسف خان جوبنه‌ای، صالح‌خان مژدهی، کاظم علی روستا در رشت و مقارن با تشکیل انجمن ایالتی گیلان و حبس و تبعید اعضاء انجمن و جمعی دیگر به قفقاز کوچک‌خان به فرمان اجنبی از اقامت در زادگاه خود محروم و به تهران رفت و مقیم شد مجدداً به تکمیل تحصیل پرداخت.

سه سال بعد، جنگ بین‌الملل اول در گرفت و به سال (1914 م ) روس‏ها از شمال و انگلیسی ها از جنوب، با قوای انبوه به ایران تاختند و بیطرفی اعلام شده کشور را نقض کردند.

کوچک خان با گروه استقلال طلبان و مدافعان که در هر طبقه از بالا و پائین یافت می‌شدند هم داستان شده بدواً با سالار فاتح معروف به دیوسالار به کجور رفت که در آن ناحیه پایگاهی دفاعی به وجود آورند. چون جریان را مساعد نیافت از دیو سالار جدا شد و به رشت رفت و از رشت پس از ملاقات پنهانی با بعضی یاران موافق به (خراط محله) تولم حرکت کرده و در جنگل آن ناحیه نهضت جنگل را پایه گذاری کرد.

از آن تاریخ تا سال 1338 ه ق (1298 ش) مدام با قوای روسیه تزاری و پس از آن با قوای انکلیسی که بعد از انقلاب روسیه در پناه لشکریان ژنرال پیچیرا خوف روسی خود را به گیلان و از گیلان به باکو رسانده بودند در حالت جنگ دفاعی و تعرضی بود. وی در عین حال به احداث راههای ارتباطی و تشکیل دبستانها در نقاط مختلف فومنات و تأسیس مدرسه نظام در گوراب زرمیخ و ایجاد کارگاههای پارچه‌بافی برای تأمین نیازمندیهای سربازان و اموری از این قبیل اشتغال داشت.

در سال 1299 ه ش بعد از ایجاد روابط دوستانه بین دولت های ایران و شوروی و شناسایی حکومت شوروی از جانب دولت وقت ایران برخی از دوستان طرفدار روسیه میرزا مثل احسان الله خان به وی خیانت کردند و از وی جدا شدند

میرزا کوچک خان در این زمان پس از حدود هفت سال مبارزه و جنگ و گریز با تعداد اندکی از یاران خود برای جمع آوری قوا به طرف خلخال حرکت کرد که در برف و بوران اسیر گشت و جان خود را از دست داد . با شهادت وی در روز دوشنبه یازدهم آذر 1300 هجری خورشیدی (سوم ربیع الثانی 1340 ق) نهضت جنگل به نقطه پایان خود رسید.

جسد کوچک خان در گیلوان با مراقبت احترام آمیز آقا سید نصرالله گیلوانی به خاک سپرده شد اما اندکی بعد جسد کوچک خان به دست افراد سالار شجاع (برادر سردار مقتدر طالشی) افتاد. یکی از آنان سر وی را جدا کرد و به نشانه پایان روزگار او به تهران منتقل و به سردار سپه ارائه کرد، در نهایت سرش در گورستان حسن‌آباد تهران در نقطه نامعلومی دفن شد که بعداً از جانب یاران جنگلی محل دفن شناسایی شد .

چند سال پس از این واقعه که گورستان حسن‌آباد شبانه‌ زیر و رو می‌شد تا مؤسسات آتش‌نشانی در آنجا مستقر شود، سر کوچک خان به وسیله آزادیخواهان که در لباس کارگران شب درآمده بودند ربوده شد و به وسیلة میرزاخان سیگارودی به رشت انتقال یافت و در اختیار کربلایی کاس آقا (حسام) معروف به خیاط که از وفاداران به آزادی بود، قرار گرفت که در جلسه‌ای شبانه مورد شناسایی و تأیید یاران جنگلی حاضر قرار گرفت سپس در ایوان مرقد سلیمان داراب به امانت سپرده شد.

در سال 1321 خورشیدی جسد کوچک خان نیز بنا به وصیتی که کرده بود پس از تحصیل فتوا از مجتهدان زمان از گیلوان به رشت انتقال یافت و بر زیر تپه‌ای مقابل بقعه سلیمان داراب در جوار سر وی به خاک سپرده شد که بعداً بر آن بارگاهی ساخته شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد میرزا می فرمایند :

قضیه مرحوم میرزا کوچک جنگلی یک قضیه ویژه است...آن صبغه مردمی و نجابتی که در کار مرحوم میرزاکوچک خان جنگلی است در هیچ کدام از این دو کار یا دو سه کار دیگر که همزمان در آن دوره اتفاق افتاده در سرتاسر ایران نظیر ندارد...در اینکه طلبه بوده، در اینکه روحانی بوده شکی نیست...منشا حرکت میرزاکوچک خان یک منشا صددرصد دینی و اعتقادی است. رفتار او هم یک رفتار دینی و اعتقادی است. یعنی انسان مشاهده می‌کند با اینکه در درون تشکیلات خودشان مخالفینی داشت، و برخی اقشار گوناگون ممتاز هم با او مخالفت می‌کردند، مرحوم میرزاکوچک در برخورد با اینها کاملا حدود شرعی را رعایت می‌کرده. کسانی بودند مثلا مخالفت اعتقادی با ایشان داشتند. آن افراطی ها می‌گفتند: آقا اینها را ببرید سرکوب کنید، میرزاکوچک نمی‌گذاشته جلوی اینها را می‌گرفته و مانع می‌شده از این که این کار را بکنند. یعنی رفتار هم، یک رفتاری دینی است و حرکت، حرکت صد در صد اسلامی و ایرانی است، آن زمان می‌دانیم که آن غوغای نهضت‌های مارکسیستی و تشکیل شوروی و هیاهویی که در دنیا بین ملت‌ها راه افتاده بود و جاذبه‌ای که برای بعضی ملت‌ها به وجود آورده بود طبعا یک عده‌ای را مجذوب خودش کرده بود و اطرافیان به ایشان خیانت کردند از این طریق لکن این مرد به خاطر پایبندی‌اش به اسلام جذب تفکرات مارکسیستی نشد...یک نمونه خیلی برجسته‌ای است میرزاکوچک خان. خداوند ان‌شاءالله درجاتش را عالی کند...ان‌شاءالله چهره او بیشتر در بین مردم ما، جوان‌های ما، شناخته شود. ایشان یک واحد مینیاتوری از نظام اسلامی، جمهوری اسلامی را در رشت و همان محدوده خاص خودش به وجود آورده.

متن کامل پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به کنگره بزرگداشت میرزا کوچک خان جنگلی .

چقد جنگلا خوسی، ملت وسی، خسته نبستی، می جان جانانا٬ ترا گمه میرزا کوچک خانا
خدا دانه که من، نتانم خفتن، از ترس دشمن، می دیل آویزانا٬ ترا گمه میرزا کوچک خانا

چره زوتر نایی، تندتر نایی، تنها بنایی، گیلان ویرانا٬ ترا گمه میرزا کوچک خانا
اَمه رشتی جَغَلان، ایسیم تی‌ فرمان، کُنیم اَمه جان، تی پا جیر قربانا٬ ترا گمه میرزا کوچک خانا

ترجمه فارسی
چقدر در جنگل می‌خوابی به‌خاطر مردم؟ خسته نشوی ای جان جانانم، با تو‌ام میرزا کوچک خان!
خدا می‌داند که از ترس دشمن خوابم نمی‌برد، دل نگرانم، با توام میرزا کوچک خان!

چرا زودتر نمی‌آیی؟ تندتر نمی‌آیی؟ گیلان ویران را تنها گذاشته‌ای، با توام میرزا کوچک خان!
ما بچه‌های رشت، به فرمان تو ایم، جانمان را به پایت قربانی می‌کنیم، با توام میرزا کوچک خان!

/ 9 نظر / 41 بازدید

البته این جناب سردار جنگل که خدایش بیامرزاد همیشه سبب نزاع بوده در این باب که به چه گروه و دسته ای تعلق داشته!!!

محمد

سلام ابوذر جان خوبی سر حالی إن شاءالله بازم به مرام شما دوست عزیزم که یادی از ما کردی خیلی از رفقا دیگه سراغی از ما حاشیه نشینها نمیگیرن البته همه مثل شما دوست نادیده اند ولی همین روابط مجازی مون هم منقطع شده و این بده به هر حال إن شاءالله زیر سایه امام زمان(عج) مستدام باشی التماس دعا

محمد

راستی این لینک وبلاگ ما رو بی زحمت اصلاح کن خیلی وقته آدرس وعنوان وبلاگ رو عوض کرذم چالش های محمدجواد رو میگم

زارعی

با سلام واحترام. خدا رحمتش کند انشاء الله برسر سفره اباعبدالله و یاران با وفایش مهمان باشد. ممنون از شما که همواره دیدگاههای مقام معظم رهبری را مطرح کرده و سر لوحه خود قرار داده اید.

این ترجمه ی فارسی رو از گوگل ترنسلیشن گرفتی؟[نیشخند][نیشخند]

نه بابا !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![تعجب][تعجب]یعنی کله‌ی خودت رو به کار گرفتی؟؟!! تبارک الله ...پس این کله یه بازدهی هم داره :-)) خسته نباشی برادر [نیشخند][نیشخند]

زارعی

سلام . حاجی اگر وقت داشتی یه سری هم به وبلاگ ما بزن. خوشحال میشم از نظرات ارزشمندتون استفاده کنم ، بدون تعارف میگم.

مریم

ببینم در باره اوکراین و کریمه چیزی نمی نویسی؟ اینقدر که صدا و سیماتون توی بوق و کرنا کردت آدم فکر می کنه کریمه قراره به ایران اضافه بشه نه روسیه!!! گفتم که " زبون" به درد" لیسیدن" می خوره اما نه تا این حد!!![نیشخند][نیشخند]