تنگنای آمريکايی ، دربازار انرژی ، سياست و قدرت

آمریكا: قیمت نفت تا سه سال آینده روند صعودی دارد<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

وزیر انرژی آمریكا تاكید كرد، افزایش فزاینده قیمت جهانی نفت طی سه سال آینده ادامه خواهد یافت و كشورهای بزرگ مصرف كننده انرژی در این بین متحمل بیشترین خسارتهای اقتصادی خواهند شد.  

 

ساموئل بودمن افزود: افزایش تقاضای انرژی از سوی چین و هند یكی از مهمترین علل رشد قیمت نفت طی سالهای آینده خواهد بود.

 

وی تصریح كرد: كشورهای تولید كننده نفت طی سه سال آینده كنترل بر بازار انرزی را از دست خواهند داد و تقاضا به شدت بر عرضه جهانی نفت پیشی خواهد گرفت.

وی افزود: به نظر من كشورهای بزرگ تولید كننده نفت، تا سه سال آینده نخواهند توانست كنترل بازار انرژی را در دست بگیرند و این مساله موجب گسترش بی ثباتی در بازار و نوسانات شدید قیمت نفت خواهد شد.

 

كاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریكا نیز گفت: روند صعودی قیمت نفت در كوتاه مدت متوقف نخواهد شد. دولت آمریكا به جای اینكه به فكر كاهش قیمت نفت باشد، باید میزان وابستگی كشور به واردات انرژی را كاهش دهد.

 

وی در مصاحبه با شبكه تلویزیونی ای بی سی نیوز گفت: دولت آمریكا همواره از كشورهای تولید كننده نفت می‌خواهد میزان تولید خود را افزایش دهند ولی به نظر من راه حل اصلی، كاهش وابستگی كشور به واردات انرژی است.

 

 

نگرانی ژنرال های آمریکایی در مورد حمله به ایران:

 

مدیر برنامه‌ریزی ستاد مشترك ارتش آمریكا ، سرتیپ «ویكتور رنارت» : " اقدام نظامی علیه ایران با خطر زیادی همراه است و واكنش‌هایی منفی بیشماری را در منطقه در پی دارد ... هرگونه اقدام نظامی علیه ایران از نظر پیامدها برای آمریکا بسیار پیچیده است ... هر اقدام نظامی، تاثیرات زیادی در پی دارد و همین مسئله، دلیل خوبی برای ادامه روند دیپلماتیك و تلاش برای كارایی آن است..."

 

نقش ایران در منطقه خلیج فارس و امکان این کشور در کنترل شریان انرژی جهان و همچنین توان تاثیرگذاری در عراق متشنج فعلی كه آمریكا در كنترل شرایط آن ناكام مانده است، فکر دولتمردان آمریکایی را به خود مشغول داشته است.

کشور ایران به تنهایی با در اختیار داشتن ۹.۹ درصد از ذخایر نفت جهان در رتبه سوم کشورهای دارای ذخایر نفتی قرار دارد و از این طریق می‏تواند سهم تعیین کننده‌ای در بازار نفت داشته باشد. ایران همچنین با حاكمیت بر تنگه هرمز و جزایر سه گانه خلیج فارس، می‌تواند بر عبور بیش از ۴۰ درصد از نفت مصرفی جهان و ۱۶ هزار كشتی نفت‌كش و اقیانس پیمای غول پیكر كه در خلیج فارس تردد دارند، موثر باشد.كشورهای عربستان سعودی با ۲۰.۴ درصد از ذخایر جهانی، عراق با ۸.۹، امارات متحده عربی با ۷.۵ و كویت با ۷.۹ درصد از ذخایر شناخته شده جهانی نفت، به همراه ایران مجموعا ۵۴.۶ درصد از ذخایر جهانی را در اختیار دارند كه از این مقدار، بیش ۴۰ درصد از نفت مصرفی جهان از خلیج فارس عبور می‌كند. به همین خاطر است كه دولتمردان آمریكایی با تامل بسیار در مورد حمله نظامی به ایران سخن می‌گویند و به این نكته ایمان دارند هرگونه تنش‌آفرینی در این منطقه اقتصاد جهانی را با چالش مواجه خواهد كرد.

 

مدیر برنامه‌ریزی ستاد مشترك ارتش آمریكا در اظهار نظری عجیب برای یكی از ژنرال‌های بلند پایه آمریكایی که به جنگ‌طلبی شهرت دارند، گفته است: «اقدام نظامی علیه ایران با خطر زیادی همراه است و واكنش‌هایی منفی بیشماری را در منطقه در پی دارد.»  
سرتیپ «ویكتور رنارت» در گفت‌وگو با روزنامه «دیلی تلگراف» تصریح كرده که «هرگونه اقدام نظامی علیه ایران از نظر پیامدها برای آمریکا بسیار پیچیده است.»

وی افزوده است: «هر اقدام نظامی، تاثیرات زیادی در پی دارد و همین مسئله، دلیل خوبی برای ادامه روند دیپلماتیك و تلاش برای كارایی آن است.»

 

به نوشته دیلی تلگراف اظهارات وی را می‌توان یك بیانیه بسیار كمیاب و منحصر به فرد دانست كه از سوی ارتش آمریكا درباره مهمترین مسئله بین‌المللی روز منتشر شده است. این روزنامه در ادامه نوشت: «این هشدار به عنوان درك تهدیدی است كه تهران می‌تواند در عبور و مرور كشتی‌ها در خلیج فارس ایجاد كند و همچنین تهدیدی است كه متوجه آمریكا و متحدانش در عراق در صورت حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران می‌شود.»این اظهار نظر از سوی یك مقام ارشد ارتش آمریكا در حالی مطرح می‌شود كه دیپلمات‌های آمریكایی برای نشست امروز با دیپلمات‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی،‌ چینی و روس به منظور بحث درباره مساله هسته‌ای ایران آماده می‌شوند. آمریكا خواستار آن است كه شورای امنیت سازمان ملل فشار خود بر ایران را افزایش دهد اما با مخالفت از سوی پكن و مسكو روبرو شده است.

 

روزنامه روسی: آمریكا به خوبی می‌داند، در نشست پاریس تنها است

 

یك روزنامه روسی نوشت : آمریكا در نشست امروز پاریس برای بحث درباره برنامه هسته‌ای ایران تنها است . 

 

اعضای دائم شورای امنیت و آلمان امروز در نشستی در پاریس، خصوص پرونده هسته‌ای ایران تصمیم گیری خواهند كرد. به گزارش روزنامه دولتی «راسیسكایا گازیه تا» روسیه، كاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریكا هشدار داد ایالات متحده آمادگی دارد در خارج از چارچوب شورای امنیت سازمان ملل دست به اقدام بزند تا ایران را وادار كند از برنامه‌های هسته‌ای خود دست بردارد.

 

این در حالی است كه امروز روز سرنوشت سازی برای ایران است. وزرای امور خارجه پنج كشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد بعلاوه آلمان در پاریس گردهم جمع میشوند تا در خصوص گزارش البرداعی تصمیم گیری كنند. امروز مشخص خواهد شد كه پرونده هسته‌ای ایران در سطح شورای امنیت مورد بررسی قرار گیرد كه در واقع سناریویی است كه مورد نظر آمریكا است و یا طبق نظر ایران در سطح آژانس باقی بماند. به نوشته این روزنامه، اظهارات خانم رایس را می‌توان بیانگر این دانست كه دولت آمریكا به خوبی میداند كه با وجود مخالفت روسیه و چین با اعمال تحریمها در شورای امنیت هم برای متقاعد ساختن سایر اعضا برای حمایت از طرحهای خود با مشكل مواجه خواهد بود. وزیر خارجه آمریكا با آگاهی از این مسئله و ترس از به درازا كشده شدن بررسی مسئله ایران، خطر این كار را بسیار میداند .

 

«راسیسكایا گازیه تا» می‌نویسد، ایران اعلام داشته كه در صورت تصمیم شورای امنیت برای اعمال تحریم، تحت فشارهای آمریكا، هم قصد ندارد دست روی دست بگذارد و اقدامات مناسبی را در پاسخ به این اقدام در نظر خواهد گرفت. به نوشته این روزنامه، البته از سوی دیگر ایران خود را برای حمله احتمالی آمریكا هم آماده كرده و از هم اكنون دست به كار شده است. ایران طی نامه ای به كوفی عنان، دبیر كل سازمان ملل متحد، از این مساله شكایت كرده كه این خطر وجود دارد كه دولت آمریكا قصد حمله نظامی به خاك ایران را دارد و این اقدام بر خلاف موازین و ضوابط بین المللی است و سازمان ملل میبایست در جهت رفع این خطر و تجاوز آشكار اقدام مناسبی بعمل آورد.

 

«راسیسكایا گازیه تا» می‌افزاید، در حال حاضر وضعیت پیچیده ای بوجود آمده است. دیگر نمی‏توان تصور كرد كه بحران هسته ای ایران به كجا خاتمه پیدا خواهد نمود. البته به نظر نمی‏رسد كه این قضیه هم تاثیری بر مواضع سازش ناپذیر ایران داشته باشد .

/ 2 نظر / 50 بازدید
روزنامه نويس

بسم الله از اين که معلوم شد چی هستيد و ان شا الله ميخواييد چيکار کنيد تو مجمع خوشحالم...يکم دری وری هم راجع خودت ميخوام بگم که کظم غيط ميکنم وووو

پاسداران

بسم الله . سلام .متشکر. اما ما شما را دری وری گو نمی شناسيم ! :) بزرگواری. يا حق.