از دو جنگ شش روزه و رمضان عبرت بگيريم

1Hasan_Nasrallah.jpgآنچه که این چند روز در سرزمینهای اشغالی فالسطینی و نقاط تماس آن با سرزمینهای اشغالی لبنانی در حال وقوع است، به وضوح، نشانگر جابجایی مولفه های توازن قوا در منطقه خاورمیانه است.

در اولین روزهای آتشباری روی مناطق لبنانی ، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی ، بدون وقفه و بی پایان بودن حملات خود را مطرح کرده و تاکید می کند ما به دنبال ایجاد هیچ موازنه قدرتی میان خود و لبنان نیستیم و خواهان سرکوبی کامل قوای مقاومت در این منطقه بوده و به هیچ وجه تا تکمیل این هدف عملیات خود را پایان نمی دهیم .

دو روز بعد و پس از بروز نشانه های مقاومت سرسختانه تشکیلات مقاومت اسلامی در جنوب ، رژیم صهیونیستی توسط نخست وزیر خود ، سه شرط را جهت آتش بس و پایان دادن به درگیری ها مطرح می کند و از شرط سرکوبی نیروهای مقاومت بوسیله عملیات نظامی خود ، رسما عقب نشینی می کند.

 

در روزهای پایانی 6 روز اول این درگیری ها ، بر اثر روشن شدن هماهنگی دولت و ملت لبنان با حرکت مقاومت اسلامی و علنی شدن عدم تاثیر گذاری جنگ روانی گسترده صهیونیست ها ، برای ایجاد اختلاف و یا حداقل ایجاد تفاوت ، میان موضع مسئولان لبنانی و مردم لبنان، با موضع حزب الله لبنان ، نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس ، بصراحت از سازمان ملل متحد می خواهد تا برای پایان دادن به درگیری ها نقشی را ایفا کند . وی بصراحت اعلام می کند که هیچ مشکلی با لبنان ندارد و اسرائیل خواهان صلح و ثبت در منطقه است !!

اما ماجرا چیست ؟
بنظر من ، آن چیزی که بسیار روشن است اینکه اسرائیل به هیچ وجه – از منظر نظامی و امنیتی – علاقه ای به ادامه درگیری ها ندارد- . شاید این موضوع ، از نظر بسیاری از دوستان از همه طیف های فکری ، عجیب باشد. اما اگر ارزیابی من را خوب متوجه شوند، احتمال همفکری بیشتر دوستان با من بسیار زیاد است. ببینید ، اسرائیل از تاریخ تشکیل خود تاکنون ، در هیچ جنگی وارد نشده است. کشتن اهداف غیر نظامی بی سلاح ، با تانک و هلی کوپتر آپاچی ، از عهده ارازل و اوباش محله های تهران هم بر می آید و اسمش که جنگ نیست! تنها درگیری واقعی که اسرائیل بشدت با آن مواجه شد ، جنگ رمضان بود که پس از جنگ شش روزه اعراب واسرائیل ( که با عقب نشینی شدید نیروهای عربی همراه بود ) انجام شده و در آن ابتکار عمل ، بطور کامل در اختیار نیروهای جبهه عربی قرار داشت و نیروهای عربی حتی سد و تاسیسات دفاعی معروف بارلو را که اسرائیل در مورد آن هل من مبارز گفته بود ، شکستند.

اما با وارد شدن آمریکا بشکل یک میانجی صلح جو ! در ماجرا و تلاش شدید دولت آمریکا برای عقب نشینی نیروهای جبهه عربی و حداقل ، اجرای یک آتش بس موقت و بررسی مسائل بشکل دیپلماتیک ، کشورهای عربی که خود را در موضع قدرت می دیدند ، جنگ را به ترفند سیاسی امنیتی آمریکا باخته و با گمان اینکه با وضعیت اخیر ، توان چانه زنی بالاتری روی میز مذاکره خواهند داشت و خواهند توانست خواسته های خود را از طرق کم خرج تر ، تامین کنند ، با آتش بس حداقل یک هفته ای موافقت کردند .

 

در همین حین و بدون اطلاع دستگاههای امنیتی عربی ، آمریکا اقدام به برقراری یک پل هوایی برای ساپورت کامل لجستیکی برای اسرائیل محاصره شده (تحت پوشش هواپیماهای عادی) نموده و نیازمندیهای لجستیکی نظامی و پشتیبانی اسرائیل را فراهم نمود و اسرائیل نیز ، آتش بس را بشکل یکطرفه نقض و این بار تا صحرای سینا پیشروی نموده و اعراب را در موضع ضعف قرارداد.

lebanon.gifبنا بر این ، به روشنی می بینیم که در تمامی برش های تاریخی ، تلاشهای دیپلماتیک ، بخش مهمی از جبهه آفندی و پدافندی اسرائیل را جلوه می دهد. هیچ گاه ، اسرائیل در جبهه سیاسی از پشتیبانی همه جانبه استکبار جهانی به رهبری آمریکا محروم نشده و آمریکا برای بیش از پنجاهمین مرتبه ، مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه اسرائیل را وتو نمود.

 

در جریان درگیری های اخیر نیز ، نوع حملات و اهداف مورد هجوم از سوی اسرائیل ، و نوع حملات و اهداف مورد هجوم از سوی مقاومت اسامی لبنانی ، بیانگر وضعیت حقیقی صحنه نبرد بدور از جنگ های روانی و تبلیغاتی است .

اسرائیل ، تمرکز حملات خود را روی مراکز جمعیتی ، مردم ، مراکز زیربنایی عمومی ، مناطق مسکونی ، خودروهای امدادی و فرودگاه ها – خصوصا فرودگاه بیروت – و مناطق شیعی نشین جنوب ، قرار داده است. مقاومت اسلامی نیز ، تمرکز حملات خود را روی پایگاه های استراتژیک نظامی اسرائیل ، اماکن استراتژیک اقتصادی ، تجهیزات و اهداف نظامی تاکتیکی در صحنه قرار داده است. بطور خلاصه می توان گفت ، اسرائیل رسما اهداف غیر نظامی کاملا بی ارزش از نظر نظامی و مقاومت ، اهداف کاملا استراتژیک نظامی و سیاسی را برای حمله ، برگزیده اند.

 

اوج گیری فعالیت دیپلماتیک جامعه سیاسی غربی برای جلوگیری از ادامه حملات حزب الله لبنان به مراکز ویژه اسرائیل ، و ادامه حملات نظامی اسرائیل به اهداف سیویل ، نشانگر هزار باره عدم برخورداری اسرائیل از هرگونه عمق استراتژیک و در نتیجه ، تلاش برای ایجاد فشارهای مختلف بیرونی و درونی برای جلوگیری از شلیک اسحله مقاومت است. روشن است که اسرائیل ، به هیچ وجه آمادگی تحمل ضربات حزب الله را ندارد. شهرکهای صهیونیستی ، یکی پس از دیگری بطور کامل از سکنه خالی می شود و دلداری دادنهای مقامات اسرائیل نیر ، برای جلویگیری از این روند ، و بازتر شدن دست حزب الله برای حمله به اهدافی که روز به روز از جنبه های غیر نظامی آن کاسته می شود ، اثری ندارد. صهیونیست ها در تل آویو تظاهرات می کنند و به دولت اسرائیل بدلیل از بین بردن آنچه که امنیت جانی و روانی خود می گویند ، حمله می کنند و ناو های جنگی اسرائیلی ، چشم الکترونیک اسرائیل ، پایگاههای ویژه اسرائیل ، مراکز تاکتیکی شهرکهای صهیونیستی ، هلی کوپترهای آپاچی و هواپیماهای اف شانزده این رژیم ، و هیچ امکان دیگر اسرائیلی ، از خود توانی برای تحمل این حملات نشان نداده و یکی بدنبال دیگری فرو می ریزند.

 

0crash1.jpgبرای حزب الله ، قرار گرفتن اهداف سیویل لبنانی در مسیر درگیری ، از درگیری اهداف نظامی خود با اسرائیل اهمیت بیشتری دارد. اما برای اسرائیل ، به روشنی موضوع برعکس است. بنا بر این می توان دلیل تفاوت ماهوی نوع اهداف را درک کرد. اثر مورد حمله قرار داند اهداف غیر نظامی ، بشکل فوری ، اما کم دوام ، ظاهر می شود. اما اثر منهدم شدن یک هدف نظامی و استراتژیک ، پس از مدت زما ، مشخص شده و بسیار مانا است. روشن است که اسرائیل به دنبال اهدافی کوتاه مدت اما فوری است و حزب الله به دنبال اهدافی بلند مدت اما قوی، شدید و مانا .

 

باید دید که این اهداف چیست:
آنچه که اسرائیل در حال حاضر به دنبال آن است ، حداکثر یک آتش بس کاملا آبرومند ، یا حداقل یک آتش بس بی آبرو - و در نهایت اصولا آتش بس ! - است. روشن است که اسرائیل ، اگر فرصت کند ، بسیار علاقمند است تا جریان جنگ شش روزه را تکرار کند. اما بایستی تا در گام اول ، از تهدیدات امنیتی خود بکاهد ، بتواند ضربات استراتژیک دریافت کرده را جبران کند و التیام دهد ، در درون گروه اسرائیلی آرامشی نسبی برقرار کند و به فکر حملات بعدی باشد. این آن نکته ای است که هرگزنباید فراموش کردو تا رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده ، هیچ ذره ای از شدت حملات به اهداف اسرائیلی نباید کم شود.

 

اما آنچه که بعنوان هدف حداقلی ، حزب الله می خواهد ، شکست مجدد و قوی رویای خیالی ارتش شکست ناپذیر خاورمیانه ، برای بار چندم ، بشکل حداقلی ، با تسلیم شدن اسرائیل به روند تبادل اسرا و پس از آن ، خروج اسرائیل از آخرین مناطق تحت اشغال ، یعنی سرزمینهای شبه عا است. همه می دانیم ، تنها منطقه ای که تاکنون در ان ، اسرائیل مجبور به عقب نشینی فوری و بلاقید وشرط و کاملا یک جانبه از آن شد ، مناطق جنوب لنبان بود ، بشکلی که ارتش اسرائیل ، حتی تانکهای گران قیمت میراکافا را که روی شکست ناپذیری آن ها مانور زیادی شده بود را روشن، رها کرده و به درون سرزمینهای اشغالی فرار کرد و تنها نیرویی که اسرائیل را به این اقدام وادار کرد ، نیروی حزب الله بود. همچنین ، روشن است که هدف اصلی حزب الله لبنان ، نابودی رژیم اشغالگر قدس و آزادسازی سرزمینهای اشغالی است. اینجا است که می بینیم ، به روشنی معلوم است که نوع اهداف مورد حمله ، با نوع برنامه ریزی ها تطابق دارد.

 

p4a.jpgبیرون از صحنه نبرد:
بیرون از صحنه درگیری ، در جبهه اسرائیلی ، تلاشهای دیپلماتیک و حمایتهای امنیتی و لجستیکی خودنمایی می کند. شاید یکی از کوچکترین امکاناتی که در خدمت اسرائیل قرار دارد ، ماهواره keyhole باشد که گوگل نیز از طریق آن Googleearth را شارژ می کند. شاید از روی نام این ماهواره ( بمعنای سوراخ کلید ) ، اهداف جاسوسی پشت پرده ساخت و پرتاب و بکارگیری آن را براحتی بتوان درک کرد.

اما همه از حمایتهای همه جانبه خبر داریم . از –بصراحت می گویم – بی عرضگی و وابستگی و ترسویی دولتهای عربی باصطلاح اسلامی هم مطلعیم . پس چه باید کرد ؟ از ما چه کمکی بر می آید ؟

از ما چه کمکی بر می آید ؟

1- انتفاظه سایبرنتیک . این آن کاری است که از من و توی بچه مسلمانی که خوره وب هستیم بر می آید. شاید حامد طالبی مطلبی در این زمینه بنویسد. اگر نوشت ، خوب بخوانید. ببینیم چه می شود کرد.

2- حمایت اجتماعی و روانی . اصلا اگر کسی خصوصا در این چند روزی جایی در حمایت از اسرائیل نفسش در آمد در وابستگی وخط داشتن او شک نکنیم . حتی اگر اسمش حزب حاج آقا کروبی باشد ! یک کلمه از حرفهاشان نباید بی جواب بماند. البته ضربات مشت را حزب الله می زند. ما باید ضربات زبان را وارد کنیم ! جواب را بدهید و ساکت نمانید. اسرائیل به جنگ روان بسیار علاقه دارد. اما خود نیز بشدت از جنگ و دفاع روانی در مقابل عملیاتی که خود براه می اندازد ، آسیب پذیر است.

3- حمایت مالی. الان آن چیزی که باید به لبنان سرازیر شود ، توانهای مالی ما است. باید نشان بدهیم که می توانیم حسابی حزب الله را شارژ کنیم .

4- مسافرت به لبنان ؟ بابا آنجا جا برای خودشان ندارند ! چیزی که آنجا اصلا کم نیست نیرو است ! هرکی می خواهد توجیه شود یه زنگ بزند خودم توجیهش می کنم ! ضمن اینکه به نظر من صهیونیزم در تهران مخفی شده ! اینجا هم باید توی دهنش کوبید که ار اینجا بکوبیم ، صدای وق زدنش بد تر صدای سگ تا فلسطین می پیچد.!

/ 23 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رجب

دمت گرم ابوذر واقعاً خیلی شجاعی. مردم لبنان زیر بمباران بمیرن اونوقت تو از اینجا <انتفاظه سایبرنتیک> بخوان اینترنت بازی کنی؟ بسیجم بسیجیای قدیم. مواظب باش یه وقت خسته نشی از اینهمه زیر کولر انتفاظه سایبرنتیک کردن. پول رو هم شما نمیخواد زحمتشو بکشی برادر احمدی نژاد از پول نفتمون به اندازه کافی دادن الان داره دود میشه میره هوا.

حسن روزی

خسته نباشید. تحليل خوبی بود. اما درباره وظيفه ما جهاد سايبر کمی حالت سرکاری داره، هر چند که با گسترش اطلاعات مردمی با توجه به عملکرد مزخرف شبکه خبر نظر مثبتی دارم. راستی به نظرم رسيد يک حرکت اعتراضی عليه مجله صيونيستی تايم که گزارش داده ايرانی ها معتقد به حمايت از حزب الله هستند داشته باشيم . مثلا درخواست از وزارت ارشاد برای اخراج خبرنگار اين مجله از ايران. عزت زياد

پارسا

سلام خاک بر سرتان کی می خواهيد سر عقل بياييد هيچ می دانيد هر رزمنده لبنانی ماهيانه ۱۲۰۰۰ دلار برای ايران هزينه دارد و آيا می دانيد اين هزينه از جيب من وتو پرداخت می شود لابد فهمیدی چرا لبنان برای خودش ارتش درست نمی کند؟

پارسا

فکر کنم بتوانيد اين آمار را از اينترنت در بياوريد :ايران با اينهمه ثروت خدادادی درامد سرانه ای برابر۲۳۰۰ دلار دارد وبرای حمايت از برادران لبنانی خود ساليانه ۱۴۵ دلار سرانه نظامی هزينه می کند(۱۰ ميليارد دلار) ولی برادران بی چيز لبنانی!؟ درامد ۵۴۰۰ دلاری دارند و ۱۵ دلار سرانه هزينه نظامی متقبل می شوند

پارسا

ايه ای از قران است که می فرمايد وقتی خداوند بخواهد نعمتی را به بنده ای برساند اگر همه خلائق دست به دست هم دهند نمی توانند جلوی آنرا بگيرند و اگر بخواهد بلايی بر وی نازل کند نيز چنين است. همچنين اگر اهل تفسير باشيد آمده است که چند بار موسی و فرعون با هم در اجابت دعايشان شرط بستند موسی شب را به راحتی می خوابيد چون به پيامبری خود مغرور بود! ولی فرعون تا صبح راز و نياز می کرد چون می دانست کی برتر است! به نظر شما علت دوام ۶۰ ساله اسراييل چيست؟! همچنين از آيات قران است که وقتی ملتی سر کشی نمايند قومی ظالم تر را بر آنان مسلط می کنيم ! فکر نمی کنيد وقت آن آمده است که ما مسلمانان به خود بيايم و به عملکرد خود فکر کنيم چرا در اين سالها خدا از ما حمايت نکرد عليرغم اينکه جمعيت تعداد حق رای سازمان ملل و دوستانمان زياد بود و فقط با يک حق وتو آمريکا ؛اسراييل را سرپا نگه داشت؟

تف به غيرتتان

از شما بی غيرتتر کسی نيست. به خاطر بقای خودتان ناموستان را هم می فروشيد.

یزدان

مرگ بر اسرائیل