تلاش‌ نافرجام مصر برای برقراری آتش‌بس

به گزارش مشرق، «سامی ابوزهری» در گفت‌وگو با فارس در رام‌الله گفت که تلاش‌های مصر برای برقراری آتش‌بس تا به این لحظه هیچ نتیجه‌ای نداشته است و همچنان این تلاش‌ها ادامه دارد.

ابوزهری اظهار داشت که پرونده آتش‌بس در دست مصر است و لذا هر طرف عربی یا اسلامی و بین‌المللی اگر می‌خواهد برای تحقق آتش‌بس مداخله کند باید از طریق هماهنگی با مصر این کار صورت گیرد و البته ما از هر تلاشی در این زمینه استقبال می‌کنیم.

وی از هر گونه اظهارنظر درباره پیشنهاد اسرائیل مبنی بر تحقق آتش‌بس طی دو مرحله در حالی که گروه‌های فلسطینی برای تحقق یک مرحله‌ای آن تلاش می‌کنند، خودداری کرد.

رژیم صهیونیستی به دنبال خرید زمان است

از سوی دیگر «عصام عمر» تحلیلگر سیاسی تاکید کرد که رژیم صهیونیستی به دنبال خرید زمان است تا صید درشت و گرانقدری را به دست آورد یا اینکه عملیات محدودی را در غزه انجام دهد تا به این ترتیب سران این رژیم را از این سرگردانی و پریشانی برهاند.

وی افزود: آتش‌بسی که رژیم اسرائیل از آن سخن می‌گوید آتش‌بس دو مرحله‌ای است که مرحله نخست آن به توقف اقدامات نظامی و توقف حملات سهمگین علیه نوار غزه در مقابل توقف واکنش گروه‌های فلسطینی مربوط است که مدت آن نیز 48 تا 72 ساعت است.

به گفته وی، مرحله دوم آتش‌بس نیز مرحله‌ای است که در آن خواسته‌های مقاومت مبنی بر ضرورت توقف تجاوزات به طور کامل، توقف ترورها و هدف قرار دادن کشاورزان و ماهیگیران و رفع کامل محاصره غزه مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

بر اساس پیش بینی این تحلیلگر سیاسی، ساعات آینده سرنوشت‌ساز خواهد بود و گروه‌های فلسطینی برای برقراری آتش‌بس تحت فشار قرار خواهند گرفت.

وی همچنین تاکید کرد که مقاومت همچنان به پاسخ میدانی و یکپارچه به تجاوزات صهیونیست‌ها پایبند است.

پی نوشت :

- وضعیت وضعیت بسیار حساسی است. اسرائیل در این وضعیت زیر فشار بسیار بزرگی است. منطق واضح نشان می دهد که اقداماتی که مقاومت تا کنون انجام داده کاملا بر اساس منطق و تدبیر بوده و تنها عمل و رفتار عاقلانه بوده است . ترکیب عاقلانه ی امکانات و وضعیت ، همین نتیجه را می دهد.

- ادامه ی تدبیر وعمل عاقلانه ما را بر آن می دارد تا صحنه را بسیار دقیق بنگریم . در این وضعیت ، رژیم صهیونیستی خسارات غیر قابل باوری از اقدام خود دیده است. مهمترین وضعیت این است که رژیم صهیونیستی با ورود به معرکه و مواجه شدن با پاسخ مطلقا پیش بینی نشده ی مقاومت حتا در وضعیتی قرار ندارد که قبل از ارتکاب این جنایت داشت.

پس : این رژیم تلاش خواهد کرد تا به نحوی از انحاء ، وضعیت را جبران نماید و وضعیتی بسیار خطرناک بخود گرفته است. خطرناکی این رژیم از منظر امکانات و توان تهدیدگری نیست. بلکه این رژیم به حیله هایی پیچیده تر دست خواهد زد. من بسیار این صحنه را به ماجرای جنگ رمضان شبیه می بینم . در این صحنه رژیم اشغالگر قدس با شکسته شدن سد بارلو مواجه شد و با کمک آمریکا و غرب بدنبال مصالحه و آتش بس افتاد. بدون تردید اعراب خطای بزرگی در پذیرش آتش بس مرتکب شدند. علت راهبردی پذیرش آتش بس از سوی اعراب این بود که آنها هدف خود از عملیات نظامی - یعنی انهدام رژیم اشغالگر قدس را ناگهان فراموش کرده و گم کردند به این لحاظ، با استراحت و آتش بس موافقت کردند در حالیکه این آتش بس در راهبرد امنیتی آنها هیچ معنای منطقی نداشت و علاوه بر ان ناشی از اعتماد به آمریکا و اسرائیل بود.

در این مرحله نیز ، هیچ اقدامی که در راهبرد امنیتی امروز ، معنا نداشته باشد و صرفا ناشی از اعتماد بی دلیل دقیق ، به این و آن باشد و از پشتوانه ی عقلانی و مدبرانه ی واقعی تهی باشد نباید صورت گیرد.

تا اینجا ، خداوند متعال ، برکت را به دستان پرتوان مقاومت اسلامی و خونهای پاک شهیدان سرافراز سرزمین قدس اهداء کرده است و توانسته ایم ضرباتی کاری بر پیکر این افعی بی صداقت وارد کنیم . بر ماست که از آنچه که بدست آورده ایم دفاع کنیم و ماجرای جنگ احد در صدر اسلام و جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل را فراموش نکنیم.

بهترین اقدام ، فشار هرچه متمرکز تر کامل نظامی بر رژیم صهیونیستی برای پذیرش کامل شروط مقاومت است. بدون تردید ، اسرائیل امروز هیچ وجهه ای ندارد ، تاکید می کنم هیچ وجهه ای. در جنگ 22 روزه ما با واکنش مردم کمتری چه از لحاظ تعداد و چه از لحاظ تنوع قومی مواجه بودیم اما امروز جتا مردم کره ی جنوبی برای فلسطین موضعگیری حمایتی می کنند و خداوند متعال به نیکو فکری آنها نیز اجر خواهد داد.

پس ما و شما ای برادران فلسطینی که در حلقه ی مرکزی این جهاد قرار گرفته ایم ، باید که بدانیم که حتا رسالتی فرای تاریخ و ملیت بر دوشمان قرار گرفته . باید که رژیم صهیونیستی را به وضعیتی دچار کنیم تا ادراک کند سزای کسی که با بمبهای فسفری و شیمیایی به جنگ "کودکان مظلوم در خواب "می رود، چیست.

ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم.

/ 1 نظر / 5 بازدید
salman

انیمیشنی زیبا با عنوان عروسکهای شیطان درباره پادشاهان و روسای کشورهای عربی و نخست وزیر اسرائیل پیشنهاد میکنم حتما ببینید http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7287