امپراتوری شرارت گاردين ، جواب گرفت

بسم الله .

 

پاسخ محقق ایرانی به «امپراتوری شرارت» گاردین<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

عباس علیزاده، باستان‌شناس و محقق ایرانی که در موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو کار می‌کند، به مقاله جاناتان جونز، نویسنده روزنامه انگلیسی گاردین، با عنوان «امپراتوری شرارت» پاسخ داد.

با خواندن مقاله جاناتان جونز با عنوان «امپراتوری شرارت» در روزنامه وزین شما این احساس به آدم دست می‌دهد که او هیچ آگاهی و اطلاعاتی از تاریخ و تاریخ هنر و باستان‌شناسی ندارد.

 

عباس علیزاده، باستان‌شناس و محقق ایرانی که سال‌هاست در موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو کار می‌کند، به مقاله جاناتان جونز، نویسنده روزنامه انگلیسی گاردین، با عنوان «امپراتوری شرارت» که نزدیک به دو هفته پیش در آغاز نمایشگاه «امپراتوری فراموش‌شده» موزه بریتانیا در این روزنامه به چاپ رسید پاسخ داد.


به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، علیزاده در نامه خود که در ساعات پایانی روز دوشنبه منتشر شد نوشته است:

«با خواندن مقاله جاناتان جونز با عنوان «امپراتوری شرارت» در روزنامه وزین شما این احساس به آدم دست می‌دهد که او هیچ آگاهی و اطلاعاتی از تاریخ و تاریخ هنر و باستان‌شناسی ندارد. در واقع همان طور که از عنوان مقاله او برمی‌آید، او از همان بند اول نوشته‌اش نیت سیاسی خود را آشکار می‌کند و در نقد ضعیف خود از نمایشگاه موزه بریتانیا با عنوان «امپراتوری فراموش‌شده: جهان ایران باستان» که هم‌اکنون در این موزه در جریان است به وراجی‌های سیاسی خود ادامه می‌دهد. جالب این که برای آن که خوانندگان دچار اشتباه نشوند، او بارها به آنها یادآوری می‌کند که پارس همان ایران امروزی است.

 

نوشتن چنین مقاله‌ای باعث تأسف است، چرا که در این برهه حیاتی از تاریخ که دنیا در حال قطب‌بندی‌های جدید و خطرناک است، مقاله جونز فقط هیزمی خواهد بود برای آتشی که باتلاق ژئوپلتیکی امروز را ایجاد کرده است. ظاهراً اولین منبع اطلاعات جونز برای تاختن به هخامنشی‌ها و از این رهگذر به شرق ، هرودوت بوده است. اول این که بر خلاف ادعای جونز ، یونانی‌ها مبتکر تاریخ نبوده‌اند. تاریخ اختراع کسی نیست، یک فرایند است. هرودوت در کتاب سترگ خود با عنوان «جنگ‌های پارسی» روایاتی تاریخی به هم بافت و تلاش کرد رخدادهای تاریخی را با توسل به خدایان و همین طور منطق توضیح دهد.

 

زمانی که داریوش اول با احداث جاده، به راه انداختن سیستم پست، زدن کانالی که رود نیل را به دریای سرخ متصل می‌کرد، و تثبیت سیستم اندازه‌گیری برای تسهیل تجارت در حال تقویت زیرساخت‌های امپراتوری خود بود، اسکندر هیچ کاری نمی‌کرد جز آن که کشورهای دیگر را به خاک و خون بکشد و آنها را زیر سلطه بگیرد

این نکته مهم را به خاطر داشت که هرودوت بخش اعظم عمر خود را در آتن گذراند، و کتابش را برای یونانیان نوشت، و مطمئناً نسبت به آتن و اهالی این شهر تعصب داشت. درست است که کتاب هرودوت ارزش تاریخی دارد، اما نباید فراموش کرد که او بخش اعظم روایتش را بر اساس اخبار افواهی نوشته است. از نظر یونانیان آن زمان، همه بربر و وحشی بودند، از جمله اهالی مقدونیه و رهبران آنها، فیلیپ و پسرش اسکندر که یونان را به خاک و خون کشید، آزادی یونانیان را از آنها گرفت، و از پیشرفت تمدن آنها جلوگیری کرد.

 

تا میانه قرن پنجم پیش از میلاد، قلب دستاوردهای فکری و معنوی یونان نه در خود این کشور، بلکه در مستعمرات آن در شرق ساحل مدیترانه می‌تپید. این مستعمرات بخش غربی امپراتوری هخامنشی را دربر می‌گرفتند. در آن زمان کدام ابرقدرت دیگر می‌توانست ادعا کند که تمدنی شگرف زیر نظرش بالیده است؟ در اینجا قصد حمایت از استعمارگری را ندارم که در طول تاریخ و به ویژه از قرن هفدهم تا قرن بیستم باعث ریخته شدن خون‌های بسیاری در سراسر جهان شد و ازادی بسیاری را از آنها سلب کرد. فلسفه و ریاضیات و هندسه در یونان شکوفا شد، چون هخامنشیان ایران باستان، همان اشرار آقای جونز، ملتی مسامحه‌کار و متمدن بودند که می‌توانستند به فرهنگ‌ها و مللِ غیر خود احترام بگذارند.

 

زمانی که داریوش اول با احداث جاده، به راه انداختن سیستم پست، زدن کانالی که رود نیل را به دریای سرخ متصل می‌کرد، و تثبیت سیستم اندازه‌گیری برای تسهیل تجارت در حال تقویت زیرساخت‌های امپراتوری خود بود، اسکندر هیچ کاری نمی‌کرد جز آن که کشورهای دیگر را به خاک و خون بکشد و آنها را زیر سلطه بگیرد.


اما بزرگ‌ترین کمک هخامنشیان به تمدن بشری حفاظت و گسترش دادن تمدن خاور نزدیک بود که چندین هزاره عمر داشت. از اینجا به نقد کودکانه جونز از هنر رسمی ایران باستان می‌رسیم. جونز این را نمی‌داند که هنر باستانی خاور نزدیک بر اساس قواعدی تعریف می‌شود که هر یک در طول هزاران سال صیقل خورده‌اند و پالوده شده‌اند، و ایرانی‌ها فقط از آنها حفاظت کرده و آنها را بسط داده‌اند. حرکت و تصویرگری بر خلاف ادعای جونز آن قدر

قصد حمایت از استعمارگری را ندارم که در طول تاریخ و به ویژه از قرن هفدهم تا قرن بیستم باعث ریخته شدن خون‌های بسیاری در سراسر جهان شد و ازادی بسیاری را از آنها سلب کرد

معیارهای محکمی نیستند که بتوان بر اساس آنها هنر و معماری رسمی را نقد کرد. با این حال همین خصوصیات را می‌توان در آثار هنری کوچک هخامنشیان مخصوصاً در کارهای آنها با طلا یافت.

در حالی که موزه بریتانیا به شکلی تحسین‌آمیز تلاش کرده است دستاوردهای گذشته ملتی مدرن را به رسمیت بشناسد و از این طریق راه حسن نیت را به روی همه بگشاید، جونز با دیدگاهش چشم به روی دستاوردهای امپراتوری‌ای که 2500 سال پیش وجود داشته بسته است و آنها را انکار می‌کند. او از سوی دیگر بر اساس خط مشی سیاسی‌اش به ملتی باستانی و درنتیجه به ملت امروزی ایران توهین کرده است.»

/ 14 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

سلام ..... من ترديد پيدا کردم که آيا هنوز ابوذر اينجا را اداره می‌کند؟ ...... وبلاگ از شکل افتاده است ..... فونتها خيلی بزرگ هستند و رنگبندی گذشته ديگر وجود ندارد ..... حجم وبلاگ هم واقعا بالاست ..... کاربر دايال‌آپ نمی‌تواند بخواند ..... من هم که از دانشگاه وصل می‌شوم بزور ...... پيشنهاد من اين است که تعداد يادداشتهای موجود در صفحه را به ۵ تا کاهش دهيد ..... و حجم عکسها را کم کنيد ......

Pilot

since when Mullahs and Pasdars have become concerned about Persian heritage? would u let me know

پاسداران

بسم الله . محمد جان . هنوز خودم هستم . فونتها را داون لود کنید می توانید بخوانید. بیخیال حبه انگور جماعت. ول کن آدمی را که فرق لیساس را از آنچه که نوشته نمی داند. در مورد جناب پيلوت هم بگويم تا به زبان آدميزاد ننويسد که همه بتوانند بخوانند جواب بی جواب دادا ! .

حبه انگور

جناب پاسدار فوق ليسماس های تک! ما بیسوادیم به جای "بی سواد" مینویسیم "بوسواد" و به جای "چشمهایت" می نویسیم " چشمهاهیت"! ولی نگفتی سایز دماغ منو از کجا فهمیدی؟ نه بیسوادیم و نه سایز دماغم تقصیرش به گردن من نیست. اگه من جای خدا بودم دماغی بهتر از این برای بنده ام درست می کردم! و اگر این آخوندهای بیشرف به جای اونکه پول این مملکت رو به حزب الله لبنان و چاوز فرصت طلب و سوریه و ... بدهند صرف ساختن مدرسه توی دهات می کردن من هم میتونستم تو دهمون درس بخونم و باسواد بشم. ولی تو هم از بیسوادی من ذوق نکن بالاخره ما هموطنیم و مهمتر اینکه بنی آدمیم. من که وقتی می بینم برخی از این بنی آدم توسط برخی دیگر با تطمیع و تهییج و ... استثمار میشن خیلی ناراحت میشم.

حبه انگور

جناب نیما! من با فعالیتهای هسته ای این رژیم مخالفم. این آخوندهای بیشرف الان که هیچی ندارند خدا رو بنده نیستند وای به روزی که یه چیزی هم داشته باشند. اون وقت دیگه این مردم بیچاره رو جون به لب میکنند.

غلامرضا همداني

سلام دوست من : ۱- يه بنده خدايی به نام بی نام قديما کامنت می ذاشت نمی شناختی ؟ ۲- اين جماعت که اين حرف ها رو برای تو نوشتن اگه برای من می نوشتند پدرشون رو در می آوردم . حداقل فحش خواهر و مادر می دادم بهشون ( گرچه شما آقا تر از اين حرفهايی ) ۳- خوش بگذره

علي انصاري

سلام دلاور /// ايام دفاع مقدس بر شما مبارک باد /// خوبی ابوذر جان خيلی دلم برات تنگ شده مومن . /// ما رو از دعای خيرت فراموش نکن/// آقا صبر کن ميل جديدم رو برات بفرستم

پاسداران

بسم الله . اگر شنگول و منگول و حبه انگور نبودی که فرق خطای تايپ را از فقر سواد درک می کردی . همانطور که فرق بسيجی علاقمند به سپاه را از پاسدار درک نمی کنی. خصوصا اينکه نمی فهمی هرکسی در هر موقعيتی می تواند پاسدار انقلاب باشد. و خصوصا در مورد مدرسه سازی در خصوص کشور خودمان کمی با خبر می شدی و آخر اينکه حتی اگر مدرسه ای هم می رفتی اهل تعليم و تربيت و تزکيه نيستی چون وقتی کار اشتباهی هم می کنی و می گويی که ناشی از بی سواديت است و می دانی ، کماکان به آن ادامه هم می دهی. باش تا صبح دولتت بدمد کين هنوز از نتايج سحر است.

پاسداران

بسم الله .راستی منظور حبه ، از خدا چيست ؟ همان آمريکا نه ؟ اين يک اعتراف صريح نيست که کسی در اين کشور حرف خدايان ايشون را نمی خواند ؟ در ضمن تو برو به اربابت بگو اولين کشوری که تا انرژی هسته ايرا شناخت ، دو تا مب درست کرد و هر دو را بر سر مردم دو شهر فقير کوبيد ،‌خودش است. من انرژی هسته ای را می خواهم تا ديگر نفت صادر نکنم. من انرژی هسته ای می خواهم تا کشورم درگير نواسانات قيمت نفت نشود . بتوانم نفت کشورم را فراوری کنم و با ارزش افزوده هزار برابر صادر کنم . نه با قيمتی که ارباب تو می خواهد. من انرژی هسته اي می خواهم تا ديگر اورانيم مصرفی دستگاه راديولوژی را از اوکراین به قيمت خون پدرش نخرم که يک مستضعف بتواند با قيمت پايين تری بفهمد کجای پايش هنگام کار کردن روی زمين شکسته . من انرژی هسته ای می خواهم تا بتوانم محصولات آن کشاورز سيستانی را از حيث وجود آلاينده های ميکروبيولوژيک پاکسازی کنم تا بتواند محصولش را تا تبريز بفرستدو فاسد نشود. من انرژی هسته ای می خواهم تا بتوانم چشم آن روستازاده لرستانی را با هزينه ای نزديک به مفت ليزيک کنم تا ديگر در مدرسه بخاطر عينک بزرگش به او نخندند. چن می دانم او استعداد دارد تا

پاسداران

بسم الله . چه فحشهای عصبانی واری ؟! :))