این رایس است که سخن می گوید - 2

Digital outreach   و حضور در پایگاه های مهندسی اجتماعی وب 2 :

مدتها پیش در مورد موضوعی بنام گروه فرارسی دیجیتال وزارت امور خارجه آمریکا مطالبی را تحت عنوان : "این رایس است که سخن می گوید - 1 " نوشتم. در آن مطلب به جریان جدیدی در فضای رسانه ای و دیپلماسی عمومی اشاره شده بود که مشخص می نمود دفتری در وزارت امورخارجه دولت منحوسه ی آمریکا مشغول و فعال برای ارائه دیدگاههای رسمی دولت آمریکا به زبانهای مختلف و همچنین فارسی شده است.

این که این دفتر به حدی از ورزیدگی در "ادبیات فارسی" و " چالشهای سیاسی مورد بحث و گفتگو در فضای رسانه ای فارسی" رسیده که به میدان پاسخگویی و انتقال رسمی و مستقیم دیدگاههای نظام سلطه به مخاطبان بر آمده ، امر مهمی است . اما مسئله ی اصلی بحث من ، امروز این نیست.

بدنیست برخی نکات در مورد این گروه را با هم مرور کنیم . ویکیپدیا ، در مورد این گروه مختصرا آورده است :

«گروه فرارسی شماره ای» یا «گروه فرارسی دیجیتال» (به انگلیسی: Digital Outreach Team) یک نهاد وابسته به وزارت امور خارجه آمریکا است که به درج دیدگاه‌های دولت ایالات متحده آمریکا بر روی شبکهٔ اینترنت به زبان‌های گوناگون می‌پردازد. هدف این گروه ایجاد ارتباط با مردم کشورهایی همانند ایران است و داشتن یک گفتگوی بی پرده که پاسخ دادن به پرسش‌های آن‌ها دربارهٔ ی سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا می‌باشد. 

از این ادبیات می بارد که توسط خود این گروه در ویکیپدیا قرارداده شده و اتکاء به مندرجات آن مطمئن تر خواهد بود.

این موضوع ، بیشتر اشاره به حضور رسمی این دفتر در فضا و محیط تبادل اطلاعات دیجیتال (موسوم به محیط سایبر ) فارسی دارد. با مرور بیشتر متوجه شدم این دفتر در تمامی رسانه های مورد توجه ایرانیان خصوصا رسانه های اجتماعی خط مقدم مانند فرندفید ، توئیتر و فیسبوک به ایجاد اکانت ، گروه و صفحه پرداخته و در تلاش برای انتقال رسمی دیدگاههای رژیم شرور آمریکا به مخاطبان بوده است. هرچند برخی از این صفحات مانند صفحه ی این گروه در سایت توئیتر بهردلیل حذف شده است و صفحه ی این گروه در فرند فید بیش از چهارماه است که بروز نشده و صفحه ی این گروه در فیسبوک نیز بشدت متروک می نمایاند . جالب آنکه این گروه در صفحات تالار گفتگوی بی بی سی نیز به ایجاد اکانت و مطلب پراکنی مشغول شده بوده اند و این صفحه نیز از هفتم دسامبر 2007 تاکنون متروک شده و چیزی ذیل اکانت آن منتشر نشده است. لیکن صفحات این گروه در پایگاه های مهندسی اجتماعی فیسبوک و فرندفید کماکان باقی است. وضع صفجه این گروه در فیسبوک به شکلی است که سه نکته را مشخص می کند :

اول اینکه صفحه ی این گروه در پایگاه فیسبوک بنظر بشدت متروک و غیر فعال می آید. جالب آنکه آدرس سایت دولتی رژیم آمریکا که قرار است هویت این صفحه ی فیسبوک را تایید و در مورد آن مطلب داشته باشد ، قدیمی بوده و صفحه مذکور بنا بر مندرجات آن متروک است.

دوم اینکه با وجود بروزرسانی مکرر پلتفرم و دیزاین فیسبوک ، ظاهر و فرمت المانهای این صفحه دقیقا مطابق با وضع مدتها پیش ( زمان ایجاد این صفحه در فیسبوک ) است.

سوم اینکه برخی از عناصر جریان دوم خرداد - که البته الحمد لله مدتهاست عناد علنی شان را آشکار کرده اند - در فهرست دوستان عناصر همکار با دیجیتال اوتریچ قرار دارند. برای نمونه خانم مسیح علینژاد خبرنگار مبتذل امور مجلس رسانه های دوم خرداد که فعلا در سرزمین مقدس دوم خرداد یعنی انگلیس ساکن است ، در فهرست دوستان کیارش احفاد ، ادمین صفحه ی دیجیتال اوتریچ فارسی در فیسبوک قرار دارد و این نکته موید و هم معنا با مطالب شماره ی 1 در مورد ارتباط و خوشایندی این دفتر برای حضرات دوم خردادی است.

حدود یکسال پیش یکی از وبلاگ نویسان که در شبکه ی اجتماعی وب دو فرندفید و پایگاه ضد انقلابی بالاترین هم فعال است مطلبی در مورد این گروه و سابقه ی دوستی خودش با آنان و فرجام این دوستی منتشر کرد که در برخی پایگاههای خبری هم بازتاب داشت.

بدنیست آن را هم با هم مطالعه کنیم :

**

خانم کلینتون، گروه فرارسی دیجیتال‌تان کم آورده است!
۳ مهر ۱۳۸۹

با گروه فرارسی دیجیتال وزارت خارجه آمریکا که آشنا هستید؟ در تعریف این گروه در ویکی پدیا می خوانیم:

«گروه فرارسی دیجیتال» (به انگلیسی: Digital Outreach Team) یک نهاد وابسته به وزارت امور خارجه آمریکا است که به درج دیدگاه‌های دولت ایالات متحده آمریکا بر روی شبکهٔ اینترنت به زبان‌های گوناگون می‌پردازد. هدف این گروه ایجاد ارتباط با مردم کشورهایی همانند ایران است و داشتن یک گفتگوی بی پرده که پاسخ دادن به پرسش‌های آن‌ها دربارهٔ ی سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا می‌باشد.

اما ارتباط من وبلاگنویس با این گروه چیست؟

سابقه آشنایی من با این گروه به زمانی بر می گردد که در سایت بالاترین، متوجه حضور هدفمند کاربری با هدف دفاع از سیاست های آمریکا شدم. گفتگو با صاحبان این حساب کاربری در بالاترین، به نوشتن پستی در وبلاگ با عنوان ایران و آمریکا، رابطه از کجا شروع شد، منجر شد. بعد از این پست بود که با آدم های پشت این حساب کاربری که در واقع بخشی از کارمندان وزارت خارجه آمریکا به حساب می آمدند، دوست شدم.

دوستی با اعضای گروه فرارستی دیجیتال در شبکه های اجتماعی دیگر هم ادامه یافت. مثلا این کامنت در فرندفید را ببینید. توضیح لازم هم اینکه این کامنت را از کش گوگل گیر آورده ام:


اما امروز یعنی امشب، این دوستی در یکی از شبکه های اجتماعی به علت کم آوردن کاربری که پشت اکانت این گروه در فرندفید نشسته بود، تمام شد! یعنی گروه فرارستی دیجیتال وزارت خارجه آمریکا رسما از ادامه بث و گفتگو سر باز زد و من و جمعی دیگر را بلاک کرد. این یعنی دیگر ما نمی توانیم زیر نوشته های این گروه در فرندفید اظهار نظر کنیم یا صحبتی مخالف یا موافق منافع آمریکا انجام بدهیم.

اما چرا گروه فرارسی دیجیتال وزارت خارجه آمریکا به چنین جایی رسید؟

نخستین دلیل چنین برخوردی به نظر من شکست این گروه در فعالیت ها و رسیدن به اهدافی از پیش تعیین شده نهفته است. این گروه که با هدف ارائه چهره ای مناسب از فعالیت های وزارت خارجه آمریکا و برقراری ارتباط میان دستگاه دیپلماسی آمریکا و کاربران ایرانی در فضای مجازی فعالیت می کند، نتوانسته بر این کاربران تاثیر خاصی داشته باشد. به نظرم اعضای میانی این گروه و نه تصمیم گیران آن به این نتیجه رسیده اند که بهتر است کاربرانی که با حفظ منطق بحث و ادب گفتگو، با سیاست های این گروه به مقابله بر می خیزند، برای مدتی از بحث ها حذف شوند تا این گروه بتواند تاثیر خوبی داشته باشد.

دلیل دوم حذف امثال من، نگرانی این گروه از گزارش های آخر ماه یا هفتگی ای است که احتمالا به روسای آمریکای خودشان ارائه می دهند. به گمان روسای آمریکایی اشان از پاسخ گویی مدام کاربران مخالف دیدگاه های وزارت خارجه به تنگ آمده اند و با همان عجله و کم حوصلگی خاص آمریکایی ها دستور داده اند که هر طور شده جواب های مناسبی به امثال ما داده شود. اما اعضای ایرانی گروه از چنین جواب دادنی ناتوان هستند و اصولا مگر وزارت خارجه آمریکا چقدر حقوق می دهد و اصلا چرا یک نیروی حقوق بگیر باید با کسانی که داوطلبانه در فضای مجازی فعالیت می کنند، در بحث پیروز شود؟

دلیل سوم شاید ناشی از کم حوصلگی آنی باشد. چه بسا کارمندی که در این ساعات پشت اکانت کاربری وزارت خارجه آمریکا نشسته است، حوصله اش از دست من سر رفته است و دوست ندارد روزهای آخر هفته را یک جوان ایرانی خراب کند که اصلا چیزی از مافوق های او نمی داند و نمی داند که ارائه گزارش مثبت چه امر مفهم  و حیاتی ای است!

به هر صورت از همین جا خدمت سرکار خانم هیلاری کلینتون، وزیر محترم امور خارجه ایالات متحده آمریکا سلام عرض می کنم و به عرض ایشان می رسانم که: گروه فرارسی دیجیتالتان کم آورده است خانم وزیر!

**

مطلبی هم در صفحه تالار گفتگوی دانش آموختگان در مورد همین گروه درج شده که بخاطر ادبیات و شیطنت خرج شده از سوی کاربران ایرانی در آن ، خواندن آن هم خالی از لطف نیست :

ارسال     پنجشنبه 23 آبان 1387، ساعت 21:55
    
 پری شب تلویزیون صدای امریکا یه گزارش درباره گروه فرارسی دیجیتال داشت.
همه کسایی که نشون داد همه مرد بودن (بلا به دور هم چاق بودن و هم کچل) اما هرچی نگاه کردم برای نمونه یه زن (حتی پیر و فرتوت Mr. Green ) هم بینشون نبود که فرض رو بر این بذارم که این نوشن خانمه.

به نظر شما کی میتونه باشه این وقت شب؟
ارسال     جمعه 24 آبان 1387، ساعت 11:53
    
این هم لینک دانلود گزارش تلویزیون صدای آمریکا از گروه فرارسی دیجیتال. خودتون ببینید که همه مرد هستن و نوشین خانمی در کار نیست:

گزارش تلویزیون صدای آمریکا (VOA) از گروه فرارسی دیجیتال MB 10.3

پاسخ به صورت نقل قول بازگشت به بالای صفحه
گروه فرارسی دیجیتالآفلاین
سال صفری!
سال صفری!

تاریخ عضویت: دوشنبه 13 اسفند 1386
مجموع ارسالها: 38
اعتبار کسب شده: 3000
محل سکونت:
جنسیت: نامشخص
    
ارسال     چهارشنبه 29 آبان 1387، ساعت 20:51

شازده کوچولوی عزیز؛
سپاسگزارم از اینکه بیاد من بودید برای اطلاعتان من آنروز در دفتر نبودم.
گروه فرارسی دیجیتال
وزارت امور خارجۀ آمریکا

پاسخ به صورت نقل قول بازگشت به بالای صفحه
شازده کوچولوآفلاین
   
ارسال     چهارشنبه 29 آبان 1387، ساعت 23:51
    
سلام نوشین خانم!

چه عجب از این طرفا؟ یادی از فقیر و فقرا کردین.

از طرف من به مدیرهاتون بگید که اگر دغدغه این رو دارن که کاربرای اینترنت اپراتورها رو به عنوان انسانهای عادی قبول کنن و زودتر بپذیرنشون، فقط کافیه که هر هفته یا هر ماه آواتار جدیدی از تصویر خودشون بذارن.

الان ID شما هم که آواتار نداره همیشه این احساس رو ایجاد میکنه که طرف داره خودش رو قایم میکنه. فرضا من چطوری مطمئن باشم که خود شما (نوشین خانم) دارین جواب من رو میدین یا کی از همکاراتون؟ اینجوری به راحتی قابل تصوره که همه شما از اسم رمز همدیگه خبر دارین و کارهای همدیگه رو ادامه میدین. به این صورت من هیچ سلیقه شخصی و شناخت فردی در ID «گروه فرارسی دیجیتال» نمیبینم. همه شما همزمان با هم گروه فرارسی دیجیتال هستین و نیستین. فردیتی وجود نداره و این اشتباهه. Shame on you

پ.ن: دفعه بعد حتما هماهنگ کنید که ما چشممون به گل جمال شما روشن بشه Wink


پاسخ به صورت نقل قول بازگشت به بالای صفحه
TITANآفلاین

تاریخ عضویت: شنبه 23 دی 1385
مجموع ارسالها: 1252
اعتبار کسب شده: 3000
محل سکونت: بین هیچ کجا و خداحافظ
سن: 30
جنسیت: مرد
    
ارسال     پنجشنبه 30 آبان 1387، ساعت 1:42
    
Shocked Shocked یعنی من تا حالا داشتم اشتباهی مخ میزدم؟؟ شوخی نمیکنی؟؟ حتی یه خانم؟؟ حتی زشت؟؟ Rolling Eyes

پاسخ به صورت نقل قول بازگشت به بالای صفحه
شازده کوچولوآفلاین

ارسال     جمعه 01 آذر 1387، ساعت 0:03

عیبی نداره همه ممکنه اشتباه کنن. اما از قدیم گفتن هر وقت جلوی ضرر رو بگیری منفعته. یا اینکه عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. به تاپیک زیر مراجعه کن شاید بتونی ضرر رو جبران کنی:

داخل ایران و یا خارج ایران

قربون آدم راستگو Applause Applause Applause
حالا که فقط خودت با این آیدی لاگین می‌کنی، عکس خودت رو هم بذار آواتار که چشمون به دیدن جمال جناب عالی روشن بشه. بنده هم به لحاظ شغلی در معذوریت هستم وگرنه در کمال صداقت با اسم اصلی و تصویر 3 در 4 اسکن شده توی تالار میومدم. اما شما یه چشمه از آزادی تو آمریکا رو برامون نشون بده:

بذار عکسو! (بر وزن بزن زنگو!) Mr. Green

**

نهایتا گفتگوی طرفین بدون نتیجه تمام شده :)

**

بررسی نشان می دهد ، حضور رسمی این نمایندگان دولت آمریکا در فضای تبادل اطلاعات فارسی ، تقریبا متوقف شده است. علت این امر را می توان بیشتر در ناکارآمدی "روش مذکور" در ارتقاء وجهه ی دولت آمریکا در فضای رسانه ای ارزیابی کرد.

در دوره ی فعالیت این گروه ، عناصر آن تلاش بسیار زیادی داشته اند تا ضمن متکثر نشان دادن وجوه هویتی و حتی دست اندازی به جذابیتهای مختلف و حتی استفاده از هویت مونث ، تاثیرگذاری مناسبی در فضای افکار عمومی رسانه ای در فضای تبادل اطلاعات فارسی داشته باشند. اما بهرروی ، مشخص است که حاضر شدن در فضای رسانه ای با علم و کتل رسمی دولت آمریکا نتوانسته است نیاز و هدف این تیم و مدیران بالادستی آن را تامین کند.

در ادامه و در شماره بعد سعی خواهم کرد به روش نوینی که به زعم اینجانب دولت آمریکا در مورد این موضوع در پیش گرفته واصلاحاتی که در عملکرد خود داشته است اشاره ای داشته باشم .

/ 6 نظر / 21 بازدید
عمار

سلام و درود؛ دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید. http://www.ammarname.ir/link/3226 ما را با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید . موفق و پیروز باشید . عمارنامه http://ammarname.ir/—- info@ammarname.ir یا علی

علیرضا بیگدلی

سلام با مطلبی تحت عنوان با امثال عباس مهربان تر باشی بروز هستم. منتظر نظرات شما هستیم...... به امید فرج حضرت صاحب زمان احمدی نژاد سلام

عاشق سپاه

سلام.اگه ممکنه درمورد رویکرد وجهت مندرجات دانشنامه ویکیپدیا یک توضیح مختصر بفرمایید.متشکرم

خیزران

شما دقت کردید که من در بالاترین و فرندفید با این گروه درگیر بودم و به علت کامنت های روشنگرانه بنده، بلاک شدم؟ شما یک طوری توضیح دادی اخوی که انگار من یک ضد انقلابم! نکن ابوذر!

یاسر امیدی

با سلام. من تمام پست های شما را پیگیری می کنم . ممنونم از اینکه وقت میذارین. در پناه خدا موفق و موید باشید.

سیدعلی

نظر قبلی رو خصوصی فرستاده بودم. اگر می خواستم عمومی بشه، ادبیات نظرم فرق می کرد. شما فرق بین نظر خصوصی و عمومی رو که دیگه متوجه می شی؟