از بت بزرگ تا جفه سبز لجنی

چند روز پیش دوباره توفیق حضور در برنامه شب آفتابی را یافتم . یکی از میراثهای مثبت و عمیق فرهنگی دوران مسئولیت احمدی نژاد در شهرداری تهران که با مدیریت آقای حسنی در دوران مسئولیتش در فرهنگسرای پایداری ، در دل فضای معطر به عطر شهادت لشکر ٢٧ محمد رسول الله شکفت.

حقیقتا تازه معنای تعزیه را می فهمم . تعزیه نه این نمایش سطحی و خنک و بی مزه و تئاتربازی امروزی است که باب کرده اند و فقط بدرد دوربین بدست های مرفه و یا توریست ها و جاسوس های فرهنگی می خورد تامطمئن شوند ما دیگر از خودمان هیچ چیزی بجا نگذاشته ایم . تعزیه ، ‌یعنی عزاداری.

تعزیه در دوران ظهور خودش ، یک حرکت جدید بود در فرهنگ شیعه . یعنی به زبانی هرچه گویاتر ، روضه خوانی کردن و بازنمایش آنچه که رفته است بر شیعه و اسلام . روضه ای زنده. و براستی که شب آفتابی ، ‌تعزیه ای تمام عیار بود.

فریاد گریه ی زن و مرد به آسمان می رود. فریاااد. فریاد در گریه را شنیده ای ؟ نمی گویم چیزی را بلند بلند می گفتند. می گویم ندبه می کردند. گریه ی با صدای بلند ندبه است. و آنچه که مردم را به آشوب انداخت ، درب خانه ی بی بی فاطمه زهرا سلام الله علیها ، فرق شکافته ی مولای مقتدران مظلوم و ضربت اشقی الاشقیا ، تنهایی حسن بن علی علیه السلام حتی در خانه و شرحه شرحه شدن سینه برادر کوچکترش حسین ابن علی .

و اما در این میان ، چه چیز لذت بخش تر از صیحه ی شیطان از اعلام امامت و ولایت امیرالمومنین و وصی مظلوم و مقتدر پیامبر اسلام در روز غدیر و فرار او از صحنه از لابلای مردم ؟

واما اگر از این خاطره گویی بگذریم ، چیزی مرا عمیقا بفکر انداخت...

آیا بت پرستی عملی بی نهایت جاهلانه نیست‌؟

جهالت عمل پرستش بت ، بنا به مرور عمل ابراهیم علیه السلام ، در زمان خودش نیز آشکار بود. اما وقتی جاهلی به عملی متسلک می شود ، میزان جاهلانه بودن عمل خود را نمی فهمد و از درک زجر عاقلان در مقابل عمل خودش ناتوان است.

براستی ملتی که می دانستند بت قادر به راندن یک پشه نیست و اصولا بت چیزی نیست جز یک محصول صنعتی ، چگونه آن را می پرستیدند و آنچه که می خواستند از او تمنا می کردند ؟ بتی که از ابتدای صنعش تا لحظه ای که می پوسید و جایگزین لامز داشت نمی توانست حتی یک حاجت آنان را برآورده سازد. بتی که بی تمکین بودن اراده  - ی نداری ! - اش ، برای آن مردمان مانند حضور خورشید در آسمان صاف محرز بود. بتی که مشکلات و فقر و حاجت مردم مومن به او ، حجت ابطال او بود .

چگونه چنین ملتی ، بت می پرستیدند ؟و چگونه می توان به این ملت هوشیاری داد‌؟ ملتی که گوشها ، مغزها و دلهایشان از جنس بتی که می پرستیدند هم سنگین تر بود.

...

این راه را بگیر و با من بیا.

تا روزگاری سیاه ، که ببینی ، عده ای علیه الله ، نام خودش را بکار می برند. روزی دم از کشته شدن این و آن می زنند و فردایش - که چه عرض کنم ، بیش از یکسال بعد ! - می گویند رسما دروغ گفتیم . روزی دم از بی اهمیت بودن سرنوشت ملل مظلوم می زنند و برای آن خودرا جرررر می دهند و فردایش ابتدا منکر می شوند که کی بود کی بود ما نبودیم و پس فردایش می گویند بعضیا بودند که با ما بودند ولی مانبودیم و امروز که می گویند که جمله ی بدی گفتیم و نباید می گفتیم !

و تو ، از بت پرستان بیشتر تعجب می کنی یا اینها ؟ که اینها خودشان کسی را کشته نامیدند و بخاطرش به خیابان ریختند و البت که کتکش را هم نوش جان کردند و بعد هم به خانه ها خزیده و گفتند که دروغ گفتیم و با خود خندیدند !! از اینها بیشتر تعجب می کنی یا بت پرستان ، که اینها خود با پای خود به پای صندوق رای رفتند و رای دادند و بعد هم گفتند که تقلب شده و وقتی که یخه شان را گرفتند و کنج محبس انداختند ،‌دور هم گعده کرده و گفتند کدوم تقلب بابا. مو خودوم مودونوم تقلب نشده ! ؟

می گویند کسی در مهمانخانه ای نشسته بود که کسی از در وارد شد و فریاد زد اصغر کیه ؟ او گفت : منم . آن فرد به سر او ریخت و تا جان در بدن داشت او را کوفت. بعد که ضارب خسته و کوفته او را رها کرد ، دیگران از او پرسیدند : تو که اصغر نیستی. برای چه گفتی من اصغرم ؟ و او نیمه جان و خونین ، گفت : آقا ! گولش دادم آقا!

و این وسط ، کسانی که به ادعای دفاع از حقوق مردم ایران ، به جنگ غزه و لبنان رفتند، مقابل دوربین استعمارگران همیشگی ، عروسکان تئاتر یغمای منافع ملت ایران شدند و تا توانستند حماقت سوداکردند و آشامیدند !

...

وباز هم می پرسی ، آیا بازهم طرفداران جریان فتنه ،‌نخواهند فهمید که آلت دست بوده اند‌؟ و من به تو می گویم ، به سنت تاریخ نگاه کن تا پاسخت را بیابی.

...

شب آفتابی ، ‌ایمان مومن را می افزاید و آدم مردد را نیز به راه می آورد.

دست هرآنکس را که می شناسید بگیرید و به شب آفتابی بیاورید.

/ 6 نظر / 17 بازدید
3

شنیدم بازهم فیلتر نت ایران کند شده. چرا نزدیک مناسبتها که میشه شبکه رو تعمیر می کنند؟

مهدی

تصاویر اشیا پرتابی بر سر مردم روزه دار شیراز توسط مریدان علی محمد دستغیب از جمله رحل قرآن، درب کولر، کانال کولر، سنگ، آجر، ملاقه و .... vebnewesht.blogfa.com

مهدی

تصاویر اشیا پرتابی بر سر مردم روزه دار شیراز توسط مریدان علی محمد دستغیب از جمله رحل قرآن، درب کولر، کانال کولر، سنگ، آجر، ملاقه و .... vebnewesht.blogfa.com

جالبه برام که هر وقت سوتی های دولت فخیمه و اعوان و انصارش زیاد می شه شما پست جدید ندارید . لال از دنیا نری صلوات

هم رزم

سلام با پست " بابا علی ، بابا علی ... " بروزم پلاک 89

سوسک و لاکپشت در فضا

حالا از صحت و سقم تصاویر اشیاء پرتاب شده ادعایی شما اگه بگذریم آیا شما تصاویر شلیک گلوله از بالای سقف مسجد لولاگر رو بروی مردم بی سلاح دیدین؟ خیلی پررویی بخدا.. به بابای وقاحت گفتی زکی..