UCF اصفهان بازگشايی شد.

فعاليت سايت هسته‌اي UCF اصفهان از اين هفته آغاز مي شود

خبرگزاري فارس: با ابلاغ نامه ايران به آژانس بين المللي انرژي اتمي و به دليل نقض توافقنامه پاريس از سوي اروپا فعاليت سايت هسته‌اي UCF اصفهان از اين هفته آغاز مي‌شود.

A0098474.jpg

يك منبع اگاه با اعلام اين مطلب به خبرگزاري فارس گفت: بر اساس تصيميم مسئولان عالي رتبه كشور و با توجه به عدم همراهي اروپا جهت در نظر گفتن حداقل مسائل مورد نظر ايران در طرح پيشنهادي، با ابلاغ نامه ايران به آژانس بين المللي انرژي اتمي فعاليت سايت هسته‌اي UCF اصفهان قبل از پايان دوره دولت سيد محمد خاتمي آغاز مي شود.

وي افزود: در حال حاضر يكي از اعضاي تيم مذاكره كننده هسته‌ايران براي ابلاغ اين نامه به ژنو رفته و تصميم ايران درباره آغاز فعاليت UCF تا پايان هفته اجرايي خواهد شد.
اين منبع آگاه اضافه كرد: علاوه بر آغاز فعاليت هسته‌اي ايران در اصفهان، احتمالاً به زودي بخشي از فعاليتهاي هسته‌اي سايت نطنز نيز آغاز خواهد شد.

در حال حاضر يكي از اعضاي تيم مذاكره كننده هسته‌ايران براي ابلاغ اين نامه به ژنو رفته و تصميم ايران درباره آغاز فعاليت UCF تا پايان هفته اجرايي خواهد شد.

علي آقامحمدي مسول كميته اطلاع رساني شوراي عالي امنيت ملي امروز با اشاره به حضور سفيران سه كشور اروپايي در دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي در تهران و درخواست آنان براي تعويق زمان ارائه طرح اروپا به ايران تا 16 مرداد گفته بود: بعد از بررسي‌ها مقرر شد ، از آنجا كه طبق قرار طرح اروپا مي‌بايست تا اول اوت (دهم مرداد) ارائه شود و از سوي ديگر طبق اطلاعات رسيده، در اين طرح حداقل خواسته هاي اصلي جمهوري اسلامي ايران كه طي پيام دكتر روحاني به اطلاع سه كشور اروپايي رسيده بود، وجود ندارد لذا به نظر مي‌رسد كه بدون تغيير در قرار قبلي ايران و اروپا، اول اوت آخرين فرصت اروپايي‌ها است تا طرح خود را كه حاوي حداقل خواسته هاي ايران است ارائه كنند.

سيد محمد خاتمي رئيس جمهور پيش از اين با اشاره به اينكه فعاليت‌هاي هسته اي در اصفهان مشمول تعليق فعاليت‌هاي غني سازي نيست، از راه انداري اين تاسيسات در آينده نزديك خبر داده بود.
علي لاريجاني نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي هفته گذشته از خاتمي خواسته بود تا قبل از پايان دوره دولت خود فعاليت هاي صلح آميز هسته‌اي ايران را كه در حال حاضر در تعليق به سر مي‌برد، از سر بگيرد.

 

 

ايران براي اروپا تا روز دوشنبه ضرب الاجل تعيين كرد

خبرگزاري فارس: يك مقام مذاكره كننده اتمي ايران با اتحاديه اروپا گفت، ايران براي اروپا تا روز دوشنبه ضرب الاجل تعيين كرد پيشنهادات خود را درباره برنامه اتمي ارائه كند.

A0112064.jpg

به گزارش فارس، علي آقا محمدي سخنگوي شواري عالي امنيت ملي ايران به خبرگزاري فرانسه گفت :«ايران هيچ تاخيري را در ارائه پيشنهادات اروپا نمي پذيرد.»

ايران به اروپا تا دوشنبه فرصت داد، پيشنهادات هسته‌اي خود را ارائه كند

خبرگزاري فارس: سخنگوي شوراي عالي امنيت ملي ايران تاكيد كرد ايران براي اتحاديه اروپا تا روز دوشنبه ضرب‌الاجل تعيين كرد تا پيشنهادات هسته‌اي خود را ارائه كند.

A0110451.jpg

به گزارش فارس ، علي آقامحمدي در گفت و گو با خبرگزاري فرانسه تصريح كرد:«ايران هيچ تاخيري را در ارائه اين پيشنهادات نمي‌پذيرد.»
نمايندگان سه كشور اروپايي در پيامي به وزارت امور خارجه ايران اعلام كردند اروپا تا هفتم آگوست پيشنهادات هسته‌اي خود را براي متقاعد ساختن ايران جهت توقف برنامه اتمي، ارائه خواهد كرد.
آقامحمدي افزود:«پس از بررسي اين پيام ، ايران به اين نتيجه رسيد پيشنهادات اروپا بايد تا اول آگوست ارائه شود.»
اتحاديه اروپا روز سه شنبه اعلام كرده بود پيشنهادات خود را پس از سوم آگوست يعني تفويض محمود احمدي نژاد رئيس جمهور منتخب ايران ارائه خواهد كرد.
جمهوري اسلامي ايران با تاكيد بر حق خود براي برخورداري از فن‌آوري صلح آميز هسته اي تصريح كرده است اگر در پيشنهاد اروپا اين حق لحاظ نشود،‌ آن را نخواهد پذيرفت.

ديپلماتهاي اروپايي:

ايران ممكن است به طور ناگهاني مذاكرات هسته‌اي با اروپا را قطع كند

خبرگزاري فارس: يك روزنامه انگليسي به نقل از ديپلماتهاي اروپايي نوشت: «ايران ممكن است با از سرگيري بخشهايي از برنامه هسته‌ايش در هفته جاري، به طور ناگهاني به مذاكرات هسته‌اي با اتحاديه اروپا خاتمه دهد.»

A0087089.jpg

به گزارش فارس، «فايننشال‌تايمز» در شماره امروز خود افزود: «مقامات اتحاديه اروپا در حال كار بر جزئيات نهايي پيشنهاد كمك به ايران در زمينه‌هاي هسته‌اي، اقتصادي و سياسي تا زماني هستند كه اين كشور از فناوريهايي كه در ساخت سلاح هسته‌اي كاربرد دارد، رويگردان شود.» بنا بر اين گزارش، اما بيانيه‌هاي اخير ايران نگراني اروپاييها را در اين خصوص بر انگيخته است كه تهران ممكن است در آستانه از سرگيري فعاليت در نيروگاه تبديل اورانيومش باشد كه نقش اوليه در چرخه سوخت هسته‌اي دارد.

بر اساس گزارش فايننشال تايمز، محمد خاتمي، رييس جمهوري ايران هفته گذشته اعلام كرد ايران "قطعا" كار در نيروگاه اصفهان را بدون توجه به پيشنهادهاي فرانسه،‌ آلمان و انگليس از سر مي‌گيرد. اين در حالي است كه رييس جمهوري كشورمان روز چهار شنبه در جمع خبرنگاران داخلي و خارجي با بيان اينكه اگر توقف غني‌سازي در طرح اروپا باز هم مطرح شود از همين حالا مردود است، گفت: «قطعاً روزي و روزگاري مساله غني‌سازي طبق اصل مهم حق ملت ايران انجام خواهد شد.»

وي گفت: «پرونده هسته‌اي ايران بسيار روشن است و ايران به هيچ وجه از فعاليت‌ هسته‌اي صلح‌آميز دست بر نمي‌دارد و داشتن چرخه سوخت را حق مسلم خود مي‌داند و خوشبختانه به صورت رسمي اعلام كرده‌ايم كه در عين همكاري‌هاي داوطلبانه، هيچ انحرافي در اين فرآيند وجود ندارد.»
خاتمي تاكيد كرد: «به اروپايي‌ها اعلام كرده‌ايم كه نه تعليق دائمي است و نه توقف فعاليت‌هاي هسته‌اي كارخانه اصفهان تداوم خواهد يافت و بناي ما بر اين بود كه در جلسه‌اي كه دو سه ماه پيش برگزار شد پيشنهاد اروپايي‌ها را دريافت كنيم، ولي عملي نشد.»

خاتمي گفت: «اروپايي‌ها مطرح كردند كه نيازمند چهار ماه فرصت هستيم ولي قبول كردند تا پايان ژوئيه يا اوايل اوت، طرح جامع خود را به ايران ارائه دهند كه ما هم منتظر طرح پيشنهادي اروپا هستيم.»

رييس جمهوري خاطرنشان كرد: «ما به اروپايي‌ها گفته‌ايم اگر توقف غني‌سازي در طرح اروپا باز هم مطرح شود از همين حالا مردود است و ايران انتظار داشت و دارد كه حق مسلم ما براي راه‌اندازي اصفهان و فعاليت‌هاي آغازين كارخانه نطنز به رسميت شناخته شود كه با همكاري خود اروپا آن را عملي كنيم.» رييس شوراي عالي امنيت ملي تاكيد كرد: «ضرب الاجل توافق ما با آنها براي ابراز حسن نيت‌مان توقف فعاليت‌هاي اصفهان تا ارائه طرح از سوي اروپا بود كه منتظر آن بود، ولي اين فعاليت‌ها در اصفهان شروع مي‌شود زيرا هيچ مانعي نداشته در چارچوب طرح تعليق غني‌سازي براي ايجاد اورانيوم 5/3 درصد نيست.»

فايننشال تايمز در ادامه به نقل از يك سخنگوي انگليسي درباره تاكيد ايران به از سرگيري بخشي از فعاليت‌هاي هسته‌ايش نوشت: «چنين اقدامي نقض توافقنامه پاريس خواهد بود اما تا زماني كه اين اقدام انجام شود، هيچ اظهارنظري صورت نخواهد گرفت.» بر اساس اين گزارش، در چنين شرايطي اتحاديه اروپا پيشنهاد خود را مطرح نخواهد كرد كه قرار بود بزودي پس از مراسم تحليف محمود احمدي‌نژاد،‌ رييس جمهوري منتخب ايران اعلام شود.


اين روزنامه انگليسي نوشت: «ايران روز دوشنبه را به عنوان مهلت ارائه پيشنهادهاي اتحاديه اروپا مطرح كرده است.» به نوشته اين روزنامه، مخالفان تعليق غني‌سازي اورانيوم در ايران با تكيه بر پيروزي احمدي‌نژاد در انتخابات رياست جمهوري ايران به توافق اخير آمريكا براي فراهم كردن فناوري هسته‌اي به هند اشاره كرده‌اند كه خارج از قانون منع گسترش تسليحات هسته‌اي به توليد سلاح اتمي مبادرت كرده است.

بر اساس اين گزارش، انتظار گسترده اين است كه علي‌ لاريجاني، رييس سابق سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي به عنوان مذاكره‌كننده برجسته‌ هسته‌اي ايران برگزيده شود. لاريجاني گفته است ايران در صورت دست كشيدن از برنامه هسته‌ايش در ازاي امتيازات تجاري، «مرواريد را با آب‌نبات» معاوضه كرده است.

به نوشته فايننشال‌تايمز، پيشنهاد اروپا قرار است راه را براي دگرگوني روابط بين ايران و غرب باز كند. پيش از اين خبرگزاري رويترز در گزارشي اعلام كرده بود سه كشور قدرتمند اروپا قرار است هفته آينده پيشنهادهاي محدودي را شامل امتيازات هسته‌اي، اقتصادي و سياسي به ايران ارائه كنند.

بنابر اين گزارش، ديپلماتهاي اتحاديه اروپا گفتند پيشنهاد اروپا در صورتي ارائه مي‌شود كه ايران با تعليق قطعي غني‌سازي اورانيوم، بازفرآوري سوخت هسته‌اي و فعاليتهاي مربوطه موافقت كند. ايران فعاليتهاي چرخه سوخت هسته‌اي را به عنوان حق خود بر اساس پيمان منع گسترش سلاحهاي هسته‌اي مي‌داند و اعلام كرده است قصد استفاده صلح‌آميز از اين انرژي را دارد.

به گفته مقامات، مذاكره‌كنندگان اروپايي اميدوارند ايران را ترغيب به خاتمه تلاشهايش براي توليد سوخت هسته‌اي در ازاي كمك بيشتر به اقتصاد اين كشور كنند. آنها گفتند پيشنهاد اتحاديه اروپا شامل سه بخش است:
1. ارائه سوخت تضمين‌شده به قيمت بازار براي نيروگاه هسته‌اي غيرنظامي در بوشهر كه در حال تكميل است و همچنين براي نيروگاههايي كه در آينده ساخته مي‌شوند.
2. همكاري گسترده اقتصادي شامل احتمالا اين مساله كه شركت‌هاي اروپايي فناوري هسته‌اي صلح‌آميز و هواپيما براي خطوط هوايي ملي فرسوده ايران فراهم كنند.
3. تعهد براي شركت دادن ايران در گفت‌وگوها در خصوص امنيت جهاني و منطقه‌اي شامل سياست‌هاي مربوط به همسايگانش در عراق و افغانستان.

/ 33 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
تندر

تو بنویس من هم مینویسم. ولی اگه راست میگی هیچکدام از این نوشته ها ی قبلی و بعدی رو پاک نکن. ببینیم استدلال من محکمتره یا جنابعالی.

پاسداران

بسم الله . تندر هروقت خواستی به موضوعی بنام ::استدلال :: فکر کنی یادت باشد اول بیایی کامنت اول و دوم این صفحه را دوباره بخوانی . شاید واقعا دچار کم حواسی شده ای . اما مخاطب این صفحه و خصوصا من را دست کم نگیر و به شعور ما توهین نکن.

تندر

اوووه! چی شد بهت برخورد؟ گفتی:"مخاطب این صفحه و خصوصا من را دست کم نگیر و به شعور ما توهین نکن." تو مخاطب وبلاگ خودتی؟! ولی من وقتی به "استدلال" فکر میکنم به یاد استدلالهای مضحک هم می افتم. مثلا اینکه حجاریان به سعید عسگر پول داده که ترورش کنه و قوه قضاییه و اونهمه سازمانهای اطلاعاتی موازی و ... هم هیچکار از دستشون بر نیومده. در ضمن من وقتی به "استدلال" فکر میکنم به عکس العمل بعضیها در مقابل آن هم فکز میکنم. مثلا گاز گرفتن سحرخیز توسط محسنی اژه ای. در ضمن یه حرف را هزار بار برای یک آدم عاقل تکرار نباید کرد ولی من باز هم میگم."من مسئول سخنان دیگران نیستم."پاسخگوی کامنت دوم پایین صفحه شخص نگارنده آن است نه من. ولی در مورد کامنت اول باز هم تکرار میکنم. من با هیچ حربه ای از میدان در نمیرم. نه با فحش نه با تهمت و نه با هر چیز دیگر.

پاسداران

بسم الله . معلوم شد ۵۰٪ به کامنت های پایینی فکر کردی . حالا ۵۰ ٪ بقیه . آفرین .تو می تونی . بعدش باید بریم سراغ سوتی عظما. بجنب که دیر شد :))

تندر

حالا هم پاشو برو بخواب مثل اینکه خیلی خسته ای و یه چیزایی مینویسی که خودتو ضایع میکنی.

تندر

بهت گفتم پاشو برو بخواب. اینا چیه که نوشتی؟! ۵۰٪ چیه؟

تندر

من پاسخگوی همه نوشته های خودم هستم ولی دیگران نه. حالا تو هم جواب کامنت سوم پایین صفحه رو بده. وقتی که تو دیگران را سگ خطاب میکنی چه انتظاری از آنها داری؟ البته من نمیگم که بددهنی تو مجوزی برای بد دهنی دیگران است و برای همین هم من جواب اون کامنتت رو ندادم و اون کسی هم که اون کامنت رو نوشته کارش مورد تایید بنده نیست. من تا حالا تنها چیزی که گفتم و تو اون رو فحش به حساب آوردی ذکر اسم خامنه ای بدون آوردن القاب بود. و من هم بر طبق این برداشت تو ازت پرسیدم که با این حساب اگه بخواهیم به کسی فحش بدهیم میتونیم بهش بگوییم "ای خامنه ای". و تو جوابی نداشتی. در تمام مدت کامنت نوشتن من این حداکثر چیزی بود که من گفتم. ولی تو چی؟ سگ و گربه و ... خطاب کردی. یه سوزن به خودت بزن یه جوالدوز به دیگران. حالا پاشو برو بخواب.

پاسداران

بسم الله . خیلی خوب. آرما آرام داری میایی سر عقل. وقتی کسی به دیگری امر کند که من را نجس کند من هم خواهم گفت که نجس نخواهم شد. حالا اگر از شعر شاعران بلند آوازه کشورم مثل سناییو سعید وحافظ برای رساندن کلامم استفاده کنم عیب دارد ؟ راستی این جمله ات بمعنای عذرخواهی بود ؟

تندر

لابد ما تا حالا عقل نداشتیم! که حالا داریم میاییم سر عقل! خوب به هر حال جواب سوالات منو ندادی. اگه من عاقل نبودم، تو چطور جواب سوالاتم رو نتونستی بدی؟ راستی بالاخره قبول کردی که برای اینکه به کسی فحش بدیم میتونیم بهش بگیم "ای خامنه ای"؟ یا قبول کردی که اسم خامنه ای بدون القاب فحش نیست؟ اگه کسی به تو بگه عقل نداری چه واکنشی نشون میدی؟ گفتم یه سوزن به خودت بزن یه جوالدوز به دیگران.

پاسداران

بسم الله . ببخشید. الکی بهت اميدوار شدم :))