اخراج یک زن بخاطر انتقاد از شوخی‌ جنسی

مشرق نوشت : یک برنامه نویس زن پس از انتقاد از گروهی از همکاران مردش به علت شوخی های زننده جنسی، شغل خود در این شرکت را از دست داد.

به گزارش مشرق، فارس به نقل از واشنگتن پست نوشت: ماجرا از آنجا آغازشد که این زن برنامه نویس که در یک کنفرانس برنامه نویسی رایانه ای حضور یافته بود از شوخی ها و لطیفه های جنسی زننده تعدادی مرد برنامه نویس در حین گفتگوهایشان در این کنفرانس آزرده خاطر می شود.

وی سپس در وبلاگ خود مطالبی در مورد نابرابری جنسیتی و فرهنگ نامناسب حاکم در میان شرکت های فناوری فعال در سیلیکون ولی آمریکا در قبال زنان منتشر می کند.  همچنین او مطلبی را در این زمینه همراه با عکسی از دو مرد در حساب کاربری خود در توییتر منتشر می کند.

سازمان دهندگان این کنفرانس موسوم به PyCon 2013 پس از اطلاع از این مساله با آدریا ریچاردز و مردان یاد شده تماس گرفته و آنها نیز بابت رفتار نامناسب خود عذرخواهی می کنند.

اما مدیر شرکت SendGrid که آدریا ریچاردز در آن کار می کند معتقد است روش برخورد این زن با مشکل یاد شده و انتشار عمومی مطالب در مورد آن، کار درستی نبوده و به همین علت کارمند خود را اخراج می کند. وی در وبلاگ خود علت این تصمیم را انتشار تصاویر افراد متخلف و عمومی کردن مشکل دانسته که به کسب و کار SendGrid لطمه زده است.

یکی از مردانی که عکسش توسط ریچاردز منتشر شده بود نیز شغلش را در شرکت محل کارش به نام PlayHaven از دست داده است. علت این تصمیم احترام به ارزش های رفتاری عنوان شده است، اما با فرد دوم برخوردی صورت نگرفته است.

جمع بندی :

1- آزادی بیان ، منجر به از دست دادن شغل در کشوری می شود که برای آزادی بیان در سایر کشورها بودجه ی ملی خرج می کند !می توان مسئولان دیگر کشورها را به خاطر اعمال سیاستهای رسمی و اعلام شده و علنی در فضای تبادل اطلاعات وارد فهرست تحریم کرد، اما در کشور خودمان ، می شود شرکتهای داخلی را به خاطر برخورد با آنچه که آن را آزادی بیان می نامیم ، تشویق هم کرد !

2- می توانید جلوی آزادی بیان مردم را در کشور خودتان بگیرید ، اما همزمان حق دارید برای آزادی بیان در دیگر کشور ها و شنیده شدن ! صدای مردم آن کشورها پول برای تولید ابزارهای دورزدن فیلترینگ پول خرج کنید. حتا اگر بانکهای کشور شما در حال ورشکستگی اند !

3- زنان آزادند و شما پیشگام تلاش برای برابری جنسی. اما اگر زنان از عدم برابری و بی عدالتی و سوء استفاده های زشت از آنان شکایت کردند ، مردان با آنها برابرترند ! اینجاست که شعار مرگ بر فمینیزم کل دره ی سیلیکون را پر می کند !!!!

4- شرکتهای مختلفی را برای آزادی ارتباطات و دسترسی مردم دیگر کشورها به اطلاعات آزاد ! تاسیس کنید و برای این امر قوانین ملی مانند Freedm of information act - FOIA تصویب کنید. اما در همین شرکتها مشکلی ندارد اگر زنان تحقیر شده و به خاطر شکایت از تحقیر از کار برکنار شوند ! مردم جهان در استفاده از توئیتر و فیسبوک و شبکه های اجتماعی مجازند و تشویق هم می شوند، اما این فقط کشور شماست که در آن مردم باید در مقابل آنچه که آنجا می نویسند ، پاسخگو هم باشند !!!

و نهایتا :

عزیزم راحت باش. همه می دانند اینها فقط بهانه است. شما برای براندازی سیاسی تلاشت را بکن و نگران نباش!

/ 1 نظر / 15 بازدید
همان

آمریکا و اروپای غربی سرسختانه ترین قوانین را برای امنیت زنان دارند. تو حرف مفت نزن. حتی شوخی جنسی یا جک جنسی در محل کار مصداق harresment یا آزار شفاهی تلقی می شود و مجازات دارد. مثل ایران نیست که آمار متلک و دست زدن به دختران بالای 99% است. این زن به دلیل نوع برخورد غلط با مساله اخراج شده ، که حتما برای آن آموزش دیده بوده. بر خلاف ایران که هیچ آموزشی در بدو کار یا بدو زندگی برای هیچ چیزی نمیبینند. زر نزن. من چطوری برای توی تابینای مادر زاد آزادی رو توضیح بدهم؟