جواهری در قصر و يک آزمون خصوصی سياسي

4ck7sxi.jpgسریال جواهری در قصر ، یکی از زیباترین فیلمهایی است که تاکنون دیده ام . شاید روزهای اول این سریال ، به هیچ وجه به آن علاقه نداشته و در منزل ، شاید آن را بشوخی ، دست نیز می انداختم . اما این روزها و با جدی تر شدن روزافزون داستان فیلم، نظرم بشدت به این فیلم جذب شده است.

زیبایی این فیلم ، به هیچ وجه در زیبایی های استانداردی که از فیلم های خارجی تصور می رود نیست . این فیلم ، جذابیت خود را در جلوه های ویژه خیره کننده ، یا سوء استفاده از زن ، یا متن و داستان علمی تخیلی ، قرار نداده است. بلکه زیبایی این فیلم، بیان بسیار زیبای سیاستهای آلوده در جریان در تمامی گروههای سیاسی در قالب رقابت میان چند زن آشپز است. 

در این فیلم ، بصراحت به نقش و نوع فعالیت گروههایی که دارای سابقه و قدمت خانوادگی و سیاسی در لایه های مختلف قدرت هستند اشاره می کند و به اثرات این قدرت ( همچون رشوه ، اختلاس ، دزدی و اشغال مقامات پولساز و ... ) و همچنین ابزارهایی که آنها برای حفظ و گسترش قدرت خود به آنها دست می زنند ( مانند قتل ، فریب ، دروغگویی و .. ) اشاره می کند.

عجیب اینجاست که در این فیلم ، شخصیت پردازی مناسبی نیز صورت گرفته و به ریشه های برخی نفرت ها و رقابت ها نیز اشاره شده است. صحنه های تعلیقی نیز نه در یک صحنه اکشن و جلوه ویژه ، بلکه در لحظات برخورد با معضلات است. زیباترین لحظات فیلم نیز ، لحظه حل شدن چالش های مردافکن طرح شده در فیلم ، بدست قهرمانان و شخصیت های مثبت آن است. لحظاتی که طی آن ، شما با شادی فراوان ، فیلم را مشاهده می کنید فراموش می کنید که در حال مشاهده یک فیلم از شخصیت های داستانی هستید.

تصور می کنم ، دقیقا بتوان گفت در میان فعالان لایه های سیاسی مختلف کشور ، چه کسانی از تماشای این فیلم و پیروزی شخصیت مثبت این فیلم لذت برده و چه کسانی از این فیلم متنفرند. زیرا فعال هرجریان سیاسی براحتی می تواند جایگاه خود و مجموعه مرتبط و متعلق را در میان شخصیتهای مختلف این فیلم بیابد. بر این اساس ، گاهی فردی ممکن است خود را در میان عناصر سیاه و منفی فیلم و فردی در میان جمع عناصر مثبت پیدا کند.

امتحان کنید . 

پی نوشت :

به متن پست قبلی ام و برای بهتر فهمیدن ماجرا و مقایسه ای بهتر ،‌ماجرای متن توهین آمیز روزنامه ایران را و همچنین واکنش حضرات منتقد امروزی ، به بازداشت کاریکاتوریست خطاکار و همچنین موضعگیری آنها و تلاش آنها برای کشاندن آن به حوزه ریاست جمهوری و وزارت ارشاد را اضافه کنید. تصویری که در ذهن ترسیم می شود بسبار کاملتر است. هنوز بیش از نیمی از عمر دولت نهم باقی است. این جریانات ، بازهم از اینگونه کارها خواهند کرد. باز هم باید با دقت نگاه کنیم .

/ 6 نظر / 22 بازدید
اميرحسام

سلام خسته نباشی به وبلاگ مت هم سر بزن. مايل به تبادل لينک بودی خبر بده

بانک اطلاعات مالزی

http://www.malaysiainfo.persianblog.ir/ بانک اطلاعات مالزی برای کسانی که می خواهند به اين کشور بروند و اطلاعاته درستی ندارند و موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور به انها اطلاعات غلط می دهند لطفا اين وبلاگ را در وبلاگتون معرفی کنيد تا توانسته باشيم به هموطنانمان کمک کنيم تا بدون نتيجه سرمايه های کشورمان خارج نشوند

علی

سلام فعلا کاری نداریم جز اینکه بنشینیم و بد اخلاقی ها و نامردی های این حضرات را ملاحظه کنیم . داشتم فکر می کردم که بعد این 8 سال ه جوابی واسه فعالیت هاشون دارند ؟!!!! به امید آسمان آبی فردا ...

واقعا ازت ناامید شدم. هنوز فرق سریال و فیلم را نمی‌دانی با نظرت موافقم با توجه به اینکه احمدی‌نژاد تحت تاثیر لین‌چان و رفقا می‌خواهد جهان را عوض کند در مبارزه با فساد باید از جواهری در قصر الگو بگیرد د اصلا در گزینش معلمان هم باید کنار پرسیدن از شباهتهای پیامبر وخروس از این سریال هم بپرسید تا معلمای بهتری داشته باشیم و کشور رشد کند

پاسداران

بسم الله . شاهد از غيب رسيد . نمونه يکی از آدمهای عصبانی از اين فيلم . متن کامنتش رو دوباره بخونيد تا بدونيد کدام جهتی ها از اين فيلم عصبانی هستند. :) من لازم نيست چيزی بگم.

پاسداران

بسم الله . معلوم نيست چه اميدی به من داشته ! خدا نکنه اين جريان به آدم اميدداشته باشه ! خدا نصيب گرگ بيابون نکنه ! خدا را شکر که هرچه اين جريان به من اميد بسته بوده نقش بر آب شده ! :)