افزايش فشارها به وابستگی سياسی آمريکا در عراق

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

احتمال تغییر سفیر آمریكا در بغداد

 

منابع خبری روز شنبه از تغییر «زلمای خلیل زاد» سفیر آمریكا در بغداد خبر دادند.

 

به تصریح این منابع، كمیته روابط خارجی كنگره آمریكا در پی درخواست برخی از گروههای عراقی نسبت به تغییر سفیر آمریكا در عراق درصدد است بعد از تشكیل دولت جدید بغداد سفیر خود را در این كشور تغییر دهد.  به گزارش ایرنا، دلیل تغییر خلیل زاد سفیر افغانی‌الاصل آمریكا در عراق متهم شدن وی به بحرانی تر كردن اوضاع عراق از طریق مذاكره با گروههای مسلح (سلفی تکفیری) عنوان شده‌است.

 

بر این مبنا، كنگره و دولت آمریكا درصدد است تا این بار فرد مسیحی را برای تصدی پست سفارت آمریكا در این كشور تعیین كند. از زمان انفجار مرقدهای امامین عسکریین (ع) در سامرا، تاكنون اعتراض به عملكرد و دخالتهای سفیر آمریكا در بغداد افزایش چشمگیری یافته است. مسوولان دولت بغداد مكرر اعتراض خود را به اظهارات و اقدامات مداخله جویانه خلیل زاد ابراز داشته‌اند. افكار عمومی عراق نیز در تشدید ناامنی‌ها و كشتار شیعیان و سنی‌ها انگشت اتهام را به سوی سفیر و سفارت آمریكا دراز می‌كنند.

 

براین مبنا بسیاری از مردم و شخصیتهای سیاسی و مذهبی عراق در روزهای اخیر خواستار اخراج سفیر آمریكا شده‌اند. در این راستا «شیخ محمد یعقوبی» رهبر معنوی حزب فضیلت جمعه گذشته، زلمای خلیل زاد را عامل تفرقه و ناامنی در عراق عنوان كرد و خواستار تغییر وی شد. در ماههای گذشته در فضای سیاسی و امنیتی ملتهب عراق نفس اظهارات زلمای خلیل زاد یكی از عوامل تشدید التهاب و ناامنی بوده است.

 

اظهار و انكار از رویه‌های معمول خلیل زاد در ماههای گذشته بوده است. وی مطلبی را عنوان می‌كند و بعد از مواجه شدن با بازخوردهای منفی آن متوسل به تكذیب و انكار می‌شود. از این مهمتر اینكه هر بار كه زلمای خلیلزاد اظهاراتی برضد گروههای شیعی ابراز می‌كند در روزهای بعد اقدامهای تروریستی برضد افراد یا مكانهای شیعیان و سنی‌ها افزایش می‌یابد، تا جایی كه بعد از انفجار سامرا رهبران گروههای عرب سنی نیز سخنان خلیل زاد را تحریك‌كننده و تفرقه‌افكنانه عنوان كردند.

 

مجموعه این رفتارهای رسانه‌ای و عمومی، زلمای خلیل زاد را در عراق به شخصیتی نامحبوب تبدیل كرده است.

 

سفارت آمریكا با سه هزار كارمند، دیپلمات، وابسته و همكار محلی بزرگترین نمایندگی سیاسی خارجی جهان در عراق است. آمریكا بیش از ۱۳۰هزار سرباز در عراق دارد.

/ 5 نظر / 9 بازدید
مطلع

دلمون برات تنگ شده بود گفتیم یه سری بزنیم راستی افتخار اشنایی با برادرت رو هم داشتم یا علی فعلا

نی نوا

خسته نباشید حق یارتان یا علی

نی نوا

چرا کامنت هايتان اينقدر کم شده؟ قبلا هر مطلبت ۱۰ الی ۲۰ کامنت داشت.موفق باشيد.

پاسداران

بسم الله . يکی دو نفر بودند که با اسامی جعلی کامنت می گذاشتنداحتمالا سيستم نظارت پيش از انتشار کامنت ها آنها را خسته کرده ! :) موفق باشيد .

پاسداران

بسم الله . ! :)) ! کامنت گذارهای جعلی همين الان اعلام کرده اند که از بی موضعی و بيکاری و بی خطی ، کامنت نمی گذارند ! احتمالا تلفن قرمز سی آی ا قطع شده ! :))